اجاق گاز و فر

چرا شعله اجاق گاز روشن نمی ماند؟

علت روشن نماندن شعله اجاق گاز

روشن نماندن شعله اجاق گاز می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، جابه‌جایی الکترود جرقه زن و شعله کثیف می‌تواند حتی با وجود گاز از روشن ماندن شعله جلوگیری کند.

شعله‌های گاز را روشن می‌کنید، تمامی شعله‌ها به جز یکی روشن می‌شوند و کار می‌کنند. چاره کار چیست؟ خبر خوب این است که اجاق گاز برای رفع ایراد این شعله نیازی به تعمیر اساسی ندارد. به کار بردن چند راهکار ساده که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، به شما کمک می‌کند علت روشن نماندن شعله اجاق گاز را فهمیده و آن را برطرف کنید. در ادامه به ۱۱ علت روشن نماندن شعله اشاره میکنیم.

[post_links]

۱- باقی مانده مواد غذایی را پاک کنید

مواد غذایی را مهیا کرده‌اید و آماده پخت غذا هستید، ولوم اجاق گاز را می‌پیچانید و می‌بینید که تمامی شعله‌های گاز روشن می‌شوند به جز یکی. در این شرایط باید به دنبال علت روشن نماندن شعله اجاق گاز باشید. شعله گاز را نگاه کنید اگر به جای شعله‌های آبی، شعله زرد و نارنجی می‌بینید یعنی چربی‌ها و تکه‌های مواد غذایی در پایه شعله گیر افتاده‌اند و باعث مسدود شدن جریان گاز شده‌اند.

برای پاک کردن باقی مواد غذایی از شعله، ابتدا توری که روی شعله معیوب قرار گرفته است را بردارید. سپس کلاهک آن را برداشته و با پایه شعله نیز همین کار را انجام دهید. یک حوله نم دار و تمیز برداشته و به آرامی آن محل را تمیز کنید، لکه‌های چربی را پاک کرده و تکه‌های غذا را جمع کنید.

پایه شعله را درون کاسه‌ای که آن را با مواد شوینده و یا سرکه پر کرده‌اید بگذارید و اجازه دهید قطعه درون این مواد خیس بخورد. از مواد شوینده اسیدی و بسیار قوی برای تمیز کردن شمعک‌ها و میله‌ها استفاده نکنید، زیرا ممکن است قطعات گاز خورده شده و از بین بروند. سپس پایه شعله را برداشته و با یک مسواک آن را تمیز کنید. می‌توانید برای نظافت و تمیز کردن بهتر و بیشتر اجاق گاز مقاله تمیز کردن اجاق گاز با چند ترفند ساده را بخوانید.

علت خاموش شدن اجاق گاز
شمعک‌ها و میله‌ها را با دقت برداشته و آن‌ها را با مواد شوینده و یا مواد پاک کننده طبیعی تمیز کنید
برای تعمیر اجاق گاز و فر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

۲- ترموکوپل اجاق گاز را چک کنید

ترموکوپل مولد جریان الکتریکی است و یک قطعه بسیار ضروری از نظر ایمنی برای وسایل گازسوز می‌باشد. این قطعه در اجاق گاز‌های جدید به مانند یک سیستم ایمنی و هشدار قوی عمل می‌کند. وقتی یکی از اجزای اجاق گاز کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد، ترموکوپل جریان گاز را قطع کرده و مانع از روشن شدن شعله اجاق می‌شود.

ولوم اجاق گاز را گرفته و برای چند ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید، اگر شعله روشن نماند، این یعنی ترموکوپل اجاق شما نیاز به تعمیر دارد. شما همچنین میتوانید آموزش تعمیر ترموکوپل اجاق گاز در خانه در این مقاله بخوانید.

مشکل ترموکوپل اجاق گاز
ترموکوپل جریان الکتریسیته را به بوبین منتقل کرده و آن را گرم می‌کند

۳- ولوم گاز را از یاد نبرید

ولوم گاز را می‌پیچانید و شعله را زیاد می‌کنید اما شعله کم شده و یا حتی خاموش می‌شود. با خرابی پیچ و یا ولوم گاز شما دیگر اختیاری روی میزان شعله ندارید. شعله در این شرایط یا زیاد شده و یا آنقدر کم می‌شود که خاموش می‌گردد، اما چگونه باید تشخیص دهید که ولوم اجاق خراب است و ربطی به ترموکوپل ندارد؟ در اینجا  به چند مورد از نشانه‌های خرابی پیچ یا ولوم گاز اشاره می‌کنیم.
گیر کردن ولوم یا پیچ اجاق گاز در حین چرخش می‌تواند نشانه‌ای برای خرابی ولوم اجاق گاز باشد. خراب شدن بوبین نیز می‌تواند بر میزان شعله‌ها تاثیر بگذارد، بوبین قطعه‌ای است که در کنار ترموکوپل قرار دارد. ترموکوپل جریان الکترونیکی را به بوبین منتقل می‌کند. در صورتیکه شعله‌ها خاموش شوند، ترموکوپل از کار افتاده و بوبین نیز بدون جریان الکتریسیته، مسیر گاز را قطع می‌کند. با خراب شدن بوبین، اجاق گاز دیگر کنترلی بر مسیر جریان گاز ندارد، به همین دلیل شما نیز دیگر نمی‌توانید میزان شعله‌ها را کنترل کنید.

پیشنهاد مطالعه

۴- الکترود جرقه زن را بررسی کنید

بیشتر اوقات علت روشن نماندن شعله اجاق گاز می‌تواند به خاطر جابه‌جایی الکترود‌های جرقه زن باشد. اگر این الکترود‌ها به درستی در مکان اصلی خود قرار نگرفته باشند و موقعیت و فاصله آن‌ها با شعله درست نباشد، شعله روشن نخواهد شد. قبل از اینکه به شعله‌ها دست بزنید ابتدا مطمئن شوید آن‌ها سرد و خنک شده‌اند. سپس به راحتی آن‌ها را با انگشت خود تنظیم کنید. اگر هنوز الکترود مشکل دارد، صبر کنید و به قطعات داخلی اجاق دست نزنید زیرا اینکار ممکن است بسیار خطرناک باشد. برای تعمیر جرقه زن اجاق گاز رومیزی به دنبال یک تعمیرکار ماهر باشید.

خاموش شدن گاز بخاطر مشکل جرقه زن اجاق گاز
جابه‌جایی الکترود‌های جرقه زن می‌تواند از روشن شدن شعله جلوگیری کند

۵- سرشعله جای خود قرار دارد؟

قبل از اینکه به دنبال تعمیرکار برای رفع ایراد روشن نشدن شعله باشید، سرپوش و یا سرشعله را چک کنید. سرپوش شعله باید به درستی در سرجای خود قرار گرفته باشد تا بتواند شعله را روشن کند. اگر سر شعله جای خود نباشد، شما با شعله‌ای کم جان روبرو خواهید بود. برای حل این مشکل ابتدا شعله را خاموش کرده و بگذارید سرد شود، سپس سرشعله را جای خود قرار دهید.

خاموش شدن اجاق بخاطر سر شعله های اجاق
سرشعله‌ها را بررسی کرده و از درست قرار گرفتن آن‌ها مطمئن شوید

۶- مشعل‌ها تمیز هستند؟

ولوم اجاق گاز را می‌پیچانید، الکترود جرقه می‌زند اما خبری از روشن شدن شعله نیست. مشکل از کجاست؟ ماهیتابه یا قابلمه‌ای که روی اجاق گذاشته‌اید را بردارید و شعله را نگاه کنید. گاهی اوقات از آشپزی‌های قبلی، قطرات روغن و یا آب روی مشعل یا شعله‌ها ریخته‌اند.

این موارد مانع از روشن شدن شعله اجاق گاز می‌گردند. برای رفع مشکل روشن نماندن شعله گاز، آن را خاموش کرده و بعد از خنک شدن شعله را برداشته و درونش را تمیز کنید. سپس قطعه را با یک سشوار خشک کرده و دوباره سرجای خود بگذارید. اگر مشعل های گاز شما فرسوده شده اند٬ پیشنهاد میکنیم که آنها را تعویض کنید. در این مقاله میتوانید نحوه تعویض مشعل های گاز را بخوانید.

خاموش شدن اجاق گاز به علت کثیفی مشعل
کثیف و روغنی بودن مشعل‌ها می‌تواند از روشن شدن شعله‌ها جلوگیری کند

۷- علت خاموش شدن فر اجاق گاز بعد از چند دقیقه

فر مهم‌ترین قسمت اجاق گاز محسوب می‌شود، شما با استفاده از فر می‌توانید کیک و غذا‌های خوشمزه بپزید. اما عملکرد فر اجاق گاز نیز بدون اشکال نیست و گاهی اوقات با مشکلاتی روبرو می‌شود. یکی از این مشکلات خاموش شدن فر اجاق گاز بعد از چند دقیقه است. اگر به دنبال راهی برای برطرف کردن این مشکل هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

تصور کنید تمام مراحل مزه دار کردن غذا را انجام داده‌اید و فقط مانده است که غذا را درون فر بگذارید تا بپزد. ساعت را تنظیم کرده و میزان حرارت فر را مشخص می‌کنید، شعله اجاق گاز را روشن می‌کنید، غذا را درون فر گذاشته و می‌روید که به مابقی کار خود برسید. بعد از گذشت زمان تعیین شده درب فر را باز می‌کنید و با غذای نپخته و یا نیمه پخته مواجه می‌شوید. چه اتفاقی افتاده است؟ شعله فر اجاق گاز خاموش شده و فرایند پخت نصف و نیمه مانده است. حالا باید به دنبال علت خاموش شدن فر اجاق گاز بعد از چند دقیقه باشیم.

پیشنهاد مطالعه

۸- تایمر به درستی تنظیم نشده است

تایمر فر وظیفه هماهنگ کردن کار سایر اجزای دستگاه اجاق گاز را برعهده دارد، اگر تنظیمات تایمر فر به درستی انجام نشده باشد فر اجاق بعد از مدتی خاموش شده و از کار می‌افتد. قبل از اینکه به فکر آوردن تعمیرکار جدید باشید، ابتدا تنظیمات تایمر فر را بررسی کنید.

خاموش شدن اجاق گاز به علت مشکل تایمر
اگر تایمر به اشتباه تنظیم شده باشد می‌تواند شعله فر را زودتر از موعد مقرر خاموش کند

۹- ترموستات خراب شده است

ترموستات یکی از قطعات اساسی درون فر اجاق محسوب می‌شود، که وظیفه دارد از گرم شدن بیش از اندازه دستگاه شما جلوگیری کند. اگر ترموستات به هر دلیلی خراب شده باشد، فر را زودتر از موعد مقرر خاموش کرده و از گرم شدن آن جلوگیری می‌کند.

به طور کلی اگر احساس می‌کنید فر اجاق خوب گرم نمی‌کند و یا میزان حرارت درون فر کم است باید اشکال را درون ترموستات جستجو کنید. برای تعمیر فر اجاق گاز باید فنی بوده و دارای مهارت و تجربه کافی در این زمینه باشید، پس تعویض و تعمیر ترموستات فر اجاق گاز را به تعمیرکار آچارباز بسپارید.

خرابی ترموستات و خاموش شدن شعله گاز
ترموستات از گرم شدن بیش از اندازه فر جلوگیری می‌کند

۱۰- پیلوت سالم است؟

گاهی اوقات علت خاموش شدن فر اجاق گاز بعد از چند دقیقه به خاطر خاموش بودن پیلوت است. به رنگ شعله فر اجاق گاز نگاه کنید، در حالت طبیعی و استاندارد رنگ شعله پیلوت آبی است، اگر شعله پیلوت کم ارتفاع باشد به سرعت خاموش می‌شود. برای رفع این مشکل ابتدا فر را خاموش کرده و بگذارید خنک شود. سپس قاب پیلوت را برداشته و با استفاده از یک وسیله تیز و باریک مانند خلال دندان سوراخ‌های گرفته پیلوت را تمیز کنید. اگر حتی بعد از تمیز کردن سوراخ‌های گرفته پیلوت، فر اجاق گاز بعد از چند دقیقه خود به خود خاموش می‌شود، باید پیلوت را تعویض کنید.

۱۱- داغ کردن فر گاز

برای اینکه شعله فر ثابت و با قدرت بماند ابتدا باید اکسیژن و هوای کافی به آن برسد. اگر تهویه هوا نامناسب باشد، فر بیش از اندازه داغ می‌کند. به همین خاطر ترموستات که وظیفه کنترل کردن میزان حرارت فر را بر عهده دارد، شعله اجاق فر را خاموش می‌کند تا از گرم شدن بیش از اندازه فر جلوگیری کند.

علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز
تهویه درست و رسیدن اکسیژن به شعله از خاموش شدن آن جلوگیری خواهد کرد

چگونه فر اجاق گاز را درست کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم تعمیر فر اجاق گاز به مهارت و تجربه زیادی احتیاج دارد. بهتر است رفع ایراد و عیب یابی اجاق گاز را به آچارباز بسپارید. برای ثبت درخواست تعمیر اجاق گاز، به سایت، وب اپ و اپلیکیشن آچارباز بروید و درخواست خود را ثبت کنید.

در صورت عدم دسترسی به اینترنت نیز می‌توانید با شماره 02154591616 تماس بگیرید. تیم پشتیبان اچارباز بعد از ثبت درخواست با شما تماس گرفته و تعمیرکار متخصص را به محل دلخواه شما در زمان موردنظرتان خواهد فرستاد.

تعمیر اجاق گاز و فر در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیرات انواع گاز و فر آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید، تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
تعمیر اجاق گاز و فر
4.1/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫25 دیدگاه ها

 1. درود
  همه قسمتها گفته شد با تشکر
  ولی یکی از مشکل ها گفته نشد
  علت این که وقتی شعله اجاق گاز رو زیاد میکنیم و قسمتهایی از شعله خاموش میشه و بوی گاز میاد چیه!؟
  ولی وقتی شعله رو کم میکنیم باز همه قسمتهای شعله پخش کن روشن میشن
  ایا مشکل از فشار گاز هست یا مشکل از اجاق گاز !؟

 2. سلام اجاق گاز صفحه ای بی مکث دوشعله باهم روشن ولی می خوای سومی رو روشن خاموش میشه مشکل از کجاست ممنون میشم

 3. سلام.اجاقگاز رومیزی تازه خریدم. شعله وسطی روشن میکنم ولوم ول میکنم خاموش میشه.چیکارکنم؟

 4. سلام شعله بزرگ رو که کم میکنم خاموش میشه ولی بقیه ها اینطوری نیستند باید چکار کرد؟

  1. بهروز عزیز سلام
   این مشکل ممکن است به دلیل قرار نگرفتن درست سرشعله یا کثیفی آن ایجاد شود. برای برطرف کردن موضوع، یک بار سرشعله را بردارید، آن را کامل تمیز کنید و دوباره سرجایش قرار دهید.

  2. سلام خسته نباشید ببخشید شعله وسطی اجاق گاز روشن میشه ولی نیمه روشن میشه یعنی یه طرف گاز روشنه یه طرف دیگه خیلی کمه دلیلش چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. سلام وقت بخیر
  عذر میخوام اجاق گاز صفحه‌ای ما، یکی از بوبین هاش روشن میشه ولی شعله رو نگه نمی داره(خاموش میشه)

 6. سلام. اجاق گاز ما بیمکث رو میزی هست. هر یک از شعله ها به تنهایی روشن میشود ولی وقتی دو تا از شعله ها را همزمان روشن کنیم شعله های بعدی روشن نمیشود. یعنی امکان روشن شدن سه یا چهار یا پنج شعله همزمان وجود ندارد و فقط دو شعله همزمان روشن میشود. لطفا راهنمایی بفرمایید اشکال از کجاست و چه قطعه آیی را باید عوض کنم.

 7. سلام گاز ما رومیزی بیمکث هست . هر یک از شعله ها به تنهایی روشن میشود ولی اگر تعداد شعله های روشن شده از دوتا بیشتر شود سومی روشن نمیشود حالا فرقی نمیکند کدام شعله باشد. لطفا راهنمایی بفرمایید چه قطعه آیی را باید تعویض کنم تا این مشکل حل شود

 8. سلام اگر اجاق برقی دو شعله رو فراموش کنیم خاموش کنیم وروی آن کتری باشه راهمون دور باشه اتفاق خطر ناکی رخ میده متشکر میشم پاسخ بدین

 9. سلام گاز من از همون اول یکی ازشعله هاش روشن میشد ولی ثابت نمیمونه و به محض اینکه کلید رو ول میکنی خاموش میشه علتش چیه

 10. سلام وقت بخیر چرا بعد اینکه ترموکوپل گاز صفحه ای را عوض کردیم باز شعله روشن نمیماند میشه راهنمایی کنید متشکر

 11. سلام اجاق گاز رومیزی ما دو شعله ای که خیلی بیشتر از همه استفاده شده دیگه در حال حاضر با اینکه گاز خارج شده و جرقه هم زده میشه روشن نمیشه و مجبوریم از کبریت برای روشن کردن استفاده کنیم. البته با کبریت خیلی راحت روشن میشه

  1. سلام
   دو حالت داره
   یا چینی فندک خراب شده و از سیم چینی فندک برق خارج می شود و به نوک فندک نمیرسه تا شعله رو روشن کنه
   و یا اینکه کیت فندک خراب شده
   باید قطعه عوض بشه

 12. با سلام
  ما اجاق گاز رومیزی سیبن خریداری کردیم و همسرم خودش اقدام به نصب کرده به دلیل محدودیت زمانی و متاسفانه یکی از شعله هاش به محض روشن شدن خیلی زود خاموش میشه!!!
  و با توجه به این که خودمون نصبش کردیم نمیتونیم از گارانتی استفاده کنیم.
  ازتون راهنمایی ميخواستم. با سپاس

  1. سلام

   در این زمینه بهتر است از کارشناسان آچارباز راهنمایی بگیرید. شما میتوانید درخواست تعمیر اجاق گاز خود را در سامانه آچارباز ثبت کتید. کارشناس با شما تماس گرفته و راهنماییتان میکند.

   https://a4baz.com/kitchen/stove-service

 13. شعله اجاق گاز رو تا یه حدی که کم میکنم خاموش میشه. باید ترموکوپل رو تعویض کنم؟

  1. سلام

   بله به احتمال زیاد ترموکوپل دچار مشکل شده است. در این شرایط ممکن است با تعمیر این مشکل برطرف شود. اما گاهی نیاز است ترموکوپل تعویض شود. برای تعویض ترموکوپل می توانید درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

   https://a4baz.com/kitchen/stove-service

  2. سلام
   اگه ترموکوبل خراب باشه اصلا شعله روشن نمیمونه که با کم شدن خاموش بشه
   شعله باید تاحدی کم بشه که ترموکوبل ازشعله خارج نشه
   میتونید ترموکوبل رابه شعله درحالت کم نزدیکترکنید

  3. سلام
   یه تنظیم هست بهش میگن تنظیم یک دوم شیر
   این تنظیم برای زمانیه که وقتی شعله رو مینیموم میکنید شعله همچنان روی ترموکوپل بمونه و خاموش نشه
   باید از قسمت شیر این تنظیم انجام بشه
   کاره تعمیرکاره
   ترموکوپل رو دست نزنید
   با کج کردن ترموکوپل باعث خرابی اون می شید
   بای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا