آبگرمکن و پکیج

انواع آبگرمکن و نحوه عملکرد آنها

انواع آبگرمکن و نحوه عملکرد آنها

آبگرمکن‌ها با تبدیل آب سرد به آب گرم، بسیاری از نیاز‌های روزمره و مصارف بهداشتی ما را رفع کرده و به یکی از عوامل راحتی ما در خانه تبدیل شده‌اند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم انواع آبگرمکن و نحوه عملکرد آنها را برای شما توضیح دهیم. پس با ما در ادامه همراه باشید.

فرقی ندارد که شما از کدام مدل آبگرمکن استفاده می‌کنید، در صورتی آبگرمکن شما مشکلی دارد، می‌توانید با کمک تعمیرکاران ما، تعمیر آبگرمکن خود را انجام دهید. کافیست درخواستتان را در سایت یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید.

آبگرمکن چیست؟

بگذارید در ابتدا به این موضوع بپردازیم که، آبگرمکن چیست؟
هربار که شیر آب را برای حمام، شستشو ظروف و لباس باز می‌کنیم بلافاصله به آب گرم دسترسی پیدا می‌کنیم. دسترسی سریع ما به آب گرم، به دلیل کار درست آبگرمکن است.
آبی که از طریق لوله‌کشی به خانه‌ها می‌آید به صورت طبیعی سرد است، این آب در فصل زمستان سردتر نیز می‌شود. در چنین شرایطی ممکن است با، یخ زدگی شیر‌های آب و دوش آب سرد مواجه شوید. اما آبگرمکن‌ها با استفاده از منبع انرژی که دارند، دمای آب سرد را افزایش داده و آن را گرم می‌کنند. اگر بخواهیم به طور دقیق بگوئیم که یک آبگرمکن چگونه کار می‌کند، ابتدا باید مدل و نوع منبع انرژی که دارد را در نظر بگیریم.
شاید بتوان گفت که، آبگرمکن‌ها از رایج‌ترین وسایل گرمایشی هستند، که در اغلب خانه‌ها و آپارتمان‌های قدیمی برای گرم کردن آب به کار می‌روند. البته آبگرمکن‌ها محدود به مدل‌های خانگی نبوده و برای مراکز صنعتی و کارخانه‌ها نیز برای تولید بخارات داغ به کار می‌روند.
اغلب آبگرمکن‌هایی که، در خانه‌ها و آپارتمان‌ها می‌بینید گازی بوده و به دو شکل منبعی و دیواری تولید می‌شوند. آبگرمکن‌های بزرگ و ایستاده منبعی بوده و آبگرمکن‌هایی با ابعاد و اندازه جمع و جور در دسته دیواری قرار می‌گیرند. آبگرمکن‌ها به نسبت پکیج از مکانیزم ساده‌ای برخوردار هستند و قطعات به کار رفته در آن‌ها قیمت بسیار بالایی ندارد. با ورود آبگرمکن‌ها به خانه‌ها در انواع زغالی، نفتی و گازی فرایند تامین آب گرم بسیار آسان شد. حالا که یک دید کلی نسبت به آبگرمکن دارید، در ادامه به معرفی انواع مدل‌های مختلف آن می‌پردازیم.

برای تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

انواع آبگرمکن بر اساس نوع سوخت

آبگرمکن‌ها براساس منبعی که برای گرم کردن آب استفاده می‌کنند، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. یکی از این تقسیم بندی‌ها، براساس نوع سوخت مصرفی آبگرمکن است. در ادامه به معرفی انواع آبگرمکن بر اساس نوع سوخت پرداخته و توضیحاتی در مورد هریک می‌دهیم.

 •  آبگرمکن‌های زغالی
 •  آبگرمکن‌های نفتی
 •  آبگرمکن‌های گازی
 •  آبگرمکن‌های خورشیدی
 •  آبگرمکن‌های برقی

انواع آبگرمکن براساس منبع انرژی

همانطور که اشاره کردیم، آبگرمکن‌ها می‌توانند به انواع مختلفی تقسیم شوند. یکی از این تقسیم بندی‌ها، براساس منبع انرژی بوده که آبگرمکن‌ها را در دو گروه مستقیم و غیر مستقیم می‌اندازد.

در دسته‌بندی مستقیم منبع انرژی‌ها، در داخل خود دستگاه قرار گرفته است. آبگرمکن‌های نفتی، گازی، الکترونیکی و زغالی در گروه نوع مستقیم قرار دارند.

در نوع غیرمستقیم، منبع انرژی خارج از دستگاه و در جایی مانند موتورخانه قرار داده می‌شوند. آبگرمکن خورشیدی و دوجداره از انواع این گروه هستند.

پیشنهاد مطالعه

نحوه کارکرد آبگرمکن نفتی

آبگرمکن‌های نفتی در زیر مجموعه نوع مستقیم قرار داشته و از منبع انرژی داخلی یعنی نفت برخوردار هستند.
نحوه کارکرد آبگرمکن نفتی به این صورت است: نفت از کاربراتور عبور کرده و با کمک لوله‌های رابط به اجاق دستگاه منقل می‌شود. در این مرحله هوا از طریق یک روزنه وارد اجاق شده و از این طریق عمل سوختن نفت آغاز می شود. در این مرحله با آغاز سوختن نفت، گرما و انرژی تولید شده و آب شروع به گرم شدن می‌کند.
میزان مصرف سوخت آبگرمکن نفتی توسط کاربراتور تعیین می‌شود و دود ناشی از سوختن نفت از طریق دودکش آن خارج می‌شود.

آبگرمکن نفتی
آبگرمکن‌های نفتی آلودگی زیادی تولید کرده و بسیار هزینه بر هستند
پیشنهاد مطالعه

آبگرمکن گازی چطور کار می‌کند؟

همانطور که از نامشان پیداست منبع انرژی و سوخت در آن‌ها گاز (گاز شهری یا کپسول) است. ترموستات و شیر پیلوت مهم‌ترین اجزاء آبگرمکن گازی هستند. وظیفه ترموستات در آبگرمکن گازی، تنظیم درجه حرارت گاز درون آن است که در صورت عملکرد نادرست آن، درجه حرارت و دما افزایش پیدا می‌کند.
برای جلوگیری از این مشکلی یک شیر اطمینان داخل دستگاه تعبیه شده‌است که مانع از بالا رفتن فشار و دمای داخل دستگاه می‌شود. وظیفه شیر پیلوت در این دستگاه روشن گذاشتن شمعک یا شعله کوچک است که در صورت نبود یا خرابی این شیر، گاز به سرعت فضای آبگرمکن را پر می‌کند و در نهایت انفجار رخ می‌دهد.
آبگرمکن‌های گازی، به نسبت سایر مدل‌هایی که در ادامه گفته خواهد شد طرفدار و فروش بیشتری دارند. اغلب این محبوبیت به دلیل هزینه کم سوخت و استفاده آسان و تعمیر راحت آن است. آبگرمکن‌های گازی به دو دسته دیواری و ایستاده تقسیم می‌شوند.

آبگرمکن گازی
آبگرمکن گازی به دو دسته دیواری و ایستاده تقسیم می‌شود
پیشنهاد مطالعه

آشنایی با عملکرد آبگرمکن برقی یا الکتریکی

اگر قصد خرید آبگرمکن را دارید، مدل‌ها و انواع مختلف می‌تواند شما را سردرگم کند. یکی از این مدل‌ها، آبگرمکن برقی یا الکترونیکی است، که در نوع مستقیم قرار دارد. دما در آبگرمکن برقی، توسط ترموستات کنترل می‌شود. این آبگرمکن به دلیل استفاده از برق به جای گاز و نفت هیچ آلاینده‌ای تولید نکرده و برای محیط زیست مفید است. اما باید به این نکته هم اشاره کرد که، با استفاده از این آبگرمکن رقم قبض برق شما به شدت افزایش خواهد یافت.

آبرمکن برقی
آبگرمکن‌های برقی، با اینکه آلاینده‌ای تولید نمی‌کنند اما مصرف برق بسیار زیادی دارند
پیشنهاد مطالعه

کارکرد آبگرمکن‌ خورشیدی چگونه است؟

ابگرمکن‌های خورشیدی که به آنها سیستم‌های آبگرم خانگی نیز می‌گویند، می‌توانند در هر آب و هوایی استفاده شوند و سوخت مورد استفاده آنها، آفتاب رایگان است. در نتیجه این مدل از آبگرمکن‌ها، آلاینده‌ای تولید نمی‌کنند. آبگرمکن خورشیدی روی سقف نصب شده و حول محور کلکتورهای حرارتی خورشیدی جهت جذب انرژی خورشید، فعال هستند.
کالکتور پشت بام، مخزن ذخیره، مبدل حرارتی و لوله‌های عایق، کنترلر‌های الکتریکی اجزای مهم تشکیل دهنده آبگرمکن خورشیدی هستند. در این دستگاه نور خورشید توسط یک کلکتور ذخیره و از طریق آن فرایند گرم شدن آب آغاز می‌شود. با استفاده از آبگرمکن خورشیدی، هزینه‌ای بابت سوخت و منبع انرژی پرداخت نخواهید کرد. اما به یاد داشته باشید که، باید هزینه‌های بسیار بالایی برای نصب و لوله کشی آن بپردازید. این نکته را هم در نظر بگیرید که، کار با این آبگرمکن در روز‌های سرد و کوتاه زمستان کمی سخت خواهد بود.
البته خود آبگرمکن‌های خورشیدی برحسب عملکردی که دارند به سه دسته ترموسیفونی، پمپ دار تحت فشار و برگشتی ثقلی تقسیم می‌شوند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کارکرد آبگرمکن خورشیدی می توانید مقاله آبگرمکن خورشیدی چیست و چگونه کار می‌کند؟ را مطالعه کنید.

آبگرمکن خورشیدی
آبگرمکن‌های خورشیدی آلاینده تولید نکرده و برای محیط زیست بسیار مفید هستند

تعریف عمکلرد آبگرمکن هیبریدی

آبگرمکن‌های هیبریدی، انرژی مورد نیاز خود را از گرمای محیط می‌گیرند. یعنی این دستگاه‌ها برای گرم کردن آب درون مخزن، از گرمای محیطی که در آن قرار دارند استفاده می‌کنند. آبگرمکن‌های هیبریدی بسیار بزرگ بوده و تنها برای استفاده در مناطقی که دمای آن‌ها بین 40 تا 90 درجه است مناسب هستند. با اینکه آبگرمکن‌های هیبریدی در بسیاری از هزینه‌ها صرفه جویی می‌کنند، اما تنها راه استفاده از آن‌ها، قرار دادنشان در مکانی بزرگ و عاری از هرگونه وسیله است.

نحوه کار آبگرمکن دو جداره

آبگرمکن دوجداره در دسته غیرمستقیم قرار می‌گیرد. این نوع آبگرمکن بیشتر جهت تامین آب گرم مصرفی ساختمان، درون موتورخانه قرار می‌گیرد. در مدل دوجداره جهت جلوگیری از هدر رفتن انرژی و مقرون به صرفه شدن دستگاه، از یک عایق محافظ در جداره بیرونی استفاده می‌کنند.

چگونگی کارکرد آبگرمکن کویلی

آبگرمکن‌های کویلی در گروه غیر مستقیم قرار گرفته و دارای یک پمپ برای تنظیم دمای آب هستند. بدین گونه که با رسیدن آب به دمای مورد نظر، پمپ جریان آب را قطع کرده و در صورت نیاز به بالا رفتن مجدد دمای آب، پمپ توسط ترموستات فعال شده و جریان آب دوباره وصل می‌شود.
آبگرمکن‌های کویلی علاوه بر مصارف خانگی در انواع مراکز صنعتی، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، مجتمع‌های مسکونی و… کاربرد دارند.

انواع آبگرمکن بر اساس مدل

اگر قصد خرید یک آبگرمکن دیواری دارید، باید با مدل‌های دیگر این دستگاه مانند آبگرمکن مخزن دار نیز آشنا شوید تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید. در ادامه به معرفی آبگرمکن مخزن دار می‌پردازیم.

آبگرمکن مخزن دار چیست؟

آبگرمکن مخزن دار، همانطور که از اسم آن پیداست دارای مخزنی برای نگهداری آب گرم برای استفاده‌های بعدی است. مخزن این آبگرمکن دارای عایق بوده، که به گرم ماندن آب کمک بسیاری می‌کند. این مخزن گنجایشی در حدود سی الی هشتاد گالن آب دارد و دارای سنسوری برای اندازه گیری دمای آب است. هنگامی که دمای آب درون این مخزن، به کمتر از حد استاندارد برسد آبگرمکن با کمک این سنسور دمای آب را بالا می‌برد.
به عبارت دیگر با انجام این فرایند، آب موجود درون مخزن همواره گرم خواهد ماند و شما می‌توانید هر زمان که نیاز به آب داغ داشتید از ذخیره استفاده کنید. آبگرمکن‌های مخزن دار، مناسب نصب در محیط بیرون نیستند و باید در داخل خانه نصب شوند. آبگرمکن‌های مخزن دار، محدود به منبع انرژی خاصی نیستند و در مدل‌های برقی و گازی ارائه می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه

آشنایی با آبگرمکن دیواری

در آبگرمکن‌های دیواری، که به نام بدون مخزن نیز شناخته می‌شوند آب تنها به اندازه استفاده شما در همان لحظه داغ خواهد شد. این یعنی بلافاصله بعد از باز کردن شیر، آب درون لوله‌ها داغ می‌شود، به همین دلیل مصرف انرژی آن‌ها بسیار پایین است. آبگرمکن‌های بدون مخزن یا آبگرمکن دیواری، با سرعت پایینی آب را داغ می‌کنند.
آبگرمکن‌ها با مدل‌ها و قیمت‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. بهتر است قبل از خرید آبگرمکن، ابتدا در مورد قدرت و انواع این دستگاه‌ها تحقیق کنید تا بهترین خرید را داشته باشید. همچنین انتخاب و خرید خود را، از بین برند‌های شناخته شده انجام دهید تا در هنگام سرویس و تعمیر آبگرمکن به مشکل نخورید.

تعمیر آبگرمکن در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس یا تعمیر آبگرمکن دارید یا با هرگونه مشکل در آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
تعمیر آبگرمکن

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام روز بخیر. من در ویلای شمال یک عدد آبگرمکن ایستاده گازی دارم . ولی بدلیل کوچک بودن آن، تنها یکبار میتوان حمام کرد و بعد از هر حمام، باید مدتی صبر کرد تا نفر بعدی حمام کند. این مشکل را با جایگزینی چه آبگرمکنی میتونم برطرف کنم. ترجیح میدم دیواری باشه…

 2. ابگرمکن هیبریدی یعنی برای مناطق کویری فقط خوبه؟ پس شب ها که هوا سرد میشه توی کویر نمیشه از این آبگرمکن استفاده کرد؟

  1. درود بر شما
   برخی از مدل‌های این آبگرمکن‌ها، دارای حالتی هستند که با تغییر آن، می‌توان به صورت برقی از آن‌ها استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است با فروشندگان آبگرمکن در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 3. سلام. من سبزوار زندگی می کنم. میخواستم بدونم آبگرمکن خورشیدی رو میشه روی پشت بوم آپارتمان نصب کرد و به طبقه اول لوله کشید؟ فشار آب و گرماش به اندازه ی کافی هست؟

  1. با سلام
   بله مانعی ندارد. اما بهتر است با کارشناس متخصص تاسیسات گرمایش و سرمایش هم مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا