آبگرمکن و پکیج

ضررها و خطرات نگهداری پکیج در خانه

نگهداری پکیج در خانه

با جایگزین شدن پکیج ها بجای موتورخانه ها٬ دغدغه های جدیدی برای افراد ایجاد شده است مثلا اینکه آیا نگهداری پکیج در خانه خطرناک است؟ خطرات پکیج برای ساکنین منزل چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد سرویس، عیب‌یابی و تعمیر پکیج هستید، پیشنهاد می‌کنیم مطالب مربوط به پکیج را در وبلاگ آچارباز بخوانید.


برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

پکیج و نگهداری از آن

پکیج در مقایسه با موتورخانه از مزایای زیادی برخوردار است، به همین دلیل هر روز بر تعداد افرادی که از پکیج استفاده می­‌کنند، افزوده می­‌شود. چرا که استفاده و نگهداری از پکیج بسیار آسان است و به بهینه سازی سوخت کمک می‎­کند. با رعایت برخی نکات ساده می­توان پکیج را در خانه قرار داد و عمر پکیج را افزایش دهید.

برای نگهداری پکیج در خانه باید همیشه به فشار بار پکیج توجه کنید، فشار بار پکیج هیچ وقت نباید کمتر از 1 باشد. همچنین به دمای پکیج توجه داشته باشید و آن را چک کنید. اگر کوچک­ترین مشکلی مانند چکه کردن آب در پکیج گرمایشی احساس کردید، به نمایندگی و یا تعمیرکار پکیج خبر دهید و راهنمایی کسب کنید.

خطرات پکیج در منزل
اگر کوچک­ترین مشکلی مانند چکه کردن آب در پکیج گرمایشی احساس کردید، به یک تعمیرکار پکیج خبر دهید.‫

پکیج را هیچ وقت در کنار سایر دستگاه‌­های گرمایشی نصب نکنید و به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید آن را در آشپزخانه قرار دهید، به فاصله مجاز پکیج از سایر وسایل دقت کنید. این فاصله باید حداقل 10 سانتی‌متر از طرفین باشد و جلوی پکیج هم تا حد امکان باز باشد. همچنین باید جلوی پکیج در حدود 45 سانتی‌متر آزاد باشد تا تعمیرکار فضای کافی برای سرویس و تعمیر پکیج داشته باشد.

از این رو می­توان گفت اگر به اصول نگهداری پکیج توجه داشته باشید و براساس مقررات و اصول ایمنی پکیج را نصب و نگهداری کنید، خطرات پکیج در خانه را به حداقل کاهش می­دهید.

خطرات نگهداری پکیج در خانه
‫اگر مسائل ایمنی نصب پکیج در منزل را رعایت کنید٬ خطری برای اعضای منزل ندارد
پیشنهاد مطالعه

محل مناسب نصب پکیج در خانه

اگر در نگهداری پکیج نکات لازم و ایمنی را رعایت کنید، نگهداری پکیج هیچ خطری برای شما و اعضای خانواده نخواهد داشت. یکی از این نکات کنترل کردن مسیر دودکش است. همیشه مسیر دودکش پکیج را کنترل کنید تا اگر مشکلی برای آن پیش آمد سریع آن را برطرف کنید. هر چند وقت یکبار مسیر دودکش پکیج را بررسی کنید و از باز بودن آن اطمینان داشته باشید.

نصب پکیج در تراس و بالکن

اگر می­خواهید پکیج را در بالکن و یا تراس قرار دهید به این نکته توجه داشته باشید که پکیج را در محلی نصب نکنید که در مسیر وزش باد باشد. باید پکیج را از وزش باد و جریان تند هوا محفوظ نگه دارید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج

نصب پکیج در کابینت

اگر می­خواهید پکیج را داخل کابینت نصب کنید به این توجه داشته باشید که، دستگاه برای احتراق نیاز به اکسیژن دارد. این رو از کابینت­های کرکره­ای استفاده کنید تا پکیج بتواند اکسیژن مورد نیاز خود را برای احتراق به‌دست آورد و با مشکلی مواجه نشود. با توجه به این نکات می‌توان با خیالی آسوده پکیج را در خانه نگهداری کرد.

نصب پکیج در خانه ها کوچک
در منازل کوچک بیشتر از مکان های دیگر باید نکات ایمنی را رعایت کرد‬.

نصب پکیج در خانه ها کوچک

ممکن است شما هم شنیده باشید که نگهداری و نصب پکیج در خانه‌­هایی با متراژ کم ممنوع و خطرناک است. ولی با این حال اگر شرایط آن از جمله تامین هوای مورد نیاز برای احتراق از بیرون تامین شود، خطرات پکیج به حداقل رسیده و مشکلی ایجاد نمی‌کند و ممنوعیتی ندارد. از این رو، می­‌توان گفت که نگهداری و استفاده از پکیج حتی در خانه­‌های کوچک مجاز است و خطری ندارد.

ولی به شرط این که نکات ایمنی و اصول و قواعد آن را رعایت کنید. چرا که مصرف اکسیژن در خانه توسط لوازم گازسوز، همواره دغدغه‌ای بسیار مهم در پیشگیری از مرگ خاموش است. از این رو، هیچ کسی نمی‌تواند مانع به‌کارگیری پکیج‌هایی شود که دودکش دو جداره یا دو دودکش جدا دارند، که از یکی از آنها همیشه هوای تازه، از خارج ساختمان تأمین می‌شود و هوای داخل واحد را مصرف نمی‌کند.

پیشنهاد مطالعه
خطرات احتمالی نگهداری پکیج
نشت منوکسید کربن٬ بزرگترین خطر پکیج هایی با نصب غیر اصولی در منازل است.‬

خطرات احتمالی نگهداری پکیج

اگر می­‌خواهید اقدام به نگهداری پکیج در خانه  کنید، باید توجه داشته باشید که در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، نگهداری پکیج در خانه می­‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد، در اینجا به برخی از این خطرات اشاره می‌کنیم.

۱- نشتی گاز

از جمله خطراتی که نگهداری پکیج در خانه دارد، نشتی گاز است. از این رو در کلیه لوازم گازسوز از جمله پکیج به این نکته توجه داشته باشید که هیچگونه نشتی گازی وجود نداشته باشد. به‌دلیل وجود اتصالات در مسیر عبور گاز پکیج، ممکن است که نشتی گاز اتفاق بی‌افتد. درصورتی که فرایند احتراق انجام نشده باشد، گاز به‌صورت عمده وارد محیط خانه شده و باعث آتش سوزی و انفجار خواهد شد. از این رو برای این که نشتی گاز را به حداقل برسانید، برای نگهداری پکیج در خانه مکان مناسب و مخصوصی را اختصاص دهید تا از داشتن اتصالات اضافی و زیاد جلوگیری شود.

۲- نشت دود و مرگ خاموش ساکنین منزل

یکی دیگر از خطرات نگهداری پکیج در خانه نشت دود است. نشت دود از پکیج می­تواند به بهداشت محیط آسیب وارد کند، نشت منوکسید کربن حاصل از احتراق ناقص گاز و دیگری کاهش اکسیژن موجود در هوای خانه است. اگر دودكش به لحاظ فنی مشكل داشته باشد، گازهاي آلاينده به داخل محيط آپارتمان نشت کرده و براي سلامت ساکنين آپارتمان به‌خصوص کودکان و سالخوردگان مساله‌ساز خواهد شد.

از این رو لازم است مقررات و استانداردهای تعیین شده در این مورد را به‌صورت دقیق رعایت کرد تا احتمال نشت دود از پکیج را به حداقل کاهش داد. علاوه بر رعایت این قوانین، وجود سنسور دود و سیستم ایمنی کنترل خروج صحیح دود و همچنین سیستم کنترل عملکرد صحیح فن، باعث کاهش احتمال نشت دود از پکیج می‌شود. این سنسورها با تشخیص یک عملکرد ناصحیح در پکیج، وجود خطا در سیستم را تشخیص داده و ایمنی را برای مصرف کننده پکیج فراهم می‌آورند.

خطر پکیج ها در سلامت انسان
کاهش رطوبت و اکسیژن برای افراد سالمند٬ کودک و بیماران قلبی و ریوی خطرناک است‬.

۳- کاهش اکسیژن خانه و ایجاد مشکلات تنفسی و قلبی

پکیج برای احتراق به جریان هوا احتیاج دارد، نصب آن در اتاق‌های کوچک سبب می­‌شود که هوای تازه خانه مصرف شود و هوای تنفس اعضای خانواده کم شود. به ویژه اگر در بین اعضای خانواده افرادی باشند که به مشکلات تنفسی و یا آلرژی مبتلا باشند، پکیج می‌تواند این مشکلات را تشدید کند.

همچنین پکیج ها موجب کاهش رطوبت منزل و آب بدن اعضای خانه شده و در نتیجه در گردش خون اختلال ایجاد کرده و باعث افزایش غلظت آن می‌شود. به دنبال کاهش رطوبت منزل، مخاط بدن خشک شده و تبادل اکسیژن دچار مشکل می­‌شود. بنابراین بدن آب بیشتری را از دست می‌دهد که این مساله به‌خصوص در افرادی که زمینه بیماری‌های قلبی دارند تبعات شدیدتری دارد.

کاهش آب بدن منجر به بروز مشکل در جریان خون می‌شود که این موضوع افرادی را که دچار نارسایی قلبی، مشکلات دریچه قلبی و بیماری‌های عروقی هستند، با مشکلات بسیاری مواجه می‌سازد.

علت آن است که شعله‌­های پکیج برای اینکه به مدت طولانی روشن بماند باید از اکسیژن هوا استفاده کند و این موضوع موجب کاهش اکسیژن ده و به افراد آسیب میزند.

چنانچه در محیط­‌های بسیار کوچک و کمتر از 60 متر زندگی می‌کنید، توصیه می‌کنیم از پکیج استفاده نکنید زیرا حجم هوا و اکسیژن محیط کم است و استفاده از پکیج موجب سوخت اکسیژن فضا و پخش سریع گاز مونوکسید در محیط می‌شود و این مساله به تدریج می­‌تواند منجر به بروز مشکلات تنفسی شود. مگر به شرطی که بتوان هوای ورود پکیج را از بیرون خانه تامین کرد.
در صورتی از پکیج استفاده کنید که بتوانید مشکل خشکی هوا و کمی اکسیژن منزل را حل کنید. برای حل این مشکل نیز راههای مختلفی هست.

 • استفاده از دستگاه های بخور برای جلوگیری از خشکی هوا و …
 • تامین اکسیژن منزل با باز کردن منظم پنجره های منزل
 • تامین رطوبت بدن با مصرف کافی آب
 • استفاده از مرطوب کننده ها و شوینده های ملایم بخصوص در فصل خشکی هوا
 • استفاده از دستگاه تسویه هوا

۴- مشکل صدادار بودن پکیج و آلودگی صوتی پکیج

برخی پکیج ها دارای سر و صدای زیادی هستند که بخصوص در منزل های کوچک اسباب اذیت و آزار ساکنین منزل است. این مشکل را میتوان هنگام خرید پکیج با انتخاب یک برند خوب حل کرد و یا اگر دستگاه شما پر سروصداست از یک پکیج کار مجرب درخواست کنید تا با بررسی پکیج مطمئن شود که دستگاه صدای نامتعارف نداشته باشد.

پیشنهاد مطالعه
ایا پکیج منفجر میشود
‫امکان انفجار پکیج ها هست اما معمولا ایمنی پکیج ها بالاست و به ندرت اتفاق میفتد

۵- خطر ناشی از انفجار پکیج

همانطور که میدانید سوخت و انرژی پکیج ها در ایران عمدتا گاز است و معمولا گاز با خود خطراتی را به همراه دارد. حالا سوال اینست: ایا پکیج منفجر می‌شود؟

بله این امکان وجود دارد که پکیج در اثر نقص عملکرد و مشکل منفجر شود اما معمولا ایمنی دستگاههای پکیج خیلی بالاست و اکثرا هنگام بروز مشکل خاموش میشوند اما به هرحال این خطر حتی در مقیاس کم٬ وجود دارد.

خطر ناشی از انفجار گاز در فضای مسکونی به‌ دلیل عملکرد ناقص شیر کنترل گاز از دیگر خطرات نگهداری پکیج در خانه است. شیر گازی پکیج دارای اجزاء مکانیکی خاصی هست و درصورتی که کیفیت پایین داشته باشد و یا به مرور زمان فرسوده شود، احتمال دارد عملکرد درست و صحیح خود را از دست بدهد.

از این رو شیر کنترل گاز پکیج به‌درستی عمل نکرده و گاز بدون این که با جرقه مشتعل گردد، در فضای کوچک شیر گاز حبس شده و به ناگاه و با حجم بسیار زیاد در اتاق احتراق آزاد می‌شود. اگر به‌صورت تصادفی سیستم جرقه زنی پکیج فعال شود ممکن است انفجاری بزرگ رخ دهد.

پیشنهاد مطالعه

دودکش ها نقش مهمی در ایمنی پکیج و امنیت افراد دارد

دودکش مناسب پکیج

دودکش یکی از مهمترین قطعاتی است که در زمینه جلوگیری از خطرات احتمالی پکیج تاثیرگذار است. اینکه مدل پکیج شما چه باشد٬ ممکن است که دودکشی از نوع معمولی و یا فن دار باشد. همچنین برخی دودکش تک جداره و برخی دو جداره هستند.

در استفاده از پکیج ها رعایت موارد زیر ضروری است:

 • استفاده از سایز تعیین شده توسط کارخانه
 • دودکش مخصوص هر پکیج استفاده شود
 • کلاهک H نصب شود
 • به صورت دوره ای٬ همزمان با سرویس پکیج ها٬ دودکش ها نیز سرویس شود
 • رعایت نکات ایمنی مربوط به وسایل گاز سوز

تامین هوای مناسب پکیج

همانطور که پیشتر توضیح دادیم٬ کارکرد پکیج به این صورت است که از یک سمت هوا را می‌گیرد و از طرفی دود ناشی از احتراق را خارج می‌کند. حالا برای تامین هوای مورد نیاز پکیج رعایت موارد زیر ضروری است:

 • پکیج در محلی نصب شود که تهویه هوای مناسبی داشته باشد٬ حتی در فصل زمستان
 • جهت تامین هوای مورد نیاز پکیج٬ آن را در مسیر باد قرار ندهید
 • اگر منزل شما امکان نصب پکیج در فضای باز بالکن و یا حیاط را دارا باشد٬ با تایید یک پکیج کار مجرب میتوانید در فضای باز نصب کنید.

در این مقاله با خطرات نگهداری پکیج در خانه آشنا شدیم. در صورتی که می‌خواهید پکیج‌تان را به صورت اصولی نصب کنید، می‌توانید از تعمیرکار پکیج آچارباز کمک بگیرید. می‌توانید درخواستتان را در قسمت تعمیر پکیج آچارباز ثبت کنید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید گاهی اوقات پکیج پشت سرهم خاموش و روشن میشه مشکل از چیه

 2. سلام ببخشید اگه شوفاژ را به خواهیم راه اندازی کنیم امکان داره پکیچ منفجر بشود

 3. سلام .امروزاز خونه خارج شدم سیم پکیج رو از پریز خارج کردم ولی فراموش کردم گاز رو قطع کنم آیا خطر انفجار وجود داره

 4. دیشب رفته بودم بیرون خرید کنم وقتی برگشتم دیدم تو خونه بوگاز میاد رفتم و همه گازا رو چک کردم ولی مشکلی رو ندیدم شنیدم گاز پکیج هم میتونه خفه کنه ولی نمیدونم چطوری بفهمم ایراد از پکیجه یا نه الان من یکی از پنجره ها رو باز گذاشتم که بوی گاز بره بیرون باز خطر تهدیدمون میکنه؟

  1. سلام
   سارای عزیز، بله نشت گاز پکیج نیز ممکن است تهدید جانی را به دنبال داشته باشد. درصورتی که پکیج را در داخل خانه نصب کرده باشید. لازم است برای آن تهویه مناسبی نیز در نظر بگیرید. برای رفع مشکل، صحت شیر کنترل گاز را بررسی کنید. اگر دانش و تجربه کافی ندارید و مشکل رفع نشد، شما می‌توانید برای تعمیر پکیج درخواست خود را از طریق سایت آچارباز یا تماس با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 5. خونه ی من کوچیکه و گفتن نمیتونی پکیج براش نصب کنی و خطرناکه ، میتونم پکیج رو تو تراس نگهداری کنم؟

  1. درود بر شما
   احمدی فر عزیز، بهتر است در این زمینه با کارشناسان فروش پکیج مورد نظر در ارتباط باشید.
   شاد و موفق باشید

 6. پکیج بوش را در کابینت نصب کرده ام. وقتی درب کابینت را باز می کنم روی دیواره کابینت کمی عرق زدگی می بینم. این رطوبت برای پکیج خطرناک نیست؟ باعث برق گرفتگی نمی شود؟

  1. باسلام
   آقا/ خانم جرارلد عزیز؛ بررسی کنید که هوا به خوبی در کابین جریان دارد و در دودکش مسدودیتی نباشد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم قسمت (بهترین شرایط نصب پکیج دیواری چیست؟) در مقاله «هنگام خرید پکیج دیواری به چه نکاتی توجه کنیم؟» را مطالعه کنید تا مشکل رفع شود.

 7. سلام. آیا دودکش دو جداره را می توان برای همه ی پکیج ها نصب کرد که مانع از نشت گاز و دود به داخل ساختمان شد؟ چون این لوله های دودکش معمولی خرطومی خیلی قابل اعتماد نیستند.

 8. دستگاه ما لورچ هستش و تقریبا نوعه, ولی من همیشه فوبیای اینو دارم که پکیج بترکه, چقدر این احتمال وجود داره که دستگاه منفجر بشه؟ یعنی میخوام بدونم ایمنی پکیج ها چقدره؟

  1. با سلام
   دوست عزیز، اگر نصب پکیج شما با ایمنی انجام شود و سرویس دوره ای را به صورت منظم انجام دهید، نگران انفجار پکیج نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا