به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

مشکلات Ram کامپیوتر و راهکارهای برای رفع آنها

رفع مشکلات ram کامپیوتر

Ram یکی از قطعات اصلی و ضروری در کامپیوتر است که بالاترین نرخ خرابی را در بین سایر قطعات به خود اختصاص می‌‌دهد و خرابی آن به گونه‌‌ای است که نمی‌‌توان از آن چشم پوشی کرد و به کار با کامپیوتر ادامه داد. از این رو، مشکلات Ram کامپیوتر و راهکارهای برای رفع آنها مساله‌‌ای است که در این مطلب به بررسی آن می‌‌پردازیم.

رم کامپیوتر

رم (Ram) مخفف کلمه Random Access Memory و به معنای حافظه با دستیابی تصادفی است. Ram قطعه‌‌ای است که در هر سیستمی یافت و همچنین یکی از مهم‌‌ترین قطعات و بخش‌‌هایی است که تاثیر زیادی بر سرعت و عملکرد کامپیوتر می‌‌گذارد. رم با استفاده از فناوری‌‌های مختلف ساخته می‌‌شوند، که امروزه آخرین فناوری استفاده شده در رم که در بازار موجود است، فناوری DDR4 است. به دلیل عدم استفاده رم از بخش‌‌های ولتاژ بالا طول عمر بالاتری نسبت به سایر قطعات کامپیوتر دارد. اما رم به‌عنوان یک سخت افزاری احتمال دارد، گاهی با مشکلاتی مواجه شود و استفاده از سیستم را غیرممکن می‌کند که سبب نگرانی کاربر می‌شود، از این رو، در ادامه به بررسی مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن می‌‌پردازیم.

رفع مشکلات ram کامپیوتر

دلایلی که سبب ایجاد مشکلات در Ram می‌شود:

برخی از این مشکلات عبارتند از خرابی ترانزیستورهای رم که از دو بخش مهم یعنی کنترلر و تراشه‌های NAND یا DRAM تشکیل شده است.

گرما هم از دیگر علل ایجاد مشکل رم سیستم است و اگر رم سیستم تهویه مناسب نداشته باشد، امکان خرابی آن بسیار افزایش خواهد یافت. امروزه بسیاری از تولیدکنندگان رم از هیت سینک برای تهویه در تراشه های آن استفاده می‌‌کنند.

از دیگر علل خرابی رم می‌‌توان به وجود گردوغبار در اسلات‌‌ها اشاره کرد که سبب می‌‌شود رم در کوتاه مدت خراب شود. درنهایت وجود شوک الکتریکی، ولتاژ نامناسب، و جابجایی ناصحیح کامپیوتر از دیگر مواردی هستند که موجب خرابی رم می‌شوند.

 

تعمیر کامپیوتر در محل با آچارباز
سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر

 

علائم و نشانه‌های وجود مشکل در رم کامپیوتر

– کاهش عملکرد و بازدهی سیستم

یکی از اصلی‌‌ترین و بارزترین نشانه‌های وجود مشکل در رم کامپیوتر کاهش عملکرد و بازدهی کامپیوتر است. مشکل رم کامپیوتر به‌صورتی است که گاهی برخی افراد برای بار اول که سیستم را روشن می‌‌کنند، سیستم به خوبی اجرا شود، اما در ادامه با کاهش سرعت و عملکرد کامپیوتر مواجه شوند. کاهش سرعت سیستم یکی از مشکلات ناشی از خرابی و وجود مشکل در رم است. این مشکل در حین کار با برنامه‌هایی مانند فتوشاپ، بازی‌های ویدئویی سنگین و همچنین استفاده از مرورگرهای اینترنتی، بیشتر خود را نشانه می‌دهد که سبب هنگ کردن و ناپایداری سیستم می‌‌شود.

– کرش کردن‌‌های تصادفی کامپیوتر

یکی دیگر از نشانه‌‌ها و علائمی که نشان‌دهنده مشکل Ram کامپیوتر است، کرش کردن‌‌های تصادفی کامپیوتر است. البته گاهی کرش کردن‌‌های تصادفی به معنای وجود مشکل در رم نیست و با این حال می‌‌تواند یکی از نشانه‌‌ها و علائم خرابی رم هم محسوب شود.

– عدم شناسایی کارت گرافیک سیستم

از دیگر علائم و نشانه‌‌هایی که مربوط به مشکل Ram کامپیوتر می‌‌شود، این است که کارت گرافیک توسط سیستم شناخته نمی‌‌شود. برای برخی از کاربران و استفاده کنندگان از کامپیوتر این مشکل گاهی پیش می‌‌آید که وقتی سیستم خود را روشن می‌‌کنند با صدای بوق بلند مواجه می‌‌شوند. صدای بوق بلند سیستم نشان می‌دهد که کارت گرافیک به‌درستی توسط سیستم شناخته و بوت شده است. اما اگر صدای بوق به گوش نرسید و یا صدای بوق ممتد شنیده شد. در این صورت کارت گرافیک به درستی بارگذاری نشده است و این مشکل گاهی مربوط به رم سیستم می‌‌شود.

– خرابی فایل‌‌های داده

یکی دیگر از علائم و نشانه‌‌هایی که ناشی از مشکل رم کامپیوتر می‌‌شود، خراب شدن فایل‌‌های داده کامپیوتر است. گاهی برخی از کاربران به‌صورت ناگهانی متوجه می‌‌شوند، فایل‌‌هایی که به آسانی از آنها استفاده می‌کردند، خراب شده‌‌اند و امکان باز کردن آنها نیست. خرابی فایل‌‌های داده از جمله نشانه‌‌های مشکل رم کامپیوتر است و اگر به مرور فایل‌‌های بیشتری دچار ایراد و خرابی شوند، در آن صورت به احتمال زیاد مشکل رم کامپیوتر در حال تشدید است. چرا که مشکل رم کامپیوتر موجب انحطاط ساختارهای هارد درایو شده و حتی در بلند مدت می‌‌تواند موجب عدم بوت شدن سیستم شود. از این رو، لازم است مشکل Ram  کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن را دقیق درنظر داشته باشید.

– عدم نمایش مقدار رم

یکی از فاکتورهای مهم در زمان خرید کامیپوتر توجه به رم و مشخصات آن است، که افراد به‌راحتی می‌‌توانند از طریق کنترل پنل و سیستم به مشخصات رم دسترسی داشته باشد. با این حال، گاهی برای برخی از افراد این مشکل پیش می‌‌آید که عدد نمایش داده شده در مشخصات رم با مقدار رم همخوانی ندارد. در این صورت به احتمال زیاد رم دچار مشکل شده است.

– فریز شدن کامپیوتر

فریز شدن سیستم به این معنی است که کامپیوتر هیچ گونه واکنشی به دستورها و فرمان های ورودی نمی‌‌دهد و به نوعی غیرقابل استفاده می‌‌شود. از این رو، می‌‌توان گفت از جمله دلایلی که می‌‌تواند سبب فریز شدن کامپیوتر شود، که کامپیوتر سرعت پایین داشته باشد، مشکل داشتن رم کامپیوتر است.

– صفحه نمایش آبی یا صفحه مرگ

یکی از مشکلاتی که سبب ایجاد صفحه آبی در کامپیوتر می‌‌شود، خراب شدن و یا وجود مشکل در رم سیستم است. البته گاهی این مشکل بعد از نصب برنامه و یا نرم افزاری خاصی به‌وجود می‌‌آید، از این رو، اگر به‌تازگی روی سیستم خود هیچگونه تغییری انجام نداده‌‌اید، ولی با مشکل صفحه آبی مرگ مواجه می‌شوید، در این صورت به احتمال زیاد رم دچار مشکل شده است. برای رفع مشکل آبی شدن صفحه نمایش می‌‌توانید به بررسی مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن بپردازید.

– ری استارت شدن مداوم سیستم

از دیگر علائم و نشانه‌‌های خراب شدن رم کامپیوتر می‌‌توان به ری استارت شدن مداوم و مکرر سیستم اشاره کرد. برای برخی از کاربران این مشکل پیش می‌‌آید که در حین کار با سیستم، کامپیوتر مداوم ری استارت می‌‌شود.

– مشکل نخواندن رم

یکی از مشکلاتی که کامپیوتر دارد، مربوط به نخواندن رم است. برای رفع مشکل عدم شناسایی رم توسط کامپیوتر، وارد تنظیمات بایوس سیستم شوید و تنظیمات آن را به حالت پیش فرض برگردانید. سپس کامپیوتر خود را خاموش کنید و حتی آن را از برق جدا کنید. بعد از آن رم‌‌های کامپیوتر را از اسلات خود خارج کرده و مجدد آنها را در درون اسلات قرار دهید.

چرا که احتمال دارد، نخواندن رم به دلیل نادرست قرار داده شدن رم در کامپیوتر باشد که سبب می‌شود رم به‌درستی شناسایی نشود. اما اگر مشکل برطرف نشد، در آن صورت رم را خارج کرده و اسلات‌‌های دیگر را تست کنید. همچنین می‌‌توانید رم را به‌صورت تکی به سیستم متصل کرده تا مشکل آن را شناسایی کنید.

رفع مشکلات ram کامپیوتر

– مشکل پر شدن رم

پر شدن رم اغلب برای بسیاری از افراد که از کامپیوتر استفاده می‌‌کنند به مرور زمان پیش می‌‌آید که سبب کرش شدن و هنگ کردن مداوم و تصادفی کامپیوتر می‌‌شود. برای رفع مشکل پر شدن رم کامپیوتر، می‌‌توانید با استفاده از برنامه Task manager، برنامه‌‌هایی که حجم زیادی از رم کامپیوتر را اشغال کرده‌‌اند را مشاهده کنید و آنها را در صورت غیر ضروری بودن از نصب خارج کنید و با استفاده از کلید End Process حافظه اشغال شده رم کامپیوتر را آزاد کنید. علاوه بر این می‌‌توانید با استفاده از یک آنتی ویروس قوی، سیستم خود را ویروس‌یابی و ویروس‌کشی کنید و همچنین درایورهای خود را آپدیت کنید. گاهی پر شدن رم باعث ایجاد مشکل Your Computer is low on memory در ویندوز می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

– مشکل استفاده نشدن از فضای کامل رم

یکی دیگر از مشکلات رم کامپیوتر مربوط به مشکل usable است. این مشکل به این معنی است که کامپیوتر نمی‌‌تواند از تمام فضای رم استفاده کند و بخشی از حافظه رم گم می‌‌شود.

– مشکل گردوخاک گرفتن رم

گردوخاک گرفتن رم کامپیوتر می‌‌تواند موجب ایجاد مشکلاتی در رم کامپیوتر شود و به‌صورت کوتاه مدت آن را از کار بیاندازد. از این رو، اگر رم کامپیوتر گردوخاک گرفته است، برای رفع آن می‌توانید بعد از جدا کردن مادربورد از برق، با یک برس نرم به نظافت اسلات‌‌های رم بپردازید و به قسمت اتصالات ماژول نیز یک سمباده نرم بکشید. اگر با تمیز کردن رم، مشکل برطرف نشد، در آن صورت احتمال دارد، رم خراب شده باشد و باید آن را تعویض کنید.

رفع مشکلات ram کامپیوتر

با این حال قبل از اینکه بخواهید تصمیم به تعویض Ram بگیرید، بهتر است مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات را بررسی کنید. برخی از راهکارهای رفع مشکل رم عبارتند از:

– استفاده از برنامه MemTest86

برای بررسی مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن می توان از برنامه MemTest86 استفاده کرد. این برنامه ممکن است مشکلاتی را پیدا کند که ویندوز قادر به یافتن آنها نباشد. برای استفاده از این برنامه باید آن را از سایت‌‌های اینترنتی معتبر دانلود و یا خریداری کنید و روی سیستم خود نصب کرده و سپس براساس راهنمایی‌‌های انجام شده آن را اجرا کنید.

– استفاده از برنامه Windows Memory Diagnostic

برای بررسی مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن می‌‌توانید از برنامه Windows Memory Diagnostic استفاده کنید. برای اجرای این برنامه می‌‌توانید در منوی استارت عبارت Windows Memory Diagnostic را تایپ کنید و اینتر بزنید. در صفحه‌‌ای که باز می‌‌شوند، می‌‌توانید گزینه ری استارت و چک کردن مشکلات سیستم را انتخاب کنید تا به این وسیله سیستم به‌صورت خودکار مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات را شناسایی و اعلام کند.

با استفاده از امکانات خود ویندوز هم می‌‌توانید مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن را پیدا کنید. برای این کار می‌‌توانید از منوی استارت، در ویندوز ۷، Search و در ویندوز ۱۰، Cortana را انتخاب کنید و memory را جستجو کرده و Windows Memory Diagnostic را انتخاب کنید. در پنجره نمایش داده شده، روی Restart now and check for problems کلیک کنید.

رفع مشکلات ram کامپیوتر

ویندوز خاموش می‌‌شود و کامپیوتر در memory diagnostic program ریبوت می‌‌شود و شما باید چند دقیقه صبر کنید. حالا وارد بخش هارد می‌‌شوید. در این بخش event را جستجو کرده و Event Viewer را انتخاب کنید. Event Viewer در بخش چپ قرار دارد، سپس روی system و expand Windows Logs کلیک کنید.  و بعد راست کلیک کنید و Filter current log را انتخاب کنید.

رفع مشکلات ram کامپیوتر

پنجره جدیدی بالا می‌‌آید. در این پنجره منوی  Event sourceرا پایین بکشید و گزینه‌‌های زیادی را مشاهده خواهید کرد. اما شما  MemoryDiagnostics-Results را انتخاب کنید و سپس ok کنید تا پنجره بسته شود.

رفع مشکلات ram کامپیوتر

دوباره به Event Viewer برگردید و از لیست بالا، گزینه میانی را انتخاب کنید. که دو عبارت و یا یک گزینه بیشتر ندارد.

رفع مشکلات ram کامپیوتر

یکی از اطلاعات را انتخاب کنید.

رفع مشکلات ram کامپیوتر

که اگر viewer به شما اعلام کرد رم مشکل دارد، در آن صورت مشکل Ram کامپیوتر و راهکارهای رفع مشکلات آن را بررسی کنید.

 

منبع:

pcworld.com

turbofuture.com

 


نویسنده :

۷۱ دیدگاه

 • مریم گفت:

  سلام خسته نباشید من تازه ویندوز نصب کردم اما هم موقع نصب ویندوز هم بعد از نصب ویندوز کامپیوترم یدفعه قفل میکنه و باید صدبار ریستارتش کنی ممنون میشم کمکم کنید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مریم عزیز، اگر از نصب صحیح ویندوز اطمینان دارید، درایورهای خود را آپدیت کرده و از صحت پردازنده، مادربرد و رم خود مطمئن شوید. در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • محمد گفت:

  سلام . وقت بخیر .من مادربرد کامپیوترم gigabyte p55 usb3 هست. تا الان روش یک رم ۸g ddr3 بوده . یه رم ۸g ddr3 تهیه کردم و تو اسلات مادر برد جا انداختم. ولی توی ویندوز میزنه که ۸ گیگ از ۱۶ گیگ قابل استفاده. حتی ویندوزم عوض کردم ولی بازم هم ۸ گیگ از ۱۶ گیگ قابل استفاده هست.مشکل از چیه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   محمد عزیز برای رفع محدودیت رام خود:
   – CMD‌ را جستجو و اجرا کنید.
   – دستور bcdedit /set {default} truncatememory bytes را وارد و اینتر بزنید.
   – مقدار رم برحسب بایت را وارد کنید برای مثال:
   – bcdedit /set {default} truncatememory 15999999999 را وارد و اینتر بزنید.
   – سپس عبارت bcdedit /deletevalue {default} truncatememory را وارد و اینتر بزنید.
   – بعد از انجام مراحل بالاسیستم را ری استارت کنید.
   – در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   محمد عزیز برای رفع مشکل و مدیریت رم خود می‌توانید از برنامه RAM Saver Professional استفاده کنید. اگر مشکل حل نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • مهدی گفت:

  با سلام من یه سیستم دارم با مشخصات زیر
  Core I 3 9100f
  Rx 580 4gb xfx
  HDD 1tb
  Ram 8gb 2666
  H310m a
  سیستم تک بوق میزنه بالا هم میاد ولی بعد بوق فن های کارت گرافیک خاموش میشه و سیستم خیلی هنگ می‌کنه مشکل از کجاست(تک بوق مادر برد من به معنای خرابی dram هست)

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مهدی عزیز، در صورتی که اختلال سخت افزاری چون مشکل در عملکرد فن ها در سیستم وجود داشته باشد ، لپ تاپ شما به خوبی نمیتواند قطعات را خنک کند از سویی دیگر پردازنده نیز در اثر افزایش حرارت سیستم دچار اختلال میشود و پردازش ها به درستی صورت نمیگیرد. برای رفع مشکل تنظیمات بایوس خود را ریست کنید. ویندوز خود را آپدیت کنید. اگر مشکل رفع نشد، لازم است بررسی فنی صورت گرفته و قطعات بررسی شوند. شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • ahoora گفت:

  سلام من لپتاپم asuspro هست.یک رم ۸ داشت.یک ۸ دیگه هم گرفتم….ولی یک رم ۸ رو فقط برای گرافیک share میکنه…من نمیخوام اینطور باشه……رم هم crucial هست

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   اهورای عزیز برای مدیریت رم خود از برنامه RAM Saver Professional استفاده کنید. اگر مشکل حل نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما شما را در حل مشکل راهنمایی کنند.

 • نیما گفت:

  سلام من یه سوال داشتم اقا من رم ۸ دارم لپتاب ویندوز یه سال پیش زدمwindow10pro بعد وقتی سیستم نگاه می کنم ۶.۸ usable هست اون چیه و باید چیکار کنم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   نیمای عزیز، برای رفع مشکل از Windows 10 Troubleshooter استفاده کرده و تنظیمات بایوس سیستم را به حالت پیش فرض برگردانید. درصورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • فرنوش گفت:

  با سلام
  من ویندوزم رو عوض کردم به تازگی (windows10Home Version20h2 )بعد از اینکه سیستمم میاد بالا بعد از چند دقیقه خودبه خود،صفحه آبی رنگ(مرگ) میاد .
  اما حتی وقتی میرم برای چک کردن رم ، در صفحه Memory Diagnostics Tool اصلا چک نمیکنه و در اون صفحه هم هنگ هستش، چیکاری باید انجام بدم؟
  مدل لپ تابم Asus N53JL

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   فرنوش عزیز احتمال دارد ویندوز به درستی نصب نشده باشد برای رفع مشکل ویندوز را دوباره نصب و درایورها را آپدیت کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ویا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • فردین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یه لپتاپ برند توشیبا دارم که رم ۴ گیگ داره دو ماهی میشه که بهش ویندوز جدید زدم و هراز گاهی واس دو سه دقیقه فریز میشه و بعدش صفحه ابی (مرگ) میاد روش بلافاصله با دکمه خاموشش میکنم و دوباره روشن میکنم درست میشه ولی همچنان مشکلم ادامه داره
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  هارد پانصد گیگ hdd
  رم ۴ گیگ ddr3
  برند توشیبا مدل c50 a630
  سیستم عامل windows 10 enterprise 64 bit

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   فردین عزیز، عدم نصب درست ویندوز ممکن است یکی از دلایل این اتفاق باشد، پیشنهاد میکنیم ویندوز و درایورهای خود را آپدیت کنید. برای بررسی کلی تر مشکل نیز می‌توانید از windows troubleshooter استفاده کنید.در صورتی که مشکل با بررسی شما حل نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • آرش گفت:

  سلام من یک رم چهار نصب هست ولی یک رم چهار دیگه که نصب میکنم میسوزه چکار کنم؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   آرش عزیز، برای رفع مشکل لازم است، اتصالات سیستم و مادربرد خود را بررسی کنید. می‌توانید برای رفع سریع مشکل درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • امیر گفت:

  با سلام
  ببخشید من چندماه پیش یک مادربرد عوض کردم و تا دوماه مشکلی نداشتم ولی بعد از دوماه همش کامپیوترم هی هنگ میکنه حتی به تعمیرکار هم دادم گفت مادربرد ایراد داشت درست مردم ولی بازم مشلم حل نشد گاهی اوقات وقتی روشن میکنم تا یک ربع خوبه ولی بعد یک ربع باز هنگ میکنه و وقتی ریستارت میکنم یا دیگه کلا ویندوز بالا نمیاد یا وقتی میاد دوباره هنگ میکنه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   امیر عزیز این مشکل ممکن است از عدم تنظیم درست بایوس و یا مشکلات سیستم عامل و همینطور قطعات روی مادربرد باشد. گاهی شل شدن مادربرد نیز باعث این مشکل می‌شود. بهتر است بررسی سیستم شما توسط کارشناسان حرفه ای صورن گیرد. برای رفع مشکل شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

   • امیر گفت:

    ممنونم از جواب تون ولی این یک ایرادی هست که وقتی رم کیسمو در میارم دوباره جا میزنم درست میشه بعد دوباره بعد دو سه روز هنگ میکنه یعنی خرابی از رم نیست؟

    • تحریریه آچارباز گفت:

     باسلام
     امیر عزیز برای بررسی رم می‌توانید Windows Memory Diagnostic را جستجو کرده وپس از انتخاب و باز شدن صفحه گزینه ری استارت و چک کردن مشکلات سیستم را بزنید. در صورتی که مشکلی در رم باشد سیستم پس از ری استارت شدن آن را شناسایی و به شما اطلاع می‌دهد. در همین مقاله درباره نحوه اجرای آن توضیح داده شده است.

 • سعید مجیدی فرد گفت:

  سلام،،،
  سیستمم چهار تا رم ddr2 1g روش نصبه ،، وقتی که چک میکنم مشخصات سیستم رو، میزنه ،۲g ، میشه بگی مشکل چیه ؟؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   سعید عزیز این مشکل می‌تواند به دلیل مشکلات نرم افزاری و یا سخت افزاری و اختلال در رم باشد.پیشنهاد میکنیم برای بررسی و رفع مشکل از Windows 10 Troubleshooter استفاده کنید، تنظیمات بایوس سیستم را به حالت پیش فرض برگردانید همچنین رم‌ها را یکبار از اسلات خود خارج و دوباره جایگذاری کنید. اگر مشکل حل نشد، برای رفع مشکل شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • علیرضا گفت:

  سلام من می خواستم به بازی نصب کنم دقیقا ۸ گیگ رم می خواد منم ۸ گیگ رم دارم اگه نصب کنم مشکلی برای لپ تاپم پیش میاد یا مهم نیس؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   عیلرضای عزیز، نصب برنامه مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. البته به فضای مورد نیاز برای نصب بازی و همینطور این موضوع که اکثر بازی‌ها پردازنده را بیشتر از سایر برنامه‌ها درگیر می‌کنند نیز دقت کنید.

 • T.h گفت:

  سلام من تو سیستمم به مشکل بزرگی برخوردم
  اول اینکه سیستمم موقع روشن شدن صدای بوق میده و بعد ایست کامل میکنه ولی قبلا اصلا صدا نمیداد
  تازگی ها متوجه شدم که رم سیستم من که ۴ هستش تو سیستم ۲ نشون میده
  لطفا بگید چی کار کنم من به سیستمم شدیدا احتیاج دارم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   T.h عزیز سیستم شما هنگام روشن شدن چند بوق میزند؟ بوق های بایوس نشاندهده اختلالات سخت افزاری داخل سیستم هستند. پیشنهاد میکنیم برای رفع سریع مشکل درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • ali گفت:

  سلام من ۲ هفته پیش ویندوز ۷ عوض کردم و برای نصب درایور بلوتوث اقدام کردم تمام مراحل رو کسی برام انجام داد و زمانی که لپ تاب رو ریست کردم صفحه آبی اومد . یک نفر اومد و برام یک جوری ویندوز رو بالا اورد ولی کارت گرافیک رو غیر فعال کرد گفت که اگر کارت گرافیک فعال باشه رمتون دوباره خراب میشه مشکل از کجا بوده و باید چیکار کنم؟
  لطفا جواب دهید ممنون

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   علی عزیز درایوها به درستی آپدیت و نصب نشده اند و ممکن است مشکل شما نرم افزاری و از سمت سیستم عامل نیز باشد. پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • ساناز گفت:

  سلام کامپیوتر من بعد از روشن شدن بوق شناسایی سخت افزارهارو میزنه اما بلافاصله یه بوق کوتاه میزنه وسیستم بالا نمیاد علتش چیه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   ساناز عزیز ممکن است مشکل از DRAM یا مادربرد باشد. سیستم باید توسط کارشناس جهت عیب یابی دقیق بررسی شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سایت آچارباز ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • علی گفت:

  سلام خسته نباشید من رم کامپیوترم یکی ازاتصالات لبه ان سابیده وپاک شده واتصال بر قرار نمیشود منظورم همان اتصال مسی رنگ لبه رم میباشد ایا میتوان ان راتعمیرکردوچگونه تعمیرمیشود
  باتشکر درضمن من کیس راروشن میکنم تمام قسمتهابجزمانیتور کارمیکنند مانیتورهیچ عکس العملی نشون نمیدهد وتنهامشکلی که پیداکردم همین پاک شدن محل اتصال است یک خانه پاک شده تعمیرمیشودچگونه ؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   علی عزیز، شاید لازم باشد رم جدید خریداری کنید، با این حال شما می‌توانید با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • مهسا گفت:

  سلام من یه لپ تاب اچ پی ۶۴۰ خریدم. وقتی روشنش می‌کنم برام پیغام میاد که رم ddr3 پشتیبانی نمیشه، و باید رم رو عوض کنم. اما لپ تابم هیچ مشکلی برای نصب و اجرای برنامه ها نداره. چکار باید کنم؟ ضمن اینکه طبق دستورالعمل بالا رم هیچ مشکلی نداره.

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز فریمور بایوس را آپدیت کنید تا این خطا رفع شود. اگر مشکل حل نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • محمد گفت:

  سلام ببخشید
  من الان دو تا رم دوگیگ دارم ینی چهار گیگ
  رفتم تو سایت مادربردم دیدم نوشته تا ۸ گیگ رم پشتیبانی میکنه
  خب،من الان یعنی دو تا دو گیگ دیگه بگیرم،ینی بشه ۸گیگ،مشکلی نیست؟
  ینی براحتی میخونه؟
  مادربرد:abit nf_m2pv

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز هنگام ارتقا رم علاوه بر پشتیبانی رم به حداکثر رمی که نسخه ویندوز شما می‌تواند مدیریت کند نیز توجه کنید، برای مثال اگر از نسخه ۳۲ بیتی ویندوز ۱۰ استفاده می‌‌کنید، این نسخه تا ۴ گیگابایت رم را مدیریت می‌کند.

   • محمد گفت:

    ممنون
    ویندوزم که ۶۴بیتی بود،
    راستش امروز رم ها له دستم رسید و گذاشتم و خوند،اما روشن کردنش بگیر نگیر داره،
    یه بار میزنم روشن میشه و یه بار یه چند ثانیه میمونه بعد خاموش میشه،هیچ صدای بوقی هم نداره،
    قبل از این مشکلی نداشت
    لطفا بگین چکار کنم مشکلی نباشه و راحت روشن شه

 • محسن گفت:

  سلام خسته نباشید
  من وقتی مموری در حال بوت میزارم برای تست سیستم ریست نمیشه باز برمیگرده به حالت قبل مشکل از کجاست؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز، با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • کیمیا گفت:

  سلام من وقتی می‌خوام با فتوشاپ کار کنم مثلاً ادیت عکس یه ارور میاد مربوط به رمه که نمیتونم با هیچ کدوم ابزارا کار کنم حتی سیو هم نمیتونم کنم و لبتابم تقریبا مال ۹سال پیشه و رمش۴ هست و از اول ویندوز سون نصب بوده روش ک من عوض کردم و تن نصب کردم الان فتوشاپم۲۰۱۵هم که نصب کردم نمیتونم کار کنم اگه رمو ارتقا بدم مشکل حل میشه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز از قسمت تنظیمات فتوشاپ میزان رم مورد استفاده را می‌توانید تعیین کنید، اگر قبلا می‌توانستید از فتوشاپ استفاده کنید ولی هم اکنون این امکان را ندارید، موارد نرم افزاری را بررسی کنید البته نسخه‌های جدیدتر فتوشاپ حافطه و پردازنده قوی‌تری نیاز دارند که در این مواقع نیاز به ارتقا سیستم احساس می‌شود. جهت اطلاعات بیشتر شما می‌توانید با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • مهدی گفت:

  سلام
  قسمت پین رمم ک وصل میشه پورت رم مادربرد افتاده یدونه از طلایی هاش افتاده
  تعمیر میشه یا خیر؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز، مشکل رم شما باید توسط کارشناس بررسی شود. شما می‌توانید با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

  • سینا گفت:

   سلام،
   اگه مشکل از مادربرد باشه،اقبل تعمیره
   اگه از رم باشه،قابل تعمیر هستش.
   فقط یه نکته:
   رم هایی که ddr2 و یا ddr1 هستن معمولا ارزش تعمیر ندارند!اگه ddr3 هست و یا ddr4 و یا ddr5 و یا ddr6 می تونید تعمیر کنید چون ارزشش رو داره

 • نیما گفت:

  نظر یا پرسش خود را بنویسید…رم من داخل کامپیوتر ۱ گیگه اما کنارش یک رم ۲ اضافه میکنم و کامپیوتر را روشن میکنم صدای جیغ جیغ میده نمیدونم چرا

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، احتمال می‌رود که سیستم با پردازش رم مشکل داشته باشد. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • De گفت:

  چ سیستمی باعث میشه که درکامیپوتر موقع روشن و خاموش کردنش رم سیستم پاک نشود

 • ایران گرد گفت:

  عرض سلام
  به تازگی رام لبت تاب رو تعویض کردم و دوتا یکی دوگیگ و یکی چهار گیگ انداختم روی سیستم که در کل میشه ۶ گیگ
  اما موقع کار با لب تاب ویندوز خیلی سنگین میشه و وقتی به بخش tesk manager رفتم دیدم با ۱گیگ و ۸۰۰ مگابیت از اشغال رام حدود ۹۰ درصد رام را مشغول کرده
  از طریق منوی مای کامپیوتر به مشخصات سیستم رفتم دیدم رام رو ۶ گیگ useble کرده
  خودمم گیج شدم از یک طرف رام رو با ۶ شناخته از طرف دیگه حدود ۲ گیگ رو داره استفاده میکنه
  کسی هست کمکی کنه
  ممنون میشم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز لطفا با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • محمد گفت:

  سلام. مادربرد جای ۲ اسلاید رم داره و ۲ عدد رم ۲ گیگ و در مجموع ۴ گیگ ساپورت میکنه. اما اگه یک رم ۴ گیگ بذارم کامپیوتر روشن نمیشه. از طرفی همین رم ۴ گیگ روی مادر برد دیگه کامل جواب میده. کلیه مشخصات فرکانسی با هم یکسان هستن
  دلیل عدم جوابگویی رم روی کامپیوتر اول چی میتونه باشه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز لطفا جهت راهنمایی و بررسی دقیق‌تر با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • مسعود گفت:

  سلام کامپیوتر من مدتیه خراب شده و دیگه مقرون بصرفه نیستکه درستش کنم.ولی تمامی خاطراته خانوادگی درون هاردشه چجوری باید بهشون دسترسی پیدا کنم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز شما می‌توانید هارد را از سیستم قبلی جدا و در سیستم جدید بارگذاری و اطلاعات آن را بازیابی کنید. اما این کار نیاز به مهارت و تخصص بالا دارد. لطفا با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • Shahin گفت:

  سلام . مدتیه با کامپیوترم دو سه ساعت بیشتر نمی تونم کار کنم . خود به خود خاموش میشه . بعد از سه چهار ساعت دیگه روشن میشه . باز همون روال … پیش یه تعمیرکار بردمش میگه پاورش سالمه . فن سی پی یو کار میکنه اما مطمئن نیستم سالم . در کل هوا اونقدری گرم نیس ک بخوام بگم بخاطره گرمای سی پی یو هس اف شدنش . وقتی روشن میکنم صدای فن خیلی بلنده بعد همین صدا ادامه داره تا ویندوز میاد بالا بعد دیگه طبیعی میشه صداش … امشب ک باهاش کار میکرد در حد ۵ ثانیه بوق ممتد زد و بعد خاموش شد سعی کردم روشن کنم ۵ دقیقه روشن بود دوباره بوق ممتد و خاموش… ازتون خواهش میکنم راهنمایی کنید . خیلی برام مهمه بدونم مشکلش چیه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، لطفا درخواست تعمیر کامپیوتر در محل را ثبت کنید تا کارشناس مربوطه دستگاه را بررسی کند.

  • سینا فرامرزیان گفت:

   سلام،
   ممکنه حتی مشکلش از ویندوز باشه،و یا رم و حتی فن سی پی یو.چون بوق ممتد حداکثر تا ۵ ثانیه برای رم و یا فن سی پی یو هستش

  • Sentinel گفت:

   فن کامپیوتر من همین مشکل رو داشت یعنی صدای خیلی بالایی داشت و پس از یه مدت کامپیوتر میرفت تو حالت صفحه مرگ
   فن رو باز کردم و اطراف سی پی یو و فن رو کامل گرد گیری کردم
   درست شد

 • مهدی گفت:

  سلام من در نصب ویندوز با مشکل رم مواجهه میشم راه حلی هست برا درست کردن.. با رم دیگری ویندوز نصب کردم بعد رم خراب رو میندازم موقعه کار کردن صفحه آبی میشه یا همون صفحه مرگ

 • ابوالفضل گفت:

  وقتی کامپیوتر و روشن میکنم اولش یکم کنده ولی بعد روان میشه مشکلش چیه؟

  • زهرا چگینی گفت:

   با سلام
   لطفا درخواست تعمیر کامیپوتر را ثبت کنید تا کارشناس کامپیوتر دستگاه شما را بررسی کند.

 • مهدی گفت:

  سلام… من ی رم ۸ ddr3 گرفتم با ی رم۲ ترکیب کردم کامپیوتر بالا اومد اما وقتی داشتم رندر میکردم دیدم دمای cpu تا ۱۰۵ درجه رفت سیستم خاموش شد… سیستمو روشن کردم بالا اومد… بعد باز خاموشش کردم ایندفه رم ۲ رو در اوردم دیگ سیستم رشن شد اما بدون اینک بوق بزنه خاموش شد… رم ۸ رو دراووردم ۲ رو باز انداختم بالا اومد… باز رم ۸ و ۲ رو باهم انداختم ولی باز بعد چن ثانیه خاموش شد…ب نظرتون سر این رم ۸ پی اومده… ممکنه اشکال از بایوس باشه؟؟؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   لطفا با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 • سینا فرامرزیان گفت:

  فرکانس حافظه رم های نصب شده با هم همخوانی ندارد
  ۲_رم هارا در بیارید و با ذره بین تمام پین ها و پایه های داخل اسلات هارا بررسی کنید،اگر یکی از پایه ها شکستی،فروفرفتگی،کندگی،له شدگی داشت و یا نبود،مادربرد رابه متخصص مورد اطمینان بسپارید و یا از اسلات های دیگر استفاده کنید

 • محمدرضا گفت:

  سلام من میخواستم رم کامپیوتر افزایش بدم ولی با صفحه آبی مواجه میشم رم ها سالمن اسلات هاش تمیزه رم هام مناسبه کامپیوتره. بعد صفحه استارت ویندوز میاد مینوسه در حال تنظیم و یه عدد درصد داره جلوش ولی چیزی اتفاق نمیفته تا آخر که پر میشه سیستم میاد بالا ولی رم ها نه مشکل کجاست ؟کسی میتونه راهنمایی کنه .

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   ممکن است ویندوز مورد داشته باشد یا مشکل سخت افزاری , باید بررسی شود

  • سینا فرامرزیان گفت:

   منظورتون رو متوجه نمیشم،سیستم میاد بالا ولی رم ها نه،یعنی چی؟؟؟اگه رم شناخته نشه که سیستم تصویر نمیده!!!
   شما باید ویندوزتو عوض کنی

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.