کولر آبی

معرفی کولر آبی خورشیدی

کولر آبی خورشیدی

اگر در محلی زندگی می‌کنید که آب و هوای گرم و خشکی دارد، با اهمیت کولر آبی آشنایی دارید. در این مقاله آچارباز به معرفی کولرهای آبی خورشیدی پرداخته و ویژگی‌ها، مزایا، راهنمای خرید و استفاده از این کولرهای آبی را به شما آموزش می‌دهیم، در ادامه با ما همراه باشید.

چنانچه از کولر آبی استفاده می‌کنید و نیاز به تعمیر یا سرویس دارد، می‌توانید درخواست خود را در قسمت سرویس کولر آبی ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

کولر آبی خورشیدی چه ویژگی هایی دارد؟

با پیشرفت تکنولوژی هر روزه نسل جدید از کولرهای آبی رونمایی می‌شود. یکی از انواع کولرهای آبی که در سال‌های اخیر و با ساخت پنل های خورشیدی به بازار عرضه شد، کولر آبی خورشیدی است. اجزای سازنده این کولر، مانند کولرهای آبی قدیمی است. این کولرها برای کار کردن نیازی به استفاده از برق ندارند و انرژی خود را از نور خورشید تامین می‌کنند.

پنل‌های خورشیدی
بهترین محل برای نصب پنل خورشیدی پشت بام است که نور خورشید زیادی به آن می‌تابد.
پیشنهاد مطالعه

کولر آبی خورشیدی چگونه کار می کند؟

کولرهای آبی خورشیدی برای خنک سازی هوای داخلی اتاق مراحل زیر را طی می‌کنند.

 1. نور آفتاب از طریق پنل‌های نصب شده جذب می‌شود.
 2. انرژی ذخیره شده در پنل‌ها به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود.
 3. انرژی الکتریکی تولید شده در باطری‌های مخصوص ذخیره می‌شوند.
 4. در زمان روشن شدن، انرژی به کولر انتقال پیدا می‌کند.
 5. هوای گرم از طریق فن های موجود به داخل کشیده می‌شود.
 6. با تبخیر آب و عبور هوا از داخل پدهای سلولزی، باد گرمای خود را از دست می‌دهد.
 7. باد سرد از طریق کانال‌های کولر به فضای داخلی منتقل می‌شود.
ذخیره سازی انرژی در پنل خورشیدی
ذخیره انرژی پنل‌ها در باطری، امکان استفاده از کولر در شب‌ها و روزهای ابری را فراهم می‌کند.
سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی

مزایا و معایب کولر آبی خورشیدی چیست؟

این کولرها نیز مانند هر وسیله دیگری نکات مزایا و معایبی دارند که در زمان خرید و استفاده باید به آنها توجه کرد.

مزایای کولر آبی خورشیدی

 • صرفه جویی در مصرف انرژی برق و آب

طی بررسی‌های انجام شده روی کولرهای خورشیدی، این کولرها مصرف برق تا 75 درصد و مصرف آب را حدود 25 درصد کاهش می‌دهند. با توجه به تجدید ناپذیر بودن انرژی‌ها این مسئله بسیار اهمیت دارد.

 • استفاده از انرژی پاک

این کولرهابه جای گازهای شیمیایی از نور خورشید برای خنک سازی محیط استفاده می‌کنند. این موضوع باعث کاهش گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن کره زمین می‌شود.

 • استفاده از انرژی پنل‌ها

از انرژی تولید شده پنل‌های خورشیدی کولر می‌توانید برای دستگاه‌های دیگر مانند شارژر، لامپ‌های اتاق و … استفاده کنید.

 • استفاده در زمان قطعی برق

کولرهای آبی معمولی برای کار کردن نیاز به برق دارند و در زمان قطع شدن برق دیگر امکان استفاده از آن‌ها وجود ندارد. با توجه به اینکه انرژی تولیدی پنل‌ها در باطری ذخیره می‌شود از این کولرها حتی در زمان قطعی برق می‌توان استفاده کرد.

 • صرفه جویی در هزینه

این کولرها در کار کردن به برق نیازی ندارند.  همین دلیل برای محل‌هایی مثل سالن های ورزشی، کارخانجات، تولیدی و … که فضای بزرگی دارند، مقرون به صرفه هستند.

 • خنک سازی بیشتر در ساعات گرم روز

برخلاف کولرهای معمولی که در ظهر و با گرمی هوا، انرژی بیشتری مصرف و هوای گرم‌تری تولید می‌کنند؛ کولرهای خورشیدی در ساعات گرم روز بیشتر انرژی تولید کرده و راندمان بالاتری دارند.

پیشنهاد مطالعه

معایب کولر آبی خورشیدی

 • امکان نصب در مناطق گرم و خشک

این کولرها مانند همه کولرهای آبی با توجه به بالا بردن رطوبت هوا در مناطق گرم و خشک امکان  استفاده را دارند.

 • در مناطق ابری امکان استفاده از آن وجود ندارد.
 • قیمت این کولرها نسبت به کولرآبی معمولی بالاتر است.
 • اگر کولر در محل سایه نصب شده باشد یا آفتاب به میزان کافی به محل نرسد امکان استفاده از آن وجود ندارد.
حفظ سلامت زمین با استفاده از کولر خورشیدی
استفاده از پنل‌های خورشیدی در باعث جلوگیری در افزایش دمای کره زمین می‌شود.
پیشنهاد مطالعه

کولر آبی خورشیدی با کولر معمولی چه تفاوتی دارد؟

مهمترین تفاوت‌ بین کولر آبی معمولی و کولر خورشیدی عبارتند از:

 1. کولر آبی معمولی با انرژی برق کار می‌کند و برای مناطق شهری که امکان استفاده از برق وجود دارد امکان پذیر است. کولرخورشیدی علاوه بر شهرها، برای مناطقی که دسترسی به برق ندارند، می‌تواند نصب شود.
 2. در زمان قطع برق امکان استفاده از کولرهای معمولی وجود ندارد. ولی کولرهای خورشیدی انرژی را در پنل خود ذخیره کرده و امکان استفاده از آنها حتی در زمان قطعی برق وجود دارد.
 3. کولرهای آبی معمولی فقط امکان خنک کردن فضای داخلی ساختمان را دارند ولی کولرهای خورشیدی در مدل‌های مختلف تولید می‌شوند و در صورت نیاز می‌توان از آنها برای خنک کردن هوای بیرون استفاده کرد.
 4. مصرف کولرهای معمولی نسبت به کولرهای خورشیدی بالاتر است.
 5. ساختار کولرهای خورشیدی به گونه‌ای تعبیه شده که از ورود گرد و غبار و آلودگی به فضای داخل جلوگیری کند ولی کولرهای معمولی این ویژگی را ندارند.
تعمیر کولر آبی خورشیدی
تعمیر پنل‌های خورشیدی مانند تعمیر کولر نیاز به تخصص دارد.
پیشنهاد مطالعه

راهنمای خرید کولر آبی خورشیدی

این کولرها مانند سایر کولرها در مدل‌ها و برند‌های مختلف ایرانی و خارجی روانه بازار می‌شوند. برندهای ایرانی این کولرها به اندازه‌ای با کیفیت است که به کشور‌های دیگر صادر می‌شود. همچنین در بعضی مدل‌ها یک منبع آب برای استفاده کولر تعبیه شده که امکان جابه جایی کولر را فراهم می‌کند. سرعت فن این کولرها قابل تنظیم است و می‌توانید برای خنک کردن هوای اطراف سرعت فن را تنظیم کنید. پس در زمان خرید این کولرها باید به نکاتی از جمله محل استفاده از کولر، سرعت فن مورد نیاز، موقعیت جغرافیایی محل، مبلغ کولر و  … توجه داشت.

اگر پس از خرید کولر خورشیدی امکان نصب و راه اندازی آن را نداشتید یا کولر با خرابی مواجه شد. می‌توانید درخواست تعمیر کولر آبی خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. تا تعمیرکار کولر به محل شما اعزام شده و مشکل شما را در اسرع وقت برطرف کند.

سرویس کولر آبی در محل با آچارباز
تعمیر و سرویس کولر آبی خود را به تیم متخصص آچارباز بسپارید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر آبی
3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. امیر عزیز،
   کولر آبی خورشیدی در محیط باز حدود ۵ تا ۷ ساعت در روز کار می‌کند ولی به شدت نور، دما، رطوبت و حجم هوایی محیط بستگی دارد. همچنین، میزان ذخیره آب در مخزن کولر آبی خورشیدی نیز تأثیر دارد.

  1. باسلام
   مهدی عزیز، این کولرها بسته به توان و برند خود، میتوانند از 9 تا 20 میلیون تومان باشند.

 1. خونه ی ما یک طبقه است و اطراف پر از ساختمون های بلنده و زیاد به پشت بوم آفتاب نمیزنه، آیا ما هم میتونیم از این کولرها استفاده کنیم؟

  1. با سلام
   فرزاد عزیز، تابش مستقیم آفتاب می تواند در شارژ شدن پنل ها تاثیرگذار باشد. ولی با توجه به اینکه پنل های خورشیدی از اشعه فرابنفش (UV) برای تولید انرژی استفاده می کنند و می توانید از آنها استفاده کنید. بهتر است در صورت امکان پنل را در قسمت هایی که آفتاب بیشتری می خورد، نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا