یخچال و فریزر

تمام نکات نگهداری مواد غذایی در یخچال و مدت زمان نگهداری آن ها را بدانید

نکات نگهداری مواد غذایی در یخچال و مدت زمان نگهداری

آیا از شلوغی درون یخچال، باقی مانده‌ی غذاهایی که یادتان رفته آنها را خارج کنید و ظرف‌های پر از مواد غذایی که رو به فساد می‌روند خسته شده‌اید؟ ما به شما یاد می‌دهیم که چگونه یخچال خود را مدیریت کرده و با نگهداری صحیح از یخچال خود، مواد غذایی خود را تازه و به مدت طولانی‌تر در آن نگه دارید. با آچارباز در مقاله «تمام نکات نگهداری مواد غذایی در یخچال و مدت زمان نگهداری آن ها را بدانید» همراه باشید.

توجه کنید که شرایط نگهداری مواد غذایی در یخچال بسیار مهم است. هر نوع ماده غذایی خشک و یا تر، به شکلی خاص باید در یخچال نگهداری شود. دمای مناسب برای نگهداری گوشت و مرغ، با دمایی که برای نگهداری غذا، میوه و سبزیجات مناسب است کامل متفاوت هستند.

روش چیدمان بهتر مواد غذایی داخل یخچال

وقتی برای خرید میوه به یک میوه فروشی مراجعه می‌کنید، ‌‌سبدهای رنگی کوچکی را دیده‌اید که میوه‌ها را درون آنها انبار می‌کنند. شما هم میتوانید در درون یخچال از سبد استفاده کنید. در این سبدها ‌‌می‌توانید انواع خاصی از مواد غذایی، مثل بطری‌های مختلف، تخم مرغ و … را نگه دارید. با این کار، دسترسی به این مواد هم آسان‌تر می‌شود. همینطور گاه با چیدمان اشتباه مواد غذایی ممکن است به مرور به دستگاه خود آسیب زده و بعد از چند وقت نیاز به تعمیر یخچال پیدا کنید.

مدیریت و دسترسی بهتر به مواد غذایی داخل یخچال
قرار دادن هر چیز در جای خود باعث می‌شود یخچال مدت کمتری باز بوده و انرژی کمتری مصرف شود.
برای تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

چگونه بهترین استفاده را از کریسپر (قسمت نگهداری میوه و سبزی) کنیم؟

کریسپر یخچال را صف بندی کنید! سبزی‌‌ها را به طور جدا و درون کاغذ یا روزنامه در کریسپر قرار دهید. با این کار:

 • شیره‌ی خارج شده از سبزی‌‌ها باعث کثیف شدن یخچال شما ‌‌نمی‌‌شود.
 • با روزنامه پیچ کردن میوه و سبزی‌‌ها، رطوبت آن‌‌ها کنترل شده و تازه تر ‌‌می‌مانند.

چرا نباید مواد غذایی را با کیسه نایلونی داخل یخچال گذاشت؟

مواد غذایی را از کیسه نایلونی خارج کنید. برای نگهداری از یخچال و مواد غذایی خود، آن‌‌ها را بدون کیسه نایلونی در یخچال جای دهید. با این کار، مواد تازه تر مانده، دیرتر فاسد شده و یخچال شما بو ‌‌نمی‌‌گیرد.

قانون تک بطری در یخچال چیست؟

از قانون تک بطری پیروی کنید! برای مثال، فقط نگهداری از یک بطری سس سالاد، خردل، مایونز و سس گوجه فرنگی در یخچال مجاز است. بطری‌‌های اضافی و باز نشده را ‌‌می‌توانید در یک محفظه  خارج از یخچال بدون هیچ گونه نگرانی ذخیره کرد و شما با این کار، مقدار زیادی از فضای یخچال خود را ذخیره ‌‌می‌کنید.

چرا نباید مواد غذایی را درون بشقاب در یخچال گذاشت؟

جای بشقاب در یخچال نیست! مواد غذایی را باید در محفظه‌ی صحیح در یخچال نگه داشت. با این کار، نشتی مواد غذایی در یخچال که باعث کثیف شدن و ایجاد بوی بد ‌‌می‌شود کاهش ‌‌می‌یابد و فضای یخچال ذخیره ‌‌می‌شود. برای نگهداری از یخچال خود، این روش را امتحان کنید.

چرا نباید نوشیدنی‌‌ها را با فنجان و لیوان در یخچال گذاشت؟

به هیچ وجه نوشیدنی‌‌ها را با فنجان و لیوان در یخچال ذخیره نکنید. فقط کافی است تا دست شما به این  فنجان‌‌ها بخورد تا تمام فضای یخچال شما آلوده شود.

گذاشتن نوشیدنی‌‌ها را با فنجان و لیوان در یخچال
مواد غذایی را به میزان مصرف خود خریداری کنید.

نتیجه ایجاد جای مخصوص هر ماده غذایی در یخچال

این جمله را یادتان باشد: “یک جا برای همه چیز و همه چیز در جای خود!” بهترین راه برای سازماندهی و نگهداری از یخچال خود، این است که انواع مشخصی از غذا را در طبقه و کشوی مخصوص به خود قرار دهید.

اگر جای مواد غذایی خود در یخچال را بدانید، برای پیدا کردن آن زمان کمی ‌صرف می‌شود، پس درب یخچال مدت کمتری باز مانده و بهره‌وری آن بالاتر می‌رود. علاوه بر این، احتمال اینکه وجود یک ماده غذایی در یخچالتان را از یاد ببرید و پس از چند روز با بوی فساد آن مواجه شوید کاهش پیدا می‌کند.

پیشنهاد مطالعه

مواد غذایی را در ظروف دارای ایراد، داخل یخچال قرار ندهید

ظرف‌هایی که دارای نشتی، حتی به مقدار بسیار کم هستند را در یخچال جای ندهید. حتی چند قطره نشتی می‌تواند باعث شود که مجبور شوید تا تمام یخچال خود را خالی کرده و قفسه‌های آن را بشویید.

 • از یک شانه تخم مرغ برای نگهداری از برخی مواد استفاده کنید. برای مثال شیشه‌های سس را می‌توانید به صورت وارونه در شانه تخم مرغ جای دهید. با این کار، در صورت نشتی کردن بطری‌ها هم یخچال شما کثیف نمی‌شود.
 • بطری‌ها را می‌توانید در جعبه هم جای دهید و جعبه‌ها را در یخچال بگذارید.
گذاشتن مواد غذایی را در ظروف دارای ایراد، داخل یخچال
برای تعمیر بخچال فریزر خود با کارشناسان مجرب آچارباز تماس بگیرید

توجه به طبقات یخچال با توجه به ماده غذایی

باید مواد غذایی مختلف را در قسمت‌های مختلف یخچال نگهداری کنید، زیرا دمای تما‌‌می‌قسمت‌های یخچال مثل هم نیست.

 • درب یخچال گرمتر از سایر نقاط آن است، پس تخم و مرغ و لبنیات را در آن جای ندهید.
 • لبنیات را در قفسه‌های پایین‌تر یخچال که سردتر است، جای دهید.
پیشنهاد مطالعه

نحوه نگهداری چیپس در یخچال

درب کیسه‌های باز شده، مثل درب یک پاکت چیپس نیمه مصرف شده را با گیره ببندید.

روش نگهداری گوشت تازه در یخچال

نگهداری گوشت در یخچال و هم در فریزر امکان‌پذیر است. اما هر کدام از اینها قاعده و قانون خاص خود را دارند. اگر گوشت تازه را در فریزر قرار نمی‌دهید،‌‌ آن را در کیسه‌های سالم و به طور مجزا در یخچال قرار دهید تا دیگر مواد غذایی را آلوده نکند.

 • شما نمی‌توانید گوشت را بیشتر از ۵ روز داخل یخچال نگهداری کنید. البته همین ۵ روز هم باید در شرایط ویژه باشد.
 • اگر گوشت را به‌صورت بسته‌بندی خریداری می‌کنید، تا ۵ روز قادر هستید آن را با همان بسته‌بندی داخل یخچال نگهداری کنید.
 • دقت کنید که گوشت تازه حداکثر تا دو روز در یخچال قابل نگهداری است. در غیر این صورت، ‌‌گوشت را به فریزر منتقل کنید.

مدت زمان نگهداری از انواع گوشت تازه (قرمز، چرخ کرده، گوشت سفید، ماهی، میگو، جیگر) در فریزر

اما شرایط نگهداری انواع گوشت داخل فریزر، متفاوت و به شرح جدول زیر است:

جدول نگهداری گوشت قرمز و سفید در فریزر

گوشت قرمز منجمد
9 ماه
گوشت چرخ کرده منجمد
3 ماه
گوشت سفید منجمد
12 ماه
ماهی پاک شده منجمد
6 ماه
میگو منجمد
12 ماه

نکته: دمای مناسب یخچال برای نگهداری گوشت، حدود ۴ درجه سانتی‌گراد و دمای فریزر هم حدود ۱۸- درجه سانتی‌گراد است.

روش نگهداری گوشت چرخ کرده با پیاز در فریزر

اغلب کارشناسان معتقدند که بهتر است گوشت چرخ کرده در یخچال فریزر نگهداری نشود، زیرا در اثر خرد شدن آنزیم‌های آن آزاد می‌‌شود. با این حال اگر امکان چرخ کردن گوشت را هنگام استفاده ندارید، سعی کنید قرار دادن گوشت چرخ کرده درون یخچال در بازه زمانی‌های محدود نهایت 3 ماه باشد. گذاشتن چرخ کرد با پیاز نیز بیش از 2 الی3 روز به دلیل از بین رفتن قوام و ایجاد شدن حالت لزجی در آن توصیه نمی‌شود.

روش نگهداری گوشت چرخ کرده با پیاز در فریزر
به مدت زمان نگهداری گوشت داخل یخچال توجه کنید

آیا نگهداری جگر در فریزر مشکل دارد؟

انواع دل و جگر (مرغ، گوسفندی و…) را در یخچال به مدت یک الی دو روز و در فریزر به مدت 3 الی چهار ماه می‌توانید نگهداری کنید فقط به این نکته توجه کنید که پیشنهاد می‌شود این مدل مواد غذایی به صورت تازه تازه مصرف شوند و در صورت فریز کردن آن قبل از اقدام به پخت، صبر کنید تا کامل یخ ماده غذایی باز شود.

پیشنهاد مطالعه

نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

برای نگهداری میوه و سبزیجات داخل یخچال:

 • ابتدا باید آنها را شسته و خشک کنید. وجود آلودگی و کثیفی روی سبزیجات، موجب فساد سایر مواد غذایی خواهد شد. همچنین در صورت شسته نشدن سبزیجات و میوه، آلودگی آنها به سایر مواد غذایی داخل یخچال هم منتقل خواهد شد.
 • بعد از شستن میوه و سبزیجات، آنها را خشک کرده و داخل ظروف پلاستیکی دربسته نگهداری کنید. بهتر است سبزیجات را داخل نایلون‌های پلاستیکی قرار ندهید. این نایلون‌ها موجب تعریق شده و در نتیجه میوه و سبزیجات را فاسد می‌کنند.
 • اگر قصد دارید سبزیجات را برای مدت طولانی در یخچال نگهدارید، بهترین روش، فریز کردن آنها است.
 • هر زمانی هم متوجه فساد و کپک روی میوه و سبزیجات شدید، آن را از یخچال خارج کرده و ظرف را شسته و ضدعفونی کنید.
نگهداری سبزیجات داخل یخچال
ابتدا سبزیجات را شسته و سپس داخل یخچال قرار دهید
 • همانطور که می‌دانید، وقتی کاهو را خرد کرده و داخل یخچال نگهداری می‌کنید، لبه تکه‌های کاهو قرمز شده و ظاهر ناخوشایندی به خود می‌گیرند. برای جلوگیری از این کار، کاهو را با کارد فلزی و استیل خرد نکنید. بهترین گزینه برای این کار، کاردهای پلاستیکی مخصوص سبزیجات است. همچنین بهتر است کاهو را برگ برگ شده و سپس بشویید و بدون خرد کردن داخل یخچال قرار دهید.
 • سپس کاهو را داخل پارچه‌ای تمیز گذاشته و داخل ظرف پلاستیکی در یخچال نگهدارید.

نگهداری از مواد غذایی خشک در یخچال

همانطور که نامش پیداست، مواد غذایی خشک باید در محلی خشک و خنک نگهداری شد. در صورت نگهداری این مواد در محیطی گرم، موجودات ریزی در بین آنها رشد کرده و موجب فساد مواد غذایی خواهند شد. مواد غذایی خشک شامل انواع حبوبات و غلات، برنج، رشته، لیمو خشک و … می‌شوند که هر کدام روش نگهداری خاص خود را دارند. که البته، وجود رطوبت و نور آفتاب، باعث خرابی این مواد می‌شود

 • بهترین ظرف برای نگهداری مواد غذایی خشک، ظروف پلاستیکی شیشه‌ای هستند. اگر داخل ظرف نگهداری غلات، حبوبات و برنج، کمی نمک بریزید، کمک می‌کند که آفت وارد مواد غذایی نشود. برای نگهداری مواد غذایی خشک داخل یخچال، استفاده از کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌دار هم پیشنهاد می‌‌شود.
 • اگر حبوبات را برای مدت طولانی نگهداری می‌کنید، یخچال گزینه مناسبی برای این کار است. اما اگر مصرف روزانه از مواد غذایی دارید، کابینت آشپزخانه هم فضایی مناسب خواهد بود.
 • توجه کنید که این مواد غذایی را خارج از یخچال نیز می‌توان نگهداشت. پس اگر جای کافی در یخچال خود ندارید، آنها را در بیرون یخچال و در جای خنک نگهداری کنید.

مدت زمان نگهداری برنج پخته در یخچال

برنج پخته را حداکثر سه تا چهار روز در شرایطی که در ظرف دربسته باشد، می‌توانید در داخل یخچال نگهداری کنید. با این وجود نیز هنگام مصرف به مواردی چون عدم سفت و سخت شدن یا استشمام بوی بد توجه کنید تا در اثر مصرف این برنج دچار مسمومیت نشوید. مورد دیگر فراموش نکنید که قبل از مصرف برنج مانده در داخل یخچال، آن را به طور کامل داغ کرده و از مصرف سرد آن خودداری کنید.

ماکارونی پخته تا چند روز در یخچال می ماند؟

غذاهایی چون ماکارونی و اسپاگتی را حداکثر 24 تا 48 ساعت، می‌توان در داخل یخچال نگهداری کرد.بعد از این مدت ممکن است در اثر رشد باکتری‌ها دچار مسمومیت غذایی شوید. همواره سعی کنید تا غذا به میزان مصرف روزانه خود تهیه کنید تا هم از اسراف جلوگیری کرده و هم مواظب سلامت خود و سایر اعضای خانواده باشید.

پیشنهاد مطالعه

نحوه نگهداری لبنیات و مواد پروتئینی  و حتی شیر مادر، داخل یخچال

نگهداری مواد لبنی از حساسیت بالایی برخوردار است. مدت زمان نگهداری مواد لبنی داخل یخچال بسیار کوتاه است. شیرهای پاکتی استرلیزه، تا زمانی که درب آنها را باز نکرده باشید، برای مدت طولانی در جای خشک و خنک قابل نگهداری است. مدت زمان نگهداری این مواد روی بسته‌بندی آنها نوشته شده است.

 • به محض اینکه درب شیرهای استرلیزه را باز کنید، تا ۳ روز زمان دارید که تمام شیر را مصرف کنید.
 • برای نگهداری پنیر هم اگر دارای بسته‌بندی است، بعد از خریدن، آن را از ظرف خارج کرده و داخل ظرف شیشه‌ای و یا پلاستیکی در دار قرار دهید. اگر مقدار پنیر زیاد بوده و داخل بسته‌بندی هم آب پنیر دارید، آب را به ظرف نگهداری پنیر اضافه کنید.
نگهداری شیر پاستوریزه بیرون از یخچال
برای نگهداری مواد لبنی داخل یخچال، از ظروف دردار استفاده کنید
 • نگهداری کره هم باید با توجه به دستورالعمل روی بسته‌بندی انجام شود. کره را از جلد خارج کرده و داخل ظرف نگهداری قرار دهید. ظرفی که برای نگهداری کره استفاده می‌شود، باید در دار باشد.
 • مواد لبنی از قبیل سرشیر، ماست و خامه هم بهتر است در همان ظرف نگهداری خودشان باقی بمانند و بهترین تاریخ برای نگهداری آنها، روی بسته‌بندی ذکر شده است.
 • نگهداری شیر مادر، داخل یخچال هم کاری است که اغلب آن را انجام می‌دهند. اما این کار را با توصیه و دستور پزشک و یا مربی بهداشت انجام دهید.

مدت زمان نگهداری پیتزا در یخچال

در صورتی که تمایل داشتید پیتزای باقی مانده‌ی خود را در داخل یخچال برای وعده‌ای دیگر نگهداری کنید، بلافاصله پس از سر شدن، آن را داخل ظرف در بسته قرار داده و در داخل یخچال با دما 4 درجه سانتی گراد قرار دهید. از آنجایی که در پیتزا مواد غذایی مختلفی استفاده شده است، جهت جلوگیری از خراب شدن، باقی مانده پیتزای خود را در کمتر از 24 ساعت میل کنید.

مدت نگهداری کتلت در فریزر

کتلت نیز مانند سایر غذاهای پخته شده تا نهایت 48 ساعت در ظرف در بسته قابل مصرف است. پیشنهاد می‌شود که قبل از قرار دادن آن در فریزر هر کدام را در کاغذ مخصوص پیچیده و یپی در داخل طرف قرار دهید تا هنگام استفاده، جدا کردن آن امکان پذیر باشد.

پیشنهاد مطالعه

مدت زمان نگهداری آش رشته در یخچال

غذاهایی چون سوپ و آش را می‌توان 5 الی 6 روز در یخچال نگهداری کرد. اما هنگام مصرف آن به این موضوع که طعمش تغییر نکرده باشد، دقت کنید .در صورتی که متوجه هر گونه طعم و یا بوی غیر عادی در آن شدید؛ بهتر است که از آن را دور بریزید.

شرایط نگهداری کباب کوبیده در داخل یخچال

نگهداشتن مواد غذایی پخته شده در یخچال بیش از یک تا دو روز باعث فساد و تغییر طعم و بوی آنها می‌شود. غذاهایی چون کباب کوبیده را سعی کنید در همان روز پخت میل کنید و تا جایی که امکان دارد از نگهداشتن آن بیش از 24 ساعت در داخل یخچال خودداری کنید. پس از قرار دادن آن در یخچال، هنگام مصرف، آن را به طور کامل داغ کرده و توجه کنید که مزه کباب تغییر نکرده باشد.

نگهداری مرغ پخته در فریزر

اگر پس از یک مهمانی مقدار زیادی مرغ پخته در ظرف ماند، نگران نباشید، می‌توانید آنها را برای مدت 4 روز در فریزر نگهدارید. فقط قبل از قرار دادن آن در فریزر استخوان‌های آن را در آورده و مرغ را به اصطلاح ریش ریش کنید، سپس آن را درون ظرف در بسته قرار داده و داخل فریزر بگذارید.

روش نگه داشتن انجیر در فریزر

گذاشتن انجیر در داخل ظروف در بسته و سپس نگهداشتن آن در داخل فریزر و یخچال مشکلی ندارد. اما توصیه می‌شود که این مدت بیشتر از دو تا سه ماه نشود زیرا که پس از این مدت انجیر خاصیت و حالت اولیه خود را از دست می‌دهد.

روش صحیح نگهداری سیر در فریزر

ممکن است پس از نگهداری سیر در فریزر متوجه این شده باشید که سیر مزه اولیه را نمی‌دهد، برای رفع این مشکل، مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا سیرها را حبه حبه کرده و پوست بکنید
 2. سپس سیر به همراه مقداری آب را درون مخلوط کن، خرد کنید.
 3. مواد به وجود آمده را می‌توانید داخل قالب، یا ظرف در داری ریخت و در فریزر قرار دهید.

مدت زمان نگهداری نان داخل یخچال

شاید این سوال برای شما مطرح شود که نگهداری نان داخل یخچال بهتر است یا فریزر؟ اگر حجم نانی که خریداری شده، کم و به اندازه مصرف روزانه است، پس می‌توانید نان را داخل یخچال و برای مدت کوتاه نگهداری کنید. اما اگر می‌خواهید نان را برای مدت طولانی نگهداری کنید، یخچال گزینه مناسبی برای این کار نیست. باید نان را داخل بسته‌بندی‌های پلاستیکی و داخل فریزر نگهداری کنید.

نگهداری نان داخل فریزر، موجب می‌شود که آب میان بافتی آن منجمد شده و بیات نشود. با این وجود، شما قادر هستید نان را برای مدت ۲ تا ۳ ماه داخل فریزر نگه دارید.

نان را در یخچال نگه داریم یا فریزر؟
بهترین روش نگهداری نان، قرار دادن آن داخل فریزر است

مدت زمان نگهداری ته مانده‌های غذا در یخچال

ته مانده وعده‌های غذایی را به هیچ وجه به مدت طولانی در یخچال جای ندهید. در بهترین حالت، قورمه سبزی شام دیشب شما فقط ۴ روز در یخچال سالم باقی می‌ماند.

بهتر است تا روی‌‌ یک تخته وایت بورد، تاریخ قرار دادن ته مانده‌های غذایی در یخچال را یادداشت کنید تا باعث بیماری خود و خانواده خود نشوید! (از تخته وایت برد مغناطیسی که روی‌‌ یخچال چسبیده است، برای یادداشت تاریخ نگهداری همه مواد داخل آن استفاده کنید.)

به این نکات ریز هم برای نگهداری مواد غذایی، توجه کنید:

 • باقی مانده غذا را بدون درپوش داخل یخچال نگهداری نکنید.
 • اگر شیرینی تر داخل یخچال دارید، ظرف ۳ روز آن را مصرف کنید.
 • مواد غذایی داغ را داخل یخچال و حتی فریزر قرار ندهید.
 • انواع کنسرو و قوطی رب را به‌صورت در باز داخل یخچال قرار ندهید.
 • از نگهداری گوشت بدون محافظ پلاستیکی داخل یخچال و فریزر خودداری کنید.
 • بهترین زمان برای نگهداری تخم مرغ داخل یخچال، ۱ ماه است. تحت هیچ شرایطی تخم مرغ را قبل از قرار دادن داخل یخچال، نشویید.
 • و …
پیشنهاد مطالعه

کدام مواد غذایی را می‌توان خارج از یخچال نگهداری کرد؟

مواد اضافی را از یخچال خارج کنید! جای بسیاری از مواد غذایی در درون یخچال نیست و برای نگهداری از یخچال به طرز صحیح، باید آنها را خارج کنید. در واقع ۲۵ ماده غذایی مختلف وجود دارند که مردم اغلب از آنها در یخچال نگهداری می‌کنند، در حالی که جای آنها در یخچال نیست. این ۲۵ آیتم را در جایی به غیر از یخچال (مثل کابینت) ذخیره کنید:

 1. سس‌های تند

سس‌های تند که حتی پس از باز شدن درب آنها، برای حدود ۳ سال سالم و تازه باقی می‌مانند.

 1. کچاپ

کچاپ هم به دلیل داشتن برخی از اسیدها در درون خود، ‌‌می‌تواند تا یک ماه بیرون از یخچال سالم بماند

 1. سیب زمینی

سیب زمینی که باید در کیسه‌های کاغذی و در محیط خنک و خشک نگهداری شود.

 1. پیاز

پیاز باید در محیط عاری از رطوبت ذخیره شود. همچنین پیاز را جدا از سیب زمینی ذخیره کنید، زیرا سیب زمینی باعث جوانه زنی و فساد سریع‌تر پیاز می‌شود.

 1. سیر

نگهداری از سیر هم مثل پیاز است. سیر جایی در یخچال ندارد!

 1. ریحان

ریحان، بو‌ی درون یخچال را جذب می‌کند، بنابراین بهتر است که ریحان تازه خود را در یک فنجان یا گلدان آب، مثل گل‌های تازه نگه دارید. شما همچنین می‌توانید این کار را با هر گونه گیاه تازه انجام دهید.

 1. آووکادو

آووکادوی شما نمی‌رسد؟ به خاطر آن است که در یخچال قرار دارد. قرار دادن یک آووکادوی نرسیده روی پیشخوان باعث می‌شود که این ماده خیلی زودتر برسد. برای سرعت بخشیدن به این فرایند، آووکادو را درون کیسه‌ای به همراه یک سیب یا موز رسیده انبار کنید.

 1. توت

قرار دادن انواع توت‌ها در یخچال باعث می‌شود که آنها به علت رطوبت بسیار بالا فاسد شوند. توت‌‌ها را در یک کاسه یا سبد و در بیرون از یخچال قرار دهید.

 1. نان

بهتر است نان را در دمای اتاق و درون یک کیسه پلاستیکی که کامل مهر و موم شده است، نگه دارید. ذخیره نان در یخچال باعث سریع‌تر شدن فرایند خروج آب از آن و بیات شدن آن می‌شود.

 1. باتری

شاید شنیده‌اید که نگهداری از باتری درون یخچال باعث افزایش عمر آنها می‌شود، اما این موضوع اشتباه است. در واقع این کار حتی به باتری شما ضرر وارد می‌کند.

 1. گوجه فرنگی

ذخیره گوجه فرنگی در یخچال ‌‌می‌تواند عطر و طعم آن را تغییر داده و سریع‌تر آن را فاسد کند. نگهداری گوجه فرنگی در یک سبد روی‌‌ پیشخوان بهترین انتخاب است.

 1. قهوه

از قهوه در خارج از یخچال و درون ظرفی محکم و دربسته نگهداری کنید.

 1. کدو

بیشتر کدوها، مخصوصا آن‌‌هایی که پوست ضخیم تری دارند را ‌‌می‌توانید برای ماه‌‌ها در انبار نگه دارید. برای نگهداری از یخچال خود ، کدوی سنگین وزن را در درون آن جای ندهید!

 1. عسل

عسل تنها ماده غذایی است که هیچ گاه فاسد ‌‌نمی‌‌شود و نیازی به نگهداری از آن در یخچال نیست.

 1. کیک

اکثر کیک‌‌ها هم نیازی به یخچال ندارند. اگر کیک شما یخ زده نیست یا دارای خامه و شکلات است، می‌توانید آن را برای سه روز در یک ظرف دربسته نگه دارید.

 1. خربزه و هندوانه

خربزه و هندوانه را در انباری خنک نگه دارید.

 1. موز

موز اگر رسیده باشد، باید در یخچال نگهداری شود، اما اگر نرسیده باشند، باید آن را در بیرون از یخچال در ظرفی نگه دارید تا برسد.

 1. کره بادام زمینی

کره بادام زمینی هم نیازی به یخچال ندارد.

 1. روغن

روغن آشپزی را نباید در یخچال نگه داشت.

 1. سیب، هلو، شلیل و گلابی

سیب، هلو، شلیل و گلابی را ‌‌می‌توانید در سبدی خارج از یخچال نگه دارید.

 1. برنج

اگر برنج سفید را در ظرف پلاستیکی دربسته و در محیطی خنک نگه دارید، برای ۸ تا ۱۰ سال سالم باقی ‌‌می‌ماند. البته عمر برنج قهوه ای بین ۱ تا ۲ سال است.

22.لوبیای خشک

برای نگهداری صحیح از یخچال‌، موادی مثل لوبیای خشک شده را درون آن قرار ندهید. رطوبت درون یخچال باعث جوانه زنی این دانه‌‌ها ‌‌می‌شود.

 1. مواد آرایشی

مواد آرایشی را در یخچال جای ندهید. دمای سرد یخچال ‌‌می‌تواند ترکیبات شیمیایی را نابود کند و رطوبت آن ‌‌می‌تواند پودرها را با هم ترکیب کند. در واقع تبلیغاتی که به منظور نگهداری این نوع مواد در یخچال ‌‌می‌شود، غلط هستند.

 1. انواع فلفل‌ها

نگهداری از انواع فلفل‌ها در یخچال، ‌‌می‌تواند مزه اصلی آنها را تغییر دهد.

 1. بادمجان‌‌ها

بادمجان‌‌ها به اندازه کافی مقاوم هستند تا بتوانند در دمای اتاق نگهداری شوند.

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب ، راه اندازی و خرابی های یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
تعمیر یخچال

4.5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  بهترین مدت زمان نگهداری مرغ و گوشت و سبزیجات در فریزر چه مدت است ؟

 2. توی مقاله تون اشاره ای به نگهداری آجیل نکرده بودید آیا موندگاریش توی یخچال بیشتر هست؟

  1. باسلام
   سیمای عزیز؛ آجیل از جمله مواردی است که می‌توان آن را خارج یخچال نگهداشت. در صورتی که آجیل را به صورت روزانه مصرف می‌کنید، می‌توانید آن را داخل کابینت قرار دهید ولی اگر تمایل به نگهداری از آجیل برای مدت زمان بیشتری دارید، بله، آن را داخل یک ظرف دربسته و سپس در فریزر قرار دهید.

 3. تازگیا یخچال من یه بوی خیلی بدی میده و نمیدونم مشکل از کجاست خیلی هم تمیزش کردم اما جواب نمیده چیکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا