به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

چگونه مشکلات کامپیوتر را تشخیص دهیم؟

تشخیص ایراد کامپیوتر

برای انجام بیشتر کارهای شخصی و شغلی از کامپیوتر استفاده می‌کنیم. حال اگر در حین کار دستگاه شما دچار مشکل شود چه می‌کنید؟ در این بحث به بررسی روش های تشخیص ایراد کامپیوتر خواهیم پرداخت. همچنین می‌توانید برای تعمیر کامپیوتر در محل، درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

امروزه استفاده از کامپیوتر به بخش جدایی ناپذیر زندگی مردم تبدیل شده است. همه افراد به نوعی با آن سر و کار دارند و در همه مکان‌ها و ادارت شاهد استفاده از کامپیوتر برای امور شخصی و یا شغلی هستیم. با این وجود، یکی از دغدغه‌ها و مشکلات مرتبط با کامپیوتر ایرادها و عیوبی است که برای دارندگان و استفاده کنندگان از آن پیش می آید. از این رو، تشخیص ایراد کامپیوتر یکی از مهم­ترین و اساسی‌ترین کارهایی است که هر فردی در زمان مواجه شدن با مشکلات کامپیوتر باید انجام دهد.

ولی با این وجود، هر فردی برای تشخیص ایراد کامپیوتر، باید اطلاعات لازم و کافی در مورد کامپیوتر و ایرادهای اساسی و شایعی که برای آن به وجود می آید را داشته باشد.

همان طور که می­دانید، کامپیوتر از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده است، و ایرادهای آن نیز می­تواند در هر دو بخش رخ دهد.

۱- ایرادهای سخت افزاری و نرم افزاری

هر کامپیوتری احتمال دارد، دچار ایرادهای سخت افزاری و نرم افزاری شود، که در تشخیص ایراد کامپیوتر باید نرم افزاری و سخت افزاری بودن آن مشخص شود. از این رو، در ادامه به بررسی برخی از ایرادهایی که ممکن است هم منشا سخت افزای و هم منشا نرم افزاری داشته باشند بپردازیم.

۲- آبی رنگ شدن صفحه نمایش یا صفحه مرگ

یکی از ایرادهایی که برای استفاده کنندگان از کامپیوتر ممکن است، پیش بیاید، آبی رنگ شدن صفحه نمایش کامپیوتر می­باشد. آبی رنگ شدن صفحه نمایش کامپیوتر از جمله ایرادهای سخت افزاری است، که می تواند به دلیل خرابی و مشکل هارد دیسک، ایراد خرابی رم کامپیوتر، افزایش دمای بیش از حد کامپیوتر، تحت فشار بودن پردازنده و یا همان CPU و یا تحت فشار بودن کارت گرافیکی (VGA) کامپیوتر به وجود آید.

برای تشخیص ایراد کامپیوتر در زمینه آبی شدن صفحه نمایش، بهترین راه حل جایگزینی است. یعنی بهتر است، برای تشخیص ایراد کامپیوتر قطعاتی را که فکر می­کنید، ایراد از آنها است را با قطعات نو و جدید جایگزین کنید. ولی اگر ایراد از آن قطعه نبود، به سراغ قطعه بعدی رفته و آن را بررسی کنید.

 

تعمیر کامپیوتر در محل با آچارباز
سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر

 

۳- ضعف کارت گرافیک کامپیوتر

یکی از ایرادهای کامپیوتر که بسیاری از افراد با آن مواجه می­شوند، ضعف کارت گرافیکی کامپیوتر است، چرا که امروزه در هر لحظه و ساعت بازی­ها و نرم افزارهایی با گرافیک­های بالا به بازار عرضه می‌شوند. در حالی که در بسیاری از مواقع گرافیک موجود روی کامپیوترها قدیمی هستند، از این رو، در اجرای برنامه‌ها و یا کارهای گرافیکی کامپیوتر به مشکل برمی‌خورند و دچار ایراد می­شود.

برای تشخیص ایراد کامپیوتر در زمینه کارت گرافیکی بهترین کار این است، که با توجه به عدم اجرای برنامه‌ها و نرم افزارها و همچنین با توجه به این که کارت گرافیک قدیمی است، ابتدا کارت گرافیک را آپگرید کنید تا مشکل برطرف شود. اما اگر مشکل ضعف گرافیک با ارتقای کارت گرافیک هم برطرف نشد در آن صورت برای تشخیص ایراد کامپیوتر باید به دنبال روش­های دیگر باشید.

با این حال، از دیگر مشکلاتی که در بسیاری از کامپیوترها به وجود می آید، ایراد در کارت گرافیکی است، که برای تشخیص ایراد کامپیوتر در زمینه کارت گرافیک می­توانید به علائم و نشانه‌های آن که برخی از آنها عبارتند از ظاهر شدن خط­های افقی و عمودی در صفحه نمایش، شنیده شدن بوق بلند از مادر بورد، عدم مشاهده تصویر بعد از روشن شدن کامپیوتر، عدم مشاهده محیط بوت بعد از روشن شدن کامپیوتر و عدم توانایی ورود به محیط داخلی ویندوز اشاره کرد.

در صورتی که متوجه خرابی و ایراد در کارت گرافیک شدید، ابتدا برای بر طرف کردن آن مشکلات نرم افزاری را بررسی کنید. برای اینکار می­توانید از صفحه کنترل پنل وارد بخش سیستم و امنیت شده و مدیریت دیوایس را انتخاب کنید و بر روی گزینه Display Adapters کلیک تا مشخصات و نام کارت گرافیکی خود را مشاهده کنید و بر اساس آن به رفع مشکل بپردازید. ولی اگر علت مشکل از سخت افزار کامپیوتر باشد، شاید لازم شود که کارت گرافیک تعویض گردد.

۴- داشتن کیس بزرگ

از دیگر ایرادهای کامپیوتر در مقایسه با سایر لوازم الکترونیکی مانند لپ تاپ می­توان به داشتن کیس­های بزرگ اشاره کرد، در بسیاری از مواقع کیس­های بزرگ بسیار جاگیر هستند و سر و صدای زیادی هم ایجاد می‌کنند. همچنین به دلیل اینکه کیس کامپیوتر بزرگ است، جابه جایی و نقل و انتقال آن هم با مشکل مواجه می­شود و حتی در زمان مواجه شدن با ایراد، امکان تشخیص ایراد کامپیوتر تا حدی سخت‌تر است. از این رو، می­توان گفت که داشتن کیس بزرگ یکی از ایرادهای کامپیوتر است.

تشخیص ایراد کامپیوتر

۵- ایجاد سر و صدای زیاد

تشخیص ایراد کامپیوتر اگر چه تا حدی نیاز به تبحر و تخصص دارد و شاید هر کسی به راحتی نتواند ایراد آن را شناسایی کند. ولی با این حال، برخی از ایرادهای کامپیوتر به راحتی توسط افراد عادی قابل تشخیص هستند. ایرادهایی مانند سر و صدای زیاد کامپیوتر که اکثر افراد در حین کار با آن متوجه این ایراد می‌شوند، ولی اینکه ایراد سر و صدای زیاد کامپیوتر مربوط به کدام مشکل و یا خرابی کدام قطعه است، شاید کار دشواری باشد.

با این حال در بسیاری از مواقع به دلیل اینکه فن کامپیوتر با گرد و خاک پوشانده شده است و یا لق شدن محل قرار گیری فن موجب سروصدای کامپیوتر می‌شود. برای تشخیص ایراد کامپیوتر می­تواند فن کامپیوتر را بررسی کنید و اگر گرد و خاک گرفته باشد، آن را با دستمال تمیز کرده و اگر لق شده است، آن را در محل خود سفت کنید. با این حال، در برخی موارد گرد و خاک گرفتن فن‌های گرافیکی و پردازنده و کیس هم سبب می‌شود که فن دور تند کار کند و سر و صدای زیادی ایجاد شود.

۶- داغ شدن بیش از حد کامپیوتر

داغ شدن بیش از حد کامپیوتر از دیگر ایرادهای رایج و شایع در کامپیوتر است. بسیاری از دارندگان و استفاده کنندگان کامپیوتر متوجه داغ شدن بیش از حد آن و افزایش دمای دستگاه می‌شوند. داغ شدن بیش از حد کامپیوتر می­تواند به دلایل سخت افزاری و نرم افزاری به وجود آید. که برای رفع علل نرم افزاری آن می­توان به ویروسی شدن دستگاه، اجرای همزمان چند برنامه و نرم افزاری، نصب کردن برنامه‌ها و نرم افزارها که ناسازگار با گرافیک دستگاه هستند و فشار وارد شدن به پردازنده دستگاه اشاره کرد.

در همه این موارد می­توان با بررسی­های نرم افزاری به تشخیص ایراد کامپیوتر اقدام کرد. ولی داغی بیش از حد کامپیوتر تنها به دلیل نرم افزاری به وجود نمی­آید و ممکن است دلایل سخت افزاری هم داشته باشد، که در این صورت اولین کار برای رفع آن، بررسی کردن اتصالات کامپیوتر است. در برخی مواقع استفاده از اتصالات قدیمی مانند IDE و یا نداشتن تهویه مناسب سبب داغ شدن بیش از حد کامپیوتر می­شود.

۷- کند شدن سرعت و عملکرد کامپیوتر

کامپیوترها هم مانند سایر دستگاه­های الکترونیکی بعد از مدتی استفاده و قدیمی شدن، تا حدی کند می‌شوند. ولی در برخی مواقع با وجود اینکه از عمر کامپیوتر مدت زمان زیادی نگذشته است، ولی کامپیوتر دچار ایراد شده و عملکرد و سرعت آن کند می گردد. کند شدن کامپیوتر می­تواند به دلایلی مانند ویروسی شدن کامپیوتر، داغ شدن بیش از حد آن، استفاده از نسخه‌های نامعتبر ویندوز، نصب نرم افزار و برنامه­های سنگین و غیره به وجود آید. برای تشخیص ایراد کامپیوتر می­توان تا حدی با بررسی‌های نرم افزاری انجام شده، مشکل کند شدن و تاخیر در عملکرد و کارآیی کامپیوتر را برطرف کرد.

پیشنهاد مطالعه

۸- هنگ کردن کامپیوتر

می­توان گفت که هنگ کردن کامپیوتر یکی از ایرادهای اساسی بیشتر کامپیوترها است و برای رفع هنگ کردن کامپیوتر نیازمند تشخیص ایراد کامپیوتر به ویژه ایرادی که سبب هنگ کردن آن شده است، دارید. هنگ کردن کامپیوتر یعنی اینکه، کامپیوتر هیچ عکس العملی از خود نشان نمی­دهد و در برابر ورودی­های کاربرد خنثی است و یا ورودی و خروجی‌های عجیب و غریب نمایش می­دهد.

علل زیادی می تواند سبب هنگ کردن کامپیوتر شود، که برای تشخیص ایراد کامپیوتر نیازمند بررسی این علل و دلایل هستید. از جمله عللی که سبب هنگ کردن کامپیوتر می­شود، می­توان به مشکلات هارد دیسک، تداخلات سخت افزاری، ویروسی شدن کامپیوتر، داغ کردن بیش از حد کامپیوتر و غیره اشاره کرد، که برخی از این علل سخت افزاری و برخی دیگر نرم افزاری هستند.

۹- بوت نشدن کامپیوتر

از دیگر ایرادهای شایع و رایج کامپیوتر می­توان به ایراد بوت نشدن کامپیوتر اشاره کرد. برای بسیاری از افراد ممکن است این ایراد پیش بیاید، که در زمانی که می­خواهند کامپیوتر خود را راه اندازی کنند، متوجه می‌شوند که کامپیوتر راه اندازی نمی‌شود و دچار ایراد شده است. در برخی از مواقع ممکن است به دلایل سخت افزاری مانند ایراد هارد و یا مادربرد، سبب بوت نشدن کامپیوتر شود.

ولی گاهی هم دلیل بوت نشدن کامپیوتر مربوط به علل نرم افزاری و سیستم عامل دستگاه است، که برای تشخیص ایراد کامپیوتر باید به بررسی علل نرم افزاری و سپس علل سخت افزاری بپردازید. ایرادهایی که در هارد دیسک کامپیوتر، پردازنده، رم، کارت گرافیک و غیره … به وجود می­آید، می­تواند دلیل سخت افزاری بوت نشدن سیستم باشد.

تشخیص ایراد کامپیوتر

۱۰- بالا نیامدن سیستم عامل ویندوز

یکی از ایرادهای شایع در کامپیوترها که بسیاری از افراد ممکن است با آن مواجه شوند، بالا نیامدن سیستم عامل است. برای بررسی و عیب یابی بهترین راه این است که در درجه اول همه اتصالات برقی کامپیوتر را چک کنید و در صورتی که مشکلی نداشت، می توانید به بررسی مشکلات و ایرادهای کارت گرافیک، حافظه رم، پردازنده و مادربرد و دیگر سخت افزارها بپردازید و تک تک آنها را بررسی کنید، تا بتوانید به تشخیص ایراد کامپیوتر پی ببرید. در بسیاری از مواقع دلیل روشن نشدن کامپیوتر ایراد پیدا کردن یکی از قطعات مانند رم و یا پردازنده و حتی منبع تغذیه سیستم می‌تواند، باشد.

۱۱- ایراد در منبع تغذیه یا پاور کامپیوتر

با وجود اینکه بسیاری از افراد در هنگام خرید کامپیوتر به منبع تغذیه آن توجه ویژه­ای دارند، ولی با این وجود، در برخی موارد منبع تغذیه سیستم دچار ایراد می­شود. تشخیص ایراد کامپیوتر که ناشی از منبع تغذیه باشد، کار آسانی نیست، ولی با این حال، اگر به نشانه‌هایی مانند ریستارت ناگهانی سیستم و کرش­های عجیب، مشاهده ناگهانی صفحه آبی و یا صفحه مرگ، خارج شدن صدای اضافی از سیستم و یا کار کردن فن در زمانی که سیستم خاموش است و این قبیل موارد برخورد کردید، در این صورت می­توان گفت که این ایرادها اشاره به مشکلات منبع تغذیه سیستم دارد.

تشخیص ایراد کامپیوتر در زمینه پاور برای بسیاری از استفاده کنندگان کامپیوتر امری اساسی است. برخی از دلایل سخت افزاری مانند بالا رفتن دمای پردازنده، کند شدن سیستم، و یا ریست ناگهانی آن، عدم شناسایی دستگاه یو اس بی، روشن نشدن دستگاه و یا خاموش شدن بلافاصله آن و تغییر ظاهری اجرای داخلی پاور از جمله علائم و نشانه­های ایراد در پاور کامپیوتر است. بسیاری از مشکلات و ایرادهای مربوط به پاور قابل برطرف کردن هستند ولی در برخی موارد نیاز است که پاور سیستم تعویض شود

۱۲- ایراد پورت یو اس بی (USB)

یکی از ایرادهای کامپیوتر که ممکن است، برای خیلی از افراد پیش آید، کار نکردن پورت یو اس بی است. بسیاری از افراد وقتی می‌خواهند یک دستگاه جانبی را به کامپیوتر خود متصل کنند، متوجه می­شوند که کامپیوتر آن را شناسایی نمی­کند. برای تشخیص ایراد کامپیوتر در خرابی و مشکل پیدا کردن پورت یو اس بی راه­های زیادی وجود دارد. گاهی به دلیل شل شدن پورت یو اس بی، کامپیوتر قادر به شناسایی آن نیست و یا به دلیل وجود گرد و خاک داخل پورت، دستگاه قادر به ایجاد ارتباط نمی­شود. در هر صورت برای تشخیص ایراد کامپیوتر باید ابتدا علت مشکل و ایراد پورت را تشخیص داده و سپس به رفع آن اقدام کنید.

۱۳- ریبوت مکرر سیستم

گاهی برای برخی از افراد استفاده کننده و دارنده کامپیوتر این مشکل پیش می­آید که سیستم به صورت خودکار و ناگهانی ریبوت می­شود. ریبوت خودکار سیستم یکی از مشکلات اساسی در بسیاری از کامپیوترها است. در برخی موارد ویروسی شدن سیستم و ورود انواع بدافزارهای مخرب به سیستم سبب ایجاد ریبوت مکرر سیستم می­شود و گاهی هم قدیمی بودن درایورها موجب ایجاد این مشکل می­گردد. ریبوت شدن مکرر کامپیوتر اگر چه می­تواند دلایل زیادی داشته باشد، ولی در بسیاری از مواقع با بررسی­های اولیه قابل رفع کردن است.

۱۴- ایراد در قسمت هارد دیسک کامپیوتر

خرابی و وجود مشکل در هارد دیسک کامپیوتر یکی از مشکلات شایع در بسیاری از سیستم­های کامپیوتری است. تشخیص ایراد کامپیوتر در زمینه هارد دیسک بسیار مهم است و باید افراد از تخصص و آگاهی کافی برخوردار باشند. چرا که در صورتی که تشخیص ایراد کامپیوتر در هارد دیسک به درستی انجام نشود، می تواند خسارت جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

از این رو، برای تشخیص ایراد هارد بهترین کار استفاده از برنامه و دستور کاربردی Chkdsk utility است. این برنامه برای تعمیر و ترمیم کردن ایراداتی که در هارد کامپیوتر مربوط به بدسکتور، ایراد فایل­ها، از دست دادن کلاسترها و خطاهای دایرکتوری، کاربردهای زیادی دارد. برای دسترسی به این برنامه می توانید از My computer  اقدام کنید و در بخش Properties، روی تب Tools کلیک کنید و دکمه Check Now را انتخاب کنید.

البته به جز این روش، برنامه­هایی هم وجود دارند، که شرکت­های سازنده هارد آن­ها را عرضه می­کنند، که برای تشخیص ایراد کامپیوتر می­توانید از این برنامه­ها هم استفاده کنید و مشکلات هارد دیسک کامپیوتر را برطرف کنید.

تشخیص ایراد کامپیوتر

۱۵- ایراد رم کامپیوتر

رم و یا همان حافظه یکی از مهم­ترین قطعات سیستم است، که گاهی مشکلات مختلفی پیدا می­کند. تشخیص ایراد کامپیوتر که مربوط به رم آن باشد، بسیار دشوار است و هر کسی این توانایی را ندارد. چرا که در برخی از کامپیوترها تعداد زیادی رم وجود دارد که تشخیص ایراد آن را مشکل­تر می­کند. پیدا کردن ایراد رم تاثیر زیادی روی بخش­های دیگر کامپیوتر می‌گذارد و سبب ناکار آمدی سیستم می­شود. از این رو، برای تشخیص ایراد رم کامپیوتر باید به نشانه‌ها و روش­های عیب‌یابی آن آشنایی داشته باشید.

برخی از نشانه­های خرابی رم دستگاه عبارتند از، فریز شدن ناگهانی ویندوز در حین کار، نمایش صفحه آبی رنگ در مانیتور، پی در پی ری استارت شدن سیستم در زمان کار، عدم ذخیره فایل­ها و خرابی آن، مشاهده رنگ­های نامتعارف در حین کار با کامپیوتر، شنیدن شدن صدای بوق ممتد و هنگ کردن سیستم از جمله نشانه‌های وجود مشکل در رم است. برای تشخیص ایراد کامپیوتر در زمینه رم می­توان از نرم افزارهای مخصوص بررسی و چک کردن رم استفاده کنید و یا آن را از سیستم خارج کرده و به صورت فیزیکی ایراد آن را بررسی کنید. که البته در این صورت بهتر است، توسط متخصص انجام شود.

۱۶- وجود مشکل مادر بورد کامپیوتر

وجود ایراد در مادربورد کامپیوتر در بسیاری از مواقع به دلیل خرابی دیگر قطعات است. از این رو، ایراد در مادربورد سیستم به طور معمول کمتر پیش می­آید. با این حال، در زمانی که مادر بورد سیستم دچار ایراد است، با انجام برخی تست­ها و بررسی­ها می­توان به تشخیص ایراد کامپیوتر پرداخت.

گاهی در زمان بوت شدن کامپیوتر برخی موارد در دسترس نیستند و بوت شدن کامل انجام نمی‌شود. در این صورت احتمال دارد، مادر بورد را دچار ایراد کند و یا اینکه مشکلات دیگری مانند وجود خطا در CMOS، شکسته شدن مادربرد و غیره می‌تواند سبب ایراد پیدا کردن مادربورد سیستم شود.

۱۷- خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر یکی از ایراداتی است که دردسرهای زیادی برای افراد به دنبال دارد و می‌تواند سبب ناراحتی استفاده کنندگان از کامپیوتر شود. خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر یکی از ایرادهایی است که به دلایل مختلف می­تواند، ایجاد شود. برخی از این دلایل مانند از بین رفتن خاصیت انتقال حرارت خمیر سیلیکون روی پردازنده، کثیف بودن فن و داغ شدن بیش از حد کامپیوتر، مشکلات سخت افزاری، ایراد پیدا کردن منبع تغذیه، ویروسی شدن کامپیوتر و غیره می‌توان سبب به وجود آمد مشکل خاموش شدن ناگهانی سیستم شود. که برای تشخیص ایراد کامپیوتر مربوط به خاموش شدن ناگهانی سیستم باید ابتدا دلایل ایجاد کننده مشکل را شناسایی و سپس براساس آن به رفع مشکل اقدام کرد.

۱۸- ری استارت شدن کامپیوتر

یکی از مشکلات رایج در بسیاری از کامپیوترها ریستارت شدن آن‌ها است. ری استارت شدن پی در پی سیستم می­تواند به دلیل ایرادهای نرم افزاری و سخت افزای به وجود آید. تشخیص ایراد کامپیوتر با توجه به ری استارت شدن آن می­تواند برای بسیاری از افراد مشکل باشد. با این حال، ایرادهایی سخت افزاری مانند ایراد در پاور، ایراد مادربورد، داغ شدن کارت گرافیک، تکان خوردن شدید کامپیوتر و مادربورد و داغ شدن بیش از حد پردازنده (CPU) به وجود آید.

همچنین ایرادهای نرم افزاری مانند ویروسی شدن، نصب نادرست درایورهای مادر بورد، نصب نادرست کارت گرافیک، مودم و غیره هم می تواند سبب ریستارت شدن کامپیوتر شود. برای تشخص ایراد کامپیوتر در صورتی که مداوم و پی در پی ری استارت می­شود، بهتر است از یک تعمیرکار مجرب و متخصص کمک بگیرید.

در نهایت باید گفت که برای تشخیص ایراد کامپیوتر خود ابتدا سیستم را ری استارت کنید. ری استارت کردن سیستم اگر چه باعث رفع ایراد نمی‌شود، ولی به سرعت سیستم را آماده استفاده مجدد می­کند. سپس برای رفع برخی از ایرادها آنتی ویروس خود را به صورت اسکن کامل فعال کنید، تا برخی از ویروس­ها را که سبب ایجاد مشکل در سیستم می­شود، را شناسایی و پاک کند.

تشخیص ایراد کامپیوتر

با وجود انجام این کارها و برطرف نشدن ایراد سیستم، برای تشخیص مشکل کامپیوتر می‌توانید از یک کارت پست (POST) استفاده کنید. استفاده از کارت پست در هر کامپیوتری سبب می­شود که در هنگام لود شدن کامپیوتر وضعیت آن را چک کرده و اگر ایراد و نقصی پیش آمده باشد، آن را به شما اطلاع دهد.

 

منبع:
leapfrogservices.com
toptenreviews.com


نویسنده :

 • Avatar محمد صدرا روحی گفت:

  سلام من یک لپتاپ خریدم با این این مشخصات
  I7
  Ram16
  Mx150 4g
  ولی توی هر بازی میرم مشکل دارم انویدیا اکسپرینس رو نصب کردم اون میگه بازی مثل جی تی ای وی رو با رزولوشن ۱۰۸۰ و کیفیت بالا بازی کنم اما با کیفیت پایین هم لگ دارم و فریم ۳۰ تا ۴۰ و لپتاپ داغ می کنه و افت فریم شدید گه به ۵ یا ۶ میرسه و بعد فن لپتاپ دورش خیلی بالا میره و مجبورم بیام از بازی بیرون همه اینا در صورتیه که سیستم اجرای بازی و حتی بازی کردن با کیفیت بالا رو دارم لطفا بگین مشکل کدوم قطعه دستگاهه که با یه دانش قبلی از مساله به شرکت گارانتی مراجعه کنم لپتاپ خیلی گرونی هم هست و به سختی پولش رو جور کردم حالا اینجوری شده ممنون

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   با سلام
   برای کسب راهنمایی بیشتر، با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 • Avatar شاهین گفت:

  سلام .خسته نباشید. الان ی چند روزی هست قسمت بالای سمت چپ مانیتورم داغ میکنه شدید ولی قسمت های دیگه اینطوری نیستن حتی وقتی انگشتم روی صفحه تو اون قسمت میزارم گرما رو حس میکنم خیلی زیاده حتی انگشت رو هم میسوزونه روی صفحه مانتیور

 • Avatar مهدی گفت:

  سلام من وقتی لپتابم رو روشن میکنم و روی یک برنامه میزنم مثلا گوگل و بازی و حتی اهنگ از هرکدام ۱۰۰۰تا باز میکنه ۱۰۰۰تا گوگل ولی من فقط یک بار میزنم ویندوزم ۸هستش لطفا راهنمایی کنید

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   لطفا آنتی ویروس معتبر روی سیستم خود نصب کرده و آن را به روزرسانی و در نهایت دستگاه خود را اسکن کنید. احتمال آلوده شدن دستگاه شما بسیار زیاد است.

 • Avatar Poyan گفت:

  سلام من کامپیوترو روشن میکنم کیس کار میکنه ولی نه مانیتور روشن میشه نه کیبوردو موسم فعال میشه هم مانیتورو تست کردم هم کیبوردو وموسو که سالمن

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   لطفا کیس را باز کرده و تمام قطعات و اتصالات را یکبار جدا و مجدد نصب کنید. اگر مشکل برطرف نشد، از کارشناس متخصص کمک بخواهید.

 • Avatar davood گفت:

  بسیار جامع و کامل توضیح دادین

 • Avatar Sanely گفت:

  سلام، خسته نباشید.
  کیس کامپیوترم بعد زدن دکمه ی پادر روشن میشه و بعد خاموش و دوباره روشن میشه و به همین شکل ادامه میده.
  چیکار باید بکنم؟

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   کامپیوتر را باز کرده و تمام اتصالات را جدا و سپس دوباره در جای خود قرار دهید. دستگاه را دوباره روشن کنید و چک کنید که آیا مشکل برطرف شده یا همچنان برقرار است. اگر مشکل برطرف نشد، با تعمیرکار کامپیوتر مشورت کنید.

 • Avatar امیر گفت:

  با سلام ببخشید من یک کارت گرافیک به سیستم متصل کردم ولی هیچ بازی رو اجرا نمیکنه و انگار نصب نیست وقتی تو dxdiag نگاه میکنم اسمشstandard VGA grafhic adapter است اما بقیه مشخصاتش کامل نیست و ddi هم unknown است همچنین مشخصات دایرکت ایکس هم فعال نیست لطفا بهم کمک کنید

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   لطفا با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما پاسخگوی شما باشند.

 • Avatar نیکان گفت:

  سلام🤗🙋🏻‍♂️🖐🏻✋🏻
  عالی بیست👏🏻👏🏻
  تمامی مشکلات لم تاپم را درست کرد ممنون 🌹❤😻🙏🏻🙏🏻👍🏻👌🏻👍🏻👌🏻

  • Avatar mani ratn گفت:

   سیستم ومرورگرها خیلی کند وسنگین شده اند ودر اکسپلورر گزینه گوگل اخطار دارد

   • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

    با سلام
    نسخه ویندوز دستگاه را بروزرسانی می‌کنید، آیا آنتی ویروس فعال روی سیستم نصب است؟
    فضای خالی به حد کافی روی دستگاه شما وجود دارد؟ تمام این موارد را بسنجید.

 • Avatar Behrouz گفت:

  چرا من هرچی هارد نصب میکنم روی کامپیوترم بعد از چند هفته بدسکتور میشه لطفا کمکم کنید تو این گرونی هی هارد میخرم

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   پیشنهاد میکنم به جای خریدن هارد جدید، دستگاه شنا توسط کارشناس کامپیوتر بررسی شود تا مشکل را برطرف کند.

 • Avatar امین گفت:

  سلام
  کامپیوتر من جدیدا وقتی ویندوز بالا می اید یهد از مدتی بسته میسود و دوباره باز میشود

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   این مشکل می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. اما بهتر است با کارشناس تعمیر کامپیوتر مشورت کنید.

 • Avatar Ali گفت:

  سلام من رزولشن رو اندازه شو تغییر دادم ولی دیگ ویندوز اجرا نمیشه و ارور میاد لطفا بگید چیکار کنم

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   لطفا با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 • Avatar amir گفت:

  سلام خسته نباشی من یه مشکلی دارم
  وقتی کیس را روشن میکنم همه قطعات مثل رم و کارت گرافیک و پاور روشنن ولی مانیتور نمیاد ممنون میشم کمکم کنید.

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   با مانیتور دیگری سیستم را تست کنید. اگر روشن نشد، مشکل از مانیتور نیست. درخواست تعمیر کامپیوتر در محل را ثبت کنید. کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.

 • Avatar سهیل گفت:

  سلام
  لپ تاپم هنگام تایپ لگ داره، یعنی تو تایپ حدود ۱۰ حرف پشت سر هم یک یا دو حرفو جا میندازه مگر اینکه آروم و شمرده تایپ کنم، این مشکل حتی تو لاگ آن ویندوز هم هست و اگه خیلی تند پسوردمو بزنم یکی دو حرفشو نمیزنه (جا میندازه) درایور کیبوردو مجدد نصب کردم اما برطرف نشد – البته حتی ویندوزم تعویض کردم اما بازم اوکی نشد.
  لطفا راهنمایی کنید

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   لطفا برای راهنمایی و مشاوره، با پشتیبانی ما به شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس حاصل فرمایید.

 • Avatar MAHDI گفت:

  سلام سیستم من :gtx 1070
  i5 8400
  ۸ gb ddr4
  هست ولی حتی تو بازی های سبک مثل فورتنایت خیلی لگ داره بیشتر وقت ها از ۳۰ FPS بالا تر نمیره بنظر شما چیکار کنم کامپیوترمم حدود ۴ ماه شده که خریده اولا مشکلی نداست اما الان خیلی لگی شده

 • Avatar امیر گفت:

  با سلام مشکل کامپیوتر من اینه که مداوم از داخل برنامه ها خارج میشه چه بازی های سنگین وسبک و گاهی اوقات هم صحفه مرگ میاد میشه بگین مشکل از کجاست؟

 • Avatar ایلیا گفت:

  میشه جواب منو بدید من نرم افزار اموزشی میشا و کوشا سوم دبستان رو سی دی شو گرفتم روی سی دی رام گذاشتم فایل اصلی شو دانلود داشتم میکردم اینترنتم روشن بود یکمش تند دانلود شود بعد حمونجا موند تا نیم ساعت پیشش موندم اصلا تکون نخورد ممکنه مشکلش از اتصال اینترنت باشه ؟؟؟؟

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   با سلام
   این قبیل مشکلات ممکن است به دلیل وجود مشکل در نرم افزار آموزشی و یا لینک دانلود باشد. اگر شما برای دانلود فایل‌های دیگر با این مشکل روبرو نشدید، پس باید نرم افزار را تغییر دهید.

 • Avatar پژمان گفت:

  همش که حرف زدین کو راه حل عملی مزخرفه

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   دوست عزیز در تمامی موارد، علت هایی که باعث آن مشکل می شوند ذکر شده است. با رعایت آنها می توانید از بروز مشکلات کامپیوتر جلوگیری کنید.

 • Avatar تین مریم گفت:

  سلام ممنون از محتوای خوبتون میخواستم بپرسم آیا از هاردهای بد سکتور میشه به عنوان هارد اکسترنال استفاده کرد؟

 • Avatar کمیل گفت:

  سلام
  من تازگی هارد کامپیوتر عوض کردم الان صفحه سیاه برای من روشن میشه ولی صفحه سیاه مشکل از کجاست

 • Avatar Sahand moradi گفت:

  به نظر من در تعمیرات اولین کار و البته واجب ترین کار اینه که یک بار بایوس زده بشه البته قبلش بک آپ بگیرید چون خرابی فریمور میتونه مشکلات مختلفی رو ایجاد کنه برای همین باید از سلامت بایوس سیستم مطمئن شد که فایل فریمور بایوس رو میتونید از سایت های تو اینترنت مثل Gpak.ir یا Zfix.ir تهیه کنید .البته بازم تاکید میکنم قبلش بک آپ بگیرید از بایوس که بعدا به مشکل نخورید .

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.