به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

آیا نگهداری پکیج در خانه خطرناک است؟

نگهداری پکیج در خانه

در برخی از منازل مسکونی پکیج را در تراس و بالکن نصب می‌کنند و آن را بیرون از فضای داخل خانه قرار می‌دهند، با مشاهده این کار اولین سوالی که در ذهن ایجاد می‌شود، این است که آیا نگهداری پکیج در خانه خطرناک است؟ برای یافتن پاسخ این سوال، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

پکیج و نگهداری از آن

پکیج در مقایسه با موتورخانه از مزایای زیادی برخوردار است، به همین دلیل هر روز بر تعداد افرادی که از پکیج استفاده می­‌کنند، افزوده می­‌شود. چرا که استفاده و نگهداری از پکیج بسیار آسان است و به بهینه سازی سوخت کمک می‎­کند. با رعایت برخی نکات ساده می­توان پکیج را در خانه قرار داد و عمر پکیج را افزایش دهید.

برای نگهداری پکیج در خانه باید همیشه به فشار بار پکیج توجه کنید، فشار بار پکیج هیچ وقت نباید کمتر از ۱ باشد. همچنین به دمای پکیج توجه داشته باشید و آن را چک کنید. اگر کوچک­ترین مشکلی مانند چکه کردن آب در پکیج گرمایشی احساس کردید، به نمایندگی و یا تعمیرکار پکیج خبر دهید و راهنمایی کسب کنید.

تعمیر پکیج در محل

پکیج را هیچ وقت در کنار سایر دستگاه‌­های گرمایشی نصب نکنید و به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید آن را در آشپزخانه قرار دهید، به فاصله مجاز پکیج از سایر وسایل دقت کنید. این فاصله باید حداقل ۱۰ سانتی‌متر از طرفین باشد و جلوی پکیج هم تا حد امکان باز باشد. همچنین باید جلوی پکیج در حدود ۴۵ سانتی‌متر آزاد باشد تا تعمیرکار فضای کافی برای تعمیر و سرویس پکیج داشته باشد.

از این رو می­توان گفت اگر به اصول نگهداری پکیج توجه داشته باشید و براساس مقررات و اصول ایمنی پکیج را نصب و نگهداری کنید، خطرات نگهداری از پکیج در خانه را به حداقل کاهش می­دهید.

نگهداری پکیج در خانه

خطرات نگهداری پکیج در نقاط مختلف خانه

اگر در نگهداری پکیج نکات لازم و ایمنی را رعایت کنید، نگهداری پکیج هیچ خطری برای شما و اعضای خانواده نخواهد داشت. یکی از این نکات کنترل کردن مسیر دودکش است. همیشه مسیر دودکش پکیج را کنترل کنید تا اگر مشکلی برای آن پیش آمد سریع آن را برطرف کنید.

هر چند وقت یکبار مسیر دودکش پکیج را بررسی کنید و از باز بودن آن اطمینان داشته باشید.

اگر می­خواهید پکیج را در بالکن و یا تراس قرار دهید به این نکته توجه داشته باشید که پکیج را در محلی نصب نکنید که در مسیر ورزش باد باشد. باید پکیج را از ورزش باد و جریان تند هوا محفوظ نگه دارید.

اگر می­خواهید پکیج را داخل کابینت نصب کنید به این توجه داشته باشید که، دستگاه برای احتراق نیاز به اکسیژن دارد. این رو از کابیت­های کرکره­ای استفاده کنید تا پکیج بتواند اکسیژن مورد نیاز خود را برای احتراق به‌دست آورد و با مشکلی مواجه نشود. با توجه به این نکات می‌توان با خیالی آسوده پکیج را در خانه نگهداری کرد.

 

ممکن است شما هم شنیده باشید که نگهداری و نصب پکیج در خانه‌­هایی با متراژ کم ممنوع و خطرناک است. ولی با این حال اگر شرایط آن از جمله تامین هوای مورد نیاز برای احتراق از بیرون تامین شود، مشکلی ایجاد نمی‌کند و ممنوعیتی ندارد.

نگهداری پکیج در خانه

از این رو، می­‌توان گفت که نگهداری و استفاده از پکیج حتی در خانه­‌های کوچک و زیر ۶۰ متر هم مجاز است و خطری ندارد. ولی به شرط این که نکات ایمنی و اصول و قواعد آن را رعایت کنید. چرا که مصرف اکسیژن در خانه توسط لوازم گازسوز، همواره دغدغه‌ای بسیار مهم در پیشگیری از مرگ خاموش است. از این رو، هیچ کسی نمی‌تواند مانع به‌کارگیری پکیج‌هایی شود که دودکش دو جداره یا دو دودکش جدا دارند، که از یکی از آنها همیشه هوای تازه، از خارج ساختمان تأمین می‌شود و هوای داخل واحد را مصرف نمی‌کند.

نگهداری پکیج در خانه

خطرات احتمالی نگهداری پکیج

اگر می­‌خواهید به نگهداری پکیج در خانه اقدام کنید، باید به این توجه داشته باشید که در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، نگهداری پکیج در خانه می­‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد، در اینجا به برخی از این خطرات اشاره می‌کنیم.

۱- نشتی گاز

از جمله خطراتی که نگهداری پکیج در خانه دارد، نشتی گاز است. از این رو در کلیه لوازم گازسوز از جمله پکیج به این نکته توجه داشته باشید که هیچگونه نشتی گازی وجود نداشته باشد. به‌دلیل وجود اتصالات در مسیر عبور گاز پکیج، ممکن است  که نشتی گاز اتفاق بی‌افتد. درصورتی که فرایند احتراق انجام نشده باشد، گاز به‌صورت عمده وارد محیط خانه شده و باعث آتش سوزی و انفجار خواهد شد. از این رو برای این که نشتی گاز را به حداقل برسانید، برای نگهداری پکیج در خانه مکان مناسب و مخصوصی را اختصاص دهید تا از داشتن اتصالات اضافی و زیاد جلوگیری شود.

پیشنهاد مطالعه

۲- نشت دود

یکی دیگر از خطرات نگهداری پکیج در خانه نشت دود است. نشت دود از پکیج می­تواند به بهداشت محیط آسیب وارد کند، نشت منواکسیدکربن حاصل از احتراق ناقص گاز و دیگری کاهش اکسیژن موجود در هوای خانه است. اگر دودکش به لحاظ فنی مشکل داشته باشد، گازهای آلاینده به داخل محیط آپارتمان نشت کرده و برای سلامت ساکنین آپارتمان به‌خصوص کودکان و سالخوردگان مساله‌ساز خواهد شد.

از این رو لازم است مقررات و استانداردهای تعیین شده در این مورد را به‌صورت دقیق رعایت کرد تا احتمال نشت دود از پکیج را به حداقل کاهش داد. علاوه بر رعایت این قوانین، وجود سنسور دود و سیستم ایمنی کنترل خروج صحیح دود و همچنین سیستم کنترل عملکرد صحیح فن، باعث کاهش احتمال نشت دود از پکیج می‌شود. این سنسورها با تشخیص یک عملکرد ناصحیح در پکیج، وجود خطا در سیستم را تشخیص داده و ایمنی را برای مصرف کننده پکیج فراهم می‌آورند.

تعمیر پکیج در محل

۳- کاهش اکسیژن خانه

با توجه به این که وسایل گاز سوز از جمله پکیج برای احتراق نیاز به اکسیژن دارند، از این رو باید به مقررات نصب و نگهداری پکیج در خانه توجه کرد.

پکیج برای احتراق به جریان هوا احتیاج دارد، نصب آن در اتاق‌های کوچک سبب می­‌شود که هوای تازه خانه مصرف شود و هوای تنفس اعضای خانواده کم شود. به‌همین دلیل براساس قوانین نصب پکیج در واحدها و خانه­‌های کمتر از ۶۰ متر ممنوع است مگر به شرطی که بتوان هوای ورود پکیج را از بیرون خانه تامین کرد.

نگهداری پکیج در خانه

۴- خطر ناشی از انفجار

خطر ناشی از انفجار گاز در فضای مسکونی به‌دلیل عملکرد ناقص شیر کنترل گاز از دیگر خطرات نگهداری پکیج در خانه است. شیر گازی پکیج دارای اجزاء مکانیکی خاصی هست و درصورتی که کیفیت پایین داشته باشد و یا به مرور زمان فرسوده شود، احتمال دارد عملکرد درست و صحیح خود را از دست بدهد.

از این رو شیر کنترل گاز پکیج به‌درستی عمل نکرده و گاز بدون این که با جرقه مشتعل گردد، در فضای کوچک شیر گاز حبس شده و به ناگاه و با حجم بسیار زیاد در اتاق احتراق آزاد می‌شود. اگر به‌صورت تصادفی سیستم جرقه زنی پکیج فعال شود ممکن است انفجاری بزرگ رخ دهد.

تعمیر پکیج در محل

۵- خطر ایجاد مشکلات تنفسی

یکی از اصلی­‌ترین خطراتی که نگهداری پکیج در خانه دارد، احتمال ایجاد مشکلات تنفسی برای اعضای خانواده است. به ویژه اگر در بین اعضای خانواده افرادی باشند که به مشکلات تنفسی و یا آلرژی مبتلا باشند، پکیج می‌تواند این مشکلات را تشدید کند.

چرا که اگر شعله‌­های آن به مدت طولانی روشن بماند سبب می­‌شود اکسیژن هوا کاهش پیدا کرده و افراد مستعد مشکلات تنفسی و آلرژی، آسیب ببینند. چنانچه در محیط­‌های بسیار کوچک زندگی می‌کنید. توصیه می‌کنیم از پکیج استفاده نکنید، زیرا حجم هوا و اکسیژن محیط کم است و استفاده از پکیج موجب سوخت اکسیژن فضا و پخش سریع گاز مونواکسید در محیط می‌شود و این مساله به تدریج می­‌تواند منجر به بروز مشکلات تنفسی شود.

نگهداری پکیج در خانه

۶- داشتن خطراتی برای بیماران قلبی

پکیج موجب کاهش رطوبت منزل و آب بدن اعضای خانه شده و در نتیجه در گردش خون اختلال ایجاد کرده و باعث افزایش غلظت آن می‌شود.

به دنبال کاهش رطوبت منزل، مخاط بدن خشک شده و تبادل اکسیژن دچار مشکل می­‌شود. بنابراین بدن آب بیشتری را از دست می‌دهد که این مساله به‌خصوص در افرادی که زمینه بیماری‌های قلبی دارند تبعات شدیدتری دارد.

کاهش آب بدن منجر به بروز مشکل در جریان خون می‌شود که این موضوع افرادی را که دچار نارسایی قلبی، مشکلات دریچه قلبی و بیماری‌های عروقی هستند، با مشکلات بسیاری مواجه می‌سازد.

کم شدن رطوبت منزل ممکن است این افراد را دچار علائمی از قبیل سرگیجه، تاری دید، تپش قلب، ضغف و بی‌حالی کند. بروز این علائم در افرادی که دچار مشکلات نارسایی قلبی و دریچه‌ای باشند، بسیار شدید و چشم‌گیر است، زیرا میزان حجم خون در این افراد بسیار حایز اهمیت است.

پکیج‌هایی که در فضای داخلی آپارتمان‌ها نصب می‌شوند اگرچه دارای هواکش هستند، ولی میزان بخار آب در منزل را کم کرده و باعث خشک شدن فضای محیط می‌شوند، به این ترتیب تنفس را برای اعضای خانواده به خصوص کودکان و سالخوردگان سخت کرده و باعث آسیب سیستم تنفسی می‌شوند.

 

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر پکیج

نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>