×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

پرینتر

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

یادداشت ویراستار: این مطلب در اسفند 99 توسط کارشناسان پرینتر و ماشین‌های اداری فالنیک، بررسی و تایید شده است.

هنگام خریدن پرینتر و مراجعه به بازار دستگاه‌های اداری، بدون شک نام پرینتر‌های جوهری و لیزری را شنیده‌اید. برای اینکه به سرعت انتخاب کنید و بهترین خرید را داشته باشید، باید در مورد پرینتر‌ها و کارکردی که دارند بدانید. در ادامه مقاله قصد داریم، تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری را شرح داده تا انتخاب دستگاه را برای شما آسان کنیم. زیرا در صورتی‌که انتخاب اشتباهی داشته باشید تعمیر پرینتر به سرعت برای شما به وجود می اید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

پرینتر جوهرافشان چیست و چه کاربردی دارد؟

اجازه دهید قبل از اینکه به فرق پرینترهای جوهرافشان و لیزری بپردازیم، در مورد هریک توضیحی جامع و کاربردی بدهیم. پرینتر‌های جوهرافشان در دهه هشتاد میلادی، به بازار دستگاه‌های اداری عرضه شدند. نامی که این پرینتر‌ها دارند، به خوبی فرایند چاپ را در پرینتر تشریح می‌کند.
پرینترهای جوهر افشان با پاشیدن ذرات کوچک جوهر در یک ورق کاغذ کار می کنند. این ذرات ریز توسط سوزن‌های نازلی که در هد پرینتر وجود دارد، روی کاغذ پاشیده می‌شوند. پاشیدن جوهر، باعث بوجود آمدن تصاویر رنگی یا سیاه و سفید با کیفیتی می شود.
باید بدانید که کارتریج‌ها براساس نوع پرینتری که دارید، به دو دسته جوهری و تونری تقسیم می‌شوند. همانطور که از اسمشان پیداست کارتریج‌های جوهری، سازگار با پرینتر جوهرافشان هستند. این کارتریج‌ها نیز از نظر رنگبندی، به دو دسته کارتریج مشکی و یک کیت سه رنگ تقسیم می‌شوند. کیت سه رنگ شامل، رنگ‌های اصلی آبی، قرمز و زرد است.
پرینتر‌های جوهری، از این سه رنگ برای ساختن رنگهای مختلف استفاده می‌کنند. در بعضی از پرینتر‌ها برای ساختن رنگ سیاه هم از ترکیب همین سه رنگ اصلی استفاده می‌کنند که باعث مصرف بیش از اندازه جوهر و البته کاهش سرعت پرینت می‌شود. علاوه بر آن رنگ سیاهی که به این صورت تولید می‌شود به آبی و یا به سبز تمایل دارد که برای پرینت گرفتن از یک متن مناسب نیست.

برای تعمیر پرینتر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

برای اینکه در یک پرینتر جوهر افشان رنگ سیاه را بدرستی داشته باشید احتیاج به پرینتری دارید که یک کارتریج مجزا برای رنگ سیاه داشته باشد. در چنین شرایطی باید حداقل دو کارتریج وجود داشته باشد. یکی برای سه رنگ اصلی ( آبی – قرمز – سبز ) و یکی برای سیاه که به سی ام وای کی معروف است. بهترین ساختار برای یک پرینتر جوهر افشان کارتریجهای مجزا برای هر رنگ است که در صورت لزوم فقط کارتریجی را که رنگ آن تمام شده عوض می کنید.
همانطور که اشاره کردیم، پاشیدن جوهر روی کاغذ، توسط سوزن‌های بسیار ریزی که روی هد پرینتر قرار دارند انجام می‌گیرد. هد پرینتر یکی از بخش‌های اساسی پرینتر جوهری محسوب شده و خرابی آن می‌تواند کارکرد دستگاه را دچار اختلال کند. اگر از کارتریج پرینتر به طور مستمر و مدام استفاده نشود، جوهر درون کارتریج خشک شده و سوزن‌های نازل و در نهایت هد پرینتر را دچار گرفتگی می‌کند. در چنین شرایطی شما می‌توانید تمیز کردن هد پرینتر را به صورت دستی و یا خودکار انجام دهید. یک عکس خوب بوسیله یک پرینتر سی ام وای کی چاپ می شود و برای عکس‌های با کیفیت حرفه ای به یک پرینتر شش رنگ احتیاج دارید که یک آبی روشن و یک قرمز روشن علاوه بر رنگ‌های ذکر شده دارد. این نوع پرینتر برای چاپ عکس بسیار عالی بوده ولی برای پرینت گرفتن از یک متن ضعیف عمل می‌کند.

تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان
پرینتر جوهرافشان با پاشیدن جوهر روی کاغذ از طریق سوزن نازل، فرایند چاپ را انجام می‌دهد

ویژگی‌های پرینتر جوهرافشان چیست؟

یکی از ویژگی‌های پرینتر‌ جوهرافشان، استفاده از جوهر برای چاپ اسناد و مدارک است. اما اصلی‌ترین ویژگی این پرینتر، که اغلب باعث انتخاب این دستگاه توسط عکاسان می‌شود، چاپ بسیار با کیفیت عکس‌ها و اشکال گرافیکی است. اگر عکاس هستید و یا چاپ نمودار‌های رنگی و بروشور در کار برای شما اهمیت زیادی دارد، پرینتر‌های جوهرافشان را انتخاب کنید، زیرا این چاپگر‌ها برای این کار ساخته شده‌اند.
ضمن اینکه اغلب پرینتر‌های جوهری، از ابعاد و اندازه‌های بسیار مناسبی برخوردار هستند و فضای بسیار کمی را در محیط اشغال می‌کنند. نکته دیگری که باید در مورد پرینتر‌های جوهری بدانید این است که، این دستگاه‌ها در حین کار و چاپ فایل‌ها سروصدای زیادی نمی‌کنند. تمامی این ویژگی‌های منحصر به فرد سبب می‌شود، بسیاری از افراد طرفدار پرینتر جوهری باشند.

چنانچه تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره پرینترهای جوهری بدست آورید، می‌توانید مقاله «پرینتر جوهر افشان چیست؟» را مطالعه کنید.

فرق پرینترهای جوهرافشان و لیزری
پرینتر‌های جوهری به دلیل ابعاد و اندازه مناسب برای مصارف خانگی بسیار مناسب هستند

آشنایی با پرینتر‌های لیزری

پرینتر‌های لیزری نیز مانند، پرینتر‌های جوهری از اواسط دهه هشتاد میلادی وارد بازار شدند.

پرینترهای لیزری سیاه و سفید اساس کارکردشان مشابه دستگاه فتوکپی است. پرینتر لیزری یک متن را با فونت‌های تیز به خوبی و با سرعتی برابر ۶ تا ۸ ورق در دقیقه و برای تصاویر گرافیکی با سرعت ۲ ورق در دقیقه چاپ می‌کند. این پرینتر‌ها برای چاپ متن بهترین انتخاب هستند، بخصوص اگر با متون ریزتر از حد معمول یا درشت‌تر از حد معمول سر و کار دارید. چاپگر لیزری از کاغذ معمولی هم به راحتی پرینت می‌گیرد و با اندازه‌های مختلف کاغذ هم نسبت به پرینتر‌های دیگر بی دردسر ترند. به طور کلی اگر نیازی به چاپ عکس ندارید، پرینتر‌های لیزری را انتخاب کنید.

اجازه دهید کمی در مورد کاتریج پرینتر لیزری نیز، به شما بگوئیم. زیرا قطعات به کار رفته درون کارتریج لیزری، بسیار متفاوت از کارتریج جوهری است. درام، مگنت، تونر و داکتر بلید برخی از قطعات کارتریج لیزری هستند که، خرابی هر یک از آن‌ها می‌تواند از کیفیت چاپ بکاهد.

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری
اصلی‌ترین قطعه کارتریج پرینتر لیزری، درام بوده که به شکل میله‌ای استوانه‌ای و آبی رنگ است

پیشنهاد مطالعه

ویژگی پرینتر لیزری چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، پرینتر‌های لیزری اسناد و متون را با سرعت و کیفیت بالایی چاپ می‌کنند. بنابراین اگر حجم کاری بالایی دارید و بایگانی و پرینت متن‌های سیاه و سفید برای شما اهمیت زیادی دارد، پرینتر‌های لیزری را انتخاب کنید.

نکته دیگری که باید در مورد پرینتر‌های لیزری بدانید این است که، چاپگر لیزری از ابعاد و اندازه بزرگی برخوردار است و وزن بالایی دارد. پرینتر‌های لیزری خود به دو دسته تک رنگ و رنگی تقسیم می‌شوند. پرینتر‌های لیزری رنگی، دارای یک کارتریج سیاه و سه کارتریج رنگی قرمز، آبی و زرد هستند. پرینتر‌های لیزری تک رنگ، تنها از کارتریج مشکی استفاده می‌کنند.

تفاوت پرینتر جوهری و لیزری
پرینتر‌های لیزری به دو دسته پرینتر رنگی و تک رنگ تقسیم می‌شوند

فرق پرینترهای جوهرافشان و لیزری

با ویژگی و کاربرد پرینتر‌های جوهری و لیزری آشنا شدید، نوبت آن رسیده است که در مورد فرق پرینترهای جوهرافشان و لیزری بدانید. در ادامه مقاله شما را با این تفاوت‌ها آشنا خواهیم کرد.

 • پرینتر‌های جوهری بر خلاف پرینتر‌های لیزری، قابلیت شارژ کارتریج ندارند. به عبارت دیگر، متخصصین شارژ کارتریج، این پروسه را برای کارتریج پرینتر جوهری توصیه نمی‌کنند. زیرا برای شارژ کارتریج پرینتر جوهری، باید با استفاده از سرنگ بدنه کارتریج را سوراخ کرده و به آن جوهر تزریق کنید. اگر این پروسه به اشتباه انجام بگیرد، امکان نشت جوهر درون پرینتر وجود دارد.
 • پرینتر‌های جوهری قیمت خرید بسیار پایینی دارند، اما این قانون در مورد مواد مصرفی و ملزومات آن‌ها صدق نمی‌کند. کارتریج پرینتر‌های جوهری بسیار گران قیمت هستند و البته ظرفیت و عمر کوتاهی به نسبت کارتریج پرینتر لیزری دارند. گاهی اوقات هزینه خرید یکسال کارتریج پرینتر جوهری، از هزینه خرید خود پرینتر جوهری بیشتر می‌شود.
 • همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، پرینتر‌های جوهری برای چاپ عکس‌ها باید کارتریج‌های رنگی و مشکی را با یکدیگر ترکیب کنند. پروسه ترکیب رنگ کارتریج‌ها، کاری بسیار زمانبر و طولانی است. همین مسئله موجب می‌شود که، سرعت چاپ پرینتر جوهری در هر دقیقه به سرعت کاهش یابد.
 • چاپگر‌های لیزری رنگی توانایی چاپ عکس را دارند، اما کیفیت آن‌ها در حد پرینتر‌های جوهری نیست.
 • با اینکه کارتریج چاپگر‌های لیزری، قیمت خرید پایینی دارد، اما این در مورد قیمت خرید خود پرینتر صدق نمی‌کند. باید بگوئیم پرینتر‌های لیزری بسیار گران قیمت هستند.
چاپگر لیزری بهتر است یا جوهر افشان
پرینتر‌های جوهری قیمت خرید بسیار پایینی دارند، این در مورد پرینتر‌های جوهری صدق نمی‌کند

کیفیت چاپ کدام چاپگر بهتر است؟

اکنون برای شما، این پرسش به وجود آمده است که، کیفیت چاپ کدام چاپگر بهتر است؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوئیم که، این بستگی به نیاز و انتخاب شما دارد. به کاربرد‌های اصلی این پرینتر‌ها اشاره کردیم، گفتیم که پرینتر جوهری برای چاپ عکس و پرینتر لیزری برای چاپ متون بسیار مناسب هستند. بنابراین بسته به نیازی که از دستگاه دارید، چاپگر مناسب خود را انتخاب کنید. بهتر است قبل از خرید دستگاه نیز، به خوبی در مورد پرینتر و انواع آن مطالعه کرده تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه

شارژ کارتریج در پرینترهای جوهر افشان و لیزری

اکثر متخصصان شارژ کارتریج در پرینتر‌های جوهرافشان را توصیه نمی‌کنند، اما اگر مایل هستید خود این پروسه را انجام بدهید می‌توانید از مغازه‌های کارتریج و دستگاه‌های اداری کیت مخصوص شارژ کارتریج جوهری را خریداری کنید. این کیت شامل پایه شارژ، جوهر، سرنگ و سوزن است. بعد از انجام پروسه شارژ کارتریج، باید هواگیری آن را نیز انجام دهید تا کیفیت چاپ افت نکند. شارژ کارتریج در پرینتر لیزری نیازی به سرنگ و جوهر ندارد و شما فقط باید تونر مخصوص و سازگار با پرینتر خود را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید اگر این امر به درستی انجام نگیرد، با نشت پودر در پرینتر لیزری مواجه خواهید شد و باید برای تعمیر پرینتر اقدام کنید.

تعمیر پرینتر در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر پرینتر در محل آچارباز شامل ارائه انواع خدمات تخصصی نصب، سرویس و تعمیر انواع پرینترهای لیزری و جوهری می‌شود. در هر ساعتی از روز که نیاز به تعمیر چاپگرتان دارید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با قیمت مناسب، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
تعمیر پرینتر

4.5/5 - (27 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

 1. بنده خودم برای مصارف خانگی پرینتر خریدم، دوست داشتم که عکسامو چاپ کنم و نگهشون دارم برای همین در مورد پرینتر اطلاعات جمع کردم و دست آخر پرینتر جوهری اچ پی خریدم یه مدل جمع و جور که فضای زیادی هم نمیگیره

 2. من میخوام پرینتر جوهرافشان بخرم اما شنیدم که این پرینتر خب قیمت خرید خیلی خوبی داره اما شارژ و خرید کارتریجش خیلی بالاس چی باید بخرم؟

 3. اگه بخوام یه پرینتری داشته باشم که خیلی خوب عکسارو چاپ کنه باید کدومشونو بخرم؟

  1. سلام

   شما می توانید برای مشاوره و خرید پرینتر با شرکت فالنیک (ایران اچ پی) در ارتباط باشید.

   0218363

 4. سلام من ميخواستم توي سال كنكورم يه پرينتر ساده اما خوب داشته باشم نيازم ندارم كه چند كاره باشه اما همون يه كار رو خوب انجام بده ، و قيمت هم مناسب باشه شما چي پيشنهاد ميكنيد؟

  1. سلام

   در زمینه خرید پرینتر می توانید با شرکت فالنیک (ایران اچ پی) در تماس باشید.

   0218363 داخلی 120

 5. من برای مصرف خانگی که بتونه a3 هم چاپ کنه دنبال یک پرینتر هستم راهنماییم کنید.مرسی

  1. سلام شما میتوانید جهت خرید پرینتر با شرکت فالنیک ایران اچ پی در ارتباط باشید.

   02154591000 داخلی 120

 6. من موقع خریدپرینتر از مشاور کمک گرفتم و ایشون گفتن که برای مصارف خانگی استفاده از پرینترهای لیزری بهتر هست چون هزینه نگهداری پرینترهای جوهرافشان زیاده. من هم HP 1102 رو خریدم و خیلی هم راضی هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا