به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

راهکارهایی برای کاهش مصرف باتری اندروید

کاهش مصرف باتری اندروید

اندروید یکی از پرکاربردترین سیستم‌ عامل‌هایی است که امروزه علاوه بر گوشی‌های دستی در بیشتر تبلت‌ها نیز مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد. از این‌رو باید بدانیم که چطور از این تکنولوژی بهترین استفاده را داشته باشیم. در اینجا به بررسی راهکارهایی برای کاهش مصرف باتری اندروید خواهیم پرداخت.

از آن جایی که بیشتر تبلت‌ها همانند گوشی‌های همراه به‌دلیل ویژگی فیزیکی که دارند به‌صورت همراه و مداوم در اختیار کاربران خود هستند، به همین خاطر است که باید از باتری‌های بسیار قدرتمندی برخوردار باشند. چرا که بهتر است این وسایل زمانی که دور از انرژی برق هستند نیز قادر به  روشن ماندن و فعالیت باشند.

کاهش مصرف باتری اندروید

این وسایل در صورتی که از یک باتری باکیفیت برخوردار باشند می‌توانند مدت زمان زیادی شارژ را در خود نگه دارند و کاربردهای سودمندی برای کاربرانشان داشته باشند. شارژ نشدن باتری اندروید چه در گوشی همراه و چه در تبلت‌ها یکی از مشکلات بزرگی است که می‌تواند اختلال زیادی در این وسایل ایجاد کرده و عملکرد آنها را به‌طور کامل مختل کند. کاهش مصرف باتری اندروید راهکارهای بسیاری دارد که می‌توان هم به‌صورت فیزیکی و هم به‌صورت نرم افزاری، آن را انجام و عمر مفید باتری‌ها را افزایش داد.

 

برای بسیاری از کاربران اندروید پیش آمده است که هنگام استفاده از این سیستم عامل، به‌طور ناگهانی باتری تمام شده و دستگاه خاموش می‌شود. این مشکل می‌تواند ناشی از خرابی باتری باشد. باتری به دلیل استفاده‌های نادرستی که همگی ناشی از مصرف بالا از آن است، عمر خود را از دست می‌دهد. در صورتی که شارژ اولیه و شارژ‌های روزانه باتری اندروید را به‌درستی انجام دهید، این مشکل ایجاد نمی‌شود. در ادامه این متن چند راهکار ساده به شما پیشنهاد می‌دهیم که در اولین فرصت روی اندروید دستگاه خود اعمال کنید تا بتوانید کاهش مصرف باتری اندروید را به‌راحتی بیاموزید.

چرا باتری شارژ نمی‌شود؟

ساده‌ترین راه برای کاهش مصرف باتری اندروید این است که آن را به اندازه کافی شارژ کنید. یکی از علل مختلفی که می‌تواند در درست شارژ نشدن باتری موثر باشد کابل‌ها هستند. زمانی که دستگاه خود را به برق متصل می‌کنید مطمئن شوید که کابل‌ها درست کار می‌کنند. کابل تغذیه وظیفه انتقال انرژی برق به دستگاه را دارد اگر این کابل را به اندروید متصل کردید و هیچ گونه آلارمی از دستگاه خود نگرفتید پس کابل شما آسیب دیده است. گاهی خرابی آداپتور نیز می‌تواند دلیل این مشکل باشد.

کابل را تعویض کنید، یا این که به یک پریز برق دیگر بزنید تا علت شارژ نشدن را بیابید. در صورتی که مطمئن بودید کابل سالم است، آن را به یک دستگاه دیگر که اندروید دارد متصل کنید. زمانی که کابل تغذیه را به سیستم خود متصل می‌کنید یک آلارم برای کاربر ارسال می‌شود. در سیستم‌ها این آلارم متفاوت است گاهی می‌تواند به صورت یک بوق کوتاه باشد یا این که چراغ ال‌ ای دی روی بدنه دستگاه روشن شود. صحت جریان برق نیز در درست شارژ شدن باتری موثر است. مطمئن شوید که پریز برق سالم است.

تعمیر موبایل در محل با آچارباز
در صورتی که گوشی موبایل شما، دچار هرگونه مشکل نرم افزاری و سخت افزاری شد، با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید و در محل مشکل موبایل را حل کنید. جهت ثبت درخواست کلیک کنید:
درخواست تعمیر موبایل

 

آیا باتری لپ تاپ سالم است؟

همان طور که سایر وسایل الکترونیکی پس از مدتی دچار افت کیفیت می‌شوند، لپ تاپ‌ها نیز به همین صورت می‌توانند کیفیت باتری خود را بعد از مدتی کارکرد از دست بدهند. طول عمر معمولی یک باتری لپ تاپ در صورتی که عادی مصرف شود بین سه الی چهار سال است. در حالی که اگر از لپ تاپ خود بیشتر از حالت معمولی استفاده کنید، برای مثال زمان زیادی در حالت خواب باقی بماند و یا نور صفحه را بالا نگه دارید و حتی استفاده بیش از حد از برنامه‌های گرافیکی که منجر به فعالیت بالای کارت گرافیک است می‌تواند عمر مفید باتری لپ تاپ شما را کاهش دهد.

برای این که مطمئن شوید باتری لپ تاپ شما شارژ را به‌درستی نگه می‌دارد و یا اینکه می‌خواهید از علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ خود مطلع شوید، باید لپ تاپ را خاموش و باتری را به آهستگی از دستگاه جدا کنید. دقت کنید که همه باتری‌های لپ تاپ‌ها هنگام جداسازی، یک قفل دارند که باید آزاد شود و یا این که به کمک یک اهرم آن را از محل قرار گیری‌اش رها کنید. باتری را ده ثانیه خارج از دستگاه نگه دارید و سپس دقیق سر جای خود قرار دهید و دستگاه را روشن کنید تا متوجه شوید که باتری به درستی کار می‌کند یا خیر.

فقط به یاد داشته باشید که تمامی مدل‌های لپ تاپ‌ها قابلیت جدا سازی باتری به صورت راحت را ندارند. بسیاری از مدل‌ها هستند که باتری آن‌ها به صورت پنهان جاساز شده است و شما به‌عنوان یک فرد عادی نمی‌توانید آن را باز کنید و برای انجام این کار نیازمند یک متخصص و یا کارشناس هستید. راهکار دیگری که می‌تواند به شما در صحت و سلامت باتری لپ تاپ کمک دهد این است که بعد از خروج باتری از جای خود، دستگاه لپ تاپ را روشن کنید تا مطمئن شوید که لپ تاپ مشکلی ندارد. در صورتی که لپ تاپ شما سالم است، باید برای تعمیرات و یا تعویض باتری لپ تاپ خود اقدام کنید.

کاهش مصرف باتری اندروید

نرم افزارهای فعال را کنترل کنید.

نرم افزارهای مختلفی در هر سیستم اندروید در حال فعالیت هستند که در مصرف بالای باتری دستگاه تاثیر می‌گذارند. نرم افزارهایی که مدام در حال مصرف باتری هستند، ولی مدت زمان زیادی است که کاربر از آن‌ها استفاده نکرده است. در تنظیمات گوشی یا تبلت خود می‌توانید میزان مصرف باتری هر نرم افزار را پیدا کرده و در صورتی که مدت زمان زیادی است که از آن‌ها استفاده نکرده‌اید آن‌ها را به‌طور موقت غیرفعال کنید. این کار می‌تواند در کاهش مصرف باتری اندروید بسیار موثر باشد.

خوره‌های باتری را بشناسید.

کاربرانی هستند که به‌صورت عادی و کم از گوشی یا تبلت خود استفاده می‌کنند ولی برخی دیگر از کاربران، استفاده‌های طولانی مدت از دستگاه خود داشته و با نرم افزارهای سنگین کار می‌کنند. این کارکرد زیاد در عمر مفید باتری سهیم است. در ضمن می‌توان گفت که عمر مفید یک باتری سالم در تبلت یا یک گوشی موبایل نهایتا چهار سال است و از آن مدت به بعد باتری به صحت و سلامت اولیه کار نخواهد کرد.

دلایل بسیاری علاوه بر نوع کارکرد کاربران با دستگاه در مصرف باتری دخیل است که یکی از آنها نحوه استفاده از دستگاه است. نور صفحه نمایش یکی از پارامترها مهم در این زمینه بوده و می‌توانید نور صفحه نمایش را به حداقل میزانی که برایتان دردسر ساز نیست، کاهش دهید.

هر چه میزان نور صفحه نمایش بالاتر باشد باتری قدرت بیشتری را صرف این کار می‌کند. حالت Auto Brightness  نیز می‌تواند یکی از عواملی باشد که باتری به سرعت خالی شود. چرا که مدام صفحه نمایش در حالت تغییر نور قرار می‌گیرد. برنامه‌هایی در سیستم عامل اندروید شما وجود دارند که به صورت خودکار پشتیبان‌گیری می‌شوند و همین برنامه‌ها نیز عامل دیگری هستند که می‌تواند باتری دستگاه شما را به شدت مصرف کند.

بسیاری از برنامه‌های اندروید هم بدون اطلاع شما گاهی بروزرسانی می‌شوند که با تنظیمات دقیق این برنامه‌ها می‌تواند در کاهش مصرف باتری اندروید خود دخیل باشید. علاوه بر آپدیت برنامه‌ها عواملی مانند برنامه‌های سنگین نیز سبب مصرف بیش از حد باتری می‌شوند. برنامه‌هایی مانند ۳dmax، فتوشاپ و بسیاری از برنامه‌های تدوین فیلم و کارهای گرافیکی از این دسته برنامه‌ها هستند. سعی کنید در صورتی که از این برنامه‌ها به صورت مداوم استفاده می‌کنید پس از اتمام کار دستگاه را کامل شارژ کنید.

تصویر پس زمینه

پس از این که یک روش درست برای شارژ کردن باتری انتخاب کردید راهکارهای مختلفی را برای کاهش مصرف باتری اندروید استفاده کنید. یکی از این راهکارها استفاده از یک تصویر پس زمینه مناسب است. تبلت‌ها یا گوشی‌های اندرویدی از صفحه نمایش‌هایی با جنس آمولد AMOLED ساخته شده‌اند. استفاده کردن از تصاویر زمینه که ساده و سیاه هستند بر میزان مصرف انرژی باتری اندروید تاثیر‌گذارند.

صفحات نمایش که از آمولد ساخته می‌شوند از پیکسل‌های متعددی تشکیل شده‌اند و هر یک از آن‌ها به صورت جداگانه روشن می‌شوند و رنگی را نمایش می‌دهند. بنابراین این پیکسل‌ها در دو حالت کلی روشن و خاموش کار می‌کنند. زمانی که این پیکسل‌ها سیاه باشند مصرف انرژی نخواهند داشت.

از Doze استفاده کنید.

یکی دیگر از راه کارهایی که می‌تواند در کاهش مصرف باتری اندروید موثر واقع شود استفاده از Doze است. این قابلیت در تمامی سیستم عامل‌های اندروید بالاتر از ۶ مارشمالو تعبیه شده است. این روش یک روش ذخیره سازی انرژی باتری است. در زمان هایی که برای طولانی مدت از دستگاه موبایل یا تبلت خود استفاده‌ای نمی‌کنید، می‌توانید با استفاده از Doze کاهش قابل توجهی در مصرف انرژی باتری اعمال کنید.

کاهش مصرف باتری اندروید

یک اپلیکیشن کار آمد و عالی

یکی از اپلیکیشن‌هایی که به شما کمک می‌کند مصرف باتری را کاهش دهید Greenify است. این اپلیکیشن ادعا می‌کند که قادر است مصرف باتری را به صورت هوشمندانه کنترل کند. همچنین کمک می‌کند تا سایر اپلیکیشن‌هایی که روی دستگاه اندرویدی شما نصب شده‌اند در وضعیت Hibernate قرار ‌گیرند. یعنی از اجرای آن‌ها در پس زمینه ممانعت به عمل می‌آورد. این کار سبب می‌شود باتری دستگاه اندرویدی شما به طرز قابل توجهی کمتر مصرف شود.

زمان خاموش شدن صفحه نمایش را کنترل کنید.

اگر دقت کرده باشید، زمانی که صفحه نمایش دستگاه شما روشن می‌شود، تا زمانی که کارتان با دستگاه تمام شده و آن را خاموش می‌کنید چیزی در حدود چند ثانیه به طول می‌انجامد تا دستگاه شما خاموش شود. این زمان در دستگاه‌های اندرویدی قابل تنظیم است و می‌توان مدت زمان این حالت را کاهش و افزایش داد. می‌توانید در تنظیمات، این وضعیت را روی ۳۰ ثانیه تنظیم کنید که انرژی کمتری از باتری مورد استفاده قرار گیرد. بهتر است که در تنظیمات کمترین زمان را در این حالت تنظیم کنید.

ویبره را غیر فعال کنید.

ویبره دستگاه‌های اندرویدی می‌تواند یکی از عوامل مصرف انرژی زیاد باتری باشد. غیرفعال بودن این حالت در کاهش مصرف باتری اندرویدی موثر است. تا جایی که برایتان امکان دارد ویبره را از روی حالت‌های اعلان و زنگ و حتی حالت تایپ و لمس بردارید.

نمایش نوتیفیکیشن‌ها در لاک اسکرین

یکی از حالاتی که به شما کمک می‌کند مصرف باتری اندروید را کاهش دهید استفاده از نوتیفیکیشن یا پیغام هشدار روی لاک اسکرین است. این حالت به خصوص زمانی محسوس‌تر می‌شود که صفحه نمایش دستگاه اندرویدی شما از نوع آمولد باشد. نمایش نوتیفیکیشن‌ها در لاک اسکرین دستگاه اندروید، از اندروید ورژن آب نبات چوبی به عنوان یک حالت استاندارد در تمامی سیستم عامل‌های اندروید ثبت شد. در صورتی که سیستم عامل اندروید شما کیت کت است به منظور استفاده از این حالت باید از اپلیکیشنDynamic Notifications  استفاده کنید.

حالت Google Now را غیرفعال کنید.

فعال بودن قابلیت Google Now در تمامی دستگاه‌های اندرویدی تاثیر زیادی در مصرف باتری دارد. با استفاده از Google Now می‌توانید دستورات صوتی اندرویدی انجام دهید و در مقابل آن پاسخ‌های هوشمندانه‌ای دریافت کنید.

این حالت بسیار کارآمد و کاربردی است. ولی عدم فعال بودن آن می‌تواند در کاهش مصرف باتری اندرویدی بسیار موثر باشد. برای غیرفعال کردن آن وارد منوی اپلیکیشن‌های دستگاه اندرویدی خود شوید، به زیر شاخه Voice رفته و گزینه Now and Search را بیابید سپس گزینه Ok Google Detection  را انتخاب کنید و تمام تیک‌های مربوط به آن را بردارید.

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.