به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

آموزش تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور

تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور

یکی از مهم ترین مواردی که باید برای روشن کردن پکیج انجام دهید تنظیم فشار پکیج است. در این مقاله قصد داریم شما را با راهکارها و چگونگی تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور آشنا کنیم تا خودتان بتوانید این کار را به راحتی انجام دهید.

پکیج ایران رادیاتور یکی از سیستم‌های گرمایشی پرطرفدار است که در برخی موارد ممکن است دچار اختلالاتی شود که به‌راحتی با تنظیم فشار این مشکلات برطرف شوند.

برای تنظیم فشار پکیج ابتدا باید بدانیم میزان فشار استاندارد پکیج چقدر است و سپس آن را تنظیم کنیم. برای مثال زمانی که قصد دارید پکیج را در حالت زمستانی فعال کنید محدوده فشار دستگاه باید ۱٫۵ باشد. برای روشن کردن دستگاه باید عقربه فشار را بررسی کنید و در صورتی که فشار دستگاه پایین‌تر بود آن را افزایش دهید و اگر بیشتر بود فشار آن را کاهش دهید که پایین تر توضیح میدهیم.

آنچه در این مقاله میخوانید:


در صورتی که فشار پکیج پایین باشد، برای بالا بردن آن باید شیر آبی رنگ کوچکی که زیر پکیج وجود دارد را باز کنید و عقربه فشارسنج را در همین حال بررسی کنید. زمانی که درجه فشار پکیج به میزان دلخواه شما رسید شیر کوچک آبی رنگ را ببندید.

اما در صورتی که فشار پکیج بالا بود، برای تنظیم آن باید چکار کرد؟ در این حالت برای پایین آوردن فشار پکیج بهترین روش خالی کردن آب پکیج است.
برای خالی کردن آب پکبج و پایین آوردن فشار دستگاه ابتدا باید شیر ورودی دستگاه را ببندید و سپس شیر پرکن دستگاه را باز کنید.

پس از آن باید یکی از شیرهای آب گرم محیط را باز کنید. در همین حال با خارج شدن آب باید فشار سنج دستگاه را بررسی کنید و زمانی که شاهد افت فشار مانومتر دستگاه شدید شیر آب گرم و شیر پرکن را ببندید. در صورتی که دست به آچار هستید به راحتی می‌توانید این کار را بدون کمک گرفتن از سرویسکاران و تعمیرکاران انجام دهید.

تنظیم فشار پکیج
در صورتی که بخواهید دستگاه به درستی کار کند، بهتر است که تنظیم فشار آن به درستی انجام شود.

علت پایین آمدن فشار پکیج ایران رادیاتور چیست؟

در صورتی که پکیج شما به صورت مدام با افت فشار مواجه می‌شود، مطمئنا یک مشکل جدی دارد که برای برطرف کردن آن نیاز به تعمیر پکیج است قبل از تعمیر باید علت پایین آمدن فشار پکیج ایران رادیاتور را بدانیم که در این قسمت قصد داریم شما را با آنها آشنا کنیم.

بروز نشتی درون دستگاه پکیج

در صورتی که رادیاتورها و یا مبدل دستگاه نشتی داشته باشند، باعث پایین آمدن فشار خواهد شد. در زمانی که به صورت مدام شاهد افت فشار دستگاه بودید، ابتدا باید رادیاتورهای دستگاه را بررسی کنید، اگر نشتی داشته باشند، پس مشکل از آنهاست و با بستن شیر ورودی و خروجی آب آن می‌توانید از این علت مطمئن شوید. اما در صورتی که مشکل دستگاه شما از رادیاتورها نبود، می‌توانید مبدل حرارتی را بررسی کنید.

برای بررسی مبدل حرارتی بهتر است از متخصصین حرفه‌ای و کاربلد کمک بگیرید چرا که تشخیص نشتی در مبدل بسیار سخت است. علت سختی تشخیص نشتی در مبدل این است که آب پس از اینکه نشت کند به واسطه مشعل سریع بخار خواهد شد و شما نمی‌توانید آن را تشخیص دهید در این حالت بدون اینکه متوجه علت آن شوید، فشار دستگاه مرتب افت خواهد کرد.

هوا گرفتن رادیاتور، یکی دیگر از دلایل پایین اومدن فشار پکیج

در اکثر مواقع علت افت فشار پکیج ایران رادیاتور هوا گرفتن دستگاه به دلایل مختلف است. از مجموع دلایل هوا گرفتن دستگاه می‌توان به مشکلات شیمیایی که ناشی از تجزیه آب با فلزات هستند اشاره کرد که برای برطرف کردن این مشکل می‌توان از ضد یخ اتومبیل و یک الی نصف لیوان مایع ظرفشویی استفاده کرد.

این مشکل در ساختمان‌های نوساز بروز می‌کند. با هواگیری هم می‌توان این مشکل را برطرف کرد ولی ممکن است دوباره بروز کند، پس بهتر است یک راه مطمئن را انتخاب کنید که هر روز مجبور به هوا گیری دستگاه نشوید.

باد نداشتن منبع انبساط پکیج

منبع انبساط به تنهایی می‌تواند باعث افت فشار پکیج ایران رادیاتور باشد.
علت افت فشار در این حالت خرابی و یا به صورت کلی باد نداشتن منبع انبساط است که با برطرف کردن مشکل منبع انبساط، مشکل پکیج هم برطرف خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه

خراب شدن شیر پرکن

خرابی شیر پرکن هم یکی دیگر از علت‌های افت فشار پکیج ایران رادیاتور است. در اکثر اوقات مشکل دستگاه خرابی شیر پرکن نیست ممکن است شیرپرکن در حالت نیمه باز باشد و عملکرد خود را به درستی انجام ندهد.

در صورتی که پس از بررسی دستگاه متوجه شدید که علت افت فشار دستگاه شما هیچکدام از موارد گفته شده نیستند، می‌توانید از تیم حرفه‌ای آچارباز جهت عیب یابی و یا سرویس و تعمیر پکیج ایران رادیاتور خود کمک بگیرید.

علت پایین آمدن پکیج فشار پکیج
علت پایین آمدن فشار پکیج ایران رادیاتور نشت مبدل، خرابی شیر پرکن، هواگرفتن رادیاتور و … است.

علت بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور چیست؟

در برخی موارد شاهد این اتفاق بوده‌اید که فشار دستگاه به صورت ناگهانی بالا می‌رود. در صورتی که هیچ دستکاری روی آن صورت نگرفته است. علت بروز این مشکل می‌تواند چند مشکل مختلف باشد که شما را در ادامه با آنها آشنا خواهیم کرد.

خرابی شیر پرکن پکیج

خرابی شیر پرکن یکی از دلایل بالا رفتن فشار است. در این حالت شیر پرکن به درستی کار نکرده و وظیفه خود را انجام نمی‌دهد و باعث چکه کردن شیر اطمینان و بالا رفتن فشار دستگاه خواهد شد. با تعویض شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور مشکل دستگاه برطرف خواهد شد.

خرابی مبدل

خرابی و یا سوراخ بودن مبدل پکیج هم می‌تواند یکی از دلایل بالا رفتن فشار دستگاه باشد. در این حالت در صورتی که دستگاه یک مبدله است آن مبدل را بررسی می‌کنیم. اگر مبدل مشکل داشت آن را تعویض یا تعمیر می‌کنیم و در صورتی که مشکل از مبدل نبود سایر قسمت دستگاه باید بررسی شوند. اما اگر دستگاه دو مبدله بود، ابتدا مبدل اولیه را بررسی می‌کنیم و اگر مشکل از آن نبود مبدل ثانویه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خرابی برد یا پمپ پکیج ایران رادیاتور

از دیگر دلایل بالا رفتن فشار پکیج، خرابی برد اصلی دستگاه یا پمپ آن است. خرابی پمپ در بیشتر مواقع باعث ثابت ماندن دمای دستگاه است و اجازه بالا رفتن دما را به دستگاه نخواهد داد. برای مطمئن شدن از خرابی پمپ باید آن را بررسی کنید، اما پیشنهاد ما به شما این است که اگر تخصص کافی برای انجام این کار ندارید از مراکز تخصصی تعمیر و سرویس پکیج کمک بگیرید.

اما در صورتی که پمپ را بررسی کردید و مطمئن شدید مشکل از آن نیست می‌توانید به بررسی برد اصلی پکیج ایر ان رادیاتور بپردازید. بررسی برد اصلی پکیج هم یک کار تخصصی و الکترونیکی است که هر کسی توانایی انجام این کار را ندارد و بهتر است از مراکز خدمات فنی سرمایشی و گرمایشی آچار باز کمک بگیرید.

بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور
خراب مبدل، خرابی شیر اطمینان، خرابی شیر پرکن و … می‌تواند از علت‌های بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور باشد.

خرابی شیر اطمینان یا شیر تخلیه، یکی دیگر از دلایل بالا رفتن فشار پکیج

شیر اطمینان یکی از قطعاتی است که برای جلوگیری از بالا رفتن فشار پکیج، روی آن تعبیه شده‌است. برای مثال زمانی که فشار دستگاه بیشتر از سه بار شود شیر اطمینان به صورت خودکار باز شده و پکیج تخلیه خواهد شد و فشار دستگاه پایین می‌آید. در زمانی که شیر اطمینان دچار مشکل شود، این امکان وجود دارد که هر چقدر فشار دستگاه بالا رود، شیر اطمینان باز نشده و فشار دستگاه بالا می‌رود.

در این حالت برای برطرف کردن مشکل باید پکیج را به آرامی خاموش کنید و سپس شیر اطمینان را خودتان باز کنید تا آب از آن خارج شود و فشار دستگاه پایین بیاید. در برخی حالات دیگر ممکن است شیر اطمینان به صورت خودکار قبل از بالا رفتن فشار دستگاه چکه کند که در این حالت برای برطرف کردن مشکل باید شیر اطمینان را تعویض کنید. در صورتی که پس از انجام این کارها مشکل دستگاه شما برطرف نشد باید از تعمیرکاران و سرویسکاران مطمئن کمک بگیرید.

خرابی منبع انبساط

خرابی منبع انبساط هم یکی از علت‌های بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور است.
در صورتی که منبع انبساط پکیج خراب باشد زمانی که مدار گرمایش توسط آب پر شده‌است، از قسمت شیر هواگیر به جای هوا، آب خارج خواهد شد. در این حالت مطمئن باشید که منبع انبساط سوراخ شده و به تعمیر یا تعویض نیاز دارد.
از دیگر روش‌های که می‌توان متوجه خرابی منبع انبساط شد بالا رفتن فشار منبع است. برای مثال در حالت نرمال فشار منبع انبساط حدودا ۰٫۶ الی ۲٫۲ بار است که در صورت خرابی منبع انبساط فشار دستگاه به بیشتر از ۳ بار رسیده و منجر به باز شدن شیر اطمینان شده و آب گرم پکیج، تخلیه خواهد شد.
برای بررسی منبع انبساط در این حالت نیاز به دستگاه‌های خاصی از جمله فشار سنج و … است که برای برطرف کردن مشکل آن بهتر است از تعمیرکاران و سرویسکاران حرفه‌ای کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه

نحوه پایین آوردن فشار پکیج ایران رادیاتور

به دو روش می‌توان فشار پکیج ایران رادیاتور را پایین آورد:

۱- در زمستان: هواگیری پکیج

یکی از روش‌هایی که معمولا در فصل زمستان برای پایین آوردن فشار دستگاه از آن استفاده خواهد شد هواگیری پکیج است. برای هواگیری پکیج به یک ظرف یا پارچه نیاز دارید که آب خارج شده از دستگاه محیط اطراف دستگاه را خیس نکند و سپس می‌توانید شیر خروجی رادیاتور را شل کنید تا آب و یا هوای موجود در پکیج و رادیاتورها به آرامی خارج شود.

همچنین هواگیری را می‌توان به کمک خود پکیج هم انجام داد برای انجام این کار، شیر کوچک آبی رنگ خروجی آب را که زیر پکیج قرار دارد نیمه باز کنید و اجازه دهید آب از آن خارج شود و زمانی که فشار دستگاه پایین آمد آن را ببندید.

۲- در تابستان: تخلیه آب گرم دستگاه

یکی دیگر از روش‌های که برای فصل تابستان پیشنهاد شده است این است که شیر ورودی آب به پکیج را به صورت کامل ببندید و سپس شیر پرکن را به همراه یکی از شیرهای آب گرم باز کنید و اجاره دهید تا آب گرم دستگاه تخلیه شود و فشار پکیج هم پایین بیاید.

روشهای کاهش فشار پکیج
با هواگیری پکیج ایران رادیاتور می‌توان فشار دستگاه را پایین آورد.

نحوه بالا بردن فشار پکیج ایران رادیاتور

برای بالا بردن فشار پکیج ایران رادیاتور باید شیرپرکن را خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید و در همین هنگام فشارسنج دستگاه را بررسی کنید. با این کار شاهد بالا رفتن فشار پکیج خواهید بود و زمانی که تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور انجام شد شیر پرکن را مطابق با عقربه‌های ساعت بچرخانید و ببندید، تا از بالا رفتن فشار دستگاه جلوگیری کنید.

روشهای بالا بردن فشار پکیج
آچارباز مرکز تخصصی عیب یابی، تعمیر و سرویس پکیج‌های ایران رادیاتور در استان تهران است.
خدمات سرمایشی و گرمایشی در محل آچارباز
خدمات سرمایشی و گرمایشی آچارباز شامل نصب و راه اندازی پکیج، نصب و راه اندازی آبگرمکن، تعمیرات پکیج و آبگرمکن، نصب و راه اندازی کولر های آبی و گازی است. جهت ثبت درخواست کلیک کنید.
درخواست خدمات سرمایشی و گرمایشی

نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.