×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

ماشین ظرفشویی

چرا ماشین ظرفشویی صدا می دهد؟

علت صدای زیاد و غیر طبیعی ماشین ظرفشویی

یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی، ماشین ظرفشویی است. اما این دستگاه در برخی موارد با بروز مشکلاتی از جمله صدای زیاد و غیرطبیعی روبرو خواهید شد.
دلایل مختلفی باعث بروز صدای زیاد و غیرطبیعی ماشین ظرفشویی هستند که در این بخش به صورت کامل آنها را بررسی خواهیم کرد. در برخی از موارد هم مجبور به تعمیر ماشین ظرفشویی خواهید شد که این کار باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شود.

شکسته شدن ظروف

یکی از ساده‌ترین دلایل صدای زیاد و غیرطبیعی ماشین ظرفشویی این است که احتمال دارد ظروف درون ماشین شکسته شده باشند. زمانی که آب درون دستگاه جاری باشد، در هنگام تخلیه آن‌ ظروف شکسته را به سمت پمپ می‌برد و باعث گیر کردن آنها درون پمپ خواهد شد. در این حالت باید سبد ظروف را خارج کرده و هرگونه ظرف شکسته یا هر چیز دیگری که درون پمپ گیر کرده‌است را به گونه‌ای که به دست خود آسیب نرسانید به آرامی از پمپ خارج کنید.
برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است ظروف لب‌پر شده و یا ترک خورده را برای شستشو درون دستگاه قرار ندهید.

سر و صدای ماشین ظرفشویی
سرویس ماشین ظرفشویی به صورت ماهانه باعث جلوگیری از بروز صداهای غیرطبیعی خواهد شد.

خرابی پمپ و زوزه کشیدن ماشین ظرفشویی

منشاء اصلی صدای زوزه کشیدن ماشین ظرفشویی بروز مشکل در پمپ است.
پمپ ماشین دو کار مهم را انجام می‌دهد، یکی اینکه به آبپاش در شستشوی ظروف کمک می‌کند و دیگری اینکه، تخلیه آب را انجام می‌دهد. علت اصلی خرابی پمپ که باعث تولید صدای زیاد در ظرفشویی می‌شود این است که احتمال گیر کردن مواد غذایی و یا ظروف شکسته و یا اشیاء کوچک درون آن زیاد است.
برای برطرف کردن مشکل آن می‌توانید پمپ را بررسی کنید و در صورت وجود هر شی خارجی درون پمپ آن را خارج کنید. اگر مشکل از گیر کردن ذرات و اشیاء داخل پمپ نبود، پس باید به تعمیر پمپ بپردازید. همچنین نکته قابل توجه این است که باید ظروف را خوب پاک کنید تا هیچگونه مواد غذایی وارد دستگاه نشود.

پیشنهاد مطالعه

حلقه یاتاقان ماشین ظرفشویی

حلقه یاتاقان یا بست بازوی آبپاش یک حلقه پلاستیکی است که بازوی آبپاش روی آن قرار می‌گیرد و می‌چرخد. در برخی موارد علت صدای زیاد و غیرطبیعی، ساییدگی و یا شل شدن حلقه یاتاقان است که با تعویض آن می‌توانید مشکل دستگاه را برطرف کنید.

عدم نصب صحیح

یکی از مهم‌ترین دلایل صدای زیاد و غیرطبیعی نصب غیراستاندارد دستگاه است.
برای نصب ماشین ظرفشویی باید مهارت لازم را داشته باشید. برای مثال؛ در صورت تراز نبودن دستگاه در هنگام نصب، دستگاه در حین شستشوی ظروف دچار سر و صدای زیاد و غیر طبیعی خواهد شد. برای جلوگیری از بروز این مشکل می‌توانید برای نصب ماشین ظرفشویی خود از نمایندگی‌های معتبر کمک بگیرید.

علت صدای ماشین ظرفشویی
مرتب قرار دادن ظروف در ماشین باعث جلوگیری از درگیر شدن بازوی آب پاش و بروز صدای زیاد خواهد شد.

خرابی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مشکلات رایج که باعث صدای زیاد و غیرطبیعی دستگاه می‌شود، خرابی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی است.
بازوی آبپاش وظیفه شستشوی ظروف را دارد که در برخی موارد ممکن است یک شی خارجی به آن گیر کند و اجازه ندهد که به درستی بچرخد. همین امر موجب صدای غیرطبیعی خواهد شد. در برخی موارد هم ممکن است با درست نچیدین ظروف در دستگاه یک ظرف روی آن بیوفتد و اجازه ندهد به درستی بچرخد. اگر مشکل شما موارد گفته شده نبود، احتمال شل شدن پیچ‌های آبپاش وجود دارد که با سفت کردن آن می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

علت سوت کشیدن ماشین ظرفشویی

سوت کشیدن ماشین ظرفشویی هم دلایل مختلفی دارد. در برخی موارد ممکن است شی درون پمپ گیر کند و اجازه کار کردن به قطعات را ندهد. در این حالت دستگاه فشار زیادی را متحمل شده و زمانی که توانایی انجام کاری را نداشته باشد شروع به سوت زدن خواهد کرد.
برای رفع این مشکل باید سریع دستگاه را خاموش کنید؛ چرا که باعث سوختن پمپ یا موتور دستگاه خواهد شد و ممکن است هزینه سنگینی به بار آورد. پس از اینکه دستگاه را خاموش کردید، سریع با یک مرکز تخصصی تعمیر ماشین ظرفشویی تماس گرفته تا مشکل دستگاه شما را قبل از اینکه به آن آسیب وارد شود برطرف کنند.

علت صدا دادن ماشین ظرفشویی بوش

علاوه بر موارد گفته شده برای صدای زیاد و غیرطبیعی، در برخی موارد علت صدا دادن ماشین ظرفشویی بوش خرابی فن دستگاه است. در این حالت مشکل فن را می‌توانید با تعمیر آن برطرف کنید، اما اگر مشکل آن برطرف نشد به صورت کلی آن را تعویض کنید.

اگر صدای ضربه یا کوبش را در صدا دادن ماشین ظرفشویی بوش شنیدید، احتمالا نشانه ای از نقصی در لوله کشی خانگی است که به آن چکش آب می گویند. چکش آب زمانی به وجود می آید که شیر ماشین ظرفشویی بسته می شود و فشار آب باعث تکان خوردن لوله شده و صدای ضربه مانند ایجاد می کند.
در صورتی که با توجه به موارد گفته شده توانایی تعمیر ماشین ظرفشویی بوش را ندارید می‌توانید از آچارباز برای تعمیر انواع ماشین ظرفشویی در تهران کمک بگیرید.

تعمیر ماشین ظرفشویی در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیرات انواع ماشین ظرفشویی آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی
رفع مشکل صدای ماشین ظرفشویی بوش
خدمات عیب یابی، تعمیر و سرویس ماشین طرفشویی بوش توسط آچارباز قابل ارائه است.

علت صدای زیاد ظرفشویی دوو

در برخی موارد ممکن است علت صدای زیاد و غیرطبیعی ماشین ظرفشویی دوو، علاوه بر موارد گفته شده در قسمت بالا، قراردادن ظروف زیادی و بیشتر از حد استاندارد دستگاه درون آن است. در این حالت می‌توانید ظروف را خارج کرده و دوباره دستگاه را راه اندازی کنید. اگر دستگاه صدا داد باید متوجه شوید که مشکل از موتور است و اگر صدا نداد پس باید بدانید که نباید بیشتر از حد استاندارد دستگاه ظرف درون آن قرار دهید. برای تعمیر ماشین ظرفشویی دوو هم می‌توانید از تیم متخصص آچارباز کمک بگیرید.

علت صدای ماشین ظرفشویی دوو
تعمیر ماشین ظرفشویی دوو در مدل‌های مختلف توسط آچارباز انجام می‌شود.

دلیل صدای ماشین ظرفشویی ال جی

دلایل اصلی صدای زیاد و غیرطبیعی را در ابتدای بحث برای شما توضیح دادیم، اما ممکن است در برخی موارد صدای ضربه‌ای درون ماشین ظرفشویی شنیده شود.
در این حالت مشکل فشار آب است که کم و زیاد می‌شود. در زمانی که فشار آب زیاد می‌شود، حالت ضربه‌ای دارد و این صدا را ایجاد می‌کند که این مشکل نگران کننده‌ای نیست و نیاز به تعمیر ندارد. در صورتی که توانایی تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی را در زمانی که با مشکل صدای زیاد و غیرطبیعی مواجه شده است نداشتید، بهتر است خودتان دست به آچار نشده و با یک تعمیرکار مشورت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

 1. سلام من ۲ هفته است که ظرفشویی نیوا خریدم از روز اول صدای زوزه می یاد و حتم دارن از پمپ اب پاشه خواستم بدانم علت چیه و در ضمن توسط سرویس کار نصب شده

  1. با سلام
   مسعود عزیز، علت اصلی خرابی پمپ که باعث تولید صدای زیاد در ظرفشویی می‌شود این است که احتمال گیر کردن مواد غذایی و یا ظروف شکسته و یا اشیاء کوچک درون آن زیاد است.
   برای برطرف کردن مشکل آن می‌توانید پمپ را بررسی کنید و در صورت وجود هر شی خارجی درون پمپ آن را خارج کنید. اگر مشکل از گیر کردن ذرات و اشیاء داخل پمپ نبود، پس باید به تعمیر پمپ بپردازید. همچنین نکته قابل توجه این است که باید ظروف را خوب پاک کنید تا هیچگونه مواد غذایی وارد دستگاه نشود.

 2. سلام ظرفشویی دوو مدل ۲۵۶۲ تازه خریدیم و یه هفته ای میشه نصب کردم. موقع کار کردن صدای زیادی داره و اینگار به دستگاه و موتورش فشار میاد ویک بوی پلاستیک آب شده هم حین کار میده. موقع روشن وخاموش کردن دستگاه و در حین کار مثلا یکساعته ۲تا۳ بار. به خدمات پس ازفروش انتخاب سرویس زنگ زدم اومدند دیدند میگن صدا مال پمپ تخلیه و طبیعه. ولی به نظر من وخانواده نسبت به ظرفشوییهای دیگه خیلی صداش زیاد و گوشخراش هست به نظرمن فشار زیادی به موتورش میاد. لطفاراهنمایی بفرمایید.

  1. باسلام
   مژگان عزیز بررسی کنید که نصب ماشین ظرفشویی به درستی انجام گرفته و حلقه یاتاقان ماشین ظرفشویی شل نشده باشد. اختلال در فن دستگاه و پم نیز می‌تواند دلایل دیگر صدای زیاد ماشین ظرفشویی باشد. موارد ذکر شده را بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر ظرفشویی در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 3. تعمیرکاری که برای سرویس ماشین ظرفشویی بنده اومد گفت موتور ظرفشویی شل شده و باید دوباره سفت و تنظیبمش کنه. بعد از این کار حالا صدای موتور بطور متناوب زیاد وکم میشه! امکان داره دوباره شل شده باشه؟

  1. باسلام
   جهانگیر عزیز بله ممکن است، البته شاید مشکل از سایر قطعات نیز باشد لازم است دستگاه شما توسط کارشناس بررسی شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  1. باسلام
   بابک عزیز؛ آیا این صدا قبل تر هم وجو داشته؟ پیشنهاد می‌کنیم پمپ را بررسی کنید و در صورت وجود هر شی خارجی درون پمپ آن را خارج کنید.

 4. روزتون بخیر . مرسی از مطالب خوبتون. خیلی از سایت شما استفاده می کنم. من ظرفشویی ال جی دارم. با اینکه ظرف ها رو درست میچینم ولی صدای شسته شدن ظرف ها خیلی بلند به گوش میرسه. انگار فشار آب خیلی زیاد باشه و به ظرف ها ضربه بزنه. به نظرتون مشکلی هست؟ تا حالا ظرفی نشکسته ولی صدا خیلی زیاده .

  1. با سلام
   آیا ماشین ظرفشویی شما تراز است؟
   اگر فشار آب زیاد است، با استفاده از فلکه آب، فشار را کم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا