به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

بررسی دلایل روشن نشدن کامپیوتر

دلیل روشن نشدن کامپیوتر

بسیاری از ما وقتی صبح از خواب بیدار می‌‌شویم، به سراغ کامپیوتر خود می‌‌رویم. با روشن کردن کامپیوتر به بررسی برنامه‌‌ها، ایمیل‌‌ها و یا کارهایی که باید انجام دهیم، می‌‌پردازیم، اما گاهی کامپیوتر روشن نمی‌شود. روشن نشدن دستگاه کامپیوتر می‌‌تواند بسیار نگران کننده باشد، چرا که علاوه بر خرابی و هزینه احتمالی که ممکن است ایجاد کند، می‌‌تواند سبب از دست رفتن اطلاعات و داده‌‌های ذخیره شده روی کامپیوتر نیز شود.

وقتی که دستگاه روشن نمی ‌‌شود، باید خونسردی خود را حفظ کرد و به بررسی دلایل روشن نشدن دستگاه پرداخت. موارد بسیاری می‌‌تواند سبب روشن نشدن دستگاه شود، که در ادامه به بررسی آن می‌‌پردازیم.

روشن نشدن دستگاه

روشن نشدن دستگاه یکی از مهم‌‌ترین و شایع‌‌ترین مشکلاتی است که کامپیوتر دارد. این مشکل ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و درگیر آن شود. رایج‌‌ترین و اصلی‌‌ترین دلیلی که سبب می‌‌شود دستگاه روشن نشود، خرابی و معیوب شدن یکی از قطعات سخت افزاری است. ولی اغلب این مشکل ارتباطی با هارد دیسک ندارد، و اطلاعات و داده‌‌های شما با روشن نشدن دستگاه کامپیوتر حذف نمی‌‌شود. از این رو، در چنین شرایطی فایل‌‌ها، اسناد، داده‌‌ها و سایر اطلاعات ذخیره شده شما در امنیت هستند و از بین نمی‌‌روند.

۱- هیچ نشانه‌‌ای از روشن شدن در کامپیوتر دیده نمی‌‌شود

ابتدا بررسی کنید که پاور کامپیوتر علائم و نشانه‌‌ای مبنی بر روشن شدن از خود نشان می‌‌دهد یا نه.

فن کامپیوتر کار می‌‌کند یا نه و یا چراغ کامپیوتر روشن می‌‌شود؟

در صورتی که با این علائم و مشخصات در کامپیوتر مواجه شدید که سیستم هیچگونه نشانه و سیگنالی مبنی بر کار کردن از خود بروز نمی‌‌دهد، می‌‌توان این نتیجه را گرفت که شاید منبع تغذیه سیستم خراب شده‌است.

 

رفع مشکلات بایوس کامپیوتر
وقتی که شما کامپیوتر خود را روشن می­‌کنید، بایوس اولین چیزی است که بارگذاری می­‌شود و پیش از اینکه سیستم عامل از هارد دیسک و یا دستگاه­‌های دیگر بارگذاری شود، از بایوس بارگذاری می­‌شود. بایوس سخت افزار سیستم را مقدار دهی اولیه می­‌کند و بسیاری از تنظیمات سطح پایین سیستم تنها از طریق بایوس قابل دسترسی است.
بیشتر بخوانید

 

ولی با فشار دادن دکمه پاور و روشن شدن چراغ روی کیس و یا کار کردن فن می‌‌توان به این نتیجه رسید که خرابی و مشکل از مانیتور کامپیوتر است و باید علت را در مانیتور یافت.

۲- کامپیوتر بعد از روشن شدن، خاموش می‌شود

یکی دیگر از مشکلاتی که کامپیوتر دارد و سبب روشن نشدن دستگاه می‌شود این است که بعد از روشن کردن کامپیوتر و بالا آمدن صفحه نمایش، بلافاصله مجدد خاموش می‌‌شود. در این صورت به احتمال زیاد صدای کار کردن فن را می‌‌شنوید و برخی از چراغ‌‌های کامپیوتر روشن می‌‌شود و یا چشمک می‌‌زند و سپس متوقف می‌شوند. اما شما چیزی روی صفحه نمایش کامپیوتر مشاهده نمی‌‌کنید و یا ممکن است صدای بوق (beeps) پیش از این که کامپیوتر خاموش شود به گوش برسد.

در این حالت هم جای نگرانی زیادی وجود ندارد، ممکن است مشکل از مانتیور کامپیوتر باشد که می‌‌توان با بررسی و تعمیر آن مشکل را برطرف کرد.

دلیل روشن نشدن کامپیوتر

۳- کامپیوتر روشن می‌‌شود، ولی هیچ اتفاقی نمی‌افتد

از دیگر دلایل مشکل در کامپیوتر این است که با وجود روشن شدن کامپیوتر، ولی هیچ اتفاقی نمی‌‌افتد. در این حال، بعد از این که کاربر دکمه پاور کامپیوتر را فشار داد و کامپیوتر روشن شد، ولی چیزی روی صفحه نمایش دیده نمی‌‌شود و هیچ اتفاقی نمی‌افتد. در این شرایط به احتمال زیاد چراغ پاور کامپیوتر روشن باقی می‌‌ماند و چشمک نمی‌‌زند. همچنین شما صدای کار کردن فن را ار درون کیس می شنوید و همچنین شما ممکن است بوق بالا آمدن کامپیوتر را نیز بشنوید.

این وضعیت رایج‌‌ترین مشکلی است که در بیشتر کامپیوترها ایجاد می‌‌شود و سبب می شود که دستگاه روشن نشود و بالا نیاید.

پیشنهاد مطالعه

دلایل روشن نشدن دستگاه

۱- قطعی کابل برق و یا برق

شاید مهم‌‌ترین و ساده‌‌ترین دلیلی که می‌‌تواند برای ایراد کامپیوتر و روشن نشدن آن ذکر کرد، آسیب دیدن و قطعی کابل برق و یا به‌طور کلی برق دستگاه باشد. اگر دکمه پاور کامپیوتر را فشار دادید، ولی کامپیوتر روشن نشد، در این صورت بهتر است قبل از این که کاری انجام دهید، ابتدا اتصالات و کابل برق آن را چک کنید. در بسیاری از مواقع کابل برق از پریز جدا شده و برق قطع می‌شود. بنابراین در صورت مواجه با این مشکل بهترین و ساده‌‌ترین راه، بررسی و چک کردن برق و اتصالات الکترونیکی دستگاه است.

۲- بررسی منبع تغذیه

عامل دیگری که ممکن است، سبب شود که کامپیوتر آسیب ببیند و روشن نشود، خرابی منبع تغذیه است. منبع تغذیه کامپیوتر یکی از اجزا و قطعات است که بیشتر از سایر قطعات دچار ایراد و مشکل می‌‌شود. مشکل فن داخل منبع تغذیه و همچنین خازن‌‌های آن می‌تواند موجب ایجاد مشکل در منبع تغذیه شود و در نتیجه دستگاه روشن نشود. برای این که تشخیص دهید، چرا کامپیوتر روشن نمی‌شود، یک منبع تغذیه دیگر و سالم را روی کامپیوتر خود نصب کنید و کامپیوتر را با منبع تغذیه جدید روشن کنید.

در بسیاری از مواقع که دستگاه روشن نمی‌‌شود، مشکل از منبع تغذیه است که با بررسی و تعویض آن مشکل برطرف می شود. اما اگر منبع تغذیه دیگری ندارید، در این صورت می‌‌توانید منبع تغذیه سیستم خود را روی کامپیوتر دیگر نصب و آن را امتحان کنید. اگر کامپیوتر دیگر هم روشن نشد، در این صورت منبع تغذیه ایراد دارد و باید آن را برطرف کرد.

تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر در محل

۳- مشکلات سخت افزاری کامپیوتر

از دیگر دلایلی که می‌‌تواند سبب ایجاد مشکل در کامپیوتر شود، می توان به مشکلات سخت افزاری کامپیوتر اشاره کرد. مشکلات سخت افزاری کامپیوتر از جمله مشکلاتی هستند که به کامپیوتر آسیب می‌‌زنند. از این رو، اگر دستگاه روشن نمی شود، در این صورت یکی از راهکارها بررسی و چک کردن سخت افزار و قطعات سخت افزاری سیستم است. همچنین در برخی مواقع که کاربر به تازگی قطعه جدیدی مانند کارت حافظه و یا دیگر قطعات سخت افزاری را به کامپیوتر خود متصل می‌‌کند، این مشکل به وجود می‌آید. در این صورت، باید قطعه و یا قطعاتی که به تازگی روی سیستم خود نصب کرده‌اید را از آن جدا و سپس کامپیوتر خود را روشن کنید. اگر مشکل برطرف نشد، در این صورت به بررسی قطعات سخت افزاری دیگر مانند کارت گرافیکی، سی پی یو، مادر برد، منبع تغذیه، مانیتور و غیره بپردازید.

 

منبع:

lifewire.com

 

رفع مشکلات کامپیوتر و لپ تاپ در محل
در صورتی که به هرگونه مشکل در کامپیوتر و لپ تاپ خود برخوردید، کارشناسان ما آماده رفع مشکل شما خواهند بود. کافیست درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
ثبت درخواست

نویسنده :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.