به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

بررسی کندانسور ساید بای ساید یخچال ال جی

بررسی کندانسور ساید بای ساید یخچال ال جی

سرما در واقع وجود ندارد؛ سرما یعنی نبود گرما. در نتیجه برای کاهش دما باید گرما را خارج کرد. هنگام دفع گرما مقداری کار نیز باید انجام شود. در فرایند سرماسازی یخچال کندانسور نقش مهمی را ایفا می‌کند. کندانسور یک قطعه مکانیکی است که حکم رادیاتور یخچال را دارد. این قطعه در تمام یخچال فریزرها از هر نوع و مدل یا برندی که باشند وجود دارد و در واقع عمل سرماسازی بدون وجود این قطعه امکان‌ناپذیر است. کندانسور یخچال و فریزر سایدبای ساید ال جی همچون برندهای دیگر عمل کندانس یا چگالیدن گاز مبرد را از طریق خنک کردن آن انجام می‌دهد.

در صورتی که کندانسور با مشکل مواجه شده و یا خراب شود عملکرد کلی یخچال با اختلال روبرو می‌شود. در این شرایط تعمیر یخچال و تمیز کردن این قطعه ضروری است. برای این کار بهتر است از یک تکنیسین متخصص کمک بگیرید؛ اما در صورتیکه خودتان دستی در کارهای فنی دارید و قصد دارید آن را انجام دهید، این مطلب به دردتان می‌خورد.

کندانسور چیست و چگونه کار می‌کند؟

کندانسور جزء مهمی از هر سیستم خنک‌سازی و نوعی مبدل حرارتی است. عمل کندانسور درست برعکس عمل کمپرسور است و کار چگالیدن گازمبرد یا کندانس را با خنک کردن آن انجام می‌دهد. در فرایند سرماسازی زمانی که گاز مبرد یا سردکننده از کمپرسور یخچال خارج می‌شود، در مسیر به کندانسور می‌رسد. گاز مبرد همان گازی است که سرمایش یخچال را ممکن می‌سازد، که در یخچال‌های قدیمی‌تر با نام گاز فرئون شناخته می‌شد. گاز فرئون به دلیل سمی بودن و آسیب به لایه اوزون در یخچال‌های جدید به کار نمی‌رود و ایزوبوتان جایگزین فرئون شده است.

گاز مبرد با جذب گرمای فضای داخلی یخچال افزایش دما پیدا می‌کند که در این حالت به آن گاز فوق داغ (superheat) گفته می‌شود. در واقع این گاز داغ است که وارد کندانسور می‌شود؛ در کندانسور کاهش دما اتفاق افتاده و گاز به حالت مایع در می‌آید یا به اصطلاح کندانس می‌شود. البته بسته به دمای محیط بیرون و طراحی کندانسور، سیال مبرد امکان دارد در حالت «اشباع» (Saturate) یا «مایع سرد» (Sub-cooled) از این مرحله خارج شود. این گاز مایع از یک لوله مویی که نوعی فیلتر است رد شده و به لوله‌های مارپیچی مسی در پشت یخچال که به آنها کویل گفته می‌شود ، وارد می‌شود. این گاز که هم اکنون دمای پایینی دارد حین عبور از کویل گرمای محوطه داخل یخچال را جذب کرده و منبسط می‌شود و مجدداً به حالت گاز داغ در می‌آید. سیال مبرد در دما و فشار بالا کمپرسور را ترک می‌کند و سمت کندانسور هدایت می‌شود و در آنجا خنک می‌شود و این چرخه به همین ترتیب ادامه پیدا می‌کند.

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

بررسی کامل کندانسور سایدبای ساید یخچال و فریزر ال جی
سرما در واقع وجود نداشته و برای ایجاد آن باید گرما را از محیط خارج کرد

معرفی انواع کندانسور

کندانسور در انواع متفاوتی تولید و عرضه می‌شود که هر یک ویژگی‌های خود را دارند.

کندانسور هوایی: این نوع کندانسور در پشت یخچال فریزر نصب شده  و به شکل یک شبکه توری است که امروزه کمتر مورد استفاده هستند. از آنجایی که با محیط در تماس کمتری قرار دارند، گرد و غبار کمتری می‌گیرند.

کندانسور پاکتی و مکعبی: در کنار کمپرسور یا زیر یخچال نصب می‌شوند. در کندانسور پاکتی دمای اطراف و درون کندانسور توسط فن مکش می‌شود و به سمت کمپرسور هدایت می‌شود. این مدل کندانسور با محیط بیرونی یخچال فریزر تماس بیشتری داشته و نیاز به تمیز کردن بیشتری دارد.

کندانسور مخفی: معمولا بین ورق و فوم بدنه یخچال قرار می‌گیرند. در کندانسور مخفی بدنه خارجی یخچال فریزر حرارت کندانسور را منتقل می‌کند و به همین دلیل گردوخاک به ندرت وارد آن می‌شود.

معرفی انواع کنداسور یخچال و تفاوت آن با یخچال ال جی
کندانسور‌ها انواع مختلفی داشته و به سه گروه هوایی، مکعبی و مخفی تقسیم می‌شود

نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی

به مرور زمان و استفاده مداوم از یخچال فریزر، گرد و خاک و کرک فرش و موکت روی سطح کندانسور می‌نشیند. برای کار کردن بهتر وسیله خانگی و افزایش طول عمر آن و صرفه جویی در مصرف برق باید سالی یک یا دو بار گرد و خاک روی کندانسور تمیز شود.

این دستورالعمل برای تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی است. در یخچال‌های معمولی کندانسور به صورت عادی در پشت یخچال دیده می‌شود، اما در یخچال‌های ساید بای ساید ال جی پوشش یا کاوری بر روی کندانسور وجود دارد که توسط چهار یا شش پیچ بر روی یخچال محکم شده است.

پیشنهاد مطالعه

چگونگی تعمیر کندانسور یخچال ال جی
به مرور زمان و بر اثر نشستن گرد و غبار و آلودگی روی کندانسور باید زمانی را برای تمیز کردن آن اختصاص داد

ابتدا جریان برق را از یخچال خود قطع کنید و یخچال را از پریز بکشید. پس از باز کردن پنل روی کندانسور می‌توانید همه گرد و غبار و آشغال‌های روی کویل‌ها و پره‌ها را با لوله نازک جاروبرقی و یا یک برس دسته بلند به خوبی تمیز کنید. در حین انجام این کار دقت کنید تا پره‌ها و لوله‌ها خم نشوند یا آسیب نبینند. بین کویل‌ها را تا جای ممکن تمیز کنید و با یک پارچه گرد و غبار سطوح را پاک کنید. برای این کار می‌توانید از ترکیب سرکه و آب گرم استفاده کنید. این محلول را بر روی لوله‌ها اسپری کنید و اجازه دهید چند دقیقه بماند و سپس با پارچه آن را تمیز کنید. جوش شیرین نیز برای برق انداختن این قطعه کمک زیادی می‌کند. کاور را سرجایش قرار داده، برق را وصل کنید تا یخچال مجددا شروع به کار کند. اگر تمیز کردن کویل‌های کندانسور برای شما کار آسانی نیست، از یک تکنسین مجرب بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

اگر در محیط آلوده زندگی می‌کنید و یا در منزل حیوان خانگی دارید، این گرد و غبار به مراتب بیشتر می‌شود و بنابراین نیاز است تعداد دفعات تمیز کردن آن را بیشتر کنید و هر سه ماه این کار را انجام دید. همچنین فاصله ایمنی ۳۰ سانتی‌متری بین  یخچال و دیوار پشت آن حتما باید رعایت شود تا هوا به راحتی جریان داشته باشد و این قطعات کمتر کثیف شوند.

برای اینکه هنگام تمیز کردن کندانسور یخچال مشکلی برای لوله‌ها ایجاد نشود، پیشنهاد می‌کنیم از برس تمیز کننده مخصوص کندانسور استفاده کنید. با استفاده از این برس می‌توانید به همه قسمت‌های این قطعه دسترسی داشته باشید.

همچنین بهتر است هنگام تمیز کردن کندانسور یا کمپرسور از ماسک استفاده کنید. ذرات گرد و خاکی که بر روی این قطعات می‌نشیند بسیار ریز هستند و می‌توانند باعث بروز مشکلات تنفسی شوند.

علت خرابی فن کندانسور یخچال ال جی
بهتر است قبل از تمیز کردن کندانسور روی دهان و بینی خود ماسک قرار دهید

ارور فن کندانسور یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی با کد خطای Er CF

زمانی که این کد را بر روی صفحه نمایش یخچال دیدید آن را جدی بگیرید. عدم توجه به آن می‌تواند منجر به سوختن موتور یخچال و از کار افتادن آن شود. برای بررسی این ارور ابتدا باید به برد اصلی دستگاه دسترسی پیدا کنید. میکروسوئیچ روی برد اصلی را یک بار فشار دهید.

کندانسور یخچال و فریزر ساید بای ساید ال جی در پشت و قسمت پایین یخچال قرار گرفته است. دست خود را مقابل فن آن بگیرید تا بتوانید وضعیت چرخش فن را بررسی کنید. اگر جریان هوا را احساس کردید باید ولتاژ فن را اندازه بگیرید. اگر ولتاژ پین دو سه کمتر از ۷ ولت باشد به معنای این است که برد اصلی مشکل دارد. اگر ولتاژ پین ۱ و ۳ بین ۰ تا ۵ باشد نشانه این است که موتور فن باید تعویض شود. اگر جریان هوا را در فن کندانسور احساس نکردید باید فن و قاب آن بررسی شود. اگر فن به سختی با دست می چرخد باید به فکر تعویض فن موتور باشید.

چگونگی تعمیر کندانسور یخچال ال جی
کندانسور یخچال فریزر الجی، در قسمت پشت این دستگاه قرار گرفته است

در صورتی که کندانسور گرد و غبار زیادی بگیرد و عملکرد صحیح نداشته باشد، سرماسازی یخچال به درستی انجام نمی‌شود، فیلتر یا درایر یخچال خراب می‌شود، طول عمر کمپرسور یا همان موتور یخچال کم شده و دستگاه بیشتر و شدیدتر کار می‌کند تا بتوانند سرمای مورد نیاز را تأمین کنند؛ در نتیجه زودتر و سریعتر مستهلک می‌شود. بنابراین تمیز کردن آن را پشت گوش نیندازید و در موقع مناسب آن را انجام دهید.

فراموش نکنید که بهتر است تعمیر یخچال ال جی از جمله رفع ارور فن کندانسور آن به دست افراد متخصص در این زمینه برطرف شود.


نویسنده :

 • Avatar اصفهانی گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.