×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

یخچال و فریزر

چرا در کف یخچال آب جمع می شود و یخچال نشتی دارد؟

علت نشت آب از یخچال و جمع شدن آب در کف آن

در اکثر مواقع ممکن است یخچال شما در هر نوع یا مدلی که هست دچار نشت آب و جمع شدن آب در کف آن شود. اما علت بروز این مشکل چیست و چگونه می‌توانیم این مشکل را حل کنیم؟ علت نشت آب از یخچال و جمع شدن آب در کف آن می‌تواند مسدود بودن لوله تخلیه یخچال، خرابی لاستیک درب یخچال، شکستگی سینی تخلیه و … باشد که در ادامه این مقاله از آچارباز شما را به صورت کامل با آنها آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مسدود بودن لوله تخلیه یخچال

یخچال فریزرهای بدون برفک دارای یک چرخه ذوب کردن یخ و برفک‌ از روی سیم پیچ‌های اواپراتور، هستند. آب حاصل از این فرآیند، به کمک یک لوله تخلیه به بیرون از محیط یخچال، درون یک ظرف که روی کمپرسور قرار دارد، منتقل می‌شود. در اکثر موارد نشت آب به درون یخچال در اثر مسدود بودن این لوله تخلیه، به وسیله یخ، شی پلاستیکی، مواد غذایی و … اتفاق می‌افتد.
برای برطرف کردن مشکل مسدود بودن لوله تخلیه:

 • ابتدا باید با توجه به دفترچه راهنما محل قرار گیری لوله تخلیه را پیدا کنید.
 • سپس می‌توانید با توجه به علت مسدود شدن آن چند کار مختلف انجام دهید.
 • قبل از انجام هر کاری آب گرم درون لوله بریزید.
 • در صورتی که گرفتگی باز شد متوجه می‌شوید که مشکل لوله تخلیه یخزدگی آن است.
 • در غیر اینصورت آب و جوش شیرین درون لوله تخلیه بریزید تا گرفتگی برطرف شود.
 • در صورتی‌که موارد بالا موثر نبوند، یک سیم ضخیم درون لوله فرو کنید تا مسیر باز شود.

هنگام انجام ترفندهای بالا برای رفع مسدود بودن لوله تخلیه، مراقب باشید به آن آسیب وارد نکنید. در صورتی که توانایی انجام این کار را ندارید، بهتر است از متخصصین تعمیر یخچال کمک بگیرید.

نشت آب از یخچال
نشت آب از یخچال، باعث خراب شدن مواد غذایی‌های موجود در یخچال خواهد شد.

خرابی لاستیک درب

خرابی لاستیک درب یخچال یکی دیگر از دلایل رایج نشت آب به بیرون از یخچال است. زمانی که لاستیک درب گرد و خاک گرفته و یا مواد غذایی درون آن گیر کرده باشد، در اثر بسته نشدن درست دربه به دلیل خرابی لاستیک آن، هوای زیادی وارد یخچال شده و باعث یخ زدگی فراوان در یخچال می‌شود. پس از مدتی این یخ‌ها ذوب و در مرحله بعد وارد سینی تخلیه می‌شوند و به دلیل زیاد بودن این حجم از یخ تبخیر شده، آب از سینی سرریز می‌شود و به محیط بیرون از یخچال نشت می‌کند.
برای رفع این مشکل، قبل از انجام هرکاری ابتدا مطمئن شوید که مشکل از لاستیک درب یخچال است و سپس به تعمیر آن بپردازید. در این راستا:

 • ابتدا لاستیک درب را با آب گرم شستشو دهید.
 • یا اینکه آن را با کمی وازلین درزبندی کنید.
 • در صورتی که مشکل برطرف باید  تعویض لاستیک درب یخچال را در برنامه خود قرار دهید.

 

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

 

خرابی لاستیک درب یخچال
یکی از مهم ترین علت‌های نشت آب یخچال به محیط بیرون خرابی لاستیک درب است که با تعویض آن مشکل برطرف خواهد شد.

از دیگر مشکلاتی که باعث بروز این مشکل می‌شوند، می‌توان به تراز نبودن یخچال اشاره کرد، چرا که در این حالت درب یخچال به درستی بسته نمی‌شود. برای حل این مشکل باید انواع روش های تراز کردن یخچال را امتحان کنید.

مخزن آب سردکن یا یخساز

اگر مشکل یخچال شما موارد گفته شده نبودند، در این مرحله می‌توانید به بررسی مخزن آب سردکن و سایر قطعات آن بپردازید. پیچ و مهره‌ها، لوله‌های اتصال، مخزن آب سردکن ممکن است پس از مدت طولانی شل، پوسیده و یا دچار ترک و خراب شوند. در این حالت آبی که به آب سردکن منتقل می‌شود به بیرون از یخچال، نشت می‌کند.

 • برای برطرف کردن این مشکل یخچال باید تمام قطعات مربوط به آب سردکن را بررسی کرده و هر کدام از قطعات آن خراب‌اند تعویض شود.

پوشیده شدن اواپراتور یخچال از یخ

زمانی که اپرتور دستگاه دچار یخزدگی می‌شود، یخچال به درستی خنک نمی‌کند. در این حالت یخ جلوی اوپراتور را گرفته و باد فن به اوپراتور نمی‌خورد و همین امر باعث گرم شدن محیط یخچال و نشت آب یخچال از کف می‌شود.

 • برای رفع مشکل و علت یخ زدن اواپراتور باید یخ‌زدایی به صورت اصولی انجام شود، به گونه‌ای که اپراتور و کمپرسور یخچال صدمه نبینند. آسیب به این قطعات باعث از کار افتادن کلی یخچال می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

یخزدگی اپراتور یخچال
یخزدگی اپراتور یخچال باعث تولید صدای وزوز در یخچال خواهد شد.

سینی تخلیه یخچال

آب حاصل از یخزدایی یخچال‌های بدون برفک، پس از گذر از لوله تخلیه به سینی تخلیه منتقل می‌شود، این سینی تخلیه، زیر کمپرسور قرار گرفته است. پس از ورود آب به سینی تخلیه، به کمک گرمایش کمپرسور، آب تبخیر خواهد شد.
در برخی موارد ممکن است بر اثر تکان دادن یخچال سینی جابجا یا شکسته و باعث نشت آب از یخچال شود. در این حالت برای رفع مشکل:

آن را بررسی و تنظیم کنید و در صورتی که سینی شکسته بود، سینی را به صورت کلی تعویض کنید.

شیر ورودی آب یخچال

در صورتی که مسیر نشت آب از پشت یخچال بود، به احتمال زیاد شیر آبی که از دیوار به یخچال متصل شده است دچار مشکل شده. برای یافتن مشکل و رفع آن باید:

 • شیر ورودی آب را به صورت کلی بررسی کنید.
 • در صورتی که شیر آب یا پیچ‌های آن شل بودند، آن‌ها را سفت کنید.
 • ولی اگر لوله اتصال شیر آب از دیوار به یخچال، سوراخ شده بودند، شیر ورودی آب یخچال باید تعویض شود.

فیلتر آب یخچال دلیل نشت آب از آن

یخچال‌های سایدبای‌ساید، دارای فیلترهایی هستند که در صورت ریخته شدن آب درون آن‌ها، آب را گرفته و اجازه نشت آن به بیرون را نخواهند داد. اما اگر نشت آب به بیرون از یخچال را در این قسمت مشاهده کردید، فیلترها دچار مشکل شده‌اند و نیاز به تمیز و تعویض شدن دارند.

مخزن آب

در برخی موارد ممکن است علت نشت آب از یخچال و جمع شدن آب در کف آن، خرابی مخزن آب باشد.برای رفع مشکل:

 • ابتدا مخزن را بررسی کنید و در صورتی که حدس شما در رابطه با خرابی مخزن آب صحیح بود آن را تعویض کنید.

پیشنهاد مطالعه

مخزن آب سردکن
همه یخچال‌ها مخزن آب سردکن ندارند.

نشت آب از فریزر

از دیگر علت نشت آب از یخچال و جمع شدن آب در کف آن، می‌توان به نشت آب از فریزر اشاره کرد. علت این اختلال می‌تواند موارد زیر باشد.

 • خرابی هیتر یخچال
 • بالا بودن رطوبت موجود در محیط
 • شیلنگ تصفیه آب به درستی نصب نشده است.

برای بررسی و تعمیر یخچال در این حالت، بهتر است از مراکز تخصصی تعمیر یخچال کمک بگیرید. چرا که برطرف کردن این مشکلات نیازمند تخصص خاص است.

تعمیر یخچال
در صورتی که به تنهایی توانایی تعمیر یخچال خود را ندارید بهتر است از تیم حرفه‌ای و متخصص آچارباز در تهران کمک بگیرید.

یخچال‌های سایدبای‌ساید، دارای فیلترهایی هستند که در صورت ریخته شدن آب درون آن‌ها، آب را گرفته و اجازه نشت آن به بیرون را نخواهند داد.

علت جمع شدن آب در زیر جامیوه ای

علت اصلی جمع شدن آب کف یخچال یا زیر جامیوه‌ای را می‌توان خرابی سنسور دیفراست یخچال نام برد. برای بررسی و برطرف کردن مشکل دیفراست یخچال باید:

 • کاور آن را به صورت کامل باز کنید و تمام قطعات آن را بررسی کنید.
 • البته پیشنهاد ما به شما این است که این کار را به نیروهای متخصص و کاربلد بسپارید.

اگر جمع شدن آب در یخچال را جدی نگیریم چه اتفاقی می افتد؟

اگر جمع شدن آب در یخچال را جدی نگیرید و علت نشت آب و جمع شدن آب در کف آن را نیابید، پس از مدتی پوسته یخچال اکسید و پوسیده شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
در صورتی که یخچال شما دچار مشکل جدی شده است و به درستی کار نمی‌کند بهترین کار کمک گرفتن از مراکز تخصصی عیب یابی و تعمیر یخچال در محل است.

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. یخچال فریز هیمالیا خریدم،بعد یک سال رو صفحه نمایشگرش علامت قرمز هشدار روشن شده چرا ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا