به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

بررسی دلایل سوختن موتور یخچال ال جی

بررسی دلایل سوختن موتور یخچال ال جی

این روزها دیگر خانه‌ای پیدا نمی‌شود که در آن یخچال فریزر وجود نداشته باشد و این وسیله خانگی به عضو جدایی‌ناپذیر خانه‌های ما تبدیل شده است. با آن که یخچال فریزرها نقش بسیار مهمی در تسهیل زندگی‌های امروزی دارند، اما در بسیاری اوقات تعمیر یخچال، سرویس و نگهداری آن‌ها مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد. زمانی که صداهای عجیب و غریب از یخچال به گوشمان می‌رسد، یا سرماسازی به درستی انجام نمی‌گیرد یا به طور کلی عملکردش با اختلال مواجه می‌شود و از کار می‌افتد، تازه به این فکر میافتیم که چه چیزی باعث آسیب به این دستگاه شده و چه کارهایی باید برای تعمیر و نگهداری آن انجام دهیم.

یخچال فریزر از تعدادی قطعات اصلی و ضروری تشکیل شده که اختلال در عملکرد هر یک از آنها منجر به خرابی دستگاه می‌شود. یکی از مهمترین این قطعات، کمپرسور یا همان موتور یخچال است که حکم قلب یخچال فریزر را دارد. کسانی که از نوع عملکرد و قطعات یخچال فریزر چیز زیادی نمی‌دانند، موتور را یک محفظه سیاه در پشت دستگاه می‌دانند که تعدادی لوله و سیم از آن خارج می‌شود‌؛ اما کمپرسور ساختاری بسیار پیچیده‌تر از این دارد که در این مطلب راجع به عملکرد و نحوه عیب‌یابی آن خواهیم گفت.

علائم سوختن کمپرسور یخچال
یخچال فریزر الجی از قطعات اصلی و مهمی ساخته شده است که خرابی هریک می‌تواند در کارکرد آن اختلال ایجاد کند

یخچال فریزر ال جی از بهترین برندهای معتبر در بازار است که طول عمر زیادی دارد و خریدارانش معمولا از خرید خود احساس رضایت می‌کنند. طول عمر متوسط یک یخچال ۱۵ سال است و طول عمر کمپرسور بین ۱۰ تا ۲۰ سال تخمین زده می شود. البته با این شرط که در این بازه زمانی، هیچگونه نوسان شدید برق و یا ضربه به دستگاه وارد نشود. اما عوامل بسیاری مانند زمان سرویس، نحوه نگهداری و میزان بار درون محفظه بر روی این طول عمر تاثیر می‌گذارد. بنابراین بهتر است برای سرویس دستگاه و جلوگیری از خرابی قطعات مانند سوختن کمپرسور یخچال ال جی، هر از گاهی با شرکت پشتیبانی تماس بگیرید تا یخچال توسط تکنسین متخصص مورد بررسی و سرویس قرار بگیرد.

موتور یا کمپرسور یخچال چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

یخچال فریزر یک سیستم تبادل دماست و کمپرسور هم یکی از مهم‌ترین اجزای هر سیستم تبادل دماست. برای آنکه بدانیم در این سیستم، کمپرسور دقیقا چه کار می‌کند، باید با نحوه عملکرد یخچال آشنا باشیم. در یخچال یک مبرد وجود دارد که در لوله‌ها یا کویل‌های پشت یخچال در جریان است. زمانی که این مبرد به شکل مایع است، گرما را از محتویات درون یخچال می‌گیرد و آن را به شکل گاز خارج می‌کند و بدین ترتیب باعث خنک‌سازی محوطه درون یخچال می‌شود. کمپرسور قلب این سیستم تراکمی است. این قطعه در ابتدا مبرد را متراکم می‌کند و سپس با ایجاد اختلاف فشار در سیستم، این ماده سرمازا را درون لوله‌های اوپراتور به گردش در می‌آورد. در نهایت این گاز با استفاده از کمپرسور مجددا به مایع تبدیل شده و این چرخه ادامه می‌یابد.

تست سالم بودن موتور یخچال
مبرد یخچال فریزر الجی، در لوله‌ها یا کویل‌های پشت یخچال در جریان است
تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

ماهیت کمپرسور بسیار ساده است. کمپرسور یک پمپ است؛ پمپی که مبرد یا همان گاز یخچال را درون لوله‌ها پمپاژ می‌کند. این پمپ در محفظه مهر و موم شده‌ای قرار گرفته است. این سیستم سرمایش روش جدیدی نیست و اختراع آن به دهه‌های قبل برمی‌گردد؛ تنها تغییر مهمی که طی ۵۰ سال گذشته در کمپرسور اتفاق افتاده، کاهش مصرف انرژی در این قطعه است. کمپرسور برای انجام کار خود از برق استفاده می‌کند و در واقع بیشترین مصرف برق در توسط موتور صورت می‌گیرد. یکی از مدل‌های کم‌مصرف کمپرسور، کمپرسور خطی است که در آن به جای خاموش و روشن شدن مداوم، سرعت دور موتور کم و زیاد می‌شود.

کمپرسور قطعات مختلفی دارد از جمله پیستون، میل لنگ و سوپاپ که هر یک وظیفه خاصی را انجام می‌دهند. میل لنگ به طور مداوم در حال چرخش است که با این چرخش باعث می‌شود پیستون نقش یک تلمبه را ایفا کند که منجر به باز و بسته شدن سوپاپ ها می‌شود. باز و بسته شدن سوپاپ‌ها، باعث می‌شود گازی که در لوله‌ها و سیلندر وجود دارد به گردش درآید. البته این قطعات ترکیب ثابت ساختار موتور یخچال نیستند؛ مثلا در بعضی از مدل‌های یخچال فریزر وظایف میل‌لنگ را یک نوع روغن انجام می‌دهد.

موتور یا کمپرسور یخچال چیست؟
کمپرسور از قطعات مختلفی مانند، میل لنگ، سوپاپ و پیستون تشکیل شده است

علائم سوختن کمپرسور یخچال ال جی

زمانی که یخچال روشن نمی‌شود و یا به درستی کار نمی‌کند اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد این است که احتمالا موتور یخچال سوخته است. اما پیش از اینکه بیش از حد نگران شوید و یا با یک تماس عجولانه به تعمیرکار اطلاع دهید که چنین مشکلی برایتان پیش آمده،  بهتر است موارد دیگری را چک کنید. مثلا دوشاخه، سیم و پریز برق را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به یخچال برق می‌رسد. خرابی ترموستات هم می‌تواند دلیلی برای روشن نشدن و یا خاموش ماندن یخچال باشد. با این حال علائمی وجود دارد که در صورت مشاهده آنها می‌توانید به سوختن کمپرسور یخچال ال جی خود بیشتر شک کنید. این نشانه‌ها عبارتند از:

  • از کار افتادن فن کمپرسور

وجود فن برای خنک کردن کمپرسور و جلوگیری از بروز مشکلاتی از قبیل گرمای بیش از حد لازم است. اگر فن از کار بیافتد شما به راحتی متوجه این موضوع خواهید شد، زیرا صداهای عجیب و غریب از یخچال فریزر می‌شنوید. این مشکل مسئله‌ای نیست که به تنهایی بتوانید آن را برطرف کنید. بلکه برای تعمیر آن باید با یک تکنسین مجرب و حرفه‌ای تماس بگیرید تا آن را برایتان تعویض کند.

  • کار نکردن منظم کمپرسور

اگر کمپرسور بیش از حد معمول خاموش و روشن می‌شود و یا اصلا کار نمی‌کند، در ابتدا بررسی کنید تا ببینید آیا مشکلی در رله استارت وجود دارد یا نه. اگر در این قطعه مشکلی مشاهده نشد، باید با یک اهم‌متر درستی عملکرد کمپرسور را بررسی کنید و یا برای این کار با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

  • عدم سرمایش کافی در فضای یخچال فریزر

یکی از مهمترین نشانه‌های خرابی یا سوختن کمپرسور یخچال ال جی این است که دستگاه به اندازه کافی خنک نمی‌کند. تست موتور کمپرسور در این حالت ضروری است. این کار برای یک فرد معمولی سخت به نظر می‌رسد زیرا باید آن را از پشت یخچال جدا کنید تا به آن دسترسی پیدا کنید. از آنجا که بیشتر کمپرسورها دارای خازن هستند توصیه می‌شود که یک شخص با تجربه این کار را انجام دهد. البته تنها وجود مشکل در کمپرسور، دلیل خنک نشدن فضای یخچال نیست، بلکه احتمال دارد وجود ایراد در قطعات دیگر نیز باعث بروز این مسئله شده باشد؛ بنابراین عیب‌یابی آن نیز بهتر است بر عهده یک متخصص گذاشته شود.

  • یخ زدگی یخچال

یخ‌زدگی می‌تواند یکی از علل سوختن موتور یخچال یا نیم‌سوز شدن آن باشد. البته ممکن است به تازگی یخچال خود را تمیز کرده باشید و دمای آن را به صورت مناسب تنظیم نکرده باشید، یا خنک‌‌کننده و کویل‌های تبدیل خراب باشند و یا لاستیک دور درب خراب باشد. همه این موارد می‌توانند باعث یخ‌زدگی یخچال شوند. بعد از حصول اطمینان از درست بودن تمامی این موارد، می‌توانید به موتور یخچال شک نکنید و برای بررسی آن باید از یک تکنسین کمک بخواهید.

پیشنهاد مطالعه

تست سالم بودن موتور یخچال ال جی

تست رله استارت و اورلود و خود کمپرسور برای تشخیص خرابی موتور ضروری است. تست موتور یخچال در مرحله اول با تست اورلود شروع می‌شود. وظیفه اورلود این است که در زمان افت یا افزایش ولتاژ، گرم شدن بیش از اندازه کمپرسور، خرابی ترموستات یا خرابی سیم پیچ استارت، کمپرسور را خاموش کند. اگر این قطعه خراب باشد موتور یخچال خاموش نمی‌شود و پس از مدتی کمپرسور از کار می‌افتد. برای تست این قطعه از یک اهم متر استفاده می‌شود‌؛ اگر در این بخش جریان وجود داشته باشد اورلود سالم است؛ در غیر این صورت باید تعویض شود.

در مرحله بعدی رله استارت باید تست شود. دو سیم پیچ در یخچال وجود دارد: سیم پیچ راه‌انداز و سیم پیچ اصلی. پس از وارد شدن سیم پیچ راه‌انداز به مدار، سیم پیچ اصلی کمک می‌کند تا کمپرسور روشن شود. قرار دادن سیم پیچ راه انداز در مدار توسط رله استارت انجام می‌شود. بررسی این قطعه به صورت چشمی انجام می‌شود. اگر پایه‌های رله، زدگی و خوردگی داشته باشند و یا در اثر تکان دادن صدای تق تق بدهند، این قطعه نیاز به تعویض دارد.

در آخر پس از رله و اورلود باید کمپرسور یخچال را تست کنید. دو سیم پیچ راه انداز و سیم پیچ اصلی بر روی کمپرسور سه پایه قرار دارند. یکی از این سه پایه، پایه مشترک میان سیم پیچ اصلی و سیم پیچ استارت است که با حرف C مشخص شده است. حرف S نشان‌دهنده پایه سیم‌پیچ راه‌انداز است و حرف R مربوط به سیم پیچ اصلی است. این سیم‌پیچ‌ها باید توسط اهم متر مورد بررسی قرار گیرند. پس از قطع برق یخچال، مقاومت دو سرسیم‌پیچ اصلی را بررسی کنید؛ اگر این مقاومت بین ۶ تا ۸ باشد کمپرسور یخچال سالم است.

یکی دیگر از روش‌های تست موتور یخچال این است که آن را به طور مستقیم به برق وصل کنید. البته دقت کنید که این کار بیش از چند ثانیه نباید طول بکشد. اگر موتور سالم باشد با  اتصال به برق کار می‌کند.

بررسی ظاهری کمپرسور را هم فراموش نکنید. در حالت نرمال کمپرسورها روغن تمیزی دارند. چنانچه این روغن را سیاه و کدر ببینید کمپرسور خراب است. اگر در هر یک از این تست‌ها مشخص شد که کمپرسور مشکل دارد باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

راه اندازی موتور یخچال با خازن
یکی از اولین احتمالاتی که در زمان کار نکردن یخچال به ذهن ما می‌رسد این است که دستگاه سوخته است

تعویض یا تعمیر کمپرسور یخچال ال جی و هزینه آن

واقعیت این است که کمپرسورها به دلیل کار مداوم در نهایت دچار استهلاک می‌شوند و یا حتی اگر به طور کامل از کار نیافتند، به خوبی روز اول کار نخواهند کرد. معمولا پس از مدتی سیم‌پیچ کمپرسور می‌سوزد یا از نظر الکتریکی ضعیف می‌شود، آب بندی داخلی از بین می‌رود و یا اندازه‌اش افزایش پیدا کرده و گیرپاژ می‌کند. در صورتی که هر یک از این اتفاقات برای کمپرسور بیفتد تعویض و تعمیر آن یک ضرورت است.

تعویض کمپرسور یا همان موتور یخچال یک کار کاملا تخصصی است و خودتان به تنهایی نمی توانید این کار را انجام دهید. هنگام تعویض کمپرسورهای معمولی، لوله‌های کمپرسور جدید را به لوله‌های یخچال فریزر جوش می‌دهند. اما هنگام اتصال لوله‌های کمپرسور‌هایی که گاز قابل اشتعال دارند، از راه دیگری به نام سیستم فشرده‌سازی استفاده می‌شود. در خانه مشتریان استفاده از دستگاه جوش غیرممکن است و خطر آتش سوزی دارد به همین دلیل از این روش استفاده می‌کنند که البته هزینه بیشتری هم دارد. پس از انجام اتصالات، لوله مدار گاز و کمپرسور وکیوم شده و با گاز شارژ می‌شود. میزان شارژ گاز بسیار مهم و حساس است و باید با وزن گاز تنظیم شود تا بیش از حد خنک نکند. بعد از شارژ دوباره سیستم مهر و موم می‌شود.

با توجه به میزان خرابی کمپرسور، این قطعه ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد. اگر کمپرسور نیم‌سوز شده باشد یا با مشکل افت فشار مواجه باشد، هزینه‌های متفاوتی دارد که البته تمامی این هزینه ها مطابق با هزینه هایی است که اتحادیه تعریف کرده است. در هر حال تمامی این مراحل نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد و بهتر است که یک تکنسین آن را انجام دهد.

برای تعویض قطعات و تعمیر یخچال ال جی خود، با آچارباز تماس بگیرید. تعمیرکاران آچارباز در اسرع وقت در محل شما حاضر شده و اقدامات مناسب در راستای رفع مشکلات دستگاه شما را انجام می‌دهند.


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.