اجاق گاز و فر

چرا شعله اجاق گاز دود می کند؟

علت دود کردن شعله اجاق گاز

اجاق گاز یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی‌ها است که در همه منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در اکثر مواقع ممکن است پس از روشن کردن شعله اجاق گاز متوجه شوید که دچار مشکل دود کردن شده است که در این حالت برای برطرف کردن مشکل، ابتدا باید علت دود کردن شعله اجاق گاز را بیابید و سپس اقدام به تعمیر آن کنید.


علت دود کردن اجاق گازهای کهنه چیست؟

در این بخش قصد داریم شما را با علت دود کردن اجاق گازهای کهنه و قدیمی آشنا کنیم. اصلی ترین علت دود کردن شعله اجاق گازهای کهنه کثیف بودن آن‌ها است. برای مثال در طولانی مدت به دلیل تمیز نکردن مشعل‌های گاز و قرار گرفتن چند لایه چربی بر روی آن‌ها باعث می‌شود که پس از روشن کردن مشعل اجاق گاز چربی‌ها سوخته شده و دود زیادی از خود ساطع کند.
در اکثر مواقع پس از کباب کردن گوشت و … روی شعله اجاق گاز، پس از اینکه اجاق گاز را پاک کردید، بازهم شاهد دود کردن شعله خواهید بود. چرا که در این حالت چربی وارد سوراخ‌های مشعل شده و با هر بار روشن کردن آن چربی‌های سوخته شده در محیط دود ساطع خواهند کرد.
به صورت کلی باید بگویم که کثیفی گاز چه از طریق چربی‌ها و چه غذاهایی که روی مشعل ریخته شده‌اند، باعث تولید دود در اجاق گازها شده که با تمیز کردن مشعل اجاق گاز این مشکل برطرف خواهد شد.

علت دود کردن مشعل اجاق گاز نو اغلب سوخته شدن رنگ و مواد شیمیایی است

اجاق گاز قدیمی
جهت جلوگیری از دود کردن شعله اجاق گاز بهتر است همیشه آن را تمیز نگه دارید.

علت دود کردن اجاق گازهای نو چیست؟

برای اولین بار که اجاق گاز نو خود را راه‌اندازی می‌کنید، ممکن است با این پدیده مواجه شوید که مشعل اجاق گاز دود می‌کند، در این حالت جای نگرانی نیست، چرا که به دلیل نو بودن مشعل این مشکل به وجود آمده است که پس از مدت کوتاهی برطرف خواهد شد.
علت دود کردن مشعل اجاق گاز نو اغلب سوخته شدن رنگ و مواد شیمیایی است که در طول ساخت قطعات اجاق گاز از آن‌ها استفاده شده است. پس از سوخته شدن بعد از یک الی دو ساعت، دود و بوی بد برطرف خواهد شد.
در صورتی که این مشکل پس از مدت زمان تعیین شده برطرف نشد می‌توانید به نمایندگی فروش اجاق‌گاز خود مراجعه کنید.

اجاق گاز نو
در صورتی که پس از یک الی دو ساعت اجاق گاز نو شما دود کرد بهتر است از نمایندگی فروش برند اجاق گاز خود کمک بگیرید.

علت زرد سوختن شعله اجاق گاز

به صورت کلی باید بدانبد که یکی از علت‌های دود کردن شعله اجاق گاز زرد سوختن شعله است، به دلایل مختلفی ممکن است شعله اجاق گاز زرد بسوزد که در برخی موارد نگران کننده است و ممکن است خطرناک باشد که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

مسدود بودن منافذ ورودی هوا

گاز برای سوختن به درستی، نیاز به هوای کافی دارد که در صورت مسدود بودن منافذ ورودی آن به وسیله گرد غبار، آشغال، پلیسه و … منجر به زرد سوختن شعله اجاق گاز خواهد شد.
برای برطرف کردن مشکل اجاق گاز در این حالت باید مشعل را بررسی کرده و در صورت مسدود بودن آن‌ها را تمیز کنید و سپس در جای خود قرار دهید تا مشکل برطرف شود.

سوخت گاز به صورت ناقص

شعله گاز در حالت نرمال آبی رنگ است که با تغییر رنگ آن متوجه خواهید شد که اجاق گاز دچار مشکل شده است.
در زمانی که با شعله زرد مواجه شدید باید بدانید که یکی از علت‌های آن سوخت ناقص گاز به دلیل وجود مونواکسید کربن به جای اکسیژن به همراه گاز است که همین امر هم از دلایل عدم رسیدن هوا به گاز است. در این حالت بهترین کار کمک گرفتن از مراکز تخصصی تعمیر اجاق گاز است.

دریچه های هوای مشعل اجاق گاز مسدود شده اند

در این حالت اولین کاری که باید انجام دهید بررسی دریچه‌های هوای ورودی است. چرا که در صورت مسدود بودن آن‌ها هوا به مشعل اجاق گاز نمی‌رسد و باعث سوخت ناقص می‌شود و شعله اجاق گاز به صورت زرد می‌سوزد.
برای برطرف کردن مشکل زرد سوختن شعله در این حالت باید دریچه‌های هوا را بررسی کرده و مطمئن شوید که مسدود نیستند و در صورتی که مسدود بودند، انسداد آن‌ها را برطرف کنید.

زرد سوختن شعله اجاق گاز
در صورتی که مشکل زرد سوختن شعله اجاق گاز به راحتی برطرف نشد می‌توانید از تیم حرفه‌ای آچارباز کمک بگیرید.

بالا بودن گاز نسبت به هوا

در صورتی که گاز نسبت به هوا بیشتر باشد ممکن است اجاق گاز دچار سوخت ناقص شود که باعث دودکردن، زرد سوختن و … شعله اجاق گاز می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید، مقاله آشنایی با معنای رنگ‌های مختلف شعله اجاق گاز را مطالعه کنید. به صورت کلی برای سوخت استاندارد یک متر مکعب گاز به ده متر مکعب هوا نیاز است که در صورت کم یا زیاد بودن این مقدار هوا، شعله اجاق گاز دچار مشکل خواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل باید فشار گاز را کم کنید.

بجا ماندن مواد شیمیایی روی شعله گاز

زمانی که اجاق گاز شما کثیف می‌شود در اکثر مواقع نیاز است که آن را به کمک مواد شیمیایی شستشو دهید که در صورت استفاده از مواد شیمیایی بی‎کیفیت و غیراستاندارد ممکن است پس از تمیز کردن آن، مواد شوینده روی اجاق گاز باقی بماند که پس از روشن کردن اجاق گاز باعث دود کردن، زرد سوختن و یا آتش سوزی شعله اجاق گاز خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه

تعمیر اجاق گاز
آچارباز مرکز تخصصی عیب یابی، تعمیر و سرویس انواع اجاق گاز در استان تهران است.

نکاتی برای جلوگیری از دود کردن بیشتر اجاق گاز

  • برای جلوگیری از دود کردن شعله اجاق گاز بهترین کار تمیز نگه داشتن همیشگی آن است. یعنی پس از هر بار استفاده از اجاق گاز آن را تمیز کنید
  • در صورتی که غذا سر ریز و وارد مشعل‌ها شد بهترین کار جدا کردن آن‌ها از اجاق گاز و شستشوی آن‌ها است. در صورتی که این نکته رعایت شود مطمئنا شعله‌های اجاق گاز شما دود نمی‌کنند.

 

تعمیر اجاق گاز و فر در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیرات انواع گاز و فر آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید، تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
درخواست تعمیر اجاق گاز و فر

چرا فر اجاق گاز دود می‌کند؟ چگونه مشکل فر را حل کنیم؟

فر برای اولین بار روشن شده است

اگر برای اولین بار فر را روشن کرده‌اید و شاهد دود زدن آن هستید، زیاد نگران نباشید. به احتمال زیاد دود و بوی غیر عادی آن، به خاطر سوختن بسته‌بندی محافظ است. فر اجاق گاز را خاموش و بگذارید تا سرد شود. تمام محفظه فر را با دقت بررسی و باقی مانده مواد بسته‌بندی را خارج کنید. برای اولین استفاده از فر توصیه می‌شود حدود ۳۰ دقیقه، فر را در درجه حرارت زیاد، بدون اینکه چیزی داخل آن باشد، روشن نگه دارید. با این روش هر گونه پوشش باقی‌مانده در فر خواهد سوخت. توصیه می‌کنیم قبل از اولین استفاده از فر اجاق گاز، دفترچه راهنمای آن را بخوانید.

فر کثیف است

دود زدن فر اجاق گاز، می‌تواند به خاطر باقی ماندن ذرات غذا و چربی روی المنت و قفسه‌های آن، بعد از آخرین پخت و پز باشد. بهترین کار برای رفع آن، این است که اجاق گاز را خاموش و منتظر بمانید تا سرد شود. سپس با استفاده از یک اسفنج نرم و محلول شوینده، به آرامی باقی‌مانده غذا و چربی را از روی المنت و قفسه‌ها پاک کنید.

دود زدن فر به خاطر باقی ماندن چربی و مواد غذایی
برای رفع دود زدن فر اجاق گاز باید محفظه فر را از هر گونه باقی مانده مواد غذایی و چربی پاک کنید

بین المنت فر و ظرف غذا فاصله مناسب وجود ندارد

اگر دفترچه راهنمای اجاق گاز فردار را مطالعه کرده باشید، درباره صحیح قرار دادن غذا داخل فر و فاصله مناسب آن تا المنت‌ها، توضیحاتی نوشته شده است. اگر فاصله بین غذا و بخش کباب‌پز فر کم باشد، احتمال سوختن و بلند شدن دود از فر اجاق گاز وجود خواهد داشت.

رایج‌ترین مشکل اجاق فر

گرم شدن بیش از حد محفظه فر، می‌تواند به مرور باعث ایجاد اتصال کوتاه و آسیب رساندن به عناصر گرمایشی داخل محفظه شود. اگر المنت‌های فر کاملاً داغ نمی‌شوند و صدای وزوز جزئی و بلند شدن دود را احساس می‌کنید، لازم است با تعمیرکار حرفه‌ای اجاق گاز تماس بگیرید.

نحوه تمیز کردن مشکل دارد

گاهی اوقات علت دود زدن فر اجاق گاز، به دلیل تمیزکاری اشتباه است. برخی از تمیز کننده‌های اجاق گاز، بسیار دودزا بوده و اگر از آن‌ها استفاده کنید، احتمال بلند شدن دود در هنگام روشن کردن فر وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل، بعد از تمیزکاری با یک دستمال مرطوب تمام سطوح فر اجاق گاز را پاک کنید. محلول آب و سرکه، گزینه مناسبی برای تمیز کردن تمام محفظه داخلی فر و درب آن است.

تعمیرفر اجاق گاز در محل
بهتر است تعمیر فر توسط  تعمیرکاران حرفه‌ای صورت گیرد.

المنت حرارتی شکسته است

در صورتی که المنت‌های حرارتی (المنت گریل و المنت پخت‌وپز) فر دچار شکستگی و خرابی شده باشند، احتمال بلند شدن دود از فر اجاق گاز وجود دارد. در چنین شرایطی، فر را روشن و سپس ۱۵ تا ۲۰ دقیقه منتظر مانده تا ببینید که، المنت حرارتی به اندازه کافی سرخ می‌شود یا نه. در صورتی که این اتفاق نیافتاد، به احتمال زیاد مشکل از المنت است. بهترین کار این است که هر چه سریعتر با یک متخصص، جهت تعمیر اجاق گاز خود تماس بگیرید.

فشار گاز بالا است

اگر تمام موارد گفته شده در بالا را چک کردید و هنوز علت دود زدن فر اجاق گاز خود را پیدا نکردید، بالا بودن فشار گاز می‌تواند دلیل آن باشد. فشار بالای گاز، المنت حرارتی فر را برای داغ شدن، بیش از حد تغذیه و باعث بلند شدن دود در هنگام افزایش درجه حرارت می‌شود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. با سلام مدتی پیش یک کباب پز با صفحات چدنی از ایران خریدم وروی آن نوشته گاز شهری و موقع راه اندازی آن دود فراوان و شعله آن زرد است ضمنا به کپسول گاز با رگلاتور ۳۰ Bar وصل است( امکان اتصال به گاز شهری نیست). راهی وجود دارد که میزان فشار ورودی را کم کنم. با تشکر

  2. شعله گاز من از زیر مشعل هم بیرون میزنه و هرجور مشعل رو تنظیم میکنم درست نمیشه. مشکل از کجاست؟

    1. باسلام
      هنگامه عزیز بررسی کنید که شعله پخش کن شما دچار مسدودیت نبوده و به خوبی در جای خود ثابت شده باشد. در صورتی که مشکل حل نشد لازم است شعله پخ کن را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا