پرینتر

درام کارتریج چیست و چه نقشی در پرینتر دارد

درام کارتریج چیست و چه نقشی در پرینتر دارد

یادداشت ویراستار: این مطلب در دی 1399 توسط کارشناسان پرینتر و ماشین‌های اداری آچارباز، بررسی و تایید شده است.

قبلا در مقاله کارتریج چیست، اطلاعات کاملی در زمینه کارتریج ارائه کردیم. کارتریج که منبع تامین رنگ پرینتر بوده، خود از قطعات مختلفی تشکیل شده است. یکی از اصلی‌ترین این قطعات که نقش بسیار مهمی در فرایند چاپ ایفا می‌کند، درام کارتریج است. در صورت خرابی این قطعه، اسناد چاپی دیگر مانند گذشته نخواهند بود. در ادامه مقاله قصد داریم بگوییم، درام کارتریج چیست و چه نقشی در پرینتر دارد.

درام کارتریج چیست؟

در ابتدای مقاله باید به این پرسش، که درام کارتریج چیست پاسخ دهیم. کارتریج تونر خود از اجزا و بخش‌های مختلفی مانند درام، تونر، کارتریج و چیپست تشکیل شده است. چیپست قطعه‌ای بسیار کوچک بوده، که عامل ارتباط دهنده پرینتر با کارتریج است. تونر پودری فشرده شده مخصوص پرینتر لیزری بوده، که در درون کارتریج قرار گرفته است. درام که قطعه‌ای استوانه‌ای شکل به رنگ آبی است، تنها در کارتریج پرینتر لیزری به کار می‌رود.

این قطعه در کارتریج پرینتر لیزری، نقشی اساسی در انتقال تصاویر روی کاغذ را دارد. سطح صاف، بدون خط و خش سبب می‌شود در آن الکتریسیته ساکن ایجاد شده و رسانای برق باشد. همین رسانا بودن درام، کار اصلی چاپ در پرینتر لیزری را انجام می‌دهد. خود این قطعه که دارای بار الکتریکی مثبت بوده، هنگامی که لیزر به آن تابیده می‌شود، بار الکترونیکی بخش‌هایی که باید چاپ شوند را تغییر می‌دهد. با داغ شدن این قطعه، تونر نیز گرم و به دلیل جنس خاصی که دارد جذب نقاط منفی درام شده و روی آن پاشیده می‌شود.

بعد از این پروسه کاغذ با رد شدن از روی درام در حال چرخش، تونر داغ شده را سمت خود می‌کشاند. پروسه چاپ انجام شده و سند چاپی از دستگاه خارج می‌شود. بعد از این مرحله و هر بار چاپ، فوم تمیز کننده‌ای که به صورت رول روی میله درام قرار گرفته است، این قطعه را تمیز خواهد کرد.

تعمیر پرینتر در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر پرینتر در محل آچارباز شامل ارائه انواع خدمات تخصصی نصب، سرویس و تعمیر انواع پرینترهای لیزری و جوهری می‌شود. در هر ساعتی از روز که نیاز به تعمیر چاپگرتان دارید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با قیمت مناسب، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر پرینتر

نکته‌ای که باید همواره به یاد داشته باشید این است که، درام تنها در کارتریج پرینتر لیزری وجود دارد. درام‌ها خود در دو گروه مختلف قرار می‌گیرند، گروه اول درام‌هایی هستند که جدا از کارتریج بوده و در درون پرینتر لیزری قرار می‌گیرند. گروه دوم درام‌های متصل به کارتریج نامیده می‌شوند.

انواع درام کارتریج
درام قطعه‌ای استوانه‌ای شکل و به رنگ آبی است که تنها در پرینتر لیزری وجود دارد

چرا باید درام کارتریج را عوض کرد؟

هنگامی که زمان شارژ کارتریج فرا می‌رسد، برخی از قطعات کارتریج نیز باید تعویض شوند. با توجه به روال گفته شده در پروسه چاپ و نقش بسیار مهمی که درام در آن دارد، به یکی از قطعاتی که باید در زمان شارژ کارتریج تعویض شود تبدیل می‌شود.

پیشنهاد مطالعه


زیرا درام نیز مانند هر وسیله‌ای به مرور زمان و بر اثر استفاده بیش از اندازه، مستهلک می‌شود. در ابتدای مقاله اشاره کردیم که سطح درام صاف و بدون هیچ خط و خشی است. اما در طول استفاده از درام در فرایند چاپ، این قطعه مستهلک و روی آن خط و خش می‌افتد. افتادن خط و خش روی درام، بسیار در کیفیت چاپ پرینت موثر خواهد بود و آن را پایین خواهد آورد. در نتیجه بسیاری از متخصصین، در هنگام شارژ کارتریج برای افزایش کیفیت پرینت به شما توصیه می‌کنند که، تعویض درام را نیز انجام دهید. درام‌هایی که جدا از کارتریج هستند، طول عمر بیشتری از درام‌های متصل به کارتریج دارند.

دیگر اینکه، کارتریج و درام دو بخش از هم مجزا ولی وابسته به یکدیگر هستند. کارتریج وظیفه نگهداری از پودر تونر را بر عهده دارد. اما درام این پودر را از کارتریج گرفته و آن را روی کاغذ منتقل می‌کند.

چرا باید درام کارتریج را عوض کرد؟
افتادن هر گونه خط و خش روی درام پرینتر، باعث کاهش کیفیت پرینت می‌شود

زمان تعویض کارتریج

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، درام کارتریج نقش بسیار مهمی در پروسه چاپ دارد. افتادن هرگونه خط و خشی روی این قطعه می‌تواند کیفیت پرینت را به شدت کاهش دهد. اغلب اوقات این کاهش کیفیت، کاربران را به فکر تعمیر پرینتر می‌اندازد در حالیکه تنها باید، درام را تعویض کنند. به یاد داشته باشید درام، قابل تعمیر نیست و تنها می‌تواند آن را تعویض کرد. درام‌های جدا از کارتریج، پس از سه الی چهار بار شارژ باید تعویض شوند، در حالیکه این رقم برای درام‌های متصل به کارتریج در حدود دو بار است.

پیشنهاد مطالعه

علائم خرابی درام کارتریج چیست؟

در ادامه مقاله به علائم خرابی درام کارتریج اشاره خواهیم کرد و نشانه‌هایی که با دیدن آن‌ها متوجه خواهید شد زمان تعویض درام رسیده است.

 • پرینتر پرینت نمی‌گیرد: فرقی نمی‌کند چه مدل پرینتری برای خود انتخاب کرده باشید، تمامی پرینتر‌ها دارای سنسور‌هایی هستند که، صفحاتی که توسط درام چاپ می‌شود را محاسبه می‌کنند. میزان تعداد این پرینت‌ها، در دستگاه حد و اندازه مشخصی دارد. بنابراین با رسیدن به این تعداد و یا گذشتن از آن سنسور‌ها هشدار خواهند داد، با دیدن این آلارم شما باید درام کارتریج را تعویض کنید. در غیر اینصورت پرینتر از کار افتاده و دیگر چاپ نخواهد کرد.
 • انداختن خط سیاه هنگام پرینت گرفتن: به مرور زمان و با استفاده از درام، روی سطح صاف و تمیز آن خط و خش‌هایی خواهد افتاد. تونر نیز به مرور، جذب این خراشیدگی‌ها خواهد شد. به همین دلیل است که بعد از مدتی استفاده از دستگاه، روی برگه‌های پرینت شده خطوط سیاه کمرنگی را مشاهده خواهید کرد. البته انداختن خط سیاه هنگام پرینت گرفتن، تنها مربوط به درام خراشیده و کثیف نیست بلکه می‌تواند، نشانه پر شدن سطل آشغال کارتریج نیز باشد. اگر به تازگی نقاط سیاه کوچکی نیز، روی کاغذ مشاهده می‌کنید باید بدانید زمان تعویض درام رسیده است.
 • کیفیت چاپ پایین است: اگر اسناد چاپ شده چند وقت قبل را با الان مقایسه می‌کنید و متوجه افت محسوسی در کیفیت چاپ شده‌اید باید بدانید زمان تعویض درام فرا رسیده است. چاپ محو و کمرنگ از نشانه‌های خرابی درام کارتریج هستند.
علائم خرابی درام
یکی از علائم خرابی درام، افتادن خط سیاه افقی روی سند چاپی است

دلایل تعویض کارتریج درام:

 • حجم کاری بالا و تعداد پرینت می‌تواند، روی درام کارتریج تاثیر زیادی بگذارد. بنابراین اگر حجم کاری بالایی دارید، با دیدن نشانه‌های بالا باید برای تعویض کارتریج اقدام کنید. به یاد داشته باشید، استفاده بیش از اندازه از پرینتر در زمانی کم، می‌تواند در ضعیف شدن درام بسیار موثر باشد.
 • اشاره کردیم که، سطح درام بسیار صاف و بدون خط و خش است. افتادن هرگونه خراشی روی این قطعه می‌تواند، باعث جذب تونر به این خراشیدگی‌ها شده و در نهایت منجر به افتادن خطوط و یا نقاط سیاه رنگی روی برگه شود. درام از قطعات بسیار حساس کارتریج بوده، بنابراین هرگونه ضربه به آن می‌تواند باعث صدمه به درام شود. نکته‌ای که باید همواره به یاد داشته باشید این است که، از قرار دادن کاغذ منگنه دار درون پرینتر بپرهیزید. زیرا با برخورد منگنه به درام، این قطعه آسیب شدیدی خواهد خورد.
پیشنهاد مطالعه
 • بعد از رو به اتمام بودن کارتریج اصل، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که این قطعه را شارژ کنند. بنابراین اگر قصد دارید کارتریج اصل خود را، برای اولین بار شارژ کنید باید درام را نیز تعویض کنید. باید بدانید تمامی قطعات به کار رفته در کارتریج اصل، اورجینال هستند. اما در هنگام شارژ کارتریج، تونری که درون این کارتریج اصل قرار خواهد گرفت کیفیت بسیار پایین‌تری از تونر اصل اولیه دارد و با درام هماهنگ نیست. این عدم هماهنگی کیفیت چاپ را بسیار کاهش خواهد داد، بنابراین بهتر است همزمان با شارژ اولیه کارتریج اصل، درام نیز تعویض شود.این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که، مهم نیست پرینتر شما از چه برند و مارکی باشد. اچ پی یا برادر، کانن یا سامسونگ تفاوتی ندارد. در هر صورت شما باید، با شارژ کارتریج درام را نیز تعویض کنید.
چرا باید در زمان شارژ کارتریج درام را هم عوض کرد
باید همزمان با اولین شارژ کارتریج اصل، درام آن را نیز تعویض کرد

به یاد داشته باشید متخصص برای تعویض درام، ابتدا باید کارتریج را از هم باز کند. این کار باید توسط افرادی ماهر و با تجربه صورت بگیرد، زیرا عدم تجربه کافی در این زمینه می‌تواند به پودر ریزی تونر در پرینتر منجر شود. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از هرگونه آسیب به پرینتر، فرایند شارژ کارتریج را به دست افراد متخصص در این زمینه بسپارید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

 1. کارتریج رو خودم عوض کردم. فکر میکنم درست هم جا زدم اما موقع چاپ خط های اضافه داخل برگه درست میشه

  1. درود بر شما
   ممکن است در طی تعویض کارتریج، اشتباهی صورت گرفته باشد. به عنوان مثال لمس درام و یا خوردن انگشتان به کارتریج می‌تواند کیفیت پرینت را به شدت کاهش دهد. بنابراین هنگام تعویض و یا شارژ کارتریج، برای جلوگیری از این مشکلات از یک جفت دستکش استفاده کنید.
   موفق باشید

 2. افتادن خطوط سیاه روی سند چاپ شده نشون دهنده خرابی درامه؟

  1. درود
   بله یکی از نشانه‌های خرابی درام پرینتر، افتادن خطوط سیاه روی سند چاپی است.
   این پروسه به دلیل جذب تونر روی خط و خش افتاده روی درام انجام می‌شود.
   به همین دلیل بهتر است درام را طبق نظر متخصص با شارژ کارتریج تعویض کنید.

 3. راهی هست که بشه درام رو به حای هر بار تعویض به عنوان مثال تمیز کرد و دوباره ازش استفاده کرد؟

  1. درود
   خیر دوست عزیز، درام تعمیر و یا تمیز نمی‌شود بلکه فقط می‌تواند تعویض شود

 4. یک کارشناس برای شارژ کارتریج پرینتر پاناسونیک من اومده بود. میگفت باید حتما درام رو هم برات تعویض کنم. یعنی من هربار باید پول درام رو هم بپردازم؟

  1. درود بر شما
   اگر نظر متخصص بر این بوده که درام کارتریج را تعویض کنید، بهتر است هرچه سریع‌تر اینکار را انجام دهید. ممکن است خط و خشی روی درام شما افتاده باشد و قطعه دیگر آن کیفیت سابق را نداشته باشد. افتادن هرگونه خط و خراش روی درام باعث جذب تونر به آن نقاط و در نهایت باعث افتادن خطوط سیاه روی سند چاپی می‌شود و کیفیت پرینت را به شدت کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا