به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان چیست؟

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان

یکی از مشکلات رایج پکیج بوتان در فصول سرد، گرم نشدن آب مصرفی دستگاه است. اگر شما هم در فصل زمستان بار‌ها و بار‌ها با دوش آب سرد مواجه شده‌اید، باید علت گرم نشدن آب پکیج را بدانید و آن را عیب‌یابی کنید. در ادامه مقاله قصد داریم شما را با دلیل گرم نشدن آب پکیج بوتان آشنا کرده و راهکاری برای آن ارائه کنیم. چنانچه خودتان نمیتوانستید مشکل را رفع کنید بهتر است که دست به آچار نشید و تعمیر پکیج را به عهده یک فرد متخصص بگذارید.


۱- مشکل عدم تشکیل شعله پکیج بوتان میتواند علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان باشد

دلیل گرم نشدن آب پکیج بوتان میتواند از عدم تشکیل شعله بوتان است. برای رفع این مشکل موارد زیر را بررسی کنید:

 • سیستم جرقه زن پکیج
 • سیستم گاز رسانی

سیستم جرقه زن پکیج

علت سرد و گرم شدن آب پکیج بوتان به دلیل خاموش شدن شعله سیستم جرقه زن دستگاه است. خرابی الکترود جرقه زن و مشکل در سیستم برق و گاز می‌تواند این خاموشی را توجیح کند. بهتر است در قدم اول برق و سیم کشی را چک کنید، تا از جریان درست آن اطمینان حاصل کنید، زیرا نوسانات جریان برق نیز می‌تواند به خاموشی شعله منجر شود. قدم بعد کنترل کردن شیر جریان گاز و فشار آن است. بالا و پایین شدن فشار گاز، که از مشکلات رایج پکیج در فصل زمستان است می‌تواند گرم نشدن آب مصرفی را توجیح کند.

ابتدا بررسی کنید که سیستم جرقه زن پکیج بوتان مشکلی نداشته باشد، اگر متوجه نقص کارکرد سیستم شدید، اتصالات برق را چک کنید که مشکل برق رسانی و … نباشد. اگر همچنان سیستم جرقه زن کار نمیکرد باید تعمیر و یا تعویض شود، ممکن است ایراد از الکترود احتراق باشد. برای شناخت بیشتر الکترود یون پکیج چیست و وظایف و عملکرد آن اینجا را بخوانید.

سیستم گاز رسانی

از موارد دیگری که علت گرم نشدن آب پکیج بوتان است، مشکل گازرسانی نادرست است. شیرهای گاز را بررسی کنید و از باز بودن آن مطمئن شوید. گاهی میزان فشار گاز بیش از اندازه یا اصلا وجود ندارد که در اینصورت باید مشکل حل شود و فشار گاز تنظیم شود. همچنین اگر هوایی در لوله های گاز باشد، موجب تشکیل نشدن شعله میشوند.

۲- مشکل خاموشی پکیج بوتان پس از تشکیل اولیه شعله میتواند علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان باشد

این مورد نیز از جمله مشکلاتی است که کاربران زیادی از آن شکایت دارند و میتواند علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان باشد. در توضیح آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

نوسانات زیاد در فشار آب ورودی

تغییرات فشار آب میتواند به خاطر استفاده از پمپ آب خانگی باشد یا اینکه دستگاه ضعیف باشد که باید بررسی شود.

نوسانات برق

اگر در منطقه ای هستید که برق دچار نوسانات زیاد و قطع و وصلی زیاد اتفاق میفتد این مشکل وجود دارد، یا حتی میتواند مشکل از سیم کشی مشکل دار منزل باشد زیرا قادر به تامین برق لازم نیست.

فاصله سنسور شعله مشعل

اگر سنسور شعله مشکل داشته باشد ممکن است جرقه زن نیز به خوبی کار نکند. این فاصله باید در اندازه استاندارد تنظیم باشد

مشکل پرشر سوئیچ هوا و پرشر سوئیچ آب

این دو قطعه از مواردی هستند که گاه گاه دچار مشکل فنی میشوند و از جمله مواردی است که باید از همان ابتدا بررسی شوند.

پیشنهاد مطالعه

۳- خاموش و روشن شدن پی در پی شعله پکیج٬ میتواند علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان باشد

مورد خاموش و روشن شدن های دنبال هم از مواردی است که در پکیج ها اتفاق میفتد، میتوان در توضیح آن به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش سطح آب در گردش

زمانیکه آب گردشی سیستم کم باشد، دمای آب خیلی سریع بالا میرود و سیستم به صورت اتوماتیک خاموش میشود ولی از آنجاییکه آب گرم سیستم کم است قدرت گرم کردن محیط را ندارد و یا موقع استفاده آب مصرفی منزل به سرعت دمای آب کم میشود.

بهم خوردن دمای تنظیم شده

اگر دمای تنظیم شده سیستم بهم بخورد، پکیج دچار مشکل میشود، زیرا اگر دمای سیستم روی درجه کم تنظیم شده باشد، پکیج خیلی سریع آب را به آن نقطه دما میرساند و سنسور دما وارد عمل شده و سیستم خاموش میشود در حالیکه این دمای خواسته شده از سیستم نیست.

عدم تناسب بین پکیج و تعداد رادیاتورها

تعداد رادیاتورها باید با ظرفیت پکیج و مساحت منزل همخوانی داشته باشد و گرنه روشن خاموش شدن ها ممکن است اتفاق بیفتد.

۴- ولرم بودن پکیج هنگام استفاده همزمان از آب گرم و سرد از علل گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان است

مشکل فلومتر

اگر فلومتر دچار مشکل شود باعث ایجاد مشکل در پکیج دیواری از جمله ولرم بودن پکیج می شود.

 1. برای بررسی یک ولت متر سالم را بر روی ۲۰ ولت جریان DC گذاشته و سپس سه رشته سیمی که توسط حسگر فلومتر به پنل کنترل متصل می شود را پیدا می کنیم.
 2. سپس دو پایه های ولت متر را بر روی سیم های حسگر قرار می دهیم.
 3. یکی از آن سیم ها مربوط به اتصال به بدنه است که معمولا مشکی است. و دو سیم دیگر قرمز و زرد هستند. ولتاژ را بین سیم های مشکی و زرد و مشکی و قرمز مقایسه می کنیم که باید یک عدد یکسان را نمایش دهند.
 4. حال با نگه داشتن همان وضعیت شیر آب گرم را باز می کنیم.
 5. در این حالت باید مقدار ولتاژی که ولت متر نمایش می دهد تغییر کند و با افزایش شدت آب میزان تغییر بیشتر بوده و از مقدار ولتاژ کاسته می شود.
 6. حال اگر با بستن شیر آب ولتاژ به مقدار قبل بازگردد به این معنا است که فلومتر پکیج به طور صحیح عمل می کند.
پیشنهاد مطالعه

۵- مشکل مبدل ثانویه پکیج از علل گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان است

دلیل دیگر علت سرد و گرم شدن آب پکیج و در نهایت خاموشی شعله، رسوب و جرم در مبدل ثانویه پکیج است. بسته به تشخیص تعمیرکار پکیج بوتان، شما می‌توانید این قطعه را تعویض و یا رسوب گیری کنید. عدم  رسوب زدایی به موقع پکیج، موجب می‌شود دستگاه برای انجام وظایف خود انرژی زیادی صرف کرده و در عین حال کارایی آن به شدت کاهش یابد.

علت گرم نشدن آب پکیج بوتان
قبل از هر چیز برای رفع مشکل گرم نشدن آب مصرفی پکیج، ابتدا برق و فشار گاز را بررسی کنید

۶- مشکل سوپاپ بای پاس پکیج بوتان میتواند علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان باشد

قبل از اینکه به نقش سوپاپ بای پاس پکیج بوتان، در سرد شدن آب مصرفی بپردازیم ابتدا باید با کارکرد این قطعه آشنا شویم. هنگامی که مدار گرمایشی با کاهش فشار روبرو می‌شود و یا جریان آب درون دستگاه به دلیل رسوب گذاری به مشکل می‌خورد، برای جلوگیری از خرابی و فشار به پمپ پکیج، سوپاپ آب را به ورودی پمپ می‌رساند.

خراب شدن سوپاپ بای پاس پکیج بوتان موجب می‌شود، مقداری از آب مسیر گرمایشی در آن به جریان در بیاید. این عامل علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان را، توضیح می‌دهد.پ

سایر مواردی که میتواند علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان باشد:

 • کاهش دقت سنسور NTC پکیج
 • گرفتگی دودکش و خرابی آن

این موارد نیز در تشکیل نشدن شعله یا خاموش شدن شعله موثر هستند.

علت گرم نشدن پکیج بوتان
با خرابی سوپاپ بای پاس، کمی از آب درون مدار گرمایشی درون آن به جریان در می‌آید

تمام علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان اپتیما

در ادامه مقاله قصد داریم، تمام علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان اپتیما را بگوئیم. در داخل پکیج حسگر‌های مختلفی وجود دارد، یکی از آن‌ها سنسور حرارتی NTC است، که وظیفه کنترل کردن دمای لوله مبدل را بر عهده دارد. اختلال در کارکرد NTC، موجب می‌شود این قطعه نتواند، دمای درست آب و لوله را تشخیص دهد. به همین دلیل اطلاعات اشتباه را برد فرستاده و از گرم شدن آب جلوگیری کرده و در نهایت موجب خاموش شدن پکیج بوتان می‌شود.

برد پکیج بوتان اپتیما

یکی از نشانه‌های سوختن برد، گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان اپتیما است. برد، مغز پکیج است و خرابی آن می‌تواند کل دستگاه را از کار بیاندازد.

پیشنهاد مطالعه

نوسانات فشار آب

حالا باید نوسانات فشار آب را در نظر بگیرید، آب باید با جریان و فشاری ثابت وارد پکیج شود. اگر این اتفاق نیافتد و آب جریانی ثابت نداشته باشد، پکیج نمی‌تواند خود را با آب هماهنگ کند. اگر فشار آب ساختمان شما کم است، می‌توانید از پمپ استفاده کنید. اما اگر فشار آب ساختمان زیاد و بالا است، شیر جریان ورودی آب را ببندید تا فشار را به حد استاندارد برسانید.

 علت گرم نشدن پکیج بوتان اپتیما
نوسانات فشار آب باید با جریان و فشاری ثابت وارد دستگاه شوند تا پکیج خود را با آن هماهنگ کند

خرابی فلوسوئیچ

یک عامل موثر دیگر برای گرم نشدن آب مصرفی پکیج، خرابی فلوسوئیچ است. مکان قرار گیری این قطعه در مدار آب مصرفی است و وظیفه دارد ورود آب مصرفی و دمای آن را به برد پکیج خبر دهد. این قطعه تا حدودی عملکردی شبیه به سنسور NTC دارد و قابل تعمیر نیست و در صورت خرابی باید آن را تعویض کرد. در مورد تفاوت فلوسوئیچ و فلومتر اینجا را بخوانید.

مشکل لوله کشی ساختمان

نکته دیگری که باید در رابطه با علل گرم نکردن آب مصرفی پکیج بدانید، طولانی بودن لوله‌ها است. گاهی اوقات فاصله لوله کشی پکیج تا کاربر آنقدر زیاد است که، آب مصرفی در جریان رسیدن حرارت خود را از دست می‌دهد.

چگونه دمای آب پکیج را بالا ببریم
خرابی فلوسوئیچ و سنسور ntc می‌تواند در دمای آب مصرفی پکیج تاثیر گذار باشد

چگونه دمای آب پکیج بوتان را بالا ببریم؟

قطعا با خواندن مطالب بالا، اگر شما فردی متخصص فنی باشید میتوانید مشکل پکیج را حل کنید در غیر اینصورت باید برای تعمیر پکیج بوتان از یک تعمیرکار معتبر کمک بگیرید.

تعمیر پکیج بوتان در آچارباز
خدمت تعمیر پکیج بوتان آچارباز، شامل عیب‌یابی، سرویس و پکیج بوتان است. برای تعمیر پکیج خود دیگر نیاز نیست به تعمیرگاه مراجعه کنید. از طریق کلیک روی دکمه درخواست تعمیر پکیج بوتان می‌توانید درخواست خود را ثبت و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر پکیج بوتان


نویسنده :

۱۷ دیدگاه

 • ندامشایخی زاده گفت:

  سلام پکیج بوتان دارم دیروز بعد از رفتن وامد برق متوجه شدم پکیجم که در حالت تابستانه است اب رو گرم نمیکنه اما وقتی رو حالت زمستانه میزارم اب گرم میشه علت چب میتونه باشه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   ندای عزیز، برای رفع مشکل لازم است صحت فلوسوئیچ یا فلومتر، عدم سوختن انگشتی فلومتر و رسوب نداشتن مبدل ثانویه را بررسی کنید. چنانچه مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر پکیج در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • غلامرضا گفت:

  چند وقتی میشه که فشار آب داغ حموم خیلی کم شده اندازه شیرکتری آب میاد دوش رو هم عوض کردم ولی مشکل حل نشده. میتونه ایراد از پکیج باشه؟

  • زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   غلامرضا عزیز، فشار آب سرد را بررسی کنید اگر فقط فشار آب داغ کم است دلایل مختلفی می تواند داشته باشد یکی از مهم ترین دلایل آن رسوب گردن لوله های پکیج است و باید رسوب گیری یا جرم گیری شود.
   اگر فشار آب سرد هم کم است احتمالا فشار آب منطقه یا ساختمان شما کم شده است و باید از پمپ آب استفاده کنید.
   موفق باشید

 • iman گفت:

  پکیجم رو تازه راه انداختم امروز با کلی امید و آرزو رفتم حموم دوش بگیرم، اینقدر آب سرد بود یخ زدم.اومدم دیدم پکیج خاموش شده حالا نمیدونم چطوری باس روشنش کنم

  • زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   ایمان عزیز، خاموش شدن ناگهانی پکیج در حین کار می‌تواند به علت هواگرفتگی، نبود آب در مسیر گرمایش، خرابی پمپ پکیج، فشار کم گاز و حتی تخلیه نشدن دود حاصل از احتراق باشد. بهتر است سرویس و تعمیر پکیج را در برنامه خود قرار دهید، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس گرفته و با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید.
   موفق و تندرست باشید

 • عليرضا گفت:

  باسلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده پکیج پرلا دارم گاهی اوقات آب مصرفی گرم نمیشه و یا گرم میشه ولی دوباره سرد میشه. ولی رادیاتورها مشکلی ندارند. می خواستم بدونم مشکل چیه

  • زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   علیرضا عزیز، سرد و گرم شدن آب پکیج می‌تواند به چند دلیل باشد:
   ۱-فشار آب: نوسان داشتن میزان و فشار آب ورودی پکیج
   ۲-خرابی سنسور آب گرم: این قطعه وظیفه گرم کردن آب ورودی را دارد
   ۳-از کار افتادن پرشر: این قطعه وظیفه کنترل آب را بر عهده دارد.
   عوامل گفته شده تنها برخی از عوامل موثر در، سرد و گرم شدن آب پکیج بودند. بهتر است برای جلوگیری از آسیب به پکیج، سرویس و تعمیر پکیج را به افراد ماهر بسپارید. در این زمینه می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 • حسام گفت:

  سلام
  بنده پکیج اپتیما دارم
  و وقتی روشن میشه گیج فشار که روی ۱.۵هست به روی ۱میره و سپس میاد روی۳و یهویی خاموش میشه.در ضمن اینو بگم که نه ابگرم مصرفی داریم ونه رادیاتور ها گرم میشن.فقط چند دقیقه ای یک بار این اتفاق میفته

  • زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   حسام عزیز، دستگاه باید توسط سرویسکار بازدید شود، می‌توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر در این زمینه با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس گرفته و با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 • محمد گفت:

  با سلام
  من یک پکیج بوتان مدل کالندا دارم این چند روز که در حالت زمستانی کار میکنه مادامی که شیر اب گرم باز نشه مشکلی نیست و رادیاتور ها گرمه و هیچ مشکلی نداریم اما گاهی از اوقات وقتی شیر اب گرم مصرفی باز بشه پکیج از کار میافته و چراغ ال ای دی به صورت قرمزثابت روشن میشه .میتونید بفرمایید مشکل از چی میتونه باشه

  • زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   دوست عزیز روشن شدن چراغ قرمز به طور ثابت در پکیج کالدا اغلب به سه دلیل است:
   ۱-شعله تشکبل نمی‌شود (تشکیل نشدن شعله می‌تواند به دلیل وجود هوا در مدار گرمایش، کمبود آب در مدار و خرابی الکترود یون و… باشد)
   ۲-سنسور ntc قطع است( از سنسور ntc برای اندازه گیری دما استفاده می‌شود)
   ۳-اگر پکیج بدون فن است، ترموستات قطع شده است
   بهتر است برای جلوگیری از خرابی دستگاه برای سرویس و تعمیر پکیج اقدام کرده و این پروسه را به افراد متخصص بسپارید. می‌توانید برای راهنمایی بیشتر در این زمینه با کارشناسان آچارباز از طریق شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 • علیجانی گفت:

  من پکیج رو روی حالت زمستونه گذاشتم . آب شیر ظرفشویی گرم میشه ولی رادیتاور و لوله های پشتش گرم نمیشه. هواگیری هم کردم. سال پیش هم جرمگیری کرده بودم . مشکل از کجاست؟

  • زهرا میری گفت:

   درود بر شما
   عوامل زیادی می‌تواند مانع از گرم شدن رادیاتور‌ها شود.
   کم بودن ارتفاع شعله‌ها، گرفتگی سوپاپ، خرابی پروانه‌های پمپ، کمبود آب در مدار گرمایشی و نامناسب بودن دودکش و..تنها برخی از عوامل موثر در گرم نشدن پکیج هستند. بهتر است برای تعمیر پکیج خود اقدام کرده و این پروسه را به دست افراد ماهر و کارشناسان این زمینه بسپارید تا در کمترین زمان ممکن دستگاه را عیب یابی و تعمیر کنند.
   موفق باشید

 • حمید گفت:

  سلام وقتتون بخیر٬ من میخواستم بپرسم اگر در هر دو حالت گرمایشی و استفاده از آب گرم٬ شعله تغییر نکنه یعنی نه کم بشه نه زیاد و حتی با تغییر پیچ شعله هم شعله فرق نکنه علت چی میتونه باشه؟

 • سجاد ترابی نژاد گفت:

  سلام. مشکل پکیج اینه٬ زمانیکه آب گرم رو باز میکنیم آب قطع میشه. لوله ها رو چک کردم و نهایتا فیلتر ورودی آب به لوله را باز کردم یه پلاستیک سفید رنگی ذوب شده توش بود٬ این چی میتونه باشه؟ نمیدونم آیا علت قطعی آب همینه یا نه

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.