به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی خانه

انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی خانه

در زمان نقاشی ساختمان یکی از مهم‌‌ترین موضوعات و مسائلی که اعضای خانواده را درگیر می‌کند، انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی خانه است. بسیاری از مردم در زمان رنگ ‌آمیزی منزل، تمایل دارند بهترین رنگ را انتخاب کنند. رنگی که علاوه بر ایجاد زیبایی و شیک بودن در خانه، دارای ماندگاری و عمر طولانی هم باشد.

انتخاب رنگ می‌‌تواند با توجه به فاکتورهای مختلف انجام شود. از این رو، برای اینکه بتوانید بهترین رنگ را انتخاب کنید، ابتدا باید یک سری فاکتورها و عوامل را مشخص کنید و سپس براساس این فاکتورها و مشخصات، به بررسی و انتخاب انواع رنگ در خانه بپردازید. بدون داشتن آگاهی و اطلاعات کافی در مورد رنگ‌‌ها و همچنین بدون تعیین برخی فاکتورها و نکات مهم در انتخاب رنگ، نمی‌‌توان انتخاب درستی داشت.

 

نقاشی ساختمان در آچارباز
در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رنگ و خدمات رنگ و نقاشی ساختمان داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست نقاشی ساختمان

 

نکات مهم برای انتخاب رنگ

از جمله نکاتی که باید در انتخاب رنگ در خانه به آن توجه داشته باشید، عبارتند از:

۱- توجه به نوع رنگ

یکی از مهم‌ترین فاکتورها و علل موثر در انتخاب رنگ در خانه توجه به نوع رنگ است. رنگ‌‌ها به طور معمول در دو نوع کلی روغنی و پلاستیکی در بازار وجود دارند، که در انتخاب رنگ باید به روغنی و یا پلاستیکی بودن آن توجه کرد و رنگ را بر این اساس انتخاب کرد. رنگ‌‌های روغنی و پلاستیکی هر کدام دارای ویژگی‌‌ها و خصوصیات متمایز و منحصر به فردی هستند، که با همدیگر فرق می‌‌کنند. از این رو، برای انتخاب رنگ باید به خصوصیات و ویژگی‌‌های هر کدام از رنگ‌‌ها توجه کرد و بر این اساس دست به انتخاب رنگ در خانه زد.

 

۲- توجه به محلی که باید رنگ شود

نکته دیگر در مورد انتخاب رنگ در خانه توجه به محل رنگ آمیزی است. چرا که برای بخش‌های مختلف خانه براساس کاربری متفاوتی که دارند، باید از رنگ مخصوص به خود استفاده کرد تا به بهترین نتیجه و کیفیت دست یافت.

همانطور که گفتیم رنگ‌‌ها دارای نوع اصلی هستند که هر کدام ویژگی‌‌ها و خصوصیات خاصی دارند. از این رو وقتی می‌‌خواهید، سرویس بهداشتی و یا حمام را رنگ کنید، بهتر است از رنگ روغنی استفاده کنید که دارای قابلیت شست‌وشو است و با آب خوردن خراب نمی‌‌شود. در حالی که استفاده از رنگ روغنی برای اتاق کودک به نظر مناسب نمی‌‌رسد، چرا که دارای بوی تند بوده و برای ریه‌های کودک مضر است و در صورت استفاده باید حداقل چند روزی کودک را از محیط و محل رنگ آمیزی دور نگه داشت.

۳- تاثیر فضا در انتخاب رنگ

اگر می‌‌خواهید در خانه به انتخاب رنگ بپردازید، نکته‌‌ی دیگر که باید توجه داشته باشید، تاثیر فضا و مساحت خانه در انتخاب رنگ است. برای برخی از مردم که دارای خانه‌‌های با متراژ بسیار کوچک هستند، انتخاب رنگ‌‌هایی که سبب بزرگ‌تر دیده شدن خانه می‌‌شود، بسیار اهمیت دارد و این افراد می‌‌توانند از رنگ‌‌هایی برای نقاشی خانه استفاده کنند، که سبب بزرگتر دیده شده خانه می‌‌شود.

۴- توجه به دکوراسیون خانه

یکی دیگر از فاکتورهایی که در انتخاب رنگ در خانه موثر است، توجه به دکوراسیون و چیدمان خانه است. دکوراسیون خانه برای بسیاری از افراد اهمیت خاصی دارد. اگر می‌‌خواهید یک هارمونی و هماهنگی خاص  و جذاب در رنگ کاری خانه ایجاد کنید، توجه به دکوراسیون خانه بسیار مهم و ضروری است. در انتخاب رنگ در خانه بهتر است، رنگی را انتخاب کنید که بیشترین شباهت را به دکوراسیون خانه داشته باشد و بتواند هماهنگی و هم‌خوانی را در دکوراسیون منزل ایجاد کند.

انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی خانه

۵- توجه به روانشناسی رنگ‌‌ها

اگر می‌‌خواهید به انتخاب رنگ در خانه بپردازید، بهتر است به روانشناسی رنگ‌‌ها توجه کنید. رنگ‌‌ها هر کدام دارای خصوصیات و ویژگی‌‌های منحصر به فرد و خاصی هستند که باید در هنگام نقاشی و انتخاب رنگ مدنظر قرار گیرد. چرا که بر حسب خصوصیات و ویژگی‌‌هایی که رنگ‌‌ها دارند، می‌‌تواند تاثیرات متفاوتی روی اعضای خانواده و ساکنین  داشته باشد. از این رو وقتی می‌‌خواهید به انتخاب رنگ در خانه بپردازید به مطالعه و بررسی روانشناسی رنگ‌‌ها بپردازید و رنگ‌‌ها را براساس خصوصیات و ویژگی‌‌های آن انتخاب کنید. هر رنگی با توجه به خصوصیات و ویژگی‌‌هایی که دارد، می‌‌تواند برای رنگ آمیزی اتاق و محل خاصی از خانه مناسب باشد.

۶- توجه به کاربری محلی که قرار است نقاشی شود

یکی دیگر از نکات مهم و ضروری در انتخاب رنگ در خانه توجه به محلی است که باید نقاشی شود. اگر می خواهید اتاق پذیرایی و یا نشیمن را رنگ کنید باید به این نکته که بهترین رنگ برای این فضا کدام است توجه داشته باشید. در اتاق نشیمن بهتر است از رنگ‌‌هایی استفاده شود که سبب ایجاد صمیمت بین اعضای خانواده می‌‌شود و یا اگر می‌‌خواهید آشپزخانه را رنگ آمیزی کنید این نکته را باید در نظر گرفت که از رنگ‌‌هایی که مناسب آشپزخانه باشند و سبب ایجاد اشتها و انرژی در افراد شوند استفاده کنید.

برای رنگ آمیزی اتاق کودک از رنگ‌‌های کودکانه و طرح‌‌هایی که کودک می‌پسندد استفاده کنید و یا برای اتاق خواب، رنگ‌‌های به‌کار ببرید که آرام بخش هستند. از این رو اگر می‌‌خواهید به انتخاب رنگ در خانه بپردازید، بهتر است به کاربری محلی که قرار است رنگ آمیزی شود، توجه داشته باشید و هیچ وقت اتاق خواب و یا اتاق نشمین را به یک رنگ، رنگ آمیزی نکنید، بلکه بر حسب این که محلی برای خواب و محلی برای نشستن است، رنگ را انتخاب نماید.

انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی خانه

۷- توجه به افرادی که می خواهند از محل استفاده کنند

هر کدام از اعضای خانواده از هر بخش خانه بیشتر از سایرین استفاده می‌کنند. برای مثال آشپزخانه بیشتر مورد استفاده بانوان است تا دیگر اعضای خانواده و یا اتاق خواب کودک برای استراحت و بازی کودکان در نظر گرفته می‌‌شود. از این رو وقتی می‌‌خواهید به انتخاب رنگ در خانه بپردازید، بهتر است به این نکته که از این اتاق و فضا بیشتر چه کسانی استفاده می‌‌کنند، توجه شود و در رنگ آمیزی آن از رنگ‌‌هایی استفاده کنید که به سلیقه آنها نزدک باشد.

برای رنگ آمیزی آشپزخانه می‌‌توان از خانم‌ها نظرخواهی کرد تا براساس نظر و تایید آنها رنگ انتخاب شود و یا برای تعیین رنگ اتاق خواب کودکان بهتر است انتخاب رنگ و طرح نقاشی اتاق را به کودکان سپرد.

۸- توجه به درخشندگی رنگ

رنگ‌‌ها درخشندگی خاصی دارند و سطح درخشندگی آنها در مقایسه با همدیگر تا حدودی متفاوت است. ولی با این حال اگر درخشندگی رنگ برای شما مهم است، می‌‌توانید از رنگ‌‌های روغنی که دارای درخشندگی بالایی هستند و تمیز کردن آنها آسان‌‌تر است، استفاده کنید. همچنین اگر دارای فرزند هستید و یا احتمال کثیفی و پاشیدن روغن و غیره به دیوار زیاد است، در این صورت می‌‌توانید به سراغ رنگ‌‌هایی با درخشندگی بالا بروید.

اما اگر زیرکار و بسترکار نامناسب بوده و دارای نقص‌‌های مختلف است، در این صورت انتخاب رنگ با درخشندگی بالا می‌‌تواند، کوچک‌‌ترین نقص‌‌ها را نمایش دهد و همچنین درخشندگی بالای رنگ در فضاهایی مانند نشیمن و یا پذیرایی تا حدودی می‌‌تواند، ناخوشایند باشد. از این رو اگر دیوارها و سقف تا حدودی دارای ناهماهنگی و یا زخمی هستند، در این صورت بهتر است از رنگ‌‌های مات استفاده کنید، که به طور معمول نیازی به آستر ندارد و در مقابل به آسانی تمیز نمی‌‌شود. اما برای رنگ کاری آشپزخانه می‌‌توانید از رنگ‌‌های نیمه درخشان استفاده کنید. این رنگ‌‌ها برای آشپزخانه، حمام و دستشویی مناسب هستند، زیرا امکان شست‌وشو داشته و درخشش کمتری نیز دارند.

۹- کمک گرفتن از فرش‌‌ها

راه دیگر برای انتخاب رنگ در خانه کمک گرفتن از فرش‌‌ها است. خانه با فرش‌‌های رنگارنگ پوشانده شده است، پس می‌توانید بر اساس رنگ‌‌هایی که در فرش به کار رفته، رنگ مناسب برای خانه را انتخاب کنید. رنگ‌‌هایی را انتخاب کنید که نزدیکی بیشتری به فرش داشته باشد و بتوان با فرش هم‌خوانی و هماهنگی ایجاد کند.

۱۰- هدف از نقاشی خانه

نکته دیگر در انتخاب رنگ در خانه توجه کردن به هدف نقاشی ساختمان است. بسیاری از مردم وقتی که خانه خود را نوسازی و نقاشی می‌‌کنن، قصد فروش آن را دارند. از این رو اگر می‌خواهید خانه را بعد از نقاشی به فروش برسانید، می‌‌توانید از رنگ‌‌هایی سفید و یا روشن استفاده کنید. این نوع نقاشی ساختمان به خریدار اجاره می‌‌دهد که به سادگی فضای خانه را براساس میل و رنگ انتخابی خود نقاشی کند و همچنین موجب می‌‌شود که خانه روشن‌‌تر و تمیزتر در چشم خریدار جلوه کند و به فروش آن کمک کند. اما اگر می‌‌خواهید در خانه سکونت داشته باشید، در آن صورت رنگ‌‌هایی را انتخاب کنید که هماهنگ و براساس سلیقه خودتان باشد و بتواند برای زندگی شما در آن لذت بخش باشد.

۱۱- توجه به چرخه رنگ

راه دیگر در انتخاب رنگ برای خانه توجه به چرخه رنگ است. همه‌ی ما می‌دانیم قرمز، زرد و آبی ۳ رنگ اصلی هستند و با ترکیب آنها، رنگ‌های دیگر خلق می‌شوند. رنگ‌هایی مانند آبی و بنفش که در چرخه‌ی رنگ نزدیک یکدیگر قرار دارند و باعث می‌شوند رنگ دیگری برجسته‌تر شود. رنگ‌های متضاد مانند سبز و قرمز مکمل یکدیگرند و به‌خوبی در کنار هم می‌نشینند. رنگ‌هایی مثل انواع سبز که در یک طیف قرار می‌گیرند نمایی آرامش‌بخش ایجاد می‌کنند. رنگ‌های سرد مانند طیف‌های مختلف آبی، بنفش یا سبز باعث می‌شوند اتاق‌های کوچک بزرگ‌تر جلوه کنند و رنگ‌هایی مانند قرمز، زرد و نارنجی فضا را سرزنده‌تر می‌کنند.

انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی خانه

می‌توانید میزان گرمای رنگ را با انتخاب طیفی خاموش از این رنگ‌ها مانند صورتی، گل‌بهی یا زرد روشن تغییر دهید. برخی رنگ‌های گرم مکمل رنگ‌های سرد هستند و عکس این موضوع هم وجود دارد. رنگ‌های مختلف در طیف‌های گوناگون از نمونه‌های سرزنده تا خاموش و تیره در اختیارتان هستند.

۱۲- توجه به رنگ مورد علاقه

با توجه به اینکه انتخاب رنگ در خانه کار بسیار سختی است، ولی با این حال وقتی که صحبت از نقاشی خانه و انتخاب رنگ به میان می‌‌آید. اولین رنگی که به ذهن شما می‌‌رسد، همان رنگ مورد علاقه شما است و می‌‌توانید در انتخاب رنگ به بررسی مناسب بودن و یا نبودن رنگ مورد علاقه خود برای نقاشی ساختمان بپردازید. رنگی که چشم‌های شما را نوازش می‌دهد و به قلب شما گرما می‌بخشد، با طبع شما سازگار است و شما همیشه خیلی از وسایلتان را به رنگ دلخواه‌تان خریداری می‌کنید. به این ترتیب نیازی به تهیه وسایلی نو متناسب با رنگ اتاقتان نخواهید داشت.

۱۳- استفاده از رنگ‌‌های کلاسیک

یکی از ساده‌‌ترین راه‌‌ها برای انتخاب رنگ در خانه استفاده از رنگ‌‌های کلاسیک است. برای نقاشی خانه می‌توانید از رنگ‌های کلاسیک مثل سفید یا استخوانی استفاده کنید، هیچ ریسکی هم در استفاده از این رنگ‌ها وجود ندارد. برای مثال می‌توانید از ترکیب سیاه و سفید استفاده کنید و به راحتی از لوازم دکوری قرمز رنگ در دکوراسیون بهره بگیرید. آبی و زرد هم ترکیبی فوق‌العاده زیبا ایجاد می‌کنند ترکیب آن‌ها با رنگ سفید کامل می‌شود و حتی می‌توانید در این ترکیب به راحتی از رنگ‌های خنثی هم استفاده کنید.

در نهایت می‌‌توان گفت که رنگ‌‌ها در دو نوع اصلی روغنی و پلاستیکی با درجه درخشندگی متفاوت عرضه می‌‌شوند، که در انتخاب رنگ در خانه علاوه بر توجه به این نکته باید، به فاکتورها و عوامل دیگری که در نتیجه کار و تضمین کیفیت و مطلوب بودن کار موثر است، توجه داشته باشید. با این وجود می‌توانید بهترین رنگ را برای نقاشی خانه انتخاب کنید و از نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان خود لذت ببرید.


نویسنده :

 • Avatar حسین گفت:

  خونه من حدود ۶۰ متره چه رنگی براش مناسبه تا یه کم بزرگتر نشونش بدم؟ میخوام یه رنگ خوب براش انتخاب کنم.

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.