×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

لوازم کوچک آشپزخانه

یک چرخ گوشت خانگی از چه اجزایی تشکیل شده‌است؟

آشنایی با قطعات چرخ‌ گوشت خانگی

چرخ گوشت‌ها در دنیای امروزی یکی از وسایل پرکاربرد هستند که می‌توانند به شما در تغذیه مناسب بسیار کمک کنند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرخ گوشت چه ارتباطی به تغذیه سالم و مناسب دارد؟! در بحث آشنایی با قطعات چرخ‌ گوشت خانگی به این سوال هم پاسخ خواهیم داد.

در پاسخ باید گفت: گوشت چرخ‌کرده‌هایی که در بازار و فروشگاه‌های بزرگ موجود هستند، معمولا چربی بیشتری دارند و شاید هم کیفیت مطلوبی که مدنظر شماست را نداشته باشند. بنابراین داشتن یک چرخ گوشت در خانه می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که از گوشت مرغوب استفاده می‌کنید. از طرفی دیگر اضافه شدن قطعات جانبی همچون قطعه سوسیس ساز در چرخ‌ گوشت‌های امروزی این امکان را فراهم می‌سازد تا در منزل سوسیس خانگی تهیه کنید.!

در ادامه قصد داریم تا شما را با اجزای چرخ‌ گوشت و نحوه عملکرد آن آشنا کنیم. این امر سبب می‌شود تا چنانکه مشکلی در چرخ‌گوشت‌تان رخ داد، راحت‌تر متوجه آن شوید. چون اجزای چرخ گوشت را کامل می‌شناسید. اگر هم دستگاه شما دچار خرابی و مشکل شد، بهترین روش برای تعمیر چرخ گوشت را به شما معرفی خواهیم کرد.

قطعات چرخ گوشت خانگی عبارتند از:

موتور چرخ گوشت

مهم‌ترین بخشی که در آشنایی با قطعات چرخ‌ گوشت خانگی باید به آن بپردازیم، موتور چرخ ‌گوشت است. نقش موتور چرخ گوشت به قدری مهم است که خرابی آن باعث می‌شود، دست و بال شما حسابی بسته شود و نتوانید از چرخ‌ گوشت استفاده کنید.

نکته‌ای که باید در مصرف چرخ گوشت رعایت کنید، این است که موتور چرخ گوشت خانگی نسبت به نوع صنعتی‌اش ضعیف‌تر بوده و هربار پس از 15 دقیقه مصرف، باید آن را خاموش کنید.

نکته‌ی دیگر این است که هرگز در هنگام چرخ کردن گوشت به آن پیاز اضافه نکنید. آب پیاز ممکن است به داخل موتور چرخ گوشت نفوذ کرده و آن را خراب کند.

خدمات تعمیر چرخ گوشت
یکی از نکات بسیار مهم در هنگام خرید چرخ گوشت، توجه به قدرت موتور آن است.
برای تعمیر چرخ گوشت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

محفظه یا مخزن چرخ‌ گوشت

هنگامی که در مورد آشنایی با قطعات چرخ‌ گوشت خانگی صحبت می‌شود، اولین تصویری که شما به عنوان شاخص چرخ گوشت می‌بینید، محفظه یا مخزن چرخ گوشت است. محفظه چرخ گوشت، دهانه‌‌ای استوانه‌ای است که گوشت از طریق آن وارد گلویی می‌شود. جنس محفظه از آهن بوده و  هنگام استفاده باید گوشت را به تکه‌های کوچک‌ تقسیم کرده و سپس درون آن قرار دهید. برای قرار دادن گوشت درون محفظه، مراقب دست‌هایتان باشید. به یاد داشته باشید، هرگز با دست گوشت را به گلویی هدایت نکنید و حتما گوشت کوب پلاستیکی را درون محفظه استوانه‌ای فشار دهید تا از وقوع حادثه پیش بینی نشده جلوگیری کنید.

تعمیر چرخ گوشت خانگی
تکه‌های گوشت را در حجم و اندازه زیاد وارد محفظه چرخ گوشت نکنید، چون امکان دارد درون آن گیر کند.

چرخ دنده چرخ گوشت

یکی دیگر از اجزایی که در مبحث آشنایی با قطعات چرخ‌ گوشت خانگی باید به آن بپردازیم، چرخ دنده است. چرخ دنده بیشتر جنسی پلاستیکی دارد و در داخل جعبه چرخ دنده قرار می‌گیرد. وظیفه‌ چرخ دنده  بالابردن سرعت گشتاور موتور چرخ گوشت است.

برای استفاده از این قطعه مهم باید چند نکته را رعایت کنید. از آنجا که این قطعه جنسی پلاستیکی دارد و درون میله هدایت کننده یا حلزونی قرار می‌گیرد، استفاده مداوم از آن سبب می‌شود که میله فلزی هدایت کننده داغ شده و از چرخ دنده فاصله بگیرد. نتیجه بروز این مسئله، صدای ناهنجار هنگام کار با چرخ گوشت است و یا مسئله دیگری که رخ می‌دهد این است که چرخ گوشت کار می‌کند اما گوشتی از آن خارج نمی‌شود و یا گوشت له شده به بیرون می‌ریزد.

علاوه براین حجم گوشتی که وارد  قسمت تیغه‌ها می‌شود، باید مناسب و محدود باشد. چون حجم بالای گوشت سبب شده تا گوشت در میان تیغه‌ها گیر کند.

لوازم یدکی چرخ گوشت
در برخی از مدل‌های چرخ گوشت، چرخ دنده جنسی فولادی و پوسته فلزی دارد. جنس فولادی چرخ گوشت، باعث دوام و بالا بردن عمر چرخ گوشت می‌شود.

شبکه چرخ‌ گوشت

یکی دیگر از اجزای این وسیله پرکاربرد، شبکه چرخ گوشت است. شبکه جنسی آهنی داشته  و در دو مدل ریز و درشت موجودند. بسته به اینکه شما گوشت چرخ کرده ریز و یا درشت بخواهید، می‌توانید از آنها استفاده کرده و روی تیغه نصب کنید. در صورتیکه شبکه روی تیغه درست نصب نشده باشد، چرخ گوشت شما کار نخواهد کرد.

نکته‌ی مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که پس از استقاده از شبکه چرخ گوشت، حتما آن را با مایع ظرفشویی و آب ولرم بشویید و تمامی منافذش را از گوشت، پاک کنید. زیرا در صورت ماندن حتی قطعات ریز گوشت روی شبکه، بوی بد در چرخ گوشت به مشام می‌رسد که نشان از فاسد شدن همان قطعات ریز دارد.

قطعات یدکی چرخ گوشت
انتخاب نوع گوشت چرخ کرده ریز و یا درشت شما، بستگی به انتخاب نوع شبکه چرخ گوشت‌تان دارد.

میله هدایت‌کننده یا حلزونی

یکی دیگر از اجزای چرخ گوشت، میله هدایت کننده یا حلزونی است. این میله در داخل گلویی قرار می‌گیرد و کارش هدایت گوشت به سمت تیغه است. میله هدایت کننده طرحی مارپیچ داشته و جنسی فلزی دارد. در انتهای مارپیچ یک واشر وجود دارد که باید حتما به انتهای میله وصل باشد. نقش این میله برخلاف انتظار بسیار مهم بوده و سبب می‌شود که تیغه به درستی در جای خودش قرار بگیرد.

تعمیر چرخ گوشت
میله هدایت کننده فلزی چرخ گوشت، گوشت را به سمت تیغه چرخ گوشت هدایت می‌کند.
پیشنهاد مطالعه

تیغه چرخ گوشت

در آشنایی با قطعات چرخ‌ گوشت خانگی، تیغه یکی از بخش‌های مهم  آن است که کار خرد‌کردن گوشت به تکه‌های کوچک‌تر توسط لبه‌های تیز آن انجام می‌شود. ظاهر تیغه سه یا چهار پر بوده و جنس آن بیشتر از استیل یا فولاد است.

نحوه عملکردش بدین گونه است که میله مارپیچ گوشت را به سمت تیغه‌ها هدایت کرده و گوشت چرخ می‌شود. در صورت شکستن تیغه باید آن را تعویض کنید. یکی از نکات مهم دیگر، نحوه بستن تیغه چرخ گوشت است. اگر تیغه برعکس بسته شود، گوشت، چرخ نخواهد شد. بنابراین دقت کنید تا لبه تیز چرخ گوشت به سمت بیرون باشد.

مرکز تعمیر لوازم خانگی
برخی از چرخ گوشت های خانگی امروزی تیغه‌شان از جنس استیل، ضد زنگ و تیزشودنده است و می‌توانید بلافاصله پس ار شستن گوشت از آنها استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه

طوقه چرخ گوشت

در قسمت جلوی شبکه، طوقه قرار دارد که موجب محکم شدن قطعات داخلی می‌شود. در واقع با بستن طوقه، شبکه، حلزونی و تیغه در جای خودشان فیکس خواهند شد. طوقه هم جنسی از فلز دارد که در هنگام بستن آن باید دقت کنید که شیارهای طوقه روی شیارهای گلویی قرار گرفته و تیغه از جایش در نرود.

تعمیرکار چرخ گوشت
اگر طوقه در جایش ثابت نشود، عملکرد چرخ گوشت دچار مشکل خواهد شد.

سینی چرخ گوشت

سینی چرخ گوشت محلی است که گوشت‌های تکه شده شده داخل آن ریخته می‌شود. جنس سینی معمولا از پلاستیک است و همان طور که اشاره شد در بالای چرخ گوشت قرار دارد و گوشت‌ها از طریق سینی و با کمک هاون پلاستیکی به داخل محفظه چرخ گوشت هدایت می‌شوند.

قطعه سوسیس ساز چرخ گوشت

یکی از امکانات بسیار کارآمد چرخ‌ گوشت‌های خانگی مدرن امروزی، داشتن قطعه سوسیس ساز چرخ گوشت است. این قطعه همان‌طور که قبلا اشاره شد، به شما این امکان را می‌دهد  تا سوسیس خانگی و کاملا سالم از گوشت‌های باکیفیت در منزل تهیه کنید. با توجه به اینکه گوشت‌های فرآوردی شده کارخانه‌ای همچون سوسیس و کالباس برای سلامت بسیار مضر هستند، استفاده از گوشت سالم و تازه و تهیه سوسیس در منزل یک روش مفید برای دوری از مواد غذایی ناسالم است. در عین حال این امکان را هم به شما می‌دهد تا از خوردن سوسیس سالم جا نمانید و به قول معروف لذتش را ببرید. بنابراین در هنگام خرید چرخ‌گوشت خانگی توجه داشته باشید که قطعه سوسیس ساز چرخ گوشت حتما در میان قطعات آن باشد.

تعمیرکار لوازم خانگی
با قطعه سوسیس ساز چرخ گوشت خانگی می‌توانید در منزل سوسیس‌های خوشمزه و لذیذ تهیه کنید.
تعمیر چرخ گوشت در محل با آچارباز
خدمت تعمیر چرخ گوشت در محل شامل عیب یابی و تعمیر انواع چرخ گوشت است و در دسته خدمات تعمیر لوازم کوچک آشپزخانه سامانه آچارباز قرار می‌گیرد. کند شدن محور خرد کننده، اتصالی کردن سیم‌ها و نچرخیدن چرخ دنده‌ها از جمله مشکلاتی است که با ثبت سفارش در سامانه اعزام تعمیرکار در محل آچارباز می‌توانید آن‌ها را جهت بررسی و عیب یابی به تعمیر کار سیار آنلاین بسپارید:
درخواست تعمیر چرخ گوشت

چند توصیه کوتاه برای افزایش طول عمر قطعات چرخ گوشت

 • برای اینکه به موتور چرخ گوشت فشار زیادی وارد نشود، بهتر است تکه‌های گوشت را به صورت کوچک برش دهید.
 • هرگز از چرخ گوشت برای خرد کردن سبزیجات استفاده نکنید، آب سبزیجات ممکن است وارد موتور چرخ گوشت شده و به آن آسیب برساند.
 • بعد از هربار استفاده از چرخ گوشت، قطعات و اجزای آن را با اّب ولرم و مایع ظرفشویی بشویید و سپس حتما قطعات چرخ گوشت را خشک کنید. چون ممکن است این قطعه‌ها ضد زنگ نباشند و دچار زنگ زدگی شده و در دفعه‌های بعدی که برای چرخ کردن گوشت از آن استفاده می‌کنید، طعم گوشت مناسب طبع شما نباشد.
 • همان طور که قبلا هم اشاره شد، هرگز پیاز را به گوشت در حین چرخ کردن اضافه نکنید، چون امکان دارد، اب پیاز وارد موتور چرخ گوشت شده و به آن آسیب برساند.
 • هرگز چرخ گوشت را خالی روشن نکنید، چون موتور چرخ گوشت سرعتی است و وقتی درون مارپیچ یا حلزونی آن چیزی نباشد، سرعت چرخ گوشت بالاتر می‌رود. همین امر سبب کند شدن چرخ دنده‌ها خواهد شد.

ما در اینجا سعی براین داشتیم تا شما را با اجزای اصلی چرخ‌گوشت آشنا کنیم. آشنایی با قطعات چرخ‌ گوشت خانگی این حسن را دارد که شما می‌توانید تشخیص دهید کدام یک از اجزای چرخ ‌گوشتتان خراب شده و آن را تعمیر یا تعوض کنید. چنانچه خود نتوانستید مشکل چرخ گوشت‌تان را حل کنید، متخصصین آچارباز در خدمت شما هستند تا در حداقل زمان به کمکتان بیایند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. سلام:جواب سئوالاتم در مقاله نبود تیغه‌ از جنس استیل، ضد زنگ و تیزشودنده براي چرخ خانگي نياز دارم.از کچا مي تونم تهيه کنم ؟ و با چه مشخصاتي؟

 2. سلام . دهانه استوانه ای چرخ گوشت بر اثر گذاشتن داخل ماشین ظرفشویی رنگش کدر شده . برای برگشت به رنگ اصلی چکار باید کرد. ممنون

 3. سلام من شبکه چرخ گوشتموگم کردم همه جاروهم گشتم پیدانکردم ایاجایی هست شبکه چرخ گوشت بسازن

 4. ببخشید موتور الکتریکی یا الکتروموتور یا همان آرمیچر هم از اجزای چرخ گوشت میباشد؟یا در چرخ گوشت کاربرد دارد؟
  باتشکر

  1. باسلام
   کارو عزیز الکتروموتور از اجزای اصلی تشکیل دهنده چرخ گوشت است.

 5. امکان داره شبکه چرخ گوشت زنگ بزنه؟ رنگ شبکه ی من داره تغییر میکنه و احساس میکنم وقتی بهش دست میزنم یک غباری روی دستم میشینه

  1. باسلام
   آقا/خانم خان بابایی عزیز، بله اگر شبکه از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا