به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

هر آنچه که باید درباره نگهداری صحیح از یخچال و فریزر خود بدانید

نگهداری صحیح از یخچال

آیا از شلوغی درون یخچال، باقی مانده‌ی غذاهایی که یادتان رفته آن‌ها را خارج کنید و ظرف‌های پر از مواد غذایی که رو به فساد می‌روند خسته شده‌اید؟ ما به شما یاد می‌دهیم که چگونه یخچال خود را مدیریت کرده و با نگهداری صحیح از یخچال خود، مواد غذایی خود را تازه و به مدت طولانی‌تر در آن نگه دارید.

۲۰ راه آسان برای نگهداری از یخچال به طور صحیح و تمیز!

۱- از سبد استفاده کنید. وقتی برای خرید میوه به یک میوه فروشی مراجعه می‌کنید، حتما سبدهای رنگی کوچکی را دیده‌اید که میوه‌ها را درون آن‌ها انبار می‌کنند. در این سبدها می توانید انواع خاصی از مواد غذایی، مثل بطری‌های مختلف، تخم مرغ و دیگر موادی که می‌توانید آن‌ها را در پلاستیک ذخیره کنید را نگه دارید. با این کار، دسترسی به این مواد هم آسان‌تر می‌شود.

 

۲- مواد اضافی را از یخچال خارج کنید. جای بسیاری از مواد غذایی در درون یخچال نیست و برای نگهداری از یخچال به طرز صحیح، باید آن‌ها را خارج کنید. در واقع ۲۵ ماده غذایی مختلف (مثل سیب زمینی) وجود دارند که مردم معمولا از آن‌ها در یخچال نگهداری می‌کنند، در حالی که جای آن‌ها در یخچال نیست. این ۲۵ آیتم را در جایی به غیر از یخچال (مثل کابینت) ذخیره کنید:

 • سس‌های تند که حتی پس از باز شدن درب آن‌ها، برای حدود ۳ سال سالم و تازه باقی می‌مانند.
 • سیب زمینی که باید در کیسه‌های کاغذی و در محیط خنک و خشک نگهداری شود.
 • پیاز حتما باید در محیط عاری از رطوبت ذخیره شود. همچنین پیاز را جدا از سیب زمینی ذخیره کنید، زیرا سیب زمینی باعث جوانه زنی و فساد سریع‌تر پیاز می‌شود.
 • نگهداری از سیر هم مثل پیاز است. سیر جایی در یخچال ندارد!
 • ریحان، بوی‌های درون یخچال را جذب می‌کند، بنابراین بهتر است که ریحان تازه خود را در یک فنجان یا گلدان آب، مثل گل‌های تازه نگه دارید. شما همچنین می‌توانید این کار را با هر گونه گیاه تازه انجام دهید.
 • آووکادوی شما نمی‌رسد؟ به خاطر آن است که در یخچال قرار دارد. قرار دادن یک آووکادوی نرسیده بر روی پیشخوان باعث می‌شود که این ماده خیلی زودتر برسد. برای سرعت بخشیدن به این فرایند، آووکادو را درون کیسه‌ای به همراه یک سیب یا موز رسیده انبار کنید.
 • قرار دادن انواع توت‌ها در یخچال باعث می‌شود که آن‌ها به علت رطوبت بسیار بالا فاسد شوند. آن‌ها را در یک کاسه یا سبد و در بیرون از یخچال قرار دهید.
 • بهتر است نان را در دمای اتاق و درون یک کیسه پلاستیکی که کاملا مهر و موم شده است نگه دارید. ذخیره نان در یخچال باعث سریع‌تر شدن فرایند خروج آب از آن و بیات شدن آن می‌شود.
 • شاید شنیده‌اید که نگهداری از باتری درون یخچال باعث افزایش عمر آن‌ها می‌شود، اما این موضوع اشتباه است. در واقع این کار حتی به باتری شما ضرر وارد می‌کند.

 

 • ذخیره گوجه فرنگی در یخچال می تواند عطر و طعم آن را تغییر داده و سریع‌تر آن را فاسد کند. نگهداری گوجه فرنگی در یک سبد بر روی پیشخوان بهترین انتخاب است.
 • از قهوه در خارج از یخچال و درون ظرفی محکم و دربسته نگهداری کنید.
 • بیشتر کدوها، مخصوصا آن هایی که پوست ضخیم تری دارند را می توانید برای ماه ها در انبار نگه دارید. برای نگهداری از یخچال خود ، کدوی سنگین وزن را در درون آن جای ندهید!
 • عسل تنها ماده غذایی است که هیچ گاه فاسد نمی شود و نیازی به نگهداری از آن در یخچال نیست.
 • اکثر کیک ها هم نیازی به یخچال ندارند. اگر کیک شما یخ زده نیست یا دارای خامه و شکلات می باشد، می توانید آن را برای سه روز در یک ظرف دربسته نگه دارید.
 • خربزه و هندوانه را در انباری خنک نگه دارید.
 • موز اگر رسیده باشد، باید در یخچال نگهداری شود، اما اگر نرسیده باشند، باید آن را در بیرون از یخچال در ظرفی نگه دارید تا برسد.
 • کچاپ هم به دلیل داشتن برخی از اسیدها در درون خود، می تواند تا یک ماه بیرون از یخچال سالم بماند.
 • کره بادام زمینی هم نیازی به یخچال ندارد.
 • روغن آشپزی را نباید در یخچال نگه داشت.
 • سیب، هلو، شلیل و گلابی را می توانید در سبدی خارج از یخچال نگه دارید.
 • آیا برنج را در یخچال نگه می دارید؟ نیازی به این کار نیست! اگر برنج سفید را در ظرف پلاستیکی دربسته و در محیطی خنک نگه دارید، برای ۸ تا ۱۰ سال سالم باقی می ماند. البته عمر برنج قهوه ای بین ۱ تا ۲ سال می باشد.
 • برای نگهداری صحیح از یخچال ، موادی مثل لوبیای خشک شده را درون آن قرار ندهید. رطوبت درون یخچال باعث جوانه زنی این دانه ها می شود.
 • مواد آرایشی را در یخچال جای ندهید. دمای سرد یخچال می تواند ترکیبات شیمیایی را نابود کند و رطوبت آن می تواند پودرها را با هم ترکیب کند. در واقع تبلیغاتی که به منظور نگهداری این نوع مواد در یخچال می شود غلط هستند.
 • نگهداری از انواع فلفل ها در یخچال، می تواند مزه اصلی آن ها را تغییر دهد.
 • بادمجان ها به اندازه کافی مقاوم هستند تا بتوانند در دمای اتاق نگهداری شوند.
 1. کریسپر (قسمت پایینی یخچال ها که برای نگهداری از میوه و سبزی هستند) یخچال را صف بندی کنید! سبزی ها را به طور جدا و درون کاغذ یا روزنامه در کریسپر قرار دهید. با این کار، اولا شیره‌ی خارج شده از سبزی ها باعث کثیف شدن یخچال شما نمی شود. علاوه بر این، با روزنامه پیچ کردن میوه و سبزی ها، رطوبت آن ها کنترل شده و تازه تر می مانند.
 2. مواد غذایی را از کیسه نایلونی خارج کنید. برای نگهداری از یخچال و مواد غذایی خود، آن ها را بدون کیسه نایلونی در یخچال جای دهید. با این کار، مواد تازه تر مانده، دیرتر فاسد شده و یخچال شما بو نمی گیرد.
 3. از قانون تک بطری پیروی کنید! برای مثال، فقط نگهداری از یک بطری سالاد، خردل، مایونز و سس گوجه فرنگی در یخچال مجاز است. بطری های اضافی و باز نشده شما را می توان در یک محفظه بدون هیچ گونه نگرانی ذخیره کرد و شما با این کار، مقدار زیادی از فضای یخچال خود را ذخیره می کنید.
 4. جای بشقاب در یخچال نیست! مواد غذایی را باید در محفظه‌ی صحیح در یخچال نگه داشت. با این کار، نشتی مواد غذایی در یخچال که باعث کثیف شدن و ایجاد بوی بد می شود کاهش می یابد و فضای یخچال ذخیره می شود. برای نگهداری از یخچال خود، این روش را امتحان کنید.
 5. همچنین، به دلایل بالا، به هیچ وجه نوشیدنی ها را با فنجان و لیوان در یخچال ذخیره نکنید. فقط کافی است تا دست شما به این فنجان ها بخورد تا تمام فضای یخچال شما آلوده شود.
 6. این جمله را یادتان باشد: “یک جا برای همه چیز و همه چیز در جای خود!” بهترین راه برای سازماندهی و نگهداری از یخچال خود، این است که انواع مشخصی از غذا را در طبقه و کشوی مخصوص به خود قرار دهید. اگر جای مواد غذایی خود در یخچال را بدانید، برای پیدا کردن آن زمان کمی صرف می‌شود، پس درب یخچال مدت کمتری باز مانده و بهره‌وری آن بالاتر می‌رود. علاوه بر این، احتمال اینکه وجود یک ماده غذایی در یخچالتان را از یاد ببرید و پس از چند روز با بوی فساد آن مواجه شوید کاهش می‌یابد.
 7. ظرف‌هایی که دارای نشتی، حتی به مقدار بسیار کم هستند را در یخچال جای ندهید. حتی چند قطره نشتی می‌تواند باعث شود که مجبور شوید تا تمام یخچال خود را خالی کرده و قفسه‌های آن را بشویید.
 8. از یک شانه تخم مرغ برای نگهداری از برخی مواد استفاده کنید. مثلا شیشه‌های سس را می‌توانید به صورت وارونه در شانه تخم مرغ جای دهید. با این کار، در صورت نشتی کردن بطری‌ها هم یخچال شما کثیف نمی‌شود.
 9. بطری‌ها را می‌توانید در جعبه هم جای دهید و جعبه‌ها را در یخچال بگذارید.
 10. اگر گوشت تازه را در فریزر قرار نمی‌دهید، حتما آن را در کیسه‌های سالم و به طور مجزا در یخچال قرار دهید تا دیگر مواد غذایی را آلوده نکند.
 11. درب کیسه‌های باز شده، مثل درب یک پاکت چیپس نیمه مصرف شده را با گیره ببندید.
 12. باید مواد غذایی مختلف را در قسمت‌های مختلف یخچال نگهداری کنید، زیرا دمای تمامی قسمت‌های یخچال مثل هم نیست. در مطلب “راهنمای استفاده از یخچال” این مورد را به طور کامل توضیح دادیم.
 13. درب یخچال گرمتر از سایر نقاط آن است، پس تخم و مرغ و لبنیات را در آن جای ندهید.
 14. لبنیات را در قفسه‌های پایین‌تر یخچال که سردتر است، جای دهید.
 15. ته مانده وعده‌های غذایی را به هیچ وجه به مدت طولانی در یخچال جای ندهید. در بهترین حالت، قرمه سبزی شام دیشب شما فقط ۴ روز در یخچال سالم باقی می‌ماند.
 16. بهتر است تا بر روی یک تخته وایت بورد، تاریخ قرار دادن ته مانده‌های غذایی در یخچال را یادداشت کنید تا باعث بیماری خود و خانواده خود نشوید!
 17. از تخته وایت بورد مغناطیسی که بر روی یخچال چسبیده است، برای یادداشت تاریخ نگهداری همه مواد داخل آن استفاده کنید، اشعار خود را می‌توانید در جای دیگری هم بنویسید!
 18. دقت کنید که گوشت تازه حداکثر تا دو روز در یخچال قابل نگهداری است. در غیر این صورت، حتما گوشت را به فریزر منتقل کنید.

 

روش‌های ساده‌ی تمیز کردن و نگهداری از یخچال می‌توانند عمر مفید و کارایی آن را افزایش دهند. این ۵ روش را برای نگهداری از یخچال و تمیز کردن آن امتحان کنید.

مواد مورد نیاز: جارو برقی، وسایل شستشو، تراز و پارچه تمیزکاری

نگهداری از یخچال

روش های نگهداری از یخچال

 1. سیم پیچ (کویل) کندانسور را تمیز کنید. کثیف بودن و گرد و خاک گرفتن کندانسور باعث می‌شود تا موتور یخچال شما سخت‌تر از گذشته کار کند. در نتیجه مصرف انرژی بالاتر رفته و طول عمر یخچال کاهش می‌یابد. بنابراین بهتر است تا هر سه ماه یک بار به وسیله جاروبرقی، کویل کندانسور یخچال خود را تمیز کنید. بسته به مدل یخچالتان، کویل کندانسور آن در پشت یا در زیر دستگاه جای گرفته است.
 2. سوراخ تخلیه و سینی آبریز یخچال را تمیز کنید. اکثر یخچال‌ها وابسته به یک سوراخ تخلیه و سینی آبریز برای زدودن چگالش خود هستند، پس عملکرد صحیح این اجزا بسیار مهم است. تکه‌های مواد غذایی و هر ماده دیگری که درون سوراخ تخیله رسوب کرده است را طبق دستورالعمل مخصوص یخچال خود تمیز کنید. سپس سینی آبریز را هم شسته و به خوبی بسایید.
 3. درزبند درب یخچال (نوار درزگیر لاستیکی) را بررسی کرده و تمیز کنید. وظیفه‌ی این درزبندها در یخچال و فریزر، جلوگیری از خروج هوای سرد و ورود گرما به داخل دستگاه است. بنابراین، سلامت این درزبندها اثر مهمی بر بهره‌وری یخچال شما دارد. بررسی کنید که بر روی درزبند هیچ گونه شکاف یا آسیب دیگری وجود نداشته باشد. اگر لکه‌ی خارجی بر روی درزبند چسبیده، باید آن را پاک کنید. در صورت نیاز هم باید این درزبندها را تعویض کنید. نحوه تعویض درزبند را در مطلب “حل مشکلات یخچال” توضیح دادیم.
 4. فیلتر آب را تعویض کنید. اگر یخچال شما دارای یخ ساز و آبسرد کن است، پس احتمال دارد دارای یک فیلتر آب باید که پس از مدتی نیاز به تعویض خواهد داشت. بهتر است تا هر ۶ ماه یک بار این فیلتر را طبق دستورالعمل یخچال خود تعویض کنید. آبی که از فیلتر آلوده بگذرد، آلوده‌تر از قبل خواهد بود!
 5. تراز بودن یخچال خود را بررسی کنید. یخچال باید طوری بر روی زمین ثابت شود که پس از باز کردن درب یخچال و رها کردن آن، درب خود به خود و به آرامی بسته شود. بنابراین اگر شخصی یادش برود تا درب یخچال را ببندد، درب خود به خود بسته شده و انرژی یخچال شما هدر نمی‌رود. تراز بودن یخچالتان را به وسیله‌ی یک تراز معمولی که بر روی دستگاه کار می گذارید چک کنید. سپس با تنظیم پایه‌ها، می‌توانید یخچال را تراز کنید.

نکات مهمی که باید در نگهداری از یخچال بدانید!

 1. برنامه تمیز کردن یخچال را در یک تقویم یادداشت کنید.
 2. برای جلوگیری از رشد کپک، درزهای یخچال را با سرکه تمیز کنید.
 3. دفترچه راهنمای یخچالتان را مطالعه کنید تا ببینید که آیا برای نگهداری از یخچال خاص شما، دستورالعمل ها و وسایل اضافی خاصی نیاز است یا نه.
تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

نویسنده :

۲ دیدگاه

 • Avatar الهام گفت:

  تازگیا یخچال من یه بوی خیلی بدی میده و نمیدونم مشکل از کجاست خیلی هم تمیزش کردم اما جواب نمیده چیکار کنم؟

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.