×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

بررسی دلایل روشن نشدن کامپیوتر

علت روشن نشدن کامپیوتر چیست؟

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در آذر ۱۳۹۸ نوشته شده بود و در آذر ۱۴۰۰ دوباره بررسی و به‌روز شده است.

سیستم‌های کامپیوتری این روزها به یکی از پایه‌های ثابت زندگی روزمره ما تبدیل شده‌اند. بسیاری از ما هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌‌شویم، به سراغ کامپیوتر خود رفته و با روشن کردن آن به بررسی برنامه‌‌ها، ایمیل‌‌ها یا کارهایی که باید انجام دهیم، می‌‌پردازیم. در واقع در بسیاری از مواقع کامپیوتر ابزار اصلی شغل ما به حساب می‌آید؛ اما گاهی کامپیوتر روشن نمی‌شود. علت روشن نشدن کامپیوتر و یا مشکل Startup Repair کامپیوتر، می‌‌تواند بسیار نگران کننده باشد، چرا که علاوه بر خرابی و هزینه احتمالی که ممکن است ایجاد کند، می‌‌تواند سبب از دست رفتن اطلاعات و داده‌‌های ذخیره شده روی سیستم نیز شود.

در این مقاله از آچارباز به بررسی علت روشن نشدن کامپیوتر پرداخته و روش رفع آن را به شما آموزش می‌دهیم. اما آنچه که اهمیت دارد این است که اگر دستگاه روشن نمی‌شود، باید خونسردی خود را حفظ کرده و به بررسی دلایل روشن نشدن دستگاه پرداخت. موارد بسیاری می‌‌تواند سبب روشن نشدن دستگاه شود، که در ادامه به بررسی و تعمیر کامپیوتر در هنگام بروز هر یک از آن‌ها می‌‌پردازیم.

روشن نشدن کامپیوتر

روشن نشدن کامپیوتر، یکی از مشکلات مهم و شایع است که سیستم شما می‌تواند با آن روبرو شود. این مشکل ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. رایج ترین علت روشن نشدن کامپیوتر، خراب یا معیوب شدن یکی از قطعات سخت‌افزاری است.

علت روشن نشدن کامپیوتر و یا لپ تاپ
از بین رفتن داده‌ها خطری است که هر سیستم کامپیوتری را تهدید می‌کند، پس بهتر از پیش از آنکه دیر شود، همواره از اطلاعات خود، بک آپ تهیه کنید.

اغلب علت روشن نشدن کامپیوتر ، ارتباطی با هارد دیسک ندارد و اطلاعات و داده‌‌های شما با ایجاد این مشکل، حذف نمی‌‌شوند. از این رو، در چنین شرایطی فایل‌‌ها، اسناد، داده‌‌ها و سایر اطلاعات ذخیره شده شما در امنیت هستند و از بین نمی‌‌روند.

۱.     خراب بودن منبع تغذیه، هیچ نشانه‌‌ای از روشن شدن در کامپیوتر دیده نمی‌‌شود

اگر با فشار دادن دکمه پاور، هیچ علامتی مثل کار کردن فن یا روشن شدن چراغ دکمه پاور ایجاد نشد، مشکل از منبع تغذیه است. در این حالت باید سالم بودن منبع تغذیه کامپیوتر، پریز یا محافظ و اتصالات آن‌ها را بررسی کنید. هر یک از این موارد می‌تواند علت روشن نشدن کامپیوتر باشد؛ چون باعث می‌شود که برق وارد کامپیوتر نشود.

تعمیر کامپیوتر در محل با آچارباز
سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر

گاهی با فشار دادن دکمه پاور، چراغ‌های کیس روشن می‌شوند و فن آن به کار می‌افتد؛ ولی تصویری روی مانیتور ظاهر نمی‌شود. در این جا مشکل از مانیتور شماست.

۲.     خراب بودن مانتیور ، کامپیوتر بعد از روشن شدن، خاموش می‌شود

گاهی مشکلی در منبع تغذیه و سخت‌افزارهای کیس نیست؛ ولی با فشار دادن دکمه پاور و روشن شدن چراغ روی کیس یا کار کردن فن، می‌‌توان به این نتیجه رسید که خرابی و مشکل از مانیتور کامپیوتر است و باید علت را در مانیتور یافت.

 • در این شرایط، ابتدا اتصالات و کابل برق مانیتور را بررسی کنید. اگر مشکل از این‌ها نبود، باید مانیتور توسط یک متخصص تعمیر کامپیوتر بررسی شود.
علت خاموش کامپیوتر بعد از روشن شدن
بروز اتصال کوتاه و یا خرابی پردازنده از دلایل رایج خاموش شدن سیستم بلافاصله پس از روشن شدن است.

۳.     کامپیوتر روشن می‌‌شود، ولی هیچ اتفاقی نمی‌افتد

از دیگر دلایل مشکل در کامپیوتر این است که با وجود روشن شدن کامپیوتر، ولی هیچ اتفاقی نمی‌‌افتد. در این شرایط به احتمال زیاد چراغ پاور کامپیوتر روشن باقی می‌‌ماند و چشمک نمی‌‌زند. همچنین شما صدای کار کردن فن را از درون کیس و بوق بالا آمدن کامپیوتر را می‌شنوید. این وضعیت رایج‌‌ترین مشکلی است که در بیشتر کامپیوترها ایجاد و سبب می‌شود که دستگاه روشن نشود و بالا نیاید.

 • در این شرایط لازم است صحت قطعاتی چون پاور، اتصالات، پردازنده، کارت گرافیک و مادربرد بررسی شود. در واقع اگر مشکل، در یکی از این قطعات باشد، باید از یک متخصص، درخواست تعمیر لپ تاپ یا کامپیوتر کنید تا مشکلات احتمالی را شناسایی و رفع کند.

اغلب علت روشن نشدن کامپیوتر ، ارتباطی با هارد دیسک ندارد و اطلاعات و داده‌‌های شما با ایجاد این مشکل، حذف نمی‌‌شوند. از این رو، در چنین شرایطی فایل‌‌ها، اسناد، داده‌‌ها و سایر اطلاعات ذخیره شده شما در امنیت هستند و از بین نمی‌‌روند.

پیشنهاد مطالعه

بررسی علت روشن نشدن مانیتور کامپیوتر

همان‌طور که گفتیم علت روشن نشدن کامپیوتر می‌تواند خرابی مانیتور باشد. کار نکردن یا روشن نشدن مانیتور دلایل مختلفی دارد. شما می‌توانید با بررسی مانیتور و چند کار ساده، بعضی از مشکلاتی که باعث روشن نشدن مانیتور می‌شوند را رفع کنید.

مشکل در پریز برق

گاهی تنها علت روشن نشدن مانیتور کامپیوتر ، برق نداشتن پریز آن است. برای اطمینان از سالم بودن پریز، با استفاده از یک فازمتر، برق داشتن آن را چک کنید.

مشکل در کابل اتصال

در مرحله بعد باید کابل برق مانیتور چک شود. کابل را کامل بررسی کنید که جایی از آن زدگی یا پاره شدگی نداشته باشد. محل اتصال کابل به پریز و مانیتور را هم چک کنید که سالم باشند.

مشکل در بک لایت مانیتور

اگر علت روشن نشدن مانیتور کامپیوتر ، هیچ یک از موارد بالا نبود؛ احتمالا یکی از قسمت‌های مانیتور مثل نوار بک لایت، دچار مشکل شده است. بک لایت، باعث افزایش کیفیت تصویر مانیتور می‌شود. در زمان خرابی بک لایت، تصویر تشکیل می‌شود؛ اما چون بک لایت کار نمی‌کند، تصویری دیده نمی‌‌شود. بک لایت مانیتور به رطوبت و ضربه، حساسیت زیادی دارد و این دو مورد دلیل اصلی خرابی آن است.

خرابی بک لایت، علت روشن نشدن مانیتور
اگر بک لایت مانیتور خراب شود، صفحه آن روشن نمی‌شود و همه چیز سیاه دیده می‌شود.

برای تست کردن مشکل در بک لایت مانیتور، چراغ قوه موبایل خود را روشن کنید و آن را مستقیم روی مانیتور بگیرید. اگر تصویری روی مانیتور دیدید، مشکل از بک لایت است. در این شرایط باید بک لایت مانیتور شما تعمیر شود. بهتر است این کار را به یک فرد متخصص بسپارید.

کارت گرافیک و روشن نشدن مانیتور کامپیوتر

اگر بک لایت را تست کردید و مشکل از آن نبود؛ ممکن است علت روشن نشدن مانیتور کامپیوتر مشکلی در کارت گرافیک باشد. کارت گرافیک، قطعه حساسی است؛ به همین دلیل بهتر است، یک تعمیرکار متخصص، وضعیت سلامت کارت گرافیک را بررسی کند.

مشکل در مادربرد کامپیوتر

مادربرد یکی از قطعات مهم کامپیوتر است. در صورتی که مادربرد سیستم شما مشکل داشته باشد، با زدن دکمه پاور، چراغ‌های کیس و فن روشن می‌شوند؛ ولی بعد از چند ثانیه، کامپیوتر از کار می‌افتد. برای حل این مشکل، باید به یک متخصص سخت‌افزار مراجعه کنید تا او مادربورد شما را بررسی کند.

دلایل بوق زدن، بالا نیامدن و روشن نشدن کامپیوتر

۱- قطعی کابل برق و یا برق

شاید اصلی‌ترین دلیلی که می‌‌توان برای معیوب شدن کامپیوتر و روشن نشدن آن ذکر کرد، آسیب دیدن و قطعی کابل برق و یا به‌طور کلی، برق دستگاه باشد. اگر دکمه پاور کامپیوتر را فشار دادید، ولی کامپیوتر روشن نشد، در این صورت بهتر است قبل از این که کاری انجام دهید، ابتدا اتصالات و کابل برق آن را چک کنید. در بسیاری از مواقع کابل برق از پریز جدا شده و برق قطع می‌شود. بنابراین در صورت مواجه با این مشکل، ساده‌‌ترین راه، بررسی و چک کردن برق و اتصالات الکترونیکی دستگاه است.

۲- بررسی منبع تغذیه

عامل دیگری که ممکن است، سبب شود که کامپیوتر آسیب ببیند و روشن نشود، خرابی منبع تغذیه است. منبع تغذیه کامپیوتر یکی از اجزا و قطعات است که بیشتر از سایر قطعات، دچار ایراد و مشکل می‌‌شود. مشکل فن داخل منبع تغذیه و همچنین خازن‌‌های آن می‌تواند موجب ایجاد اختلال در منبع تغذیه شده و در نتیجه، دستگاه روشن نشود. برای این که تشخیص دهید، چرا کامپیوتر روشن نمی‌شود، یک منبع تغذیه سالم دیگر را روی کامپیوتر خود نصب و کامپیوتر را با منبع تغذیه جدید روشن کنید.

در بسیاری از مواقع که دستگاه روشن نمی‌‌شود، مشکل از منبع تغذیه است که با بررسی و تعویض آن مشکل برطرف می شود. اما اگر منبع تغذیه دیگری ندارید، در این صورت می‌‌توانید منبع تغذیه سیستم خود را روی کامپیوتر دیگر، نصب و آن را امتحان کنید. اگر کامپیوتر دیگر هم روشن نشد، در این صورت منبع تغذیه ایراد دارد و باید آن را برطرف کرد.

منبع تغذیه معیوب علت روشن نشدن کامپیوتر و لپ تاپ
اگر سیستم شما روشن نمیشود، صحت محافظ و یا سلامت باتری لپ تاپ را بررسی کنید.

۳- مشکلات سخت افزاری کامپیوتر

از دیگر دلایلی که می‌‌تواند سبب ایجاد مشکل در کامپیوتر شود، می‌توان به مشکلات سخت افزاری کامپیوتر اشاره کرد. اگر دستگاه شما روشن نمی‌شود، در این صورت یکی از راهکارها بررسی و چک کردن سخت افزار و قطعات سخت افزاری سیستم است. همچنین در برخی مواقع که کاربر به تازگی قطعه جدیدی مانند کارت حافظه و یا دیگر قطعات سخت افزاری را به کامپیوتر خود متصل می‌‌کند، به دلیل عدم نصب استاندارد قطعات جدید، این مشکل به وجود می‌آید. در این صورت، باید قطعه و یا قطعاتی که به تازگی روی سیستم خود نصب کرده‌اید را از آن جدا و سپس کامپیوتر خود را روشن کنید. اگر مشکل برطرف نشد، در این صورت به بررسی قطعات سخت افزاری دیگر مانند کارت گرافیکی، سی پی یو، مادر برد، منبع تغذیه، مانیتور و غیره بپردازید.

حل مشکل سه بوق زدن کامپیوتر

شنیده شدن سه بوق از کامپیوتر هنگام روشن شدن، مربوط به تست بایوس می‌شود. بوق‌هایی که هنگام استارت کامپیوتر خود می‌شنوید، شما را از مشکل پیش آمده در سیستم، مطلع می‌کنند. سیستم‌ها قبل از روشن شدن ابتدا تستی برای بررسی صحت عملکرد، از قطعات خود می‌گیرند و در صوتی که قطعه ای با اختلال مواجه باشد، آن را به وسیله بوق و یا کد خطا به شما نشان می‌دهند. سه بوق زدن کامپیوتر، می‌تواند به دلایل زیر اتفاق بیافتد:

 • اختلال در آی سی رم، برای رفع مشکل، باید آی سی را بررسی و در صورت عدم امکان تعمیر آن، تعویض کنید.
 • کارت ویدئو یا رم، معیوب شده و نیاز به بررسی و تعویض آداپتور ویدئو داشته باشید.
 • کنترلر کیبورد دچار اختلال شده که لازم است از اتصال آن به سیستم مطمئن شوید.
 • مادربرد شل شده و یا ایرادی در آن وجود داشته باشد که برای رفع مشکل، لازم است برای بررسی مادربرد از یک تکنسین کمک بگیرید.
مشکل سه بوق زدن کامپیوتر
همیشه تست بایوس پیش از روشن شدن سیستم در دستگاه انجام می‌گیرد.

صدا دادن کامپیوتر هنگام روشن شدن

اگر کامپیوتر شما هنگام روشن شدن، به تازگی صدای عجیبی ایجاد می‌کند که شما را نگران کرده است، بررسی هر یک از موارد زیر می‌تواند به شما در یافتن علت و رفع مشکل کمک کند:

 • ابتدا مطمئن شوید که ضربه‌ای به سی دی رام وارد نشده باشد و به خوبی کار کند، صدای خواندن سی دی رام کیس را بارها شنیده‌اید، پس بررسی کنید آیا این صدا، همان صداست و فقط غیر طبیعی‌تر و یا شباهتی به آن ندارد. اگر سی دی رام شما خراب شده باشد، باید اقدامات لازم جهت تعمیر و یا تعویض آن را انجام دهید.
 • سپس چک کنید که اتصالات بدنه کیس به خوبی برقرار شده باشد و در صورت شل شدن پیچ‌ها، آنها را سفت کنید.
 • قدیمی شدن و اختلال در هارد نیز می‌تواند دلیل بروز صدای ناهنجار، هنگام روشن شدن کامپیوتر باشد. برای رفع این مشکل، لازم است هارد بررسی و در صورت معیوب بودن، تعویض شود.
 • اگر مشکل با موارد بالا رفع نشد، احتمال اختلال در فن وجود دارد، فن پاور در پشت کیس قرار دارد، در صورت به گوش رسیدن صدا از پشت کیس لازم است که جهت تعمیر فن پاور، اقدام کنید. در غیر اینصورت از صحت فن روی کارت گرافیک مطمئن شوید.
صدا دادن کامپیوتر هنگام روشن شدن
اغلب اختلال در قطعات مکانیکی سیستم، مانند فن، هارد و سی دی رام، باعث ایجاد صدا در سیستم می‌شوند.

نکته: اغلب موارد مربوط به فن با غبار روبی رفع می‌شوند، اما با این حال ممکن است، مشکل جدی‌تر بوده و نیاز به تعویض فن باشد.

بوق زدن لپ تاپ dell هنگام روشن شدن

بوق زدن لپ تاپ dell هنگام روشن شدن و یا سایر برندها، به دلیل نتایج بررسی‌های بایوس، اتفاق میافتد. در این شرایط دقت کنید که چه تعداد بوق هنگام روشن شدن سیستم به گوش می‌رسد. همچنین به کوتاه و یا بلند بودن بوق‌ها توجه داشته باشید. سپس به کمک مطالعه راهنمای معنای بوق‌های بایوس، می‌توانید علت اختلال به وجود آمده را بررسی و آن را رفع کنید.


نویسنده :

۴۱۶ دیدگاه

 • صابر گفت:

  سلام کیسو تمیز کردم با الکل و با سشوار گرفتم تو کیس چون گرما خوب نیست سعی کردم زیاد گرما بهش نرسه بعد منتظر شدم خشک شدن قطعات الکلی فنو باز کردم تمیز کردم گ ذاشتم سر جاش حالا میزنم روشن کنم یا کار نمیکنه یا در حد یک سوم ثانیه فن میچرخه و اتفاقی نمیوفته یه صدا کوچولوم میاد ولی بوق نیست فکنم چیکار کنم؟ 🙏❤️

 • بنیامین اقدامی گفت:

  من وقتی دکمه اصلی کیس کامپیوترم رو روشن می کنم چراغ موس روشن میشه ولی چراغ جلویی کیس روشن نمیشه ولی تو کیس برق وارد میشه

 • سینا فرامرزیان گفت:

  باسلام.درمورد نکته دوم یک اشتباه رخ داده . دوباره توضیح میدم : ۱_اول باید باطری رو با یک وسیله غیرفلزی از روی مادربرد خارج کنید سپس فن پردازنده و کابل ها و کارت گرافیک و کارت شبکه و غیره را از مادربرد جدا کنید(دقت کنید چون مادربرد و فن پردازنده بسیار آسیب پذیر هستند و ممکنه با استفاده از روش نادرست به کامپیوترتون صدمه جبران پذیری بزنید.۲_سپس مادربرد را به دقت از سیستم خارج کنید . این کار ها را با کمک یک متخصص قابل اعتماد و صادق انجام دهید.

 • سجاد گفت:

  سلام به همگی خوبید دوستان
  من بعد از مدت ها خاستم یکم کامپیوترو پاک سازی کنم
  خیلی خاک گرفته بود داخلش یه جارو برقی زدم و بعضی قطعاتو باز کردم که خیلی جزئی هستن و پاک کردم گردوخاکشو
  بعد هم ویندوز رو عوض کردم
  حالا هر وقت میخام سیستم رو روشن کنم بار اول دکمه روشن رو میزنم همه چی روشن میشه تصویر نیست
  بعد از چند بار خاموش روشن شدن تصویر میاد
  ولی دیگه صدا قطع و وصل میشه
  صداش با اتصال hdmi قطع و وصل میشه
  با aux هم قطع و وصل میشه
  ولی با بلوتوث کلا اوکی کار میکنه
  دوستان اگه راه حلی به ذهنتون میرسه ممنون میشم راهنماییم کنید

 • aghil1383 گفت:

  سلام عزیز میتونی این مشکلمو حل کنی
  من یک ضربه به کیس زدم حالا وقتی بعداز از کابل کندنش روشنش کردم چراغ روشن شدنش میاد ولی فناش خیلی سریع میچرخن و صفحه بالا نمی یاد و میگه سیگنال موجود نیست ممنون میشم کمکم کنید

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   عقیل عزیز، مشکل سیگنال نداشتن مانیتور ممکن است به دلایل مختلفی به وجود آید که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
   ۱- وصل نبودن کابل مانیتور
   ۲- مشکل در کارت گرافیک
   ۳- مشکل در باطری مادربورد
   ۴- …
   می توانید وضعیت کابل و مانیتور را بررسی کنید و از سلامت آن مطمئن شوید. در صورتی که مشکل برطرف نشد، می توانید درخواست خود را در قسمت تعمیر کامپیوتر ثبت کنید تا کارشناس مشکل دستگاه را برطرف کند.

 • میلاد گفت:

  سلام بنده وقتی پریز لامپ روشن میکنم کامپیوترم مانیتورش خاموش میشه ولی امروز روشن کردم لامپ رو کامپیوتر خاموش شد مشکل از چیه

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.