×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

علائم خرابی پمپ بنزین خودرو و راهکارهایی برای رفع آنها

دسترسی به نزدیک ترین متخصصین
علائم خرابی پمپ بنزین

هر کدام از قطعاتی که داخل خودرو قرار دارند ممکن است با گذشت زمان فرسوده و یا خراب شوند. خراب شدن هر قطعه از خودرو می‌تواند به سایر قطعاتی که با آن در ارتباط هستند آسیب وارد کرده و هزینه‌های زیادی به همراه داشته باشد. در این بحث قصد داریم در رابطه با علائم خرابی پمپ بنزین و راهکارهایی برای رفع مشکلات پمپ بنزین صحبت کنیم.

پمپ بنزین خودرو چیست؟

پمپ بنزین، قطعه‌ای داخل باک خودرو است که سوخت موردنیاز موتور را از مخزن به موتور و محفظه احتراق خودرو می‌رساند و سپس با جرقه زدن شمع‌ها، سوخت مشتعل و در نهایت خودرو روشن شود. می‌دانید که عامل اصلی حرکت خودرو، سوخت است.

انواع پمپ بنزین

پمپ بنزین مکانیکی

پمپ بنزین مکانیکی در خودروهای کاربراتوری قدیمی قرار داشت و در کنار موتور و نزدیک به میل سوپاپ نصب می‌شود. این پمپ بنزین دارای یک اهرم است که توسط میل سوپاپ تحریک شده و حرکت می‌کند. با هر که ضربه به این اهرم وارد می‌شود، دسته بالا رفته و انتهای اهرم پایین می‌آید. با پایین آمدن انتهای اهرم، قطعات ریزی که داخل پمپ هستند و دیافراگم نام دارند پایین رفته و در پمپ وضعیت خلاء ایجاد می‌شود. این وضعیت خلاء موجب می‌شود تا بنزین از طریق سوپاپ ورود وارد پمپ شود و از مسیر سوپاپ خروج، از پمپ خارج و به سمت موتور هدایت شود.

تعویض پمپ بنزین مکانیکی
پمپ بنزین مکانیکی در خودروهای قدیمی کاربراتوری قرار دارد
برای تعمیر خودرو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

 پمپ بنزین الکتریکی

پمپ بنزین الکتریکی که در تمام خودروهای امروزی قرار دارد به این صورت است که با ارسال دستور از سمت ECU و رله دوبل، بنزین داخل پمپ مکیده شده و بعد از خنک کردن پمپ، به طرف موتور حرکت می‌کند.

تعویض پمپ بنزین الکتریکی
این پمپ بنزین در تمامی خودروهای جدید امروزی قرار دارد

چطور بفهمیم که پمپ بنزین خراب شده است؟

همانطور که گفته شد، عامل اصلی روشن شدن خودرو، بنزین است. با خراب شده پمپ بنزین خودرو، اتومبیل روشن نخواهد شد. هر زمانی که سوئیچ را چرخاندید و صدای موتور پمپ که کنار مخزن سوخت قرار دارد را نشنیدید، باید پی ببرید که پمپ بنزین سوخته است.

دلیل دیگر برای پی بردن به خرابی پمپ بنزین در زمان افزایش سرعت در حین حرکت است. با خرابی پمپ بنزین، سوخت کافی برای به حرکت درآمدن خودرو تامین نمی‌شود.

پیشنهاد مطالعه

چه عواملی باعث خرابی پمپ بنزین می‌شود؟

متاسفانه عده‌ای عادت به این دارند که باک بنزین را کمتر از حد استاندارد پر کنند و یا در بیشتر مواقع، با خودرویی با سطح بنزین پایین و باک به نسبت خالی رانندگی کنند. در این شرایط، پمپ بنزین برای اینکه بنزین را به موتور برساند، جهت مکش بنزین فشار زیادی را متحمل می‌شود. حتی ممکن است آلودگی‌هایی که در کف باک انباشته شده، در صورت مکش وارد پمپ بنزین شوند. در نهایت پمپ بنزین به‌خوبی خنک نشده و خواهد سوخت.

علائم خرابی پمپ بنزین چیست؟

روشن شدن چراغ چک خودرو با کاهش فشار بنزین

گاهی هم نیاز نیست منتظر علائم و نشانه‌ای برای پی بردن به خرابی پمپ بنزین اتومبیل باشید، با روشن شدن چراغ چک خودرو در اثر کاهش فشار بنزین، خواهید فهمید که مشکلی در پمپ بنزین خودرو ایجاد شده است.

تعمیرکار سیار خودرو برای خرابی پمپ بنزین
یک نمونه از پمپ بنزین خودرو

روشن نشدن خودرو

می‌دانید که اگر سوخت به موتور نرسد، خودرو روشن نمی‌شود. اگر هم سوخت به‌درستی و به میزان کافی به موتور نرسد هم، باز خودرو روشن نشده و یا سخت روشن می‌شود.

این مشکل در صورت خرابی پمپ بنزین ایجاد می‌شود. با سوختن و یا خراب شدن پمپ بنزین خودرو، قادر نیستید به‌راحتی اتومبیل را روشن کنید.

شنیده نشدن صدای پمپ بنزین با زدن سوئیچ

برای روشن کردن خودرو باید سوئیچ را بزنید. با زدن سوئیچ صدای موتور پمپ که در کنار مخزن سوخت قرار دارد، شنیده خواهد شد. در صورتی که با زدن سوئیچ صدایی نشنیدید، احتمال خرابی سوئیچ وجود دارد.

کم شدن قدرت موتور

یکی از دلایل کاهش سرعت و قدرت موتور به رادیاتور خودرو و وجود مشکل در پمپ بنزین برمی‌گردد. گاهی در حین رانندگی در مسیرهای سربالایی و یا حتی زمانی که خودرو سنگین است و بار حمل می‌کند، فشار زیادی به موتور وارد شده و مصرف سوخت نیز افزایش می‌یابد. اگر در سیستم سوخت رسانی مشکلی وجود نداشته باشدو سوخت کافی تامین شود، شتاب خودرو کاهش نخواهد یافت. اما با خرابی پمپ بنزین، سوخت مورد نیاز موتور تامین نشده، قدرت موتور کم شده و از شتاب خودرو کاسته می‌شود.

متوقف شدن حرکت موتور

گاهی با خرابی پمپ بنزین اتومبیل، سوخت کافی به موتور نخواهد رسید و درنهایت فشار زیادی به موتور وارد می‌شود. این فشار موجب داغ شدن بیش از حد موتور شده و موتور از حرکت خواهد ایستاد. هر زمانی که موتور بی جهت از حرکت ایستاد و متوجه دمای بالای آن شدید، شک نکنید که دلیل آن خرابی پمپ بنزین است.

وارد شدن بیش از حد سوخت به موتور

یکی از دلایل وارد شدن بیش از حد سوخت به موتور، سوختن و یا خرابی پمپ بنزین است. در صورت وارد شدن بیش از حد بنزین به موتور، اتومبیل دچار شتاب ناگهانی بدون فشار دادن پدال گاز شده و مصرف سوخت هم افزایش می‌یابد.

نشانه های خرابی پمپ بنزین
در حین خرابی خودرو، بدون نگرانی، بر اعصاب خود مسلط باشید

افزایش شتاب ناگهانی خودرو

اگر پمپ بنزین خراب شود، کنترل میزان بنزین وارد شده به موتور هم سخت شده و حجم زیادی از بنزین وارد موتور می‌شود. در این شرایط، بدون اینکه شما فشاری روی پدال وارد کنید، شتاب خودرو به‌صورت ناگهانی افزایش می‌یابد.

افزایش مصرف بنزین

گاهی به‌دلیل پارگی شلنگ بنزین و یا خرابی پمپ بنزین مصرف سوخت هم افزایش می‌یابد. هر زمان که احساس کردید شتاب خودرو کاهش یافت و یا مصرف سوخت از حد معمول بیشتر شد، به این شک کنید که شاید پمپ بنزین خودرو سوخته و یا نیاز به تعویض شلنگ بنزین دارید.

شنیدن صدا از باک بنزین خودرو

با وجود اینکه بیشتر باک‌های بنزین در حین کار کردن صدا تولید می‌کنند، اما گاهی با خراب شدن پمپ بنزین، صدای تولید شده از باک بیشتر می‌شود. خراب شدن پمپ بنزین یکی از دلایل اصلی ایجاد صدای بلند باک است.

علائم خرابی پمپ بنزین پراید

هر زمانی که هنگام صبح، قصد رفتن به محل کار با خودروی پراید خود را داشتید و با وجود سالم بودن باتری و وجود سوخت داخل باک بنزین، اتومبیل استارت نخورد، اولین نکته‌ای که به ذهنتان برسد، خرابی پمپ بنزین پراید است. بهتر است اتومبیل را روشن نکنید، زیرا در صورت خرابی پمپ بنزین، ممکن است به موتور آسیب وارد شود. پس به خودرو فشار وارد نکنید.

گوشی موبایل خود را برداشته و وارد سایت آچارباز شوید و از سرویس مکانیک سیار در محل آچارباز کمک بگیرید. در سریع‌ترین زمان ممکن، مکانیک خودرو در محل شما حاضر خواهد شد.

علائم خرابی پمپ بنزین پراید کاربراتور
امروزه با وجود سرویس مکانیک سیار، دیگر نیاز نیست اتومبیل را به تعمیرگاه ببرید

علائم خرابی پمپ بنزین پژو ۴۰۵

علائم خرابی پمپ بنزین پژو ۴۰۵ هم شبیه به سایر مدل‌های اتومبیل است که رد بالا به آنها اشاره کردیم و هر زمانی که متوجه این علائم شدید، باید نسبت به تعویض پمپ بنزین پژو ۴۰۵ اقدام کنید. برای این کار هم به ابزار باز کردن پمپ بنزین یا آچار درباک نیاز دارید. از آنجایی که همه در بین ابزار خود این نوع آچار را ندارند، پس بهتر است به تعمیرکار ماهر خودرو مراجعه کنید.

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
درخواست تعمیر خودرو

نویسنده :

نظر شما با موفقیت ثبت شد

۲۷ دیدگاه

 • محمد گفت:

  سلام پی کی انژکتور دارم هروز خاموش میشه و روشن نمیشه رله رو تعویض کردم پمپ و سیم کشی سالم هستن فقط باید یکسره کنم پمپو یا رله رو جابه جا کنم تا روشن بشه چیکار کنم مشکل بزرگی مواجه شدم کمکم کنید .

 • علی گفت:

  سلام من پراید کاربراتور دارم متشین با تک اسنارت روشن میشه چندروز پیش کاربراتور اشغال گرفت بردم تعمیرگاه تمیزش کردن ولی الانم با تک استارت روشن میشه ولی وقتی میخوای حرکت کنی سر گازش یه کم ریپ میزنه یا تورفتن وقتی پاتو از روی گاز برمیدتری دوباره میخوتی گاز بدی یه ریپ کوچولو میزنه .ولی توگاز دادن ریپ نمیزنه لطفا کمک کنید کلافه شدم

 • حاجی پور گفت:

  سلام
  بنده پژو ۲۰۰۰ دارم مشکلی در سوخت رسانی در هنگام بالا رفتن گرما موتور،منجر به خوب کار نکردن پمپ مکانیکی بنزین خودرو خود میشوم
  راهکاری هست برای رفع این مورد ، آیا امکان استفاده از پمپ کمکی برقی بنزینی هست یا خیر
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

 • حسین گفت:

  من پراید دو گانه دارم پمپ بنزینش سالی دوبار خراب میشه اما مکانیک یبار اوردم از روی گاز روشنش کرد و بعد بردیم باطریسازی پمپشو عوض کرد و درست شد چند بار این بلا سرم اومده اما رو گلز نتونستم روشن کنم.میتونی راهنمایی کنید چطور روشن میکنن رو گاز و چرا سالی رو برر پمپ میسوزه…تا حالا با من از یه درجه بنزین رو گیج کمتر نشده که مثلا پمپ داغ کنه

 • ماهان گفت:

  سلام آقای مکانیک .ما گفتیم کاربراتور نگفتیم انژکتور. چرا سواالی که ازتون پاسخشو میخوان .میزنیین .کوچه علی چپ…‌‌

 • مسعود گفت:

  سلام من پراید ۸۱ کاربرات دارم باید صبح بنزین بریزم کاربراتور یا چند بار پدال گازو بگیرم تا روشن بشه مشکل از کجاس

 • محمد گفت:

  با سلام ماشین پراید کاربراتور.مشکل:سر شمعها بنزینی ّروشن شدن به سختی،دود کردن غلیظ ابی بیشتر سیاه،هنگام روشن شدن روغن از قسمت زیر موتور بیرون میریزه ممنون

 • حسین گفت:

  درود پیکان دولوکس دارم بعد از نیم ساعت رانندگی پمپ بنزینش به شدت داغ میشه و حالت خفگی داره و دود میکنه بعدم خاموش میشه. آب میریزم رو پمپش خنک میشه دوباره روشن میشه دوباره همین آش و همین کاسه… بنظرتون باید چیکارش کنم؟ همه هم میگن پیکان همیشه همین مشکل رو داشته و کیسه شن رو خیس میکردن میذاشتن رو پمپ تا خنک بشه

 • مهلا گفت:

  سلام
  پرایدکاربرات دارم توجاده خراب شده،استارت میخوره روشن نمیشع،باکشم پره
  فک میکنم ازپمپ بنزینشه
  بایدچیکارکنم؟

 • مجید گفت:

  ی مشکل دیگه اینکه تو سرعت هشتاد کلیومتر ماشین تعادول نداره و نمیشه بیشتر باهاش رفت زیربند ماشین هم تازه تعمیر شده و کمک ها نو شده کامل همه چیزو تعویض کردم حتا جعبه فرمون ماشین را یا مثلا در حین گردش یا دور زدن اگه رو ی دست انداز کوچیک بره زیر خالی میکنه هم پشت هم جلو به هرکی هم نشون دادم همه میگن عیبی نداره ماشین ممنون میشم راهنمای بکنید و جواب این دوتا سوال بدید با تشکر

 • مجید گفت:

  سلام خدا قوت من پراید کاربرات دارم چه تابستون چه زمستون فرقی نداره صبح ها خیلی استارت میخوره تا روشن بشه با تک استارت روشن نمیشه ولی وقتی ماشین داغ باشه خیلی بهتر روشن میشه یکمی هم حس میکنم قدرت و شتابش کمه ضعیفه چندباری هم تو زمستان اصلا روشن نشد باید خودم با دست ساسات بکشم تا روشن بشه فک میکنم ساست درست کار نمیکنه ساستش برقی هست و من نباید دستی بگیرم تا روشن بشه تجربه زیاد ندارم در خصوص ماشین و عیب یابی به نظر شما مشکل چی هست

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   محمد عزیز، پیشنهاد ما برای رفع مشکل ابتدا بررسی صحت سنسور دمای آب و سپس چک کردن استپر موتور و سوزن انژکتور است.

 • سید گفت:

  پراید ۷۶ کربراتوری دارم
  مدتی بود ماشین ریپ میزد انگار بنزین درست بهش نمیرسید.یکبار خانم را در راه گذاشت یعنی میگفت درحالا حرکت هنگامیکه از فرعی به اصلی پیچیده دنده را از یک اومده ۲ کرده ماشین خاموش شده وکنار پارک کرد(ظهر گرما)بعد ۱۰ دقیقه دوباره استارت زدن وروشن شده ودوباره اومده از یک بره دو مجدد خاموش شد.
  ۴-۳ساعت بعدمکانیک برداشتم بالایر ماشین با تک استارت روشن شد
  مکانیک صافی بنزین را عوض کرد ولی دوباره یک روز این اتفاق برای خودم افتاد
  ظاهرا این مشکل از سیفون کاربراتور است
  حدس شما چیه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   سید عزیز، به احتمال زیاد مشکل شما ناشی از اختلال در استپر خودرو است، برای رفع مشکل کافی‌ست این قطعه را تعویض کنید.

 • ناصر گفت:

  سلام من پراید۱۳۱مدل۹۴دارم مشکل درساخت سانی دارم یکی امپربنزین درست نشون نمیده دوتاشناورعوض کردم بازمشکل برطرف نشد یکی دیگه بنزین که به ته میرسه ریپ میزنه حتی درحالت حرکت ولی زمانی که پرش کنم این حالت برطرف مبشه.ویکی دیگه وقتی بنزین میزنم اززیرصندلی ازسمت اورینگ میریزه ممنون میشم راهنماییم بکنید

 • شانت گفت:

  سلام میناسیان هستم از اصفهان،
  ماشین پارس سال دارم ،مشکل بد کار کردن موتور در جا ،مصرف سوخت بالا و اینکه ماشین از ۱۳۰ بیشتر راه نمیره،شمع،وایر،استپر،کویل،سنسور میل سوپاپ،دور موتور ،همه اینارو هم عوض کردم ولی همچنان ایراد پا برجاست ،نمایندگی هم رفتم دیاگ زدن میگن مشکلی نداره،ممنون میشم راهنمایی کنید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   شانت عزیز، برای رفع مشکل از عدم کثیفی انژکتورهای سوخت و مبدل‌های کاتالیزور مطمئن شوید.

 • امید گفت:

  یه پراید کاربرات دارم وقتی حرکت میکنم خوبه همینکه یک دقه تو حرکتم ماشین ریپ میرنه انگار قطو وصل میشه تو هشتاد نود تا سرعت یهو وصل میشه یهو قط میشه نمیدونم مشکل چیه شمع وایر هم تعویض کردم کاربراتور هم تنظیم و تمیز کردم ولی مشکل حل نشده ماشین در, حالت درجا اصن مشکلی نداره مث ساعت کار میکنه حتی هیچ مشکلی واسه روشن شدن نداره مشکلو بفرماید ممنون میشم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   امید عزیز احتمال زیاد مشکل از سیستم برق خودرو باشد، پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر خودرو در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  • میلاد یوسفوند گفت:

   سلام دوست عزیز احتمال زیاد از چکش برقتون باشه

 • مهدی گفت:

  علابم خرابی پمپ بنزین پراید کاربراتوری راهم بنویسید، همش ک شد انژکتور!!!!!

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مهدی عزیز، از علایم خرابی پمپ بنزین پراید کاربراتوری، می‌توان سخت استارت خوردن خودرو پراید و درست حرکت نکردن خودرو پس از گاز خوردن آن را نام برد.

 • ارشدی زاده گفت:

  من پراید ۱۱۱ دارم٬ ازش راضی ام اما گاهی موقع حرکت یهو خاموش میشه٬ چندتا تعمیرگاه بردم و مشکلی توش پیدا نکردن٬ ممکنه از پمپ بنزینش مشکل داشته باشه؟ حداقل خودم به تعمیرگاه بگم اینو هم چک کنه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   آقا/خانم ارشدی زاده عزیز، بله ممکن است. ولی پیشنهاد می‌کنیم خودروی خود را به کارشناسان حرفه‌ای تعمیر خودرو نشان دهید تا عیب یابی دقیق صورت گیرد. شما می‌توانید درخواست تعمیر خودرو در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • لیلا گفت:

  من پراید کاربراتوری دارم مشکلش اینه که بنزین در محفظه کاربراتور نمیمانه وبخاطر این استارت میزنه ولی روشن نمیشه کاربراتورش هم سالمه

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.