به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

چگونه بهترین محل برای نصب کولر گازی را انتخاب کنیم؟

وقتی برای خانه‌تان کولر گازی انتخاب می‌کنید، آن هم در این تابستان خیلی گرم، به‌طور قطع به دنبال خنک کردن بزرگ‌ترین فضای ممکن هستید و تحقیقات زیادی هم در این مورد داشتید. اما در کنار انتخاب بهترین برند کولر، شما باید یک مکان مناسب هم برای نصبش انتخاب کنید.

اگر کولر گازی درست و در جای مناسبش نصب نشود، محیطتان به اندازه‌ای که می‌خواهید خنک و آرامش‌بخش نخواهد شد، و مقدار زیادی هم هزینه صرف این موضوع کرده‌اید که به هدر خواهد رفت. در این مطلب با هم چند نکته در مورد بهترین مکان نصب کولر گازی می‌خوانیم که برای شما کاربردی خواهد بود.

بهترین مکان نصب کمپرسور کولر گازی

وقتی کار به نصب کولر گازی می‌رسد، خیلی از افراد و حتی نصاب‌ها، تنها به پنل داخلی توجه می‌کنند و جاگیری مناسب و فضای مناسب نصب کمپرسور کولر گازی به طور کل فراموش می‌شود. در حالی که توجه نکردن به این فضا می‌تواند کولر سالم شما را در مدت کوتاهی مستهلک کرده یا بعضی از قطعات آن را از کار بیندازد.

پیشنهاد مطالعه

محل نصب کندانسور کولر گازی باید جادار باشد تا گردش هوا به خوبی انجام شود. اگر این گردش انجام نشود، هوای گرمی که کولر از اتاق شما گرفته، در داخل آن می‌ماند و چرخه خنک‌کنندگی با مشکل مواجه می‌شود. پس به این موضوع توجه کنید، تا اتاق خنک باقی بماند.

در هنگام نصب کولر گازی در بالکن یا پشت بام به فضای بیرون دقت کنید. اگر تابش آفتاب روی کمپرسور کولر گازی شدید است، بهتر است برای آن قسمت سایبان نصب کرده یا روی یونیت را بپوشانید. وقتی نور مستقیم آفتاب به یونیت نتابد، راندمان کار کندانسور دستگاه بالاتر می‌رود و همچنین مصرف برقش کاهش پیدا خواهد کرد.

سعی کنید تا نیم متر اطراف کندانسور فضای خالی ایجاد کنید تا امکان رد و بدل کردن هوا و گرما برای دستگاه فراهم باشد. اگر اطراف دستگاه را شلوغ کنید یا بیش از حد به دیوار نزدیک کنید به دلیل عدم جابجایی هوا، کولر گازی برق بیشتری را برای دفع گرما و جذب هوا به کار می گیرد و همین مورد مصرف برق شما را بالا می برد.

همچنین سعی کنید کندانسور کولر گازی از محلی که آلودگی هوا در آن بیشتر است دور بماند، تا هم هوای مطبوع تری را تجربه کنید و هم آلودگی کمتری به داخل منتقل شود و هزینه کمتری هم بابت تعویض فیلترها بپردازید.

پنل بیرونی کولر گازی،کندانسور یا موتور،باید از سطح زمین به وسیله پایه،قفس یا گیره فاصله بگیرد تا امکان تبادل هوا در آن وجود داشته باشد.
سرویس و راه اندازی تابستانه کولر گازی با ۲۰۹ هزار تومان
برای سرویس و راه‌اندازی تابستانه کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل سرویس خواهند کرد.
درخواست تعمیر کولر گازی

استفاده از قفس کولر گازی یا سایبان کولر گازی

بهترین مکان برای نصب کمپرسور کولر گازی یا پنل خارجی کولر گازی چه در پشت بام یا تراس یا پشت پنجره، محلی است که از نور و گرمای آفتاب دورباشد. هر چه میزان سایه در محلی که کندانسور در آنجا قرار داده می شود، بیشتر باشد فشار کمتری به موتور کولر وارد می شود، به این دلیل که گرمای کمتری وارد موتور میشود. در نتیجه سعی کنید حتی اگر مجبور هستید کمپرسور کولر گازی را روی دیوار نصب کنید، سایبان کولر گازی را برای خنک کردن موتور تعبیه کنید.

همچنین قفس کولر گازی به جابجایی هوا در اطراف کولر کمک میکند، ایده خوبی برای ایجاد فضای نگهدارنده کولر گازی است. قفس کولر گازی به محفظه فلزی گفته می شود که روی زمین قرارداده می شود و یا روی دیوار خارجی نصب می شود. اگر پنل خارجی را روی پشت بام و زمین نصب می کنید استفاده از قفس کولر گازی برای فاصله گرفتن دستگاه از روی زمین و جلوگیری از فرسودگی و پوسیدگی کف آن بسیار موثر خوهد بود. همچنین از باران خوردگی و آسیب های کولر گازی زیر باران با همین کار ساده جلوگیری می کنید، در بیشتر مدل های این قفس ها سقف هم تعبیه شده است و خود به خود سایبان کولرگازی شما فراهم شده است.

پیشنهاد مطالعه

حداکثر فاصله کمپرسور کولر گازی

موردی که در نصب کولر های گازی باید حتما در نظر گرفته شود، حداکثر فاصله بین پنل بیرونی کولر گازی یا کندانسور و پنل داخلی کولر گازی یا اواپراتور است. بهترین و کم دردسر ترین راه برای در نظر گرفتن فضای مناسب نصب کولر گازی این است که در معماری ساختمان فضای مناسب برای این کار در نظر گرفته شده باشد. چرا که در ساختمان هایی که فاصله بالکن و تراس یا پشت بام با محل نصب اواپراتور زیاد است ممکن است کولر گازی کارایی اصلی خود را از دست بدهد. دانستن این موضوع برای تهیه لوازمی مانند لوله مسی بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل خیلی کوتاه به این مورد می پردازیم:

  • در مورد کولرهای گازی با ظرفیت های ۹۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ بی تی یو، حداکثر میزان لوله مورد استفاده ۱۴ متر است، که نیمی از آن یعنی ۷ متر می تواند به صورت عمودی لوله کشی شود.
  • در مورد کولرهای گازی با ظرفیت های ۱۸۰۰۰ بی تی یو، حداکثر میزان لوله مورد استفاده ۲۰ متر است، که حدود ۸ متر از آن می تواند به صورت عمودی لوله کشی شود.
  • در مورد کولرهای گازی با ظرفیت های ۲۴۰۰۰ و ۳۰۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ بی تی یو، حداکثر میزان لوله مورد استفاده ۳۰ متر است، که بیش از نیمی از آن یعنی ۱۶ متر می تواند به صورت عمودی لوله کشی شود. که معادل چهار الی پنچ طبقه است.

محل نصب مناسب پنل داخلی کولر گازی

شاید به این نکته خیلی توجه نکرده باشید، اما قرار گرفتن کولر در نزدیکی منبع گرما می‌تواند علاوه بر داغ شدن بیش از حد، برای سیستم مشکلات فنی ایجاد کند. وقتی لامپ یا یک منبع گرما مثل میکسر یا هیتر نزدیک کولر گازی باشد، دمای اطراف سیستم بالا خواهد بود، در نتیجه حسگر کولر گازی شما افت دما را احساس نمی‌کند و بی‌وقفه به کار ادامه خواهد داد. این یعنی اتاق شما بیش از حد سرد می‌شود و هر چند دقیقه یک بار باید به صورت دستی، کولر گازی خودتان را خاموش کنید. برای جلوگیری از بروز این مشکل، هنگام نصب دستگاه را جایی قرار بدهید که از لامپ، لوستر و منابع گرما دور باشد.

دریچه کولر گازی باید نزدیک به محل خواب یا نشیمن باشد

بیشتر ما کولر گازی را برای اتاق خواب یا اتاق نشیمن خانه‌هایمان می‌گیریم، این دو ناحیه به دلیل حضور زیاد اعضای خانواده نیاز بیشتری به خنک شدن دارند. بنابراین مهم است که دستگاه طوری نصب شود که روبروی محل نشستن یا خواب شما باشد. عده‌ای معتقدند که فرقی ندارد دستگاه کجا نصب شود، زیرا هوا را می‌چرخاند و کل  اتاق را خنک می‌کند. این اعتقاد درست است اما نقاط مقابل کولر گازی،  خنک‌ترین نقاط و نقاط نزدیک به پنجره‌ها گرم‌ترین جای خانه هستند.

پنل داخلی کولر گازی یا اواپراتور نباید روبروی درب ورودی با پنجره نصب شود.

فضای سرویس یا تعمیر احتمالی را در نظر بگیرید

شاید به نظرتان برسد که با نگهداری صحیح از کولر، هیچوقت نیاز به تعمیر پیدا نخواهید کرد. این نکته تا حدود زیادی صحیح است اما گاهی به دلایل پیش‌بینی‌‍ناپذیر مثل تغییرات ناگهانی آب و هوا، افتادن قطعات یا حتی زلزله، کولرهای گازی نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند و همیشه باید جایی نصب شوند که تعمیرکار بتواند به شیوه‌‍ای امن و راحت بنشیند یا بایستد و آن را تعمیر کند.

در اطراف کولر گازی چه پنل بیرونی و چه پنل داخلی فضای کافی برای سرویس و تعمیر دستگاه توسط تعمیر کار ایجاد کنید.

کولر گازی را در ارتفاع نصب کنید تا خوب فضا را خنک کند

این یک قانون ساده گردش گاز است، که در فضا هوای گرم رو به بالا حرکت می‌کند و هوای سرد پایین می‌‌رود. زمان نصب کولر گازی به این نکته توجه کنید و ارتفاع مناسبی را برای آن در نظر بگیرید.

اگر کولر گازی خیلی پایین نصب شود، فقط فضای پایین خودش را خنک می‌کند و اتاق گرم باقی می‌ماند، البته هوای سرد و گرم بالاخره در فضای شما به تعادل خواهند رسید، اما با صرف زمان بسیار زیاد و حتی هزینه نصب مجدد. پس از همین اول، مراقب مکان نصب باشید و از تعمیرکار یا نصاب بخواهید که دستگاه را در ارتفاع بالا و حداقل یک و نیم متر از سطح کف نصب کند.  همچنین وقتی ارتفاع کافی را در نصب در نظر بگیرید، همیشه برای لوله‌ها و داکت‌ها فضا خواهید داشت تا راحت‌تر نصبشان کنید.

پنل داخلی کولر گاز باید حداقل ۴۰ تا ۵۰ سانت از سقف فاصله داشته باشد.

روبروی یونیت داخلی را خلوت نگه دارید

آخرین نکته‌ای که بعد از نصب باید به آن توجه کنید، خلوت نگه داشتن فضای جلو کولر گازی است. پنل داخلی کولر، در واقع دریچه واردکننده هوای خنک به اتاق شماست. وقتی اشیا و لوازم زیادی در جلو آن قرار بگیرند، جریان هوای وارد شده به اتاق نمی‌تواند گردش لازم را داشته باشد. در این حالت هم مصرف برق بالا می‌رود و هم اتاق به میزان لازم خنک نخواهد شد. همچنین وسایل روبروی کولر مثل صندلی، کیف و کفش یا تلویزیون، باعث می‌شوند کولر نتواند گرما را از محیط بگیرد و همین موضوع عمر کولر گازی شما را هم کم خواهد کرد.


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.