به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

بررسی دلایل روشن نشدن کامپیوتر

دلیل روشن نشدن کامپیوتر

بسیاری از ما وقتی صبح از خواب بیدار می‌‌شویم، به سراغ کامپیوتر خود می‌‌رویم. با روشن کردن کامپیوتر به بررسی برنامه‌‌ها، ایمیل‌‌ها و یا کارهایی که باید انجام دهیم، می‌‌پردازیم، اما گاهی کامپیوتر روشن نمی‌شود. روشن نشدن دستگاه کامپیوتر می‌‌تواند بسیار نگران کننده باشد، چرا که علاوه بر خرابی و هزینه احتمالی که ممکن است ایجاد کند، می‌‌تواند سبب از دست رفتن اطلاعات و داده‌‌های ذخیره شده روی کامپیوتر نیز شود.

وقتی که دستگاه روشن نمی ‌‌شود، باید خونسردی خود را حفظ کرد و به بررسی دلایل روشن نشدن دستگاه پرداخت. موارد بسیاری می‌‌تواند سبب روشن نشدن دستگاه شود، که در ادامه به بررسی آن می‌‌پردازیم.

روشن نشدن دستگاه

روشن نشدن دستگاه یکی از مهم‌‌ترین و شایع‌‌ترین مشکلاتی است که کامپیوتر دارد. این مشکل ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و درگیر آن شود. رایج‌‌ترین و اصلی‌‌ترین دلیلی که سبب می‌‌شود دستگاه روشن نشود، خرابی و معیوب شدن یکی از قطعات سخت افزاری است. ولی اغلب این مشکل ارتباطی با هارد دیسک ندارد، و اطلاعات و داده‌‌های شما با روشن نشدن دستگاه کامپیوتر حذف نمی‌‌شود. از این رو، در چنین شرایطی فایل‌‌ها، اسناد، داده‌‌ها و سایر اطلاعات ذخیره شده شما در امنیت هستند و از بین نمی‌‌روند.

۱- هیچ نشانه‌‌ای از روشن شدن در کامپیوتر دیده نمی‌‌شود

ابتدا بررسی کنید که پاور کامپیوتر علائم و نشانه‌‌ای مبنی بر روشن شدن از خود نشان می‌‌دهد یا نه.

فن کامپیوتر کار می‌‌کند یا نه و یا چراغ کامپیوتر روشن می‌‌شود؟

در صورتی که با این علائم و مشخصات در کامپیوتر مواجه شدید که سیستم هیچگونه نشانه و سیگنالی مبنی بر کار کردن از خود بروز نمی‌‌دهد، می‌‌توان این نتیجه را گرفت که شاید منبع تغذیه سیستم خراب شده‌است.

 

تعمیر کامپیوتر در محل با آچارباز
سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر

 

ولی با فشار دادن دکمه پاور و روشن شدن چراغ روی کیس و یا کار کردن فن می‌‌توان به این نتیجه رسید که خرابی و مشکل از مانیتور کامپیوتر است و باید علت را در مانیتور یافت.

۲- کامپیوتر بعد از روشن شدن، خاموش می‌شود

یکی دیگر از مشکلاتی که کامپیوتر دارد و سبب روشن نشدن دستگاه می‌شود این است که بعد از روشن کردن کامپیوتر و بالا آمدن صفحه نمایش، بلافاصله مجدد خاموش می‌‌شود. در این صورت به احتمال زیاد صدای کار کردن فن را می‌‌شنوید و برخی از چراغ‌‌های کامپیوتر روشن می‌‌شود و یا چشمک می‌‌زند و سپس متوقف می‌شوند. اما شما چیزی روی صفحه نمایش کامپیوتر مشاهده نمی‌‌کنید و یا ممکن است صدای بوق (beeps) پیش از این که کامپیوتر خاموش شود به گوش برسد.

در این حالت هم جای نگرانی زیادی وجود ندارد، ممکن است مشکل از مانتیور کامپیوتر باشد که می‌‌توان با بررسی و تعمیر آن مشکل را برطرف کرد.

دلیل روشن نشدن کامپیوتر

۳- کامپیوتر روشن می‌‌شود، ولی هیچ اتفاقی نمی‌افتد

از دیگر دلایل مشکل در کامپیوتر این است که با وجود روشن شدن کامپیوتر، ولی هیچ اتفاقی نمی‌‌افتد. در این حال، بعد از این که کاربر دکمه پاور کامپیوتر را فشار داد و کامپیوتر روشن شد، ولی چیزی روی صفحه نمایش دیده نمی‌‌شود و هیچ اتفاقی نمی‌افتد. در این شرایط به احتمال زیاد چراغ پاور کامپیوتر روشن باقی می‌‌ماند و چشمک نمی‌‌زند. همچنین شما صدای کار کردن فن را ار درون کیس می شنوید و همچنین شما ممکن است بوق بالا آمدن کامپیوتر را نیز بشنوید.

این وضعیت رایج‌‌ترین مشکلی است که در بیشتر کامپیوترها ایجاد می‌‌شود و سبب می شود که دستگاه روشن نشود و بالا نیاید.

پیشنهاد مطالعه

دلایل روشن نشدن دستگاه

۱- قطعی کابل برق و یا برق

شاید مهم‌‌ترین و ساده‌‌ترین دلیلی که می‌‌تواند برای ایراد کامپیوتر و روشن نشدن آن ذکر کرد، آسیب دیدن و قطعی کابل برق و یا به‌طور کلی برق دستگاه باشد. اگر دکمه پاور کامپیوتر را فشار دادید، ولی کامپیوتر روشن نشد، در این صورت بهتر است قبل از این که کاری انجام دهید، ابتدا اتصالات و کابل برق آن را چک کنید. در بسیاری از مواقع کابل برق از پریز جدا شده و برق قطع می‌شود. بنابراین در صورت مواجه با این مشکل بهترین و ساده‌‌ترین راه، بررسی و چک کردن برق و اتصالات الکترونیکی دستگاه است.

۲- بررسی منبع تغذیه

عامل دیگری که ممکن است، سبب شود که کامپیوتر آسیب ببیند و روشن نشود، خرابی منبع تغذیه است. منبع تغذیه کامپیوتر یکی از اجزا و قطعات است که بیشتر از سایر قطعات دچار ایراد و مشکل می‌‌شود. مشکل فن داخل منبع تغذیه و همچنین خازن‌‌های آن می‌تواند موجب ایجاد مشکل در منبع تغذیه شود و در نتیجه دستگاه روشن نشود. برای این که تشخیص دهید، چرا کامپیوتر روشن نمی‌شود، یک منبع تغذیه دیگر و سالم را روی کامپیوتر خود نصب کنید و کامپیوتر را با منبع تغذیه جدید روشن کنید.

در بسیاری از مواقع که دستگاه روشن نمی‌‌شود، مشکل از منبع تغذیه است که با بررسی و تعویض آن مشکل برطرف می شود. اما اگر منبع تغذیه دیگری ندارید، در این صورت می‌‌توانید منبع تغذیه سیستم خود را روی کامپیوتر دیگر نصب و آن را امتحان کنید. اگر کامپیوتر دیگر هم روشن نشد، در این صورت منبع تغذیه ایراد دارد و باید آن را برطرف کرد.

تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر در محل

۳- مشکلات سخت افزاری کامپیوتر

از دیگر دلایلی که می‌‌تواند سبب ایجاد مشکل در کامپیوتر شود، می توان به مشکلات سخت افزاری کامپیوتر اشاره کرد. مشکلات سخت افزاری کامپیوتر از جمله مشکلاتی هستند که به کامپیوتر آسیب می‌‌زنند. از این رو، اگر دستگاه روشن نمی شود، در این صورت یکی از راهکارها بررسی و چک کردن سخت افزار و قطعات سخت افزاری سیستم است. همچنین در برخی مواقع که کاربر به تازگی قطعه جدیدی مانند کارت حافظه و یا دیگر قطعات سخت افزاری را به کامپیوتر خود متصل می‌‌کند، این مشکل به وجود می‌آید. در این صورت، باید قطعه و یا قطعاتی که به تازگی روی سیستم خود نصب کرده‌اید را از آن جدا و سپس کامپیوتر خود را روشن کنید. اگر مشکل برطرف نشد، در این صورت به بررسی قطعات سخت افزاری دیگر مانند کارت گرافیکی، سی پی یو، مادر برد، منبع تغذیه، مانیتور و غیره بپردازید.

 

منبع:

lifewire.com

 

 


نویسنده :

 • Avatar hanieh گفت:

  سلام خسته نباشید.من کامپیوترم با دکمه پاور روشن نمیشه دکمه ریست رو ک چند ثانیه نگه میدارم بعدش روشن میشه

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   هانیه عزیز، اتصالات این قسمت را بررسی کنید. اگر مشکل همچنان باقی بود با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • Avatar mehdi گفت:

  سلام خسته نباشید دکمه پاور رو ک میزنم اصلا روشن نمیشه باز کردم کیس رو برق تو مادربرد هست چراغ های داخل روش میشن اما کلید پاور روشن نمیشه مشکل از چیه

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   مهدی عزیز؛ ابتدا بررسی کنید که قطعات سالم و در جای خود قرار گرفته باشند، اگر مشکل با بررسی سطحی شما شناسایی و حل نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Avatar امیرحسین گفت:

  سلام
  من میخوام کامپیوتر رو روشن کنم روشن میشه بعد خاموش و رنگ قرمز بوق میزند

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   امیرحسین عزیز؛ ممکن است پردازنده، رم یا مادربرد به مشکل خورده باشد. لازم است این مورد توسط کارشناس بررسی و تعمیر شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Avatar محمود گفت:

  همه قطعات رو تازه گرفتم و جاگذاری کردم و الان دکمه پاور رو میزنم و چراغ سبز روشن میشه اما دکمه پاور رو میزنم چیزی تغییر نمیکنه …

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز سیستم شما باید توسط کارشناس بررسی شود شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Avatar محسن گفت:

  سلام.
  من دیروز همه قطعات کیسم رو با پارچه خشک و سشوار تمیز کردم ولی امروز که خواستم روشن کنم. کیس روشن نمیشه ولی بدنش کمی برق داره مثل قبلا. بنظرتون مشکل از کجاس؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز حرارت سشوار ممکن است باعث آسیب به اتصالات آن شود و یا در حین پاک کردن باعث جابجایی و یا شل شدن برخی از قطعات شده باشید. از قرار گرفتن صحیح قطعات در جای خود اطمینان حاصل کنید اگر مشکلی نداشتند باید سیستم توسط کارشناس بررسی شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Avatar علی گفت:

  سلام، من امروز خواستم خمیر سیلیکُنی به سی پی یو بزنم ، مقدار هم کم زدم ، بعد فن سی پی یو رو هم که جا زدم ،…(اتصالات برق هم کلا قطع بود) خواستم کامپیوتر رو روشن کنم ، فن سی پی یو روشن شد جریان برق هم ظاهرا توی مادربرد برقرار بود ، ولی اصلا چیزی بالا نمیامد ، کلی باهاش ور رفتم ، اخر کل قطعات رو از توی کیس درآوردم ، بیرون کیس به هم وصل کردم و خمیر سیلیکُنی رو هم از روی سی پی یو تمیز کردم ، سیستم بالا اومد ولی هارد رو نمیخوند ، گفتم شاید مشکل از ویندوز باشه ، ویندوز رو مجددا نصب کردم ، خودم سیستم رو ری استارت کردم بعد از بایوس (bios) ، همون ارور قبلی رو میداد ، دو سه بار مجدد ویندوز رو عوض کردم ، آخر سر تمام قطعات رو با احتیاط توی کیس گذاشتم و خواستم روشن کنم ، مثل اولش شد، هیچی بالا نمیامدو نیومد ، انقدر هم با سیم ها ور رفتم ی اتصالی کوچیک هم کرد :)))) ، الان نمیدونم مشکل از پاور بود ،ماربرد بود ، سی پی یو بود … چی بود؟!

  اگه میتونین راهنمایی کنین لطفا اگه میشه جواب رو به ایمیلم بفرستین♡

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز ممکن است خمیر باعث اتصال کوتاه شده باشد و پس از پاک کردن آن نیز در اتصال قطعات مشکل به وجود آمده باد، مشکلات سخت افزای باید توسط کارشناس بررسی شوند. لطفا از دستکاری بیشتر و آسیب زدن به سایر قطعات خودداری کنید. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Avatar ارشدی گفت:

  سلام ببخشید من داشتم که با لپ تاپ کار میکردم که ناگهان هنگ میکنه و خاموش میشه و بعد وقتی روشن میکنمش ارور boot device not found رو میاره

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز یکبار سیستم را ری استارت کنید اگر مشکل حل نشد ممکن است اتصالات هارد مشکل داشته باشد و هارد شناسایی نشود. شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Avatar زهره باقری گفت:

  سلام وقت بخیر
  کلید کیس رو میزنم چراغ سبز روشن میشه اما فن کار نمیکنه و چیزی بالا نمیاد. مشکل از چی میتونه باشه. لطفا کمکم کنید.

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز، ممکن است مشکل از رم و فن باشد باید توسط کارشناس بررسی شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Avatar رض گفت:

  سلام.وقت بخیر.
  موقع روشن کردن کامپیوتر بعضا روشن نمیشه و بعضا روشن میشه،خلاصه بسته به حال کامپیوتر داره.
  مشکل از چی میتونه باشه.ممنون

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز مشکل سیستم شما می‌تواند نرم افزاری یا فنی باشد، باید توسط کارشناس بررسی و علت یابی صورت گیرد شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Avatar حسین گفت:

  سلام خسته نباشید ، کامپیوتر رو هروز باز میذارم میمونه چون خاموش شدنی هنگ میکنه خاموش نمیکنم امروز صبح دیدم کیس کلا روشن نمیشه دلیل چی میتونه باشه ؟ تعویض منبع تغذیس؟

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز، روشن گذاشتن کامپیوتر به صورت مداوم کار درستی نیست. بهتر است با یک کارشناس مجرب جهت تعمیر کامپیوتر خود تماس بگیرید تا مشکل را از نظر فنی بررسی کند. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Avatar سینا گفت:

  سلام،
  کار آچارباز شده بررسی نظرات این مطلب!
  خیلی خوبه آچارباز دمت گرم!

 • Avatar حنانه گفت:

  سلام خسته نباشید کیس من به برق بود من داشتم از درگاه یو اس بی گوشیم رو شارژ میکردم که ی صدایی از کیس در اومد بعد بوی سیم سوخته اومد جرات نکردم روشن کنم بعد چند ساعت هرکاری کردم روشن نشد به نظرتون مشکلش چیه خیلی خرج داره چون من تازه درستش کردم

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز، ممکن است در کیس اتصالی رخ داده باشد، اگر مشکلی در قطعات وجود نداشته باشد خیر، باید کارشناس سیستم را بررسی کند. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Avatar شهاب گفت:

  برا من داشتم کار میکردم با کامپیوتر ک یهو خاموش شد و چراغ پاورش روشن خاموش میشه بعد از برق کشیدم نیم ساعت بعد روشن کردم روشن شد بعد چند ساعتی باز خاموش شد و چراغش خاموش روشن میشه مشکل از چی میتونه باشع؟

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، به احتمال زیاد مشکل شما سخت افزاری است. ممکن است مشکل در مادربرد، cpu، اتصالات داخلی سیستم و … باشد. بهتر است از دستکاری سیستم خوداری نموده و درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • Avatar reza-a1380 گفت:

  کامپیوترم روشن میشه اما بعد از روشن شدن صفحش سیاه میشه. بعضی وقتا درست میشه بعضی وقت ها هم مجبورم ری استارت کنم به نظرتون مشکل از مانیتوره یا کلا کامپیوترم داغون شده؟ 🙁

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز مشکل می‌تواند نرم افزاری و یا سخت افزاری باشد. با بررسی و عیب یابی و تعمیر توسط کارشناس مشکل حل خواهد شد. شما می‌توانید درخواست تعمیر کامپیوتر در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  • Avatar سینا گفت:

   سلام،
   احتمالات زیر هست:
   ۱_بایوس تون مشکل پروگرام داشته باشه(در این صورت بایوس تون باید پروگرام بشه که ۱۰۰تومن خرج داره)
   ۲_بایوس مشکل دار شده باشه
   ۳_رم مشکل دار شده باشه
   ۴_گرافیک مشکل دار شده باشه
   ۵_یکی از پایه های سوکت پردازنده کج شده باشه
   ۶_مشکل از ویندوز و رجیستری باشه(مشکل نرم افزاری)
   ۷_مشکل از مانیتور باشه
   ۸_مشکل از مادربرد باشه
   ۹_حتی این مشکل به هارد هم مربوط میشه(بدسکتور خیلی شدید هارد)
   ۱۰_ویروسی شدن سیستم

   مشکل کامپیوترتون زمانی درست مشخص میشه که کیس روبروی ما باشه و بتونیم بررسی ش کنیم پس با تحریریه آچارباز تماس بگیر و یا یه فیلم از سیستم براشون بفرست.

   موفق باشید

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.