سرویس و تعمیر خودرو

رادیاتور خودرو و فهمیدن تمام مشکلات رادیاتور خودرو؟

مشکلات رادیاتور خودرو

در اینجا قصد داریم در رابطه با سیستم خنک کننده خودرو، یعنی رادیاتور یا همان رادیات آشنا شویم. همچنین به شما خواهیم گفت که وظیفه رادیاتور خودرو چیست و چه مواردی موجب خرابی رادیاتور می‌شود؟

رادیاتور خودرو چیست؟

موتور خودروی شما در مدت زمانی که روشن است، در سرعت‌های بالا، گرمای زیادی تولید می‌کند که این گرما می‌تواند به تمامی قطعات ماشین آسیب وارد کند، زیرا دمای ناشی از احتراق سوخت و هوا بسیار بالاست. از این رو، خودرو به یک سیستم خنک کننده نیاز دارد تا دمای موتور را کاهش دهد. سیستم خنک کننده یا همان رادیاتور، گرمای موتور را کاهش داده و عملکرد خودرو را بهبود می‌بخشد. زیرا این افزایش دما موجب ذوب شدن سیلندر، واشر سرسیلندر و پیستون خواهد شد.

تعویض رادیاتور خودرو
دمای خودرو آنقدر بالاست که ممکن است قطعات فلزی را نیز ذوب کند
برای تعمیر خودرو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

رادیاتور چگونه دمای موتور را کاهش می‌دهد؟

فرایند خنک کردن موتور خودرو بسیار ساده است و فقط با جریان آب در لوله‌های انتقال و داخل موتور انجام می‌شود. این فرایند به این صورت است که ابتدا آب خنک که در محفظه پایین رادیاتور قرار دارد، از طریق لوله انتقال آب از رادیاتور به موتور، وارد موتور شده و با جریان داخل سیستم موتور، آن را خنک می‌کند. این آب موجب خنک شدن سیلندر شده و به سرسیلندر هدایت می‌شود و گرمای محفظه احتراق را می‌گیرد. در نهایت آبی که دیگر خنک نیست و دمای بالایی دارد، از طریق لوله برگشت آب از موتور، به محفظه بالایی رادیاتور باز می‌گردد.

سپس بعد از خنک شدن، دوباره به چرخه خنک کردن وارد شده و این روند همچنان ادامه دارد.

تعمیر خودرو در محل
هر زمانی که خودرو جوش آمد و درپوش رادیاتور را باز کردید، مراقب صورت و دست خود باشید

رادیاتور خودرو از چه اجزایی تشکیل شده‌است؟

رادیاتور خودرو سیستم پیچیده‌ای ندارد و اجزای تشکیل دهنده آن، شامل چند بخش می‌شود که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

1-شبکه رادیاتور

قسمت اصلی رادیاتور، شبکه آن است. در قسمت پشت و جلوی شبکه رادیاتور، دو فن قرار دارد که هوا را از میان شبکه‌ها عبور داده و موجب خنک شدن آب رادیاتور می‌شوند. آب گرمی که از موتور وارد رادیاتور می‌شود، به واسطه پروانه رادیاتور یا همین دو فن، خنک شده، به محفظه پایین رادیاتور منتقل و دوباره در جریان سیستم خنک کننده قرار می‌گیرد.

2-محفظه پایین رادیاتور

این قسمت محل جمع شدن آب سرد شده داخل رادیاتور است. آب سرد به‌دلیل وزن بیشتری که دارد، در این محفظه جمع شده و در نهایت به لوله انتقال آب به موتور هدایت می‌شود.

3-لوله انتقال آب از رادیاتور به موتور

لوله انتقال آب از رادیاتور به موتور، در پایین‌ترین قسمت رادیاتور قرار دارد. این لوله آب سرد را در جریان خنک کردن موتور و سیلندر هدایت خواهد کرد.

4-لوله انتقال آب از موتور به رادیاتور

آب گرمی که تمام حرارت موتور و سیلندرها را به خود گرفته باید به رادیاتور بازگردد. پس، این آب گرم، از طریق لوله انتقال آب از موتور به رادیاتور، به محفظه رادیاتور منتقل می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده رادیاتور خودرو
رادیاتور از اجرای مختلفی تشکیل شده باید از سالم بودن آنها مطمئن شوید

دلیل کم شدن آب رادیاتور خودرو چیست؟

آب رادیاتور ممکن است به دلایل زیادی کم شود که این موارد شامل:

 • سوراخ شدن رادیاتور
 • خرابی رادیاتور
 • وجود نشتی در شلنگ رادیاتور
 • نشتی بخاری خودرو
 • هوا گرفتن رادیاتور
 • جوش آوردن رادیاتور
 • ایجاد رسوب در رادیاتور
 • خرابی فن رادیاتور
 • سوختن واشر سرسیلندر
 • نشب آب از منبع انبساط
 • و …

می‌شوند. پس هر زمانی که حس کردید آب رادیاتور کم شده، این موارد را بررسی کنید. کم شدن آب خودرو موجب سوختن موتور و آسیب به پیستون‌ها می‌شود که این امر هزینه‌های سرسام‌آوری به همراه دارد.

کم شدن آب خودرو
آب رادیاتور را مرتب چک کنید که از مقدار آن کم نشده باشد

چگونه رادیاتور خودرو را بشویید؟

اول باید بینیم که چرا باید رادیاتور را بشوییم؟

آب شهری مقدار زیادی املاح دارد که در صورت گرم شدن، این املاح رسوب می‌کنند. رسوب ایجاد شده در داخل رادیاتور، به محفظه رادیاتور و لوله‌ها آسیب می‌زند. پس، در صورت ایجاد خرابی در لوله‌ها، روند انتقال آب، درست انجام نخواهد شد.

پیشنهاد مطالعه

برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است آب جوشیده را داخل رادیاتور بریزید و از محلول‌هایی که از رادیاتور محافظت می‌کنند استفاده کنید.

گاهی هم باید نسبت به تعویض آب رادیاتور اقدام کنید. هر زمان که حس کردید آب رادیاتور تغییر رنگ داده، آب آن را تعویض کنید. برای تعویض آب رادیاتور، باید شیر تخلیه که در قسمت زیرین رادیاتور قرار دارد را باز کرده و منتظر باشید تا آب داخل رادیاتور تخلیه شود. سپس دوباره شیر تخلیه را بسته و رادیاتور را با آب جوشیده شده پر کنید. در حین خالی شدن آب رادیاتور، بهتر است موتور چند دقیقه کار کند تا آب موجود داخل شلنگ‌ها و لوله‌ها تخلیه شود.

تعویض آب رادیاتور
هر زمانی که حس کردید آب رادیاتور تغییر رنگ داده، باید آن را تعویض کنید

نشانه‌های خرابی رادیاتور خودرو چیست؟

 • روشن شدن چراغ هشدار خودرو
 • کم شدن آب رادیاتور
 • خارج شدن آب از رادیاتور
 • کارکردن غیرطبیعی خودرو
 • خارج شدن بخار از رادیاتور
 • بالا رفتن دمای آب
 • بالا رفتن درجه آمپر آب
خرابی رادیاتور خودرو
وجود مشکل در رادیاتور، موجب سوختن موتور می‌شود

چه مواردی موجب خرابی رادیاتور خودرو می‌شوند؟

وجود مشکل در اتصالات رادیاتور خودرو

پارگی و یا ترک خوردن لوله‌های انتقال آب

سوختن فیوز فن رادیاتور

خرابی واترپمپ

خرابی ترموستات

سوراخ شدن مخزن آب رادیاتور

چگونه از خرابی رادیاتور خودرو جلوگیری کنیم؟

برای اینکه از خرابی رادیاتور اتومبیل خود جلوگیری کنید، باید وضعیت آن را به‌صورت دوره‌ای بررسی کنید. پیشنهاد می‌شود که اگر تخصصی در زمینه تعمیرات خودرو ندارید، خودتان دست به آچار نشده و از یک متخصص تعمیرات خودرو کمک بگیرید.

نیازی هم نیست که اتومبیل را از منزل خارج کنید. فقط کافیست به سامانه آچارباز اطلاع دهید و از خدمات تعمیر خودرو در محل استفاده کنید، تا در اولین فرصت، تعمیرکار خودرو به منزل و یا هر جای دیگری که شما بخواهید مراجعه کرده و اتومبیلتان را تعمیر کند.

متخصصان آچارباز قادر هستند تا تمامی مشکلات خودروی شما را از خرابی سیلندر گرفته تا تعویض روغن، تعویض لنت، تعویض شلنگ بنزین، عیب‌یابی و مکانیکی، شارژ گاز کولر، تعویض سنسورها و … را نیز انجام دهند.

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
درخواست تعمیر خودرو
4.2/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫24 دیدگاه ها

 1. من ماشینم ۴۰۵ GLX هست و وقتی کولر روشن میکنم ماشین امپرش از وسط میگذره بعد اگر صر بالای پاشه ماشین جوش میاره رادیاتور هم خوبه ولی از بقل هاش بخار زیادی میاد انگار اب خیلی جوشه بعد تازه فن هم خوب خنک میکنه مشکل از چیه؟ از رادیاتوره؟

  1. ایلیا عزیز،
   اگر رادیاتور نشتی ندارد واتر پمپ فرسوده شده است.

 2. من ماشینم ۴۰۵ glx هست وقتی کولر را روشن میکنم بهد یه ربع ماشین اپمرش از وسط میگذره و از رادیاتور وقتی ماشین داغه بدجور بخار میاد که دست ادم میسوزه انگار که امپر چسبونده لطفا بگید چه مشکلی داره رادیاتورم

  1. ایلیا عزیز،
   درب رادیاتور چک شود و هوا گیری کامل از موتور و رادیاتور انجام شود. اگر تکرار شد ترموستات با دمای پایین تر ببندید.

 3. سلام ماشین ۲۰۶ تیپ دو نزدیک سه ساله توی پارکینگه الان میخوام برم درش بیارم چجوری باید چک کنم ببینم رادیاتورش اینا خراب شده یا نه؟ و باید تعوض شه یا تعمیر؟

  1. درود بر شما
   مرتضی عزیز،
   آب رادیاتور را تخلیه و مجدد آب بریزید و هواگیری کنید. در ضمن قبل از استارت باطری تعویض و از سالم بودن تسمه تایم مطمئن شوید. روغن موتور نیز تعویض گردد.

 4. سلام ماشین ۲۰۶اس‌دی را صفحه کلاج عوض کردم تازه قبلا آمپرداغی ماشین به زیر وسط هم نمیرسید الام با کوچکترین حرکت ۴و۵کیلومتر شهری فورا به وسط آمپر وکمی بالاتر میرسد وبالای رادیات خیلی داغ است نمیشود دست زد ولیکن قسمت پایین خیلی سرد است

  1. درود بر شما
   امیرعباس عزیز،
   سیستم مدار آب را هواگیری کنید. اگر مشکل برطرف نشد ترموستات را تعویض کنید.

  1. احمد عزیز،
   برای پیدا کردن نشتی بهترین راه این است که داخل پارکینگ سر پوشیده باشد و زیر ماشین کارتن بگذارید تا صبح نتیجه مشخص می‌شود.
   برای واشر هم راه‌های مختلفی وجود دارد:
   ۱- ماشین بعد از توقف طولانی سخت روشن میشود.
   ۲- پشت درب رادیاتور چله جمع می‌شود.
   ۳- داخل ماشین صدای قل قل می آید.
   ۴- زمانی که خودرو سرد باشد، درب رادیاتور را باز کنید با صدای کمپرس همراه است یا در مواقع شدید تر همرا با برگشت آب است.

 5. با عرض سلام
  خودروی من سمند lx است از وقتی ضدیخ ریختم فن خودرو ۳یا۴دقیقه روشن خاموش میشه و بعد فن یکسره کار می‌کنه ضمنا یه طرف رادیاتور سرد است ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. درود بر شما
   اکبر عزیز،
   موتور مجدد هواگیری شود و اگر مشکل برطرف نشد، نسبت به تعویض ترموستات اقدام نمایید.

 6. مشکل از لوله های شبکه رایاتور میباشد جای گیر دارد اب در کل رادیاتور دور نمیزند به همین دلیل است که ماشین داغ میکند

 7. باسلام،بعضی وقت ها بالای رادیاتور ماشینم سرد وپایین آن گرم است وباعث بالارفتن دمای خودرو میشود ترموستات عوض شده ممنوم می شوم راهنمایی بفرمائید

  1. درود بر شما
   یعقوب عزیز،
   واتر پمپ‌ تعویض شود یا مجاری گردش آب گرفته است.

 8. مطالب وبلاگ بسیار جالب واموزنده و بود باتشکر ازتمامی عزیزانی که در جمع اوری مطالب زحمت کشیدند

  1. باسلام
   محمد عزیز، خواهش می‌کنیم و ممنونیم از شما که نظرتان انرژی بخش تیم آچاباز است.

 9. با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم که داغ بودن قسمت بالای رادیات و سرد بودن قسمت پایین رادیات ماشین دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. درود بر شما
   وحید عزیز،
   به احتمال زیاد ترموستات شما به صورت باز قفل کرده و آب یکسره گردش دارد. به یک تعمیرکار مجرب مراجعه فرمایید.

 10. علت آبریزش از رادیاتور ماشین چیه؟ البته توی تابستون دیدم اینطوری بود

  1. باسلام
   آقا/خانم ملک زاده عزیز، وجود هوا در رادیاتورها ممکن است باعث این اختلال شود. با مطالعه مقاله «چگونه پکیج، رادیاتور و شوفاژ را هواگیری کنیم؟» اقدام به هواگیری رادیاتورهای خود کنید و در فصولی که از رادباتورها استفاده نمی‌شود پیشنهاد می‌کنیم، شیر رادیاتورها را ببندید.

 11. سلام آب رادیاتور هی کم میشود هرچه آب داخلش می ریزم از یه نقطه ای تقریبا زیر دینام و پولی تسمه ای که زیر آن قرار دارد آب گوشت میکند

  1. باسلام
   علی اصغر عزیز لازم است خودروی شما توسط کارشناس بررسی شود شما می‌توانید درخواست تعمیر خودروی خود را از طریق سایت ثبت کنید تا کارشناسان ما مورد را بررسی و رفع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا