به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

راهنمای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی

مشکلات ماشین ظرفشویی

یکی از وسایل تقریبا مدرن و جدید ماشین ظرفشویی است. این ماشین، وظیفه شستن ظروف را انجام می‌دهد ولی در کنار آن شستن میوه نیز در رده عملکردهایش گنجانده شده است. به کمک ماشین ظرفشویی بسیاری از ظروف در کمتر از چند دقیقه شسته و خشک می‌شوند و مجدد می‌توان از آن ها استفاده کرد و یا این که در محفظه‌های کابینت‌های آشپزخانه چیده شوند.

ماشین‌های ظرفشویی گزینه‌های بسیاری برای شستشو را ارائه می‌دهند که به کمک آن‌ها هر نوع ظرف با هر نوع آلودگی قابل شستشو است. شستشوی کریستال‌ها، شستشو در زمان کوتاه، شستشوی سطحی و حتی شستشوی اکونومیک، برخی از گزینه‌های پرکاربرد این وسیله است. عمر این دستگاه معمولا بین ۷ تا ۱۲ سال است.

در صورتی که به نحوه درست از آن استفاده کنید می‌توانید عمر مفید ظرفشویی را بیشتر کنید. به عنوان مثال این که برخی از افراد عادت دارند ماشین ظرفشویی را بسیار کثیف می‌کنند و همان طور با خرده غذاهای داخل ظروف روشن می‌کنند، این کار می‌تواند مشکلات زیادی را برای این وسیله به وجود آورد.

ماشین ظرفشویی نیز مانند هر وسیله برقی دیگر احتمال خرابی و مشکلات بسیاری دارد به خصوص این که ماشین ظرفشویی از هماهنگی آب و برق کار می‌کند پس احتمال بروز مشکلات در این وسیله زیاد است. برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی ابتدا باید کارکرد آن را بشناسید. بسیاری از مشکلات ظرفشویی را خودمان در خانه می‌توانیم برطرف کنیم و برخی دیگر نیز نیازمند این است که با نمایندگی تماس حاصل کرده و درخواست تعمیر وسیله مان را داشته باشیم.

طبق آمار به دست آمده فقط ۱۵% افراد می‌توانند از خدمات گارانتی ماشین ظرفشویی خود استفاده کنند. در ادامه به برخی از مشکلات که ممکن است در هر ماشین ظرفشویی پیش آید می‌پردازیم و راهکارهای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی را با هم مرور خواهیم کرد.

قبل از رفع مشکلات ماشین ظرفشویی چه کار کنیم؟

قبل از این که شروع به بررسی ماشین ظرفشویی کنید و به رفع مشکلات آن بپردازید، باید آن را از برق بکشید و رطوبت‌های اطراف آن را به خوبی خشک کنید. دریچه تامین آب را ببندید هیچ گونه ماده شوینده در داخل ماشین قرار ندهید. ماشین را بعد از ساعت‌ها که از کارکرد خاموش شده است برای تعمیر باز کنید و اجازه دهید طی این مدت موتور ماشین ظرفشویی کاملا بی حرکت در حالت استراحت باشد.

ماشین ظرفشویی کار نمی‌کند؟

از رایج‌ترین مشکلاتی که پس از خرید ماشین ظرفشویی رخ می‌دهد این است که ظرفشویی کار نمی‌کند. برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی هنگامی که کار نمی‌کند، باید در مرحله اول،  مدار برق آنرا بررسی کنید تا متوجه شوید که برق به درستی ظرفشویی وارد می‌شود.

در مرحله دوم از بسته شدن درب ماشین ظرفشویی مطمئن شوید. از آن جایی که بسیاری از مدل‌های ماشین‌های ظرفشویی با بسته شدن درب اصلی کار می‌کنند و تمامی دکمه‌ها روی این درب قرار گرفته است، برای راه‌اندازی و شروع به کار نیاز است که درب ماشین ظرفشویی به دقت و کامل بسته شده تا ماشین ظرفشویی شروع به کار کردن کند. در صورتی که درب ماشین کامل بسته نمی‌شود ممکن است واشر درب خراب شده باشد و یا این که ظروف را به طرز ناهماهنگی چیده باشید که مانع بسته شدن کامل درب شود.

اگر تمام این موارد را بررسی کردید و ماشین ظرفشویی مجدد روشن نشد، می‌توانید کابل یا لوله تخلیه ماشین ظرفشویی را کنترل کنید. یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی این است که از خروجی ماشین ظرفشویی مطمئن شوید که راه آن مسدود نشده نباشد. گاهی هم ممکن است پانل الکتریکی ماشین ظرفشویی سوخته باشد و یا دچار مشکل شده باشد.

برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی که مربوط به پانل است یک مرتبه ماشین ظرفشویی را روشن و مجدد خاموش کنید. در صورتی که ماشین روشن نشد، باید فیوز جایگزین به کار بندید. دکمه روشن و خاموش ماشین ظرفشویی را نیز بررسی کنید احتمال این که برق به این قسمت ماشین وارد نشود زیاد است و یا این که به صورت کلی این دکمه دچار مشکل شده باشد و نیاز به تعمیر داشته باشد.

ماشین ظرفشویی کار نمی کند

تایمرهای ظرفشویی درست کار نمی‌کنند؟

یکی از قابلیت‌های مهم ماشین ظرفشویی که در صرفه‌جویی انرژی بسیار موثر است، استفاده ماشین ظرفشویی از تایمرهای گوناگون است. زمانی که شما تایمری را بر حسب ظرفی که داخل ماشین چیده‌اید انتخاب می‌کنید ماشین طبق آن پیش می‌رود و زمان آبکشی و همچنین خشک‌کن را نیز محاسبه می‌کند. از راه های رفع مشکلات ماشین ظرفشویی بررسی عملکرد تایمر است.

در صورتی که تایمر انتخابی شما اجرا نشود، باید سوئیچ درب ماشین ظرفشویی را کنترل کنید. برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی که مربوط به سوئیچ ماشین ظرفشویی است با کمک یک پیچ گوشتی داخل پانل درب را باز کنید. ممکن است اتصالاتی در این قسمت به هم خورده باشد البته بهتر است برای تعمیر ماشین ظرفشویی با نمایندگی یا شرکت های خدماتی تماس بگیرید.

آب به داخل ماشین ظرفشویی نمی‌آید؟

ممکن است ماشین ظرفشویی را روشن کنید بعد از اتمام کار متوجه شوید که هیچ کدام از ظرف‌ها شسته نشده است و درست مثل اول خشک و کثیف هستند. برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی آن دسته که مربوط به عدم آبرسانی است، ابتدا آب ماشین ظرفشویی و دریچه ورود آب را به خوبی کنترل کنید و مطمئن شوید که دریچه تخلیه به درستی به محل تخلیه متصل شده است. در حالت عادی با چرخاندن دریچه آب در جهت عقربه‌های ساعت راه آب را می‌توان باز کرد.

پیشنهاد مطالعه

راه کار بعدی برای رفع مشکل آب ماشین ظرفشویی این است که هنگامی که ظرفشویی خنک است و از زمان شستشوی آن مدت زیادی گذشته است شناور داخل ماشین را نگاه کنید. شناور معمولا یک درب برجسته پلاستیکی کوچک یا یک سیلندر است که داخل پایه وان در نزدیکی جلو و درون محوطه چیدمان ظروف قرار دارد. درب شناور را باز کنید تا بتوانید داخل آن را مشاهده کنید. با کمی تکان دادن آن می‌توانید ببینید یا بشنوید که شناور ماشین ظرفشویی داخل آب محفظه حرکت می‌کند. در صورتی که آب به اندازه کافی داخل شناور نباشد احتمالا لوله کشی آب به درستی انجام نشده است و یا این که آب به اندازه کافی وارد ماشین ظرفشویی نمی‌شود.

علت نشت آب از درب ماشین ظرفشویی چیست؟

گاهی ماشین ظرفشویی هنگامی که در حال کار کردن است، متوجه می‌شوید که از درب آن مقداری آب نشتی دارد برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی مرتبط با  نشتی آب از داخل ماشین ظرفشویی به بررسی درب بپردازید. ممکن است که درب ماشین ترک هایی پیدا کرده باشد که مانع از بسته شدن کامل آن شود.

گاهی نیز علت می‌تواند واشر درب باشد. برای رفع مشکل واشر نیز کافی است یک واشر جدید جایگزین کنید. اگر دستگاه  خود را مملو از ظروف کرده‌اید و آن‌ها درست در سرجایشان نچیده باشید آب و کف داخل ماشین ظرفشویی به دیواره داخلی درب برخورد می‌کند و از درزها بیرون می‌ریزد و شاید هم ظروف بر روی سوئیچ شناور گیر کرده‌اند و مانع عملکرد صحیح آن می‌شوند.

نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی نیز به دلیل استفاده بیش از حد از مواد شوینده مخصوص این وسیله است. برای رفع مشکل نشت آب از زیر دستگاه باید ابتدا پایه‌های  را تنظیم کرده و این که به میزان مورد نیاز از قرص‌ها یا شوینده‌های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کرد. در ضمن کنترل شیلنگ ماشین نیز می‌تواند برای رفع مشکل موثر باشد.

چیدمان درست ظرف در ماشین

تمام ظروف بعد از شستشو به درستی خشک نشده‌اند

مرحله خشک‌کن ماشین ظرفشویی یک مرحله بسیار مهم و کار آمد است. به دلیل این که شما پس از پایان کار به راحتی می‌توانید ظروف شسته و خشک شده را یا استفاده کنید و یا داخل کابینت‌ها قرار دهید و دیگر نیازی به خشک کردن با دستمال و  مشکلات ناشی از آن نخواهید داشت.

ولی ممکن است بعد از این که کار ماشین ظرفشویی تمام شد متوجه شوید که تمامی ظروف داخل ماشین به درستی خشک نشده‌اند و هنوز برخی از آن‌ها کامل خیس هستند. بهترین راه برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی به خصوص برنامه خشک کن می‌بایست ترموستات ظرفشویی را به درستی کنترل کنید. در برخی از ماشین ها ترموستات در بالای ماشین قرار دارد. این ترموستات می‌تواند باعث خاموش شدن عمل گرم کردن شود. با استفاده از یک مولتی متر می‌توانید این ترموستات را تنظیم کنید. در نهایت برنامه کمک شستشو را بررسی کنید تا در زمان خودش انجام گیرد.

 

تعمیر ماشین ظرفشویی در محل با آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات و تعمیرات انواع ماشین ظرفشویی آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید، تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی

با ماشین ظرفشویی بد بو چه کار کنیم؟

را‌ه‌های بسیاری برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی وجود دارد. ولی بسیاری از ماشین‌ها به محض باز کردن درب بوی بسیاری بدی از آن‌ها به مشام می‌رسد. این حالت سبب می‌شود که هیچ رغبتی برای قرار دادن ظروف داخل آن به وجود نیاید. برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی به خصوص بوی بد آن باید نظافت و نظم را هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی بیشتر رعایت کنید.

ظروف غذا را با مواد غذایی داخل دستگاه ظرفشویی قرار ندهید. هر چند که فیلتر ماشین  وظیفه‌ای جز جمع کردن این مواد غذایی ندارد. ولی جمع شدن این مواد چرب و بد بو می‌تواند محیط داخل ماشین ظرفشویی علاوه بر بد بو کردن به محلی نمناک و آلوده نیز تبدیل کند. کافی است قبل از قرار دادن ظروف داخل ماشین مقداری از مواد غذایی که بر روی آن‌ها چسبیده را با یک دستمال یا فرچه دور ریخته و آن‌ها بدرستی بچینید. پس از هر بار شستشو نیز حتما فیلتر کف ماشین ظرفشویی را بشویید و تمیز کنید تا هیچ گونه ماده غذایی در این قسمت انباشته نشود.

قرار دادن ظروف پلاستیکی نامرغوب نیز می‌تواند بوی نامطبوعی در ماشین ظرفشویی ایجاد کند. این ظروف با حرارت داخل ماشین ظرفشویی گرما دیده و بوی نامطبوعی را از خود منتشر می‌کنند. در این صورت به راحتی می‌توانید به بررسی داخلی ماشین ظرفشویی برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی نیز بپردازید.

رفع مشکلات ماشین ظرفشویی در قسمت تخلیه آب

در صورتی که زمان کار ماشین  تمام شد و درب آن را باز کردید و متوجه شدید که مقدار زیادی آب درون ماشین ظرفشویی جمع شده است، دستگاه شما دچار اختلال در تخلیه آب شده است.

در صورتی که میزان آب بیش از حد باشد در حدی که از شکاف هوا و یا بالای پمپ بیرون بزند، مشکل از مسیر حرکتی آب است که احتمالا قسمتی از آن تخلیه نمی‌شود و یا این که شیلنگ تخلیه درست عمل نمی‌کند. برای رفع این مشکل باید فیلتر هوای بالای سینک ماشین ظرفشویی خود را برداشته و با یک وسیله زبر مانند یک مسواک آن را خوب تمیز کنید تا انسداد و گرفتگی در این ناحیه به کلی برطرف شود.

 

برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی که مرتبط با تخلیه آب است باید ابتدا ماشین ظرفشویی را از برق کشیده و صافی را بردارید. در پوش توپی را باز کنید. بازوی اسپری آب را نیز بردارید. با یک مسواک یا برس این قسمت را به خوبی پاک کرده و مجدد تمامی قسمت‌ها را سرجای خود قرار دهید. اگر با انجام این کار نتوانستید برای رفع مشکل تخلیه آب کاری انجام داده باشید، باید به سراغ مسیر تخلیه آب بروید. دریچه تخلیه را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را با یک برس کاملا تمیز کنید در صورت انسداد شدید می‌بایست یک شیلنگ جدید برای ماشین ظرفشویی خود تهیه کنید.

چرا چراغ نمک بی علت روشن می‌شود؟

اگر محل ذخیره نمک ماشین ظرفشویی سرخالی شود و یا این که ماشین ظرفشویی به نمک مخصوص نیاز داشته باشد چراغ مربوط به این بخش خود به خود روشن می‌شود ولی اگر این چراغ دائم روشن شود یا این که با وجود نمک کافی باز هم چراغ مربوطه روشن باشد، مشکلی در این قسمت وجود دارد.

برای رفع مشکل چراغ نمک ماشین ظرفشویی چند عامل را بررسی کنید. نخست این که شاید ظروف مانع بسته شدن درب محفظه نمک شده باشند. دوم این که بازوی آب فشان به ظروف برخورد کرده و به علت این که درست در سرجای خود قرار ندارد مانع جریان نمک مخصوص شده باشد یا این که منافذ بازوی آب فشان گرفته است و جریان شستشو به درستی انجام نمی شود. در نهایت به بررسی نمک مخصوص بپردازید. ممکن است تاریخ انقضای آن به اتمام رسیده باشد. بهتر است جهت پیشگیری از صدمات وارده به ماشین ظرفشویی از مواد مصرفی با کیفیت عالی استفاده کنید.

رفع مشکل درست تمیز نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی باید تمامی ظروف داخلش را به طور کامل شسته و تمیز کند. این عملکرد در حالت‌هایی مانند کریستال شوی به قدری قوی انجام می‌شود که تمامی ظروف علاوه بر تمیز شدن، درخشنده نیز خواهند شد.

در صورتی که پس از خاموش شدن دستگاه ظرفشویی متوجه شدید که این عملکرد به طور دقیق و کامل انجام نشده است و ظروف به خوبی تمیز و شفاف نشده است مشکلاتی وجود دارد. برای رفع این مشکل باید قبل از قرار دادن ظروف تمامی آن‌ها را از خرده غذا پاک کنید و اجازه ندهید که زمان زیادی ظروف کثیف بمانند و چربی‌ها بر روی آن ها خشک شود.

ظروف را درست در جای خود قرار دهید و از روی هم گذاشتن آن‌ها خودداری کنید به نحوی که آبرسانی به تمامی قسمت‌های ظروف به راحتی انجام شود. مطمئن شوید که آب فشان به ظرف بلند یا بزرگی برخورد نمی‌کند. این کار باعث می‌شود چرخش آب فشان به درستی انجام نشود و ظروف کاملا شسته نشوند. علاوه بر تمامی این‌ها برنامه انتخابی برای شستشوی ظروف را درست انتخاب کنید.

علت جمع شدن کف در ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات بعد از تمام شستشویی ظرف ها می بینید که کف مایع تمیز کننده هنوز انتهای ظرفشویی قرار دارد. شما نمی دانید که باید چه کاری انجام دهید: در ادامه چند راهکار عالی معرفی خواهیم کرد:

ماده شوینده مناسب استفاده کنید

به دلیل اینکه اگر مواد شوینده ای که استفاده می کنید برای ظروف نباشد؛ ماشین نمی تواند آن ماده را خارج کند. بهترین راهکار این است که از نمک خوراکی استفاده کنید و ماشین لباسشویی را روشن کنید تا کف را خارج کند.

پرکردن زیاد مایع ظرفشویی در مخزن

دقت کنید! اگر مایع شوینده را بیش اندازه وارد مخزن کنید نمی توانید به همین راحتی ها آنرا از دستگاه خارج کنید. در ابتدای کار حتما حواستان را جمع کنید که به اندازه مشخص مواد شوینده ظروف داخل مخزن خالی کنید.

بررسی دریچه ورودی آب

دریچه مخزن آب ظرفشویی را بررسی کنید، شاید دریچه مشکلی داشته باشد و به خوبی آب را وارد ماشین نکند اینطوری ظرف ها به خوبی شسته نمی شوند. همین موجب می شود که کف ها در داخل دستگاه باقی بماند. شیر ورودی ماشین ظرفشویی اغلب در پایین و سمت راست قرار دارد.

 

منابع:

hometips.com
digitaltrends.com
homeguides.sfgate.com

 

 


نویسنده :

 • Avatar سحر گفت:

  سلام؛ خسته نباشین؛ ماشین ظرف شویی من بعداز اتمام شستشو، درب ماشینو ک باز میکنم چندتا آلارم میده؛ مشکل خاصی داره؟

  • Avatar تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   لطفا دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی را بررسی کنید. اگر دلیل این مشکل را نیافتید، با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید.

 • Avatar فرهاد گفت:

  ممنون از مطالبتون
  ماشین ظرف شویی من اب جمع میشه توش ولی به اون پره که بالا قرار داره اب نمیرسونه علتش چیه ؟؟؟؟؟

 • Avatar ژاله گفت:

  سلام وقت بخیر.ماشین ظرفشویی من ال جی de24wهست.چند هفته هست که زمانی که شستشو کامل میشه درب ماشین رو که باز میکنم قبل از اینکه بخواد کامل باز بشه تقریبا تو زاویه ۴۵درجه که قرار میگیره یه صدای تق در قسمت راست میشنوم و یه مقدار در ماشین سفت میشه که باید با فشار بیشتری بازش کنم. و زمانی که فشارمیدم تا درباز بشه در قسمت کف ماشین سمت راست نزدیک لولا یه مقدار کف ماشین بالا میاد و برمیگرده سرجای اصلیش. در که کامل باز شد از اون لحظه باز و بسته شدن در کامل روان و راحت میشه.فقط هنگام شستشو این اتفاق میوفته. تعمیرکار اومده نگاه کرده.دستگاه رو باز نکرد ولی گفت همه چیزش سالمه لولاهاشم بدون بازکردن گفت سالمه. اما هربار این اتفاق میوفته و من میترسم ازاینکه بخوام مجددا ازش استفاده کنم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 • Avatar لیلی گفت:

  کد خطای elو slدر ماشین ظرفشویی کندی چیست

  • Avatar تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   لطفا برای راهنمایی و پاسخ به سوالتان با پشتیبانی آچارباز با شماره گیری ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید.

 • Avatar محسن الله بیگی گفت:

  سلام چرا ماشین ظرفشویی ال جی لرزش داره؟ تعمیرکارتون برند ال جی رو هم تعمیر می کنند؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   شاید ماشین ظرفشویی شما تراز نیست یا دیگ آن شل شده است. بلی، تعمیکار ماشین ظرفشویی آچارباز پ، برند ال جی هم تعمیر می‌کند.

 • Avatar فاطمه گفت:

  سلام. ممنون از مطالبی که به اشتراک میگذارید.
  ماشین ظرفشویی من ظرفارو خوب خشک میکنه ولی داخل بدنخ قطرات فراوون آب دیده میشه و از سبدها آب میچکه. طبیعیه؟درش رو یک روز کامل باز گذاشتم ولی خشک نشد

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   ممکن است ماشین ظرفشویی شما قادر به تخلیه کامل آب نباشد. مسیر خروج آب را بررسی کنید که گرفتگی نداشته باشد.

 • Avatar پیرYخندان گفت:

  سلام، ممنون از مطالب خوبتون. میخواستم بپرسم ،ماشین ظرفشویی رو که روشن میکنیم، بعد از پنج دقیقه، فیوز میپره. دلیلش چیه؟ از فیوز بوی سوختگی میاد

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   در سیستم کابل کشی منزل شما مشکلی ایجاد شده که باید توسط کارشناس برق بررسی شود. در اولین فرصت باید این مشکل را پیگیری کنید. شما می توانید درخواست اعزام برق کار را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • Avatar بهراد گفت:

  وقت به خیر دیشب ماشین کار میکرد و در موقع کار رعد و برق زد و ماشین ظرفا رو نشسته و اب هم داخل ماشین هر چی میخوایم ماشین رو ریستارت کنیم متاسفانه عمل نمیکنه. هم از طریق دکمه ستارت هم از طریق سیتینگ بعد ریستارت وقتی میخوایم ماشین رو راه بندازیم همه ش میگه در ماشین باز است ممنون میشم راهنمایی کنید

 • Avatar زهرا گفت:

  ماشین ظرفشویی من رو تایم ۱۴ دقیقه گیر کرده چیکار باید کنم

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   مشکلات تایمر ماشین ظرفشویی به خرابی فیوز، خرابی تایمر، بروز اتصال در سیم کشی ماشین ظرفشویی و … برمیگردد که باید توسط تعمیرکار ماشین ظرفشویی بررسی شود.

   برای اینکار شما می توانید درخواست تعمیر ظرفشویی در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • Avatar سمیرا گفت:

  مرسی از مقاله خوبتون. ماشین ظرفشویی من ظرف هارو خوب خشک نمیکنه! دلیلش چی هست؟ قابل تعمیره؟

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >