به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

چگونه کارتریج لیزری و جوهری را شارژ کنیم؟

شارژ کارتریج لیزری و جوهری

گاهی اوقات پیش آمده که کارتریج پرینترتان رو به اتمام است و شما بین تعویض و یا شارژ کردن آن مردد هستید. درنهایت شارژ کارتریج را انتخاب می‌کنید، اما نمی‌دانید در این فرایند چه می‌گذرد. در این بحث مراحل شارژ کارتریج را به شما آموزش می‌دهیم.

اگر در بین لوازم خود پرینتری دارید، به خوبی می‌دانید که یکی از تخصصی‌ترین کار‌هایی که باید در مورد این دستگاه انجام شود، شارژ یا تعویض کردن کارتریج است. به محض اینکه کارتریج رو به اتمام است، پرینتر شروع به نمایش آلارم می‌کند. در این لحظه شما دو حق انتخاب دارید، یا کارتریج خود را تعویض کنید و یا آن را شارژ کنید. اکثر مردم ترجیح می‌دهند کارتریج را شارژ کنند، زیرا یک کارتریج جدید، قیمت بالایی دارد. اگر کارتریج پرینتر شما رو به اتمام است و می‌خواهید خودتان آن را شارژ کنید، در اینجا روش شارژ کردن کارتریج تونر و جوهری را به شما آموزش خواهیم داد.

مراحل شارژ کارتریج جوهرافشان

مشغول چاپ کردن فایل و عکس‌های خود هستید که با آلارمی مبنی بر پایان میزان کارتریج در پرینتر مواجه می‌شوید و می‌فهمید که کارتریج جوهری شما  رو به اتمام است. درست است که پرینتر‌های جوهرافشان قیمت پایینی دارند، اما این شامل حال کارتریج‌های آنها نمی‌شود.

کارتریج جوهری یکی از گران قیمت‌ترین ملزومات پرینتر است و شارژ کردن آن به دلیل آسیب‌هایی که ممکن است به پرینتر وارد کند، توصیه نمی‌شود. اما اگر می‌خواهید درباره شارژ کردن کارتریج جوهری کمی اطلاعات کسب کنید، در اینجا مراحل شارژ کردن کارتریج جوهرافشان را شرح داده‌ایم:

۱- ابتدا ابزار موردنیاز برای شارژ کارتریج را تهیه کنید. این لوازم شامل یه کیت پرکردن جوهر است که می‌توانید از فروشگاه‌ها و مغازه‌های مرتبط با خدمات پرینتر تهیه کنید.

۲- در کنار کیت، یک حوله لطیف یا رول دستمال کاغذی و نوار چسب داشته باشید. همه این لوازم را روی یک سطح صاف و بزرگ قرار دهید.

۳- ابتدا درپوش چاپگر را ببندید، سپس مکان قرار گرفتن کارتریج را پیدا کرده و کارتریج خالی را از پرینتر خارج کنید.

شارژ کارتریج لیزری و جوهری

۴- چون ممکن است دستانتان به جوهر آغشته شود، از دستکش یکبارمصرف استفاده کنید. یک دستکش پلاستیکی و ضخیم انتخاب کنید تا مطمئن شوید دستانتان جوهری نمی‌شود.

۵- جوهر باقیمانده درون کارتریج ممکن است به بیرون نشت کند، چندین لایه دستمال کاغذی بردارید و کارتریج را روی آن بگذارید تا جلوی هرگونه پخش شدن رنگ را بگیرید.

۶- چسبی که روی کارتریج قرار دارد را بلند کنید تا مکان سوراخ شارژ را ببینید. همه کارتریج‌ها برای شارژ مجدد یک مخزن دارند که ممکن است این مخزن، یک یا چندین سوراخ داشته ‌باشند. یک مداد یا یک سوزن نوک تیز بردارید و سوراخ کارتریج را باز کنید.

۷- علاوه بر رنگ سیاه از سه رنگ اصلی سرخابی، زرد و آبی نیز برای شارژ کردن پرینتر استفاده می‌شود. پس به علائمی که روی کارتریج قرار دارد دقت کنید تا بتوانید جایگاه هر رنگ را بشناسید.

شارژ کارتریج لیزری و جوهری

۸- درپوش رنگ را با احتیاط باز کنید و سوزن را وارد آن کنید. توجه داشته باشید که حجم زیادی از رنگ را وارد مخزن سرنگ نکنید. قبل از تزریق رنگ به کارتریج، از عدم وجود هوا درون سرنگ مطمئن شوید. هوا مانع از رسیدن جوهر به چاپگر می‌شود و فرایند چاپ را دچار مشکل می‌کند.

به آرامی جوهر را وارد کارتریج کنید و مراقب باشید تا مخزن را زیاد پر نکنید. اگر دیدید کمی جوهر از مخزن بیرون ریخت، باید به سرعت کار را متوقف کنید. لازم نیست همان ابتدا سوزن را از کارتریج خارج کنید، کمی درپوش سرنگ را به بالا بکشید تا جوهر را خارج کنید.

 

پیشنهاد مطالعه

۹- اکنون دستکال را به محل اتصال کارتریج به پرینتر، بکشید باید خط جوهر را روی دستمال ببینید. حالا نوار چسب را برداشته و روی سوراخ‌ها را بپوشانید و اطمینان حاصل کنید که هیچ جوهری از سوراخ‌‎‌های کارتریج نشت نمی‌کند.

این مراحل را برای دیگر رنگ‌های کارتریج انجام دهید. پس از پرشدن کارتریج، انتهای آن را چندبار روی یک دستمال بکشید و رد جوهر را ببینید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا دیگر هیچ خطی از جوهر روی دستمال نیافتد. کارتریج را درون چاپگر قرار دهید و برای اینکه از حسن انجام کار اطمینان یابید، بلافاصله صفحه‌ای چاپ کنید. هرگز کارتریجی که رنگ از درون آن به بیرون می‌ریزد را درون پرینتر قرار ندهید.

شارژ کارتریج لیزری و جوهری

مراحل شارژ کارتریج لیزری

کارخانه‌های سازنده پرینتر به خاطر قیمت بالای کارتریج‌های اصل تمایل دارند، شما به جای شارژ مجدد آن، کارتریج جدیدی را خریداری کنید. به همین خاطر اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کنند. اما شارژ کردن دوباره کارتریج لیزری یک راه ارزان و مقرون به صرفه است.

شارژ کردن کارتریج لیزری کاری پیچیده است و باید توسط متخصصین این کار صورت شود. اما اگر می‌خواهید درباره شارژ کارتریج لیزری کمی اطلاعات کسب کنید ادامه این مقاله را از دست ندهید.

۱- پودر‌های تونر از نظر اندازه دانه‌ها، عناصر سازنده شیمیایی و وزن، با یکدیگر متفاوت هستند، بنابراین باید پودر تونری انتخاب کنیم که با پرینتر و کارتریج ما سازگاری داشته باشد. این بدین معنی نیست که هر چاپگر پودر تونر مختص به خود را دارد. این پودر‌های تونر هستند که متفاوتند و بیشترین تفاوت آن‌ها نیز در ویژگی‌هایشان است. برای پیدا کردن تونر مناسب پرینتر تحقیق کنید و از فروشنده مشورت بگیرید. پودر تونر اگر به اشتباه انتخاب شود، می‌تواند به دستگاه شما آسیب بزند.

۲- این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که پودر تونر می‌تواند محیط را کثیف کند پس فضای کاری خود را برای این کار آماده کنید. روی یک میز مسطح مقداری دستمال کاغذی یا روزنامه بیاندازید. اگر می‌خواهید دستانتان پودری نشود دستکش‌های پلاستیکی یکبار مصرف به دست کنید.

۳- در قدم اول کارتریج را از پرینتر به بیرون منتقل کنید، یک پیچ گوشتی چهارسو بردارید و پیچ‌های پوشش‌های کناری را باز کنید. پیچ‌های ریز پوشش را برداشته و کنار بگذارید.

۴- حالا که پوشش را برداشته‌اید دید خوبی به درام دارید، درام را از بخش سفید آن بگیرید و آرام بیرون بکشید. هنگام بیرون کشیدن درام دقت کنید که به آن آسیبی نزنید، آسیب زدن به درام می‌تواند بر روی کیفیت چاپ تاثیر بگذارد.

۵- در زیر درام فوم رول قرار دارد، با برداشتن درام شما فوم رول را مشاهده خواهید کرد. یک انبردست بردارید و نوک فوم رول را بگیرید و به بالا بکشید و آن را خارج کنید.

شارژ کارتریج لیزری و جوهری

۶- با یک شی نوک تیز میخ‌ها را از دو سمت کارتریج خارج کرده و بخش بیرونی را جدا کنید. پیچ کنار فنر را باز کرده و فنر را از دستگاه خارج کنید.

۷- حالا باید دو بخش اصلی کارتریج یعنی بخش ضایعات و مخزن تونر را از هم جدا کنیم. در هر دو طرف کارتریج دو پیچ قرار دارد که با یک انبردست به راحتی آن را بیرون آورده و این دو بخش را از هم جدا می‌کنیم.

۸- به سراغ بخش ضایعات بروید و آن قسمت را به خوبی بررسی کنید. فنر کوچکی را در قسمت راست مشاهده می‌کنید آن را به همراه روکش پلاستیکی بردارید.

۹- حال باید پیچ‌های این بخش را باز کنید تا وایپر بلید را جداکنید، سپس جوهر و ضایعات مانده را از این قسمت خارج کنید.

۱۰- حالا یک دستمال نرم بردارید و وایپر بلید را تمیز کنید، یک دستمال لطیف انتخاب کنید زیرا دستمال‌های زبر روی وایپر بلید خش می‌اندازد. سپس وایپر بلید را دوباره روی دستگاه قرار دهید و بعد از آن روکش لاستیکی را نصب کنید. روکش را روی شیار‌ها تنظیم کنید و فنر را در جای خود بگذارید. تا اینجا ما فقط بخش ضایعات را تمیز کرده‌ایم، حالا باید به سراغ شارژ کردن کارتریج برویم.

۱۱- بعد از برداشتن پوشش‌های کناری شما یک روکش سفید می‌بینید، باید آن را برداشته و برای شارژ کردن کارتریج آماده باشید. تونر را برداشته و بر سر آن کلاه نازل بگذارید تا کنترل بیشتری بر هنگام پخش تونر داشته باشید. پودر تونر را درون آن ریخته و روکش را بر سر جایش بگذارید.

۱۲- حالا باید دو بخش جدا شده کارتریج را دوباره بهم متصل کنید. میخ‌هایی که از دو طرف کارتریج برداشته بودید را سرجایشان بگذارید. فوم رول را سرجایش بگذارید و درام را روی آن قرار دهید، حالا پوشش کناری را روی کارتریج گذاشته و پیچ‌ها را به آن متصل کنید.

شارژ کارتریج لیزری و جوهری

به یاد داشته باشید که مکان قرار گیری پودر تونر در کارتریج در هر مدلی از پرینتر متفاوت است.

در این مقاله سعی کردیم عمومی‌ترین روش را به شما آموزش دهیم. شارژ کردن انواع کارتریج نیاز به جابه‌جایی قطعات دارد. هرچه بهتر انجام شدن این فرایند، نیازمند به داشتن مهارت و تجربه در این کار است، اگر تعمیرکاری متخصص برای شارژ کارتریج خود نمی‌شناسید و یا قیمت‌های متفاوت شما را گیج کرده است می‌توانید با مراجعه به سایت آچارباز از بهترین متخصصان این زمینه در تهران بهره‌مند شوید.

شارژ کارتریج لیزری و جوهری
تعمیر و شارژ کارتریج در محل با آچارباز
سرویس خدمات شارژ کارتریج در محل شامل ارائه تمامی خدمات شارژ کارتریج و تعمیر انواع کاتریج‌ های لیزری مشکی و رنگی می‌شود که با بهترین تعرفه و قیمت در محل مشتری ارائه می‌شود. کارتریج شما را با هر برندی که باشد، استاندارد شارژ خواهیم کرد.
ثبت درخواست

نویسنده :

3
دیدگاه بگذارید

avatar
1 نظرات
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
مهدی رفیعیآچاربازندا Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
ندا
Guest
ندا

سلام

پرینتر من یه مدتیه کمرنگ چاپ میکنه! ایراد از کارتریجه یا پرینتر خرابه؟

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

احتمال دارد تونر کارتریج شما به اتمام رسیده باشد. شما می توانید آن را شارژ کنید و یا اینکه کارتریج جدیدی خریداری کنید. برای شارژ کارتریج در محل می توانید درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

https://a4baz.com/cartridge-service

مهدی رفیعی
Guest
مهدی رفیعی

سلام البته کمرنگ زدن دلیلی بر اتمام کارتریج نیست میتونه یک دلیل از چند دلیل باشه حتما باید کارتریج بازدید شه چند مورد در کارتریج باعث کمرنگ زدن میشه یکی تمام شدن تونر یا فرسوده شدن درام فرسوده شدن مگنت یا…

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.