اجاق گاز و فر

آشنایی با معنای رنگ‌های مختلف شعله اجاق گاز

معنای رنگ‌های مختلف شعله اجاق گاز

امروزه ما از ابزار و وسایل گوناگونی در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم. هر کدام از این ابزارها به نوعی برای ایجاد آسایش بیشتر و زندگی راحت‌تر در خدمت انسان است. بدست آوردن اطلاعات کافی در مورد هر کدام از این وسایل و ابزارها، کمک می‌کند تا ضمن استفاده بهینه از دستگاه، از خطرات و مشکلات آن نیز آگاه شویم. اجاق گاز نیز یکی از این وسایل است که در خانه همه ما وجود دارد. به دلیل ارتباط این دستگاه با آتش و گاز، باید از معیار صحت و سلامت دستگاه آگاهی کامل داشته باشیم. در این مقاله به برسی معنی رنگ‌های شعله اجاق گاز می‌پردازیم.

سالانه حوادث ناگوار زیادی در اثر استفاده نادرست از وسایل گاز سوز اتفاق می‌افتد. رعایت نکات کوچکی می‌تواند مانع از بروز بسیاری از این حوادث شود. بیشتر مردم بر این باورند که این حوادث به خاطر وسایل گرمایشی در فصل سرما اتفاق می‌افتد، غافل از اینکه ممکن است در دستگاه‌هایی که به صورت روزمره استفاده می‌کنیم نیز مشکلی ایجاد شود و یکی از این دستگاه‌ها اجاق گاز است. همه ما از اجاق گاز هر روز استفاده می‌کنیم ولی آیا از نحوه درست سوختن شعله آن اطلاع داریم؟

وقتی گاز بطور کامل بسوزد شعله به رنگ آبی کامل در می‌آید. شعله برای سوختن به اکسیژن نیاز دارد. برای سوختن هر متر مکعب گاز به ده متر مکعب اکسیژن نیاز است. حال اگر این نیاز برآورده نشود شعله در سوختن دچار مشکل می‌شود.

برای تعمیر اجاق گاز و فر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید
سوختن شعله با رنگ آبی
قبل از روشن کرد اجاق از تمیزی شعله پخش کن اطمینان حاصل کنید.

علت زرد سوختن شعله اجاق گاز

همانطور که گفته شد رنگ طبیعی شعله آبی است و هر چه شعله بهتر بسوزد رنگش آبی‌تر میشود. اگر شعله هنگام سوخت اکسیژن مورد نیاز را در دسترس نداشته باشد، گاز به طور کامل نمی سوزد و این احتراق ناقص، موجب بوجود آمدن یک ماده اضافی سمی به نام مونوکسید کربن شده که برای انسان خطرناک است و باعث خفگی می‌شود.

وجود ناخالصی در گاز باعث زرد سوختن شعله می‌شود. برای رفع این مشکل بهتر است در زمان روشن بودن اجاق گاز همواره تهویه روشن باشد. هنگام خروج از منزل سعی کنید اجاق را خاموش کنید و در زمانی که طولانی مدت در منزل نیستید شیر گاز را ببندید. در زمان حضور ما در منزل، به دلیل رفت و آمد و باز و بسته شدن در، هوای بیشتری وارد محیط می‌شود. اما در صورت عدم حضور، احتمال کم شدن اکسیژن بیشتر است. بنابراین بهتر است زمانی که در منزل حضور ندارید از روشن گذاشتن اجاق گاز پرهیز کنید. ضمن اینکه ممکن است غذا سر رفته و خطرات دیگری از قبیل آتش سوزی و انفجار ایجاد کند.

پیشنهاد مطالعه
زرد سوختن شعله اجاق گاز
از دلایل زرد سوختن اجاق گاز می‌توان به کمبود هوا اشاره کرد.

علت قرمز سوختن شعله اجاق گاز

دلیل قرمز سوختن شعله اجاق گاز وجود ناخالصی بالا در مسیر گاز است. این ناخالصی یا بر اثر سر رفتن شیر یا غذا بوجود آمده است و یا بر اثر گرد و غبار محیط ایجاد شده است. در کارخانه هنگام ساخت اجاق گاز، از یک روغن مخصوص در مشعل و لوله اشتعال استفاده می‌کنند. به مرور زمان گرد و غبار محیط به این روغن‌ها می‌چسبد و مسیر مشعل و لوله اشتعال را می‌بندد، به همین علت هوا و اکسیژن کافی برای سوخت به شعله نمی‌رسد و شعله قرمز می‌سوزد.

سوختن شعله اجاق گاز به رنگ قرمز
آلودگی و گرد و غبار بیشترین تاثیر را در رنگ شعله دارد.
پیشنهاد مطالعه

چگونه مشکل قرمز سوختن شعله را برطرف کنیم؟

برای برطرف کردن این مشکل لازم است مراحل زیر را طی کنید:

  • مسیر مشعل و لوله اشتعال را با یک ابر و مواد شوینده تمیز کنید. بهتر است منافذ بسته شده را با یک سوزن یا یک میله نازک بلند باز کنید. شاید مجبور باشید نازل داخل مشعل را تعویض کنید. برای اینکار از متخصصان مجرب این حوزه کمک بگیرید.
  • مانع از سر رفتن غذا شوید، زیرا ذرات غذا موجب گرفتگی مشعل و لوله اشتعال می‌شود. اگر غذا سر رفت قبل از خشک شدن آنرا تمیز کنید.
  • مرتب بعد از هر پخت و پز اجاق گاز را تمیز کنید. هر چه سر شعله تمیز تر باشد، عمل احتراق بهتر صورت میگیرد.

بهتر است در صورت بر طرف نشدن این مشکل با موارد گفته شده، اقدام به تعمیر اجاق گاز کرده و از یک متخصص مجرب در این زمینه کمک بگیرید.

نکته مهم: برخی از افراد، زرد سوختن شعله را با قرمز سوختن آن یکی می‌دانند. ولی این دو کاملا متفاوت است. قرمز سوختن بر اثر ذرات آلودگی ایجاد می‌شود و زرد سوختن به دلیل کمبود اکسیژن و هوا است.

گاز مونوکسید کربن تولید شده بی بو است و موجب می‌شود افراد متوجه پخش شدن آن نشوند. به همین دلیل بسیار خطرناک است و موجب مرگ‌های خاموش می‌شود.

دلیل قرمز سوختن شعله اجاق گاز وجود ناخالصی بالا در مسیر گاز است.

علت سبز شدن شعله گاز

اگر شعله اجاق گاز در مجاورت نمک‌های مس و یا قطعات مسی قرار گیرد، شعله به رنگ سبز، خواهد بود. سبز شدن شعله در اثر آلودگی مسیر گاز با یون مس رخ می‌دهد. البته گاهی کلر موجود در مواد شوینده نیز باعث سبز شدن شعله، پس از تعمیز کرن شعله پخش کن، می‌شود.

علت سبز شدن شعله گاز
در اثر بربخورد آتش با کلر شعله به رنگ سبز در می‌آید.
تعمیر اجاق گاز و فر در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیرات انواع گاز و فر آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید، تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
درخواست تعمیر اجاق گاز و فر
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا