به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

خرابی پرینتر ریکو

کمپانی ریکو، یک شرکت چند ملیتی ساخت لوازم الکترونیک است که بنای آن در سال ۱۹۳۶ میلادی در کشور ژاپن نهاده شد. یکی از محصولات ساخت این برند، پرینترهای آن هستند که دارای سابقه ای طولانی و نیک در سرتاسر دنیا می‌باشند. اگر شما هم از یکی از این پرینترها استفاده می‌کنید، احتمالا تاکنون با مشکلاتی نظیر عدم پرینت گرفتن دستگاه خود مواجه شده اید. حال برای رفع خرابی یک پرینتر ریکو چه باید کرد؟ در این مطلب، ۹ مشکل رایج در خرابی پرینتر ریکو را به همراه راه حل های آن ها به شما ارائه می‌کنیم.

راه حل های رفع خرابی پرینتر ریکو

راه حل های رفع خرابی پرینتر ریکو

خرابی پرینتر ریکو

خرابی پرینتر ریکو و یا عدم کارکرد صحیح آن شاید به این ۹ دلیل رایج اتفاق افتاده باشد:

 1. اول از همه، کابل برق پرینتر را چک کنید. این کابل باید سالم بوده و به درستی در درون پریز برق جای گرفته باشد. سپس دستگاه را روشن کرده و آن را تست کنید.
 2. اگر نشانگر online روشن نیست، دکمه  [Online] را فشرده تا آن را فعال کنید.
 3. اگر نشانگر هشدار قرمز باقی بماند و یا در حال چشمک زدن باشد، دستگاه با خطایی مواجه شده است. برای فهمیدن نوع پیغام خطا و رفع خرابی پرینتر ریکو ، داشبورد پرینتر را چک کنید و اقدامات لازم را برای اصلاح آن مشکل انجام دهید.
 4. سینی کاغذ را مدام چک کنید تا از پر بودن آن اطمینان حاصل شود. اگر خالی بود، کاغذهای جدید را درون سینی کاغذ یا سینی فرعی قرار دهید.
 5. اگر هنوز هم با خرابی پرینتر ریکو و عدم کارکرد درست آن مواجه هستید، سعی کنید تا یک صفحه‌ی پیکربندی (configuration page) را پرینت بگیرید. اگر موفق به انجام این کار نشدید، یعنی پرینتر ریکوی شما با اشکال در عملکرد خود مواجه شده است و باید با نمایندگی خدمات فروش یا تعمیرکاران مجاز تماس بگیرید.
 6. کابل های اتصالی بین کامپیوتر و پرینتر را چک کنید. این کابل ها را با بست های مخصوص محکم کنید. همچنین مطمئن شوید که از کابل اتصال درستی استفاده می‌کنید، زیرا مدل های مختلف پرینترهای ریکو از کابل های متفاوتی استفاده می‌کنند. همچنین، دلیل خرابی پرینتر ریکو ، شاید به خاطر آسیب دیده بودن کابل اتصال آن باشد. کلا تمامی اتصالات مربوط به پرینتر را چندین بار چک کنید!
 7. پس از این که اسناد خود را برای پرینت شدن ارسال کردید، به وضعیت چراغ نمایشگر “data in” توجه کنید و ببینید آیا چراغ آن روشن است و یا چشمک می‌زند. اگر این چراغ روشن نبود و چشمک هم نمی زد، یعنی دیتای شما به کامپیوتر ارسال نشده است. در این حالت، احتمال وجود اختلال در اتصال شبکه‌ی شما وجود دارد. ابتدا مطمئن شوید که فایروال کامپیوترتان زمینه ساز این مشکل نشده باشد. همچنین کابل های اتصالی پرینتر را دوباره چک کنید (شماره ۶). اگر مشکل خرابی پرینتر ریکو حل نشد، با نمایندگی خدمات تماس بگیرید.
 8. قدرت سیگنال شبکه وایرلس: به دنبال مانع هایی باشید که می‌توانند در هنگام استفاده از شبکه‌ی بی سیم، بر روی قدرت سیگنال تاثیر داشته باشند و به مکانی بروید که قدرت سیگنال وایرلس بالا باشد. سیگنال LAN بی سیم را از منوی [Maintenance] در کنترل پنل بررسی کنید.
 9. بلوتوث: اگر از بلوتوث استفاده می‌کنید هم قدرت سیگنال اهمیت بالایی خواهد داشت. اگر با اتصال بلوتوث خود مشکل دارید، مراحل زیر را امتحان کنید:
 • اطمینان حاصل کنید که رابط کاربری بلوتوث به درستی نصب شده باشد
 • موانع فیزیکی (مثل میز، دیوار و…) بین کامپیوتر، پرینتر و دیگر دستگاه ها را بررسی کنید و در صورت امکان آن ها را حذف کنید
 • محل قرارگیری کامپیوتر یا پرینتر را عوض را عوض کنید

مشکلات پرینت گرفتن از فایل های PDF و عکس ها

همچنین، یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران با پرینترهای ریکو دارند، مشکل آن ها در پرینت گرفتن از عکس ها و فایل های PDF می‌باشد. کاربران بارها از خرابی پرینتر ریکو و عدم توانایی این پرینترها در چاپ عکس و فایل های PDF شکایت می‌کنند، اما هر مشکلی دارای راه حلی می‌باشد. در ادامه، مشکلات پرینترهای ریکو با عکس ها و فایل های PDF و راه حل این مشکلات را به طور اختصاصی برای شما بیان می‌کنیم.

فایل های PDF چاپ نمی شوند، یا نمی توان به طور مستقیم از یک فایل PDF پرینت گرفت

 1. ممکن است فایل PDF شما دارای پسورد باشد. باید رمز عبور آن را در [PDF Menu] یا Web Image Monitor وارد کنید.
 2. گاهی در تنظیمات امنیتی یک فایل PDF، حالت پرینت گرفتن از آن غیرفعال شده است. برای حل این موضوع، تنظیمات امنیتی فایل PDF را چک کنید.

در چاپ مستقیم از فایل های PDF، کاراکترهای عجیب و غریب دیده می‌شود

در این حالت، فونت ها در فایل PDF جاسازی نشده اند. فونت ها را در فایل PDF مورد نظر خود جاسازی کنید.

عکس ها در جهت درست چاپ نمی شوند

در این حالت به احتمال زیاد جهت فیدی که شما انتخاب کرده اید با جهت فیدی که در option setup درایور پرینتر انتخاب شده است ناسازگار می‌باشد. تنظیمات یکسان را برای جهت فید ماشین و جهت فید مشخص شده در “تنظیماتPaper source tray” ( در تب Change Accessories در پرینترهای RPCS) انتخاب کنید.

فقط قسمتی از کاغذ به صورت رنگی چاپ می‌شود و یا تصاویر محو هستند

نم گرفتگی کاغذ دلیلی ایجاد این مشکل است. از کاغذ نم گرفته به هیچ عنوان برای عملیات پرینت استفاده نکنید.

تصاویر پرینت گرفته شده دارای لک می‌باشند

هنگام پرینت گرفتن بر روی کاغذ ضخیم در سینی بایپس، تنظیمات کاغذ ضخیم اعمال نشده است:

 • PCL 5c/6: در تب Paper گزینه Bypass Tray را در لیست Input Tray انتخاب کرده و سپس  “Thick 1-2” را در لیست Type انتخاب کنید.
 • RPCS: در تب Setup، گزینه Bypass Tray را در لیست Paper source tray انتخاب کنید و سپس گزینه “Thick 1-2” را در لیست Paper type انتخاب کنید.

تصاویر پرینت گرفته شده با آنچه که در کامپیوتر می‌بینیم تفاوت دارند

در این حالت، عملیات پرینت توسط عملکرد پردازش گرافیکی خود پرینتر انجام شده است. در تب Print Quality درایور پرینتر RPCS، کادر  [Change User Settings…]نمایان می‌شود. مطمئن شوید که گزینه‌ی [Print as bitmap] تیک خورده باشد، سپس عملیات پرینت را آغاز کنید.

و اما در آخر، اگر پرینتر ریکوی شما همچنان با مشکل روبه رو می‌باشد، بهتر است تا با نمایندگی خدمات آن تماس حاصل بفرمایید. قبل از این کار، بد نیست نگاهی به قطعات فیزیکی پرینتر خود (مثل کارتریج) هم بیندازید تا از صحت عملکرد آن ها مطمئن شوید. برخی از این قطعات را خود کاربر می‌تواند تعویض کند، فقط در هنگام تعویض تمامی قطعات باید کاملا مراقب باشید، هیچگونه فشار و زور اضافه برای بیرون آوردن قطعه وارد نکنید و همچنین، قطعه‌ی جایگزین را دقیقا مطابق مدل پرینتر ریکوی خود خریداری کنید.

تعمیر پرینتر در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر پرینتر در محل آچارباز شامل ارائه انواع خدمات تخصصی نصب، سرویس و تعمیر انواع پرینترهای لیزری و جوهری می‌شود. در هر ساعتی از روز که نیاز به تعمیر چاپگرتان دارید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با قیمت مناسب، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر پرینتر


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.