×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

سرویس و تعمیر خودرو

عدم توجه به کثیف بودن فیلتر هوای خودرو چه عواقبی دارد؟

مشکلات فیلتر خودرو

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر اتومبیلتان خراب شود، دیگر نیاز نیست به دنبال یک تعمیرکار بگردید و به راحتی می‌توانید از خدمات تعمیر خودرو در محل استفاده کنید؟

اما گاهی، برخی از مشکلات خودرو را می‌توانید خودتان هم برطرف کنید. فقط کافیست این مشکلات خودرو را شناسایی کرده و تلاش کنید تا خودتان آنها را حل کنید. مشکلاتی از قبیل تعویض لنت، شناسایی نشانه‌های خرابی هیدرولیک فرمان، شناسایی مشکلات برق خودرو و … را می‌توانید در وهله اول خودتان تشخیص دهید.

ما در اینجا قصد داریم در رابطه با فیلتر هوای خودرو صحبت کنیم و به شما بگوییم که بی توجهی به کثیف بودن فیلتر هوای خودرو چه عواقبی در پی دارد.

برای تعمیر خودرو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

فیلتر هوای خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

موتور و قطعاتی که داخل سیستم خودرو قرار دارند، بسیار حساس هستند و ممکن است در اثر گردوغبار، آلودگی و ذراتی که در هوا وجود دارند، فرسوده شوند. از این رو باید ورود این ذرات و آلودگی‌ها را به داخل موتور و سیستم خودرو کنترل کنید. قطعه‌ای که مانع از ورود آلودگی و گردوغبار به داخل اتومبیل می‌شود فیلتر هوای خودرو است.

فیلتر هوای خودرو تمام آلودگی‌ها را جذب کرده و کمک می‌کند که موتور، پیستون‌ها، سیلندر، سوپاپ‌ها و … تمیز مانده و دچار فرسایش و خوردگی نشوند. پس کثیف شدن فیلتر خودرو، ممکن است عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

انواع فیلتر هوای خودرو

فیلتر هوای اسفنجی

فیلترهای هوای اسفنجی در بیشتر خودروهای مسابقه‌ای قرار دارند. این فیلترها به‌صورت چندلایه و با فناوری نانو تولید می‌شوند. ناگفته نماند که در خودروهای سنگین قدیمی هم از این فیلتر اسفنجی استفاده می‌شد. قیمت فیلتر هوای اسفنجی نسبت به نوع سلولزی بیشتر است.

فیلتر اسفنجی خودرو
فیلترهای اسفنجی با قیمت بالایی که دارند در خودروهای مسابقه‌ای کاربرد دارند

فیلتر هوای سلولزی

پرکاربردترین نوع فیلتر در خودروهای شهری امروزی، فیلتر هوای سلولزی است. ظاهر این نوع فیلتر شبیه به کاغذهای پلیسه‌دار که روی یک فریم پلاستیکی قرار دارند. با توجه به اینکه آلودگی در هوای شهرها بسیار زیاد است، پس نیاز است که از فیلترهایی استفاده شود که قیمت کمتری دارند و می‌توان بعد از گذشت مدت کوتاهی آنها را تعویض کرد.

فیلتر سلولزی خودرو
ظاهر این فیلتر شبیه به لایه‌های پلیسه‌دار است

فیلتر هوای کتان

فیلترهای کتان نسبت به نوع سلولزی و اسفنجی از عمر بیشتر برخوردار هستند و می‌‎توانید در صورت نیاز آنها را بشویید. این نوع فیلتر قیمت از دو نوع دیگر گران‌تر بوده و از 6 لایه پارچه روغنی تولید شده است. در واقع می‌توان گفت که بهترین نوع فیلتر، فیلتر هوای کتان است.

فیلتر کتانی خودرو
بهترین نوع فیلتر هوا، فیلتر هوای کتان است

بهترین زمان تعویض فیلتر هوا چه وقت است؟

قطعات داخلی خودرو به هوای تازه نیاز دارند. موتور هم برای اینکه فرایند احتراق را انجام دهد، به هوای ورودی نیاز دارد، پس در صورت نبود هوا، احتراق به درستی صورت نگرفته و خودرو به‌‎خوبی حرکت نخواهد کرد. پس اگر فیلتر هوا کثیف باشد، هوای تمیز به موتور خودرو نخواهد رسید. براساس استاندارد های اعلام شده از سوی شرکت‌های تولیدکننده، عمر مفید یک فیلتر هوا چیزی حدود 3 تا 5 هزار کیلومتر است. پس بعد از طی کردن این مسافت، باید نسبت به تعویض فیلتر اقدام کنید.

اما هر زمانی که حس کردید فیلتر خودرو کثیف شده، حتی اگر زمان تعویض فیلتر هم نرسیده بود، بهتر است آن را تعویض کنید. زیرا گاهی به دلایل آلودگی شهرها، وجود گردوغبار و …، فیلتر زودتر از موعد کثیف خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه

فیلتر هوای اسپرت چیست؟

با توجه به طراحی و تکنولوژی ساخت فیلتر هوای اسپرت، هواگیری به صورت 360 درجه انجام می‌شود و مکش هوایی که وارد سیلندر می‌شود هم بهبود می‌یابد. پس بهبود عملکرد سیلندر، موجب افزایش راندمان خودرو می‌شود. هرچه راندمان خودرو افزایش یابد، مصرف سوخت هم کاهش خواهد یافت.

پس اگر به دنبال مصرف حداقل بنزین هستید، گزینه مناسب برای شما فیلتر هوای اسپرت است.

علائم کثیفی فیلتر هوای خودرو چیست؟

گاهی با بررسی ظاهری فیلتر هوای خودرو خواهید فهمید که زمان تعویض آن رسیده است. اما در برخی شرایط هم با بروز علائم زیر، باید نسبت به تعویض فیلتر هوا اتومبیل اقدام کنید.

1-کثیفی فیلتر هوای خودرو

اولین نشانه کثیفی فیلتر خودرو، بررسی ظاهری آن است. شما با مشاهده وضعیت فیلتر هوا، متوجه خواهید شد که زمان تعویض فیلر هوای اتومبیل رسیده است.

2-افزایش مصرف سوخت

مصرف زیاد سوخت در خودروهای جدید به دلیل کثیف بودن فیلتر هوا نیست، بلکه این مورد تنها در خودروهای قدیمی که سیستم کاربراتوری داشتند رخ می‌دهد. در این خودروها برای اینکه اکسیژن بیشتری به موتور برسد، مصرف سوخت افزایش می‌یابد. در خودروهای جدید که سیستم انژکتوری دارند، کثیفی فیلتر هوا، منجر به مصرف بالای سوخت نمی‌شود.

3-صدای غیرطبیعی موتور

در حالت عادی که خودرو روشن است و کار می‌کند، صدای موتور را می‌شنوید. اما گاهی صداهایی که از خودرو به گوش می‌رسد غیرطبیعی بوده و حتی منجر به تکان خوردن اتومبیل می‌شود. این مشکل می‌تواند به دلایلی از جمله علائم خرابی پمپ بنزین و یا کثیفی فیلتر هوای خودرو باشد.

4-روشن شدن چراغ چک موتور

موتور برای فرایند احتراق به اکسیژن نیاز دارد. اما اگر هوای موردنیاز برای احتراق فراهم نباشد، داخل موتور کربن انباشته شده و همین امر موجب روشن شدن چراغ چک اتومبیل خواهد شد.

با کثیف بودن فیلتر خودرو، این اکسیژن برای احتراق تامین نمی‌شود و باید با روشن شدن چراغ چک اتومبیل، به سراغ فیلتر هوای خودرو بروید.

5-وجود مشکل در محفظه احتراق

در صورت کاهش هوای برای سوختن بنزین و احتراق، بنزین نسوخته به صورت دوده از موتور خارج می‌شود و روی شمع‌ها می‌نشیند و مانع از جرقه شمع می‌شود. در نتیجه در زمان استارت، محفظه احتراق به درستی عمل نکرده و موتور خوب استارت نمی‌خورد.

6-استشمام بوی بنزین در زمان استارت

هر زمان که اقدام به استارت زدن خودرو کردید و بوی بنزین را مشامتان خورد، باید به فیلتر هوا نگاه بیندازید. اگر فیلتر هوا کثیف باشد، اکسیژن کافی به موتور نرسیده و احتراق ناقص انجام می‌شود. پس بنزین نسوخته به صورت دوده از اگزوز خارج می‌شود. در این لحظه است که در زمان استارت، بوی بنزین به مشام شما خواهد رسید.

7-کاهش قدرت موتور

یکی از علائم کثیفی فیلتر هوای خودرو، کاهش قدرت موتور است. هر زمانی که حس کردید قدرت موتور کاهش یافته و با فشار دادن پدال گاز، خودرو حرکات غیرمتظره دارد، فیلتر هوا را بررسی کنید.

8-رسوب دوده روی شمع‌های خودرو

در صورت نبود اکسیژن کافی برای احتراق سوخت، بنزین نسوخته به صورت دوده از موتور خارج می‌شود و روی شمع‌ها می‌نشیند و مانع از جرقه شمع می‌شود. این رسوب دوده روی شمع‌ها نتیجه کثیفی فیلتر هوای خودرو است.

9-لرزش موتور خودرو

با کثیف بودن فیلتر هوای اتومبیل، فرایند احتراق درست انجام نشده و درنتیجه در زمان استارت، با لرزش موتور خودرو مواجه خواهید شد.

10-خروج دوده از اگزوز

نبود هوا برای سوختن بنزین، منجر به کامل نسوختن بنزین شده و درنتیجه دوده از گزوز خارج می‌شود. پس از دیگر نشانه‌های کثیف بودن فیلتر هوا خودرو، خروج دود از اگزوز است.

نشانه های کثیف بودن فیلتر خودرو
خارج شدن دود سیاه از اگزوز، یکی از نشانه‌های کثیفی فیلتر هوا است

آیا شستن فیلتر هوا کار درستی است؟

عده‌ای برای اینکه در هزینه‌های خودرو صرفه جویی کنند، اقدام به شستن فیلتر هوا می‌کنند. اما این کار موجب می‌شود که فیلتر کارایی قبل را نداشته باشد.

گاهی در برخی موارد می‌توانید فیلترهای پارچه‌ای را بشویید و دوباره استفاده کنید.

برای اینکار ابتدا فیلتر تیمز کنید، سپس با استفاده از مواد شوینده آن شسته و آبکشی کنید. باید قبل از نصب فیلتر آن را خشک کنید.

وجود روغن در فیلتر هوا به چه دلایلی رخ می‌دهد؟

وجود روغن در فیلتر هوا، امری است که باید به آن توجه کرده و دلایل بروز این مورد را بررسی کنید. وجود روغن در فیلتر هوا به دلایل زیر رخ می‌دهد.

فرسوده شدن حلقه‌های پیستون

مسدود شدن مسیر روغن موتور

انسداد دریچه PCV

علت جمع شدن روغن در هواکش پراید چیست؟

یکی از دلایل جمع شدن روغن در هواکش پراید به شکستن رینگ پیستون برمی‌گردد. با شکستن رینگ پیستون خودرو، روغن وارد فیلتر هوا شده و باید این مورد را هرچه سریع‌تر به تعمیرکار اطلاع دهید.

در برخی از شرایط هم که به خودرو فشار زیادی وارد شود و یا با معکوس‌های سنگین، روغن با فشار به بالا حرکت کرده و وارد هواکش می‌شود.

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
تعمیر خودرو
5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

  1. با سلام دوست عزیز
   این فیلترها در کنار مزایا، معایبی هم دارند از جمله این‌که خطر ورود ذرات ریز به موتور را افزایش می‌دهند که می‌تواند برای خودرو خطرناک باشد.
   البته بهتر است برای استفاده یا عدم استفاده از این فیلترها با یک متخصص تعمیر خودرو مشورت کنید.

 1. ماشین پراید بنده اول صبح که هواسرده استارت میزنم روشن نمیشه اون صدای اولی که مال بنزینه را میده بعد روشن نمیشه باید استارت را نگه دارم تا روشن شود
  ولی بعد درطول ر وز مشکل ندارد فقط اول صبح روشن نمیشه وتنظیم موتوربردم تشخیص نداد و گفت سنسورها سالمه ایا چه دلایلی برای این مشکل میتونه باشه.باتری نو گذاشتم شمع و وایر شمع تعویض شده ورله 2 هم تعویض شده
  ممنون از لطف شما اگه هرچه سریعتر راهنمایی بفرمایید
  باسپاس فراوان

 2. سلام خسته نباشید
  من یه مشکل عجیب پیدا کرده پرایدم
  وقتی فیلتر هوای جدید براش میندازم ماشینم روی cng درجا روشن نمیمونه یا توی سرعت گیر و پیچا خاموش میشه
  یعنی دقیقا اگ فیلتر هوای مصرف شده و کثیف بندارم بهش این مشکلش رفع میشه یا فیلتر هوای جدیدش چند روز که بموته کثیف بشه مشکلش حل میشه.
  مکانیکی هم رفتم سر در نمیارن به نظر شما چکار باید بکنم؟؟

  1. درود بر شما
   سعید عزیز،
   زمانی که فیلتر تعویض می‌کنید میزان هوا و سوخت تغییر می‌کند. اگر مدار cng شما استپر دارد، استپر تعویض یا اگر رگلاژ دستی دارد آن را رگلاژ کنید.

 3. درود و خدا قوت، مطالب جالب و مهمی را بیان کردید،سپاس از آگاهی رساندنتان👏👏👏

  1. باسلام
   حشمت عزیز، ممنونیم از همراهی و نظر شما که انرژی بخش تیم آچارباز است.

 4. ماشین صفر رو بردم برای چکاپ٬ میگن فیلتر هوا نداره 🙁 حالا سوالم اینه معمولا چند وقت یه بار نیاز به تعویض داره؟

  1. باسلام
   یلدای عزیز، متاسفیم برای تجربه بدی که داشتید🙁، کارشناسان اغلب پیشنهاد می‌کنند که هر 5 هزار کیلومتر فیلتر هوا تعویض شود. اما در این مدت لازم است که به تمیز بودن آن توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا