لوازم کوچک آشپزخانه

نحوه درست کردن قهوه؛ چگونگی درست کردن انواع قهوه

نحوه درست کردن قهوه

همه ما در طول روز، عادت به خوردن انواع نوشیدنی‌ها سرد و گرم داریم. از چای و قهوه گرفته تا انواع نوشیدنی‌های خنک که در گرمای تابستان، از آنها لذت می‌بریم. اما برای کسانی که عادت به خوردن قهوه دارند، نحوه طبخ آن بسیار مهم است. در اینجا نحوه درست کردن قهوه را به شما خواهیم گفت.

یکی از بهترین وسیله‌ها برای درست کردن قهوه، دستگاه قهوه ساز است. زیرا می‌توانید به کمک آن تمام ویژگی‌های یک قهوه خوب را به صورت یک جا داشته باشید. چنانچه از دستگاه قهوه ساز برای درست کردن قهوه استفاده می‌کنید باید نحوه استفاده از آن را بدانید. در غیر اینصورت ممکن است در اثر استفاده نادرست دستگاه به سرعت ایراد پیدا کند و نیاز به تعمیر قهوه ساز داشته باشید.

طرز تهیه قهوه فوری

این روزها با وجود تنوع بالایی از قهوه، کمتر کسی می‌تواند ادعا که تا به حال قهوه موردنظر خود را پیدا نکرده‌است. برای درست کردن قهوه نیاز به ابزار خاص و پیچیده ندارید، زیرا با وجود قهوه‌های فوری، در حدود چند دقیقه یک فنجان قهوه لذیذ آماده نوشیدن است.

برای اینکه یک فنجان قهوه فوری آماده کنید باید به روش زیر پیش روید.مواد موردنیاز:

 • آب جوش
 • قهوه فوری
 • شیر یا خامه
 • شکر
 • وانیل یا دارچین

آب را جوش بیاورید، یک قاشق قهوه فوری را داخل فنجان ریخته و مقدار کمی آب سرد روی آن بریزید و خوب بهم بزنید. اضافه کردن آب سرد به قهوه فوری موجب می‌شود که قهوه نرم و لطیف‌تری داشته باشید. سپس آب جوش را به قهوه اضافه کنید.

نحوه درست کردن قهوه
بهترین نوع قهوه فوری، با عنوان فریز شده و خشک است.
تعمیر قهوه ساز در محل با آچارباز
سرویس تعمیر قهوه ساز و چای ساز آچارباز، یکی از خدمات آنلاین و سیار نصب،سرویس و تعمیر لوازم خانگی آچارباز است. سوختگی قطعات، از کار افتادن دستگاه های قهوه جوش و چای ساز یا اسپرسو ساز، ضعیف شدن دستگاه ها،گرم نماندن قهوه یا چای در این دستگاهها از جمله مشکلاتی است که با ثبت سفارش در سامانه اعزام تعمیرکار آچارباز می‌توانید، آنها را بررسی و رفع کنید:
تعمیر قهوه ساز

اگر تمایل دارید برای اینکه طعم بهتری به قهوه بدهید، مقداری شیر به آن اضافه کنید. اگر هم طعم تلخ قهوه را نمی‌پسندید، کمی شکر به آن اضافه کنید.

البته عده‌ای هم به جای شکر، از شیرین‌کننده‎های طبیعی برای شیرین کردن قهوه استفاده می‌کنند. در آخر هم کمی پودر دارچین روی قهوه بریزید تا طعمی متفاوت به آن بدهد.

آماده کردن قهوه فوری
برای شیرین کردن قهوه از شیرین‌کننده‌های طبیعی فاقد قند استفاده کنید.

طرز تهیه قهوه با شیر

اگر به دنبال تنوع هستید، پیشنهاد می‌کنیم که گاهی قهوه را فقط با شیر آماده کنید. به این صورت که شیر را جایگزین آب کنید. کمی شیر را روی اجاق گذاشته تا به مرحله جوش برسد. همین که شروع به حباب زدن کرد، اجاق را خاموش کنید. سپس سپس یک قاشق قهوه فوری را داخل فنجان ریخته و شیر داغ را به آن اضافه کنید. در صورت تمایل می‌توانید از شیرین‌کننده برای طعم دادن به آن استفاده کنید.

با این روش، طعم غلیظی از قهوه و شیر را خواهید داشت که تجربه لذت بخشی می‌شود.

تعمیر قهوه ساز
با کمی دارچین، طعم قهوه را متفاوت کنید.

نحوه درست كردن قهوه اسپرسو روی گاز

اسپرسو نوعی قهوه ایتالیایی است که روش طبخی متفاوت با سایر قهوه‌ها دارد. برای آماده کردن این نوع قهوه، نیاز نیست حتما دستگاه اسپرسوساز داشته باشید، حتی با استفاده از موکاپات‌های روگازی هم می‌توانید طعم لذت بخش قهوه را تجربه کنید.

اما اگر دستگاه اسپرسوساز هم در خانه دارید که کار بسیار آسان خواهد بود.

برای آماده کردن قهوه اسپرسو روی گاز، به یک دستگاه موکاپات نیاز دارید. قهوه‌ای که برای این روش طبخ نیاز است، باید به صورت متوسط آسیاب شده باشد.

موکاپات‌هایی که در بازار موجودند دارای ظرفیت‌های متفاوتی هستند. شما باید براساس نیازی که دارید ظرف مناسب را خریداری کنید.

راهنمای آماده کردن قهوه
قبل از خریدن دستگاه، باید از سلامت ظاهری آن مطمئن شوید.

برای آماده کردن قهوه، داخل مخزن پایین را تا زیر سوپاپ اطمینان از آب پر کنید. سپس محفظه پودر قهوه را با میزان متناسب و استاندارد از قهوه پر کرده و روی آن را صاف کنید و روی مخزن آب قرار دهید. در نهایت محفظه بالای قهوه ساز را روی آن قرار داده و محکم ببندید. شعله ملایم رو روشن کنید و قهوه جوش را روی آن قرار دهید.

پیشنهاد مطالعه

طرز تهیه قهوه اسپرسو به این صورت است که آب جوش با فشار از میان دانه‌های قهوه رد شده و عصاره آن را میگیرد. بعد از اینکه آب مخزن پایینی جوش آمد، با فشار از میان پودر رد می‌شود و داخل مخزن بالایی جمع می‌شود. بعد از اینکه تمام آب به مخزن بالایی انتقال یافت، قهوه شما آماده است. شعله اجاق را خاموش کرده و قهوه را داخل فنجان خالی کنید.

به خاطر داشته باشید که هیچ افزودنی که مخزن اضافه نکنید و در صورت تمایل، شیر و شکر را به فنجان بیافزایید.

راهنمای خریدن قهوه
قبل از اماده کردن قهوه، از باز بودن مسیر سوپاپ اطمینان مطمئن شوید.

نحوه درست کردن قهوه ترک

ترکیه هم مانند کشورهای عرب، فرانسه و ایتالیا، سابقه طولانی در تولید و طبخ قهوه دارد و قهوه ترک از قدیم‌الایام مشهور بوده‌است. ممکن نیست کسی آوازه قهوه ترک را نشنیده باشد. اما همین قهوه لذیذ تگر با روش درست و سنتی ترکیه طبخ نشود، طعمی لذیذ نخواهد داشت. پس آماده کردن آن فوت و فن خودش را دارد.

بهترین روش درست کردن قهوه
در کنار سرو قهوه ترک، از تنقلات شیرین استفاده کنید.

برای آماده کردن قهوه ترک، نیاز به یک قهوه جوش روگازی و پودر یکدست قهوه دارید. ابتدا ظرف را برداشته و به ازای هر نفر یک فنجان آب و به ازای هر فنجان آب، 1 تا 2 قاشق مرباخوری پر، قهوه داخل آن بریزید. اگر تمایل به نوشیدن قهوه شیرین دارید، شکر را در همین مرحله اضافه کنید. زیرا این کار موجب قوام قهوه می‌شود. مخلوط را به خوبی هم زده تا گلوله شکل نشود. سپس ظرف را روی حرارت ملایم قرار داده و منتظر شوید تا آب جوش آید.

ظرف قهوه را بیش از حد از آب پر نکنید و جا برای بالا آمدن و کف کردن قهوه بگذارید.

بعد از 3 الی 4 دقیقه قهوه به جوش آمده و کف می‌کند. اگر تمایل دارید قهوه غلیظ‌تر شود، ظرف را از روی شعله برداشته و بعد از فروکش کردن، دوباره روی اجاق قرار دهید تا کف کند. مراقب باشید که کف قهوه از دست نرود. زیرا کف قهوه ترک باید روی فنجان‎ها باشد.

نحوه درست کردن قهوه
برای سرو قهوه ترک باید یک فنجان آب هم کنار قهوه باشد تا قبل از نوشیدن قهوه آب نوشیده شود.
پیشنهاد مطالعه

نحوه درست كردن قهوه عربي

درست کردن قهوه عرب در واقع در بین قبایل قدیمی مرسوم بوده و امروزه هم طرفداران خود را دارد. طبخ این نوع قهوه فوت و فن خاصی دارد که با رعایت آنها، یک فنجان قهوه لذت بخش را خواهید نوشید.

اسم قهوه عربی، برگزفته از نوع قهوه‌ای نیست که استفاده می‌شود، بلکه نحوه طبخ قهوه موجب خاص بودن آن شده‌است. شما می‌توانید با استفاده از سایر قهوه‌ها و حتی قهوه ترک هم قهوه عربی درست کنید.

اما روش اصیل درست کردن قهوه به این شکل است که دانه‌های قهوه را داخل ظرفی فلزی تفت می‌دهند تا رنگی زرد و یا قهوه‌ای روشن بگیرد. سپس آن را داخل ظرفی چوبی ریخته تا سرد شود و در نهایت آسیاب می‌کنند. میزان پودر شدن این دانه‌ها هم چیزی شبیه به پودر کاکائو باشد.

اموزش درست کردن قهوه
بهترین نوع قهوه برای قهوه عربی، باید بیشترین میزان قهوه عربیکا را داشته باشد.

اما روش طبخ قهوه عربی:

برای طبخ قهوه عربی به ظرفی مخصوص با عنوان دله نیاز دارید. این ظرف شکلی شبیه به قوری بلند با آبریزگاه کشیده دارد. مواد موردنیاز برای آماده کردن قهوه شامل:

 • پودر قهوه
 • پودر هل
 • پودر زنجبیل
 • پودر میخک
 • زعفران
 • آب
پیشنهاد مطالعه


می‌شود. برای شروع کار، به ازای هر نفر، یک فنجان آب داخل ظرف ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید. همین که یکی دو قل جوش خورد، ظرف را از روی حرارت برداشته و حدود 30 ثانیه زمان دهید تا از جوش بیوفتد.

به ازای هر نفر 1 یا 2 قاشق مرباخوری پر، پودر قهوه به ظرف اضافه کنید و مخلوط را خوب هم بزنید و ظرف را روی شعله ملایم قرار دهید. بعد از جوش آمدن مجدد قهوه و بالا آمدن آن، ظرف را از روی حرارت برداشته و همین که فروکش کرد، دوباره روی حرارت قرار دهید. این کار را 2 تا 3 بار انجام دهید. همین که دیدید دیگر قهوه کف نمی‌کند، حدود 20 دقیقه زمان دهید تا قهوه کاملا آماده شود.

پیشنهاد مطالعه

سپس یم قاشق مرباخوری پودر هل، یک قاشق چای خوری پودر میخک، یک قاشق چای خوری پودر زنجبیل و چند زعفران به آن اضافه کرده و در ظرف را ببندید و حدود 5 دقیقه زمان دهید تا خوب دم بکشد. بهتر است رای ریختن قهوه داخل فنجان از صافی استفاده کنید تا قهوه ته نشین شده و ادویه‌هایی که افزودید، وارد فنجان نشود.

بهترین روش طبخ قهوه
قهوه عربی را بدون شکر و با تنقلات شیرینی همچون انجیر و خرما سرو می‌کنند.

طرز تهیه قهوه فرانسه؛ طرز تهیه قهوه با قهوه جوش

قهوه فرانسه هم نوع دیگری از قهوه است که با توجه به نوع طبخ آن که توسط فرانسوی‌ها ابداع شده و با هر نوع پودر قهوه‌ای می‌توان آن را آماده کرد.

راهنمای طبخ قهوه
آسان‌ترین روش برای طبخ قهوه فرانسه، استفاده از فرنچ پرس است.

برای آماده کردن قهوه فرانسه سه روش پیش روی شما قرار دارد که آنها را بررسی خواهیم کرد:

درست کردن قهوه با قهوه ساز برقی

این روش از آماده کردن قهوه، خیلی سخت نیست، اما به دستگاه قهوه ساز برقی نیاز دارید. برای این کار باید مقداری قهوه را داخل مخزن قهوه که دارای فیلتر است ریخته و داخل مخزن آب را به میزان لازم پر کنید. فقط کافیست قهوه ساز را روشن کنید و منتظر بمانید تا قهوه شما آماده شود. اگر دستگاه قهوه ساز خراب در خانه دارید، بهتر است آن را تعمیر کنید و از نوشیدن قهوه لذت ببرید. برای تعمیر قهوه ساز، می‌توانید از طریق سامانه آچارباز درخواست ثبت کنید. دستگاه شما مانند روز اول تعمیر خواهد شد.

تعمیر قهوه ساز
دستگاه قهوه ساز را بدون فیلتر استفاده نکنید.

درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس

یکی از آسان‌ترین روش‌ها بای طبخ قهوه فرانسه، استفاده از دستگاه فرنچ پرس است. برای آماده کردن قهوه فرانسه ابتدا آب را جوش آورده و زمان دهید دهید تا به قول معروف از جوش بیوفتد. سپس یک قاشق غذاخوری پر از قهوه را داخل ظرف فرنچ پرس ریخته و مقداری از آب را روی آن بریزید. کمی زمان دهید تا قهوه خیس شود، درپوش ظرف را ببندید، اما اهرم بالا بماند. بعد از حدود 4 دقیقه با قاشق قهوه را بهم زده و درپوش ظرف را گذاشته و حدود 4 دقیقه دیگر ظرف را به حال خود رها کنید.

آموزش طبخ قهوه
قبل از اضافه کردن آب جوش به فرنچ پرس، آن را گرم کنید که دچار شوک حرارتی نشود.

سپس اهرم آن را به پایین فشار داده تا پودر قهوه به انتهای ظرف منتقل شود. قهوه فرانسه شما آماده نوشیدن است.

آسان ترین روش درست کردن قهوه

درست کردن قهوه فرانسه با فنجان و فیلتر

روش دیگری که برای دم کردن قهوه فرانسه مرسوم است، استفاده از لایه فیلتر و فنجان است. به این صورت که صافی یا فیلتر را روی دهانه فنجان قرار دهید و یک قاشق پودر قهوه را داخل آن بریزید. سپس آبی که از جوش افتاده را روی قهوه به صورت دورانی بریزید. همین که قهوه خیس شد، مابقی آب را به آن اضافه کنید. قهوه به صورت قطره‌ای از صافی رد شده و وارد فنجان می‌شود.

آسان ترین روش طبخ قهوه
در این روش صبور باشید تا قهوه شما قطره قطره از صافی رد شود.

طرز تهیه موکا

روش طبخ قهوه موکا با وجود اینکه کمی پیچیده است، اما به لذیذ بودن این قهوه می‌ارزد. برای درست کردن قهوه موکا به مواد اولیه زیر نیاز دارید:

 • پودر قهوه اسپرسو
 • سس شکلات
 • شیر فوم گرفته شده
 • فوم شیر
 • خامه برای تزیین
آموزش درست کردن قهوه
قهوه لذیذ موکا، تزئین شده با شیر

حدود 2 قاشق غذاخوری سس شکلات یا شکلات صبحانه را داخل لیوان بریزید. لیوانی که قصد آماده کردن قهوه موکا در آن را دارید، ابتدا کمی گرم کنید تا شکلات سفت نشود.

برای درست کردن این نوع قهوه، به یک فنجان قهوه اسپرسو نیاز داریم که در بالای صفحه روش آماده کردن آن را توضیح دادیم. قهوه اسپرسو را هم به ظرف سرو اضافه کنید.

مقداری شیر را داخل ظرفی ریخته و با استفاده از همزن، فوم گیر و یا فرنچ پرس، فوم آن را جدا کنید. می‌توانید شیر را داخل ظرف شیشه‌ای دربسته ریخته و به قدری تکان دهید که فوم آن جدا شود. البته قبل از این کار شیر را کمی گرم کنید. با حدود 30 ثانیه داخل مایکروفر قرار دهید.

شیر را به آرامی به قهوه اضافه کنید و در آخر هم فوم شیر را روی آن قرار دهید.

از پودر شکلات و یا تکه‌های شکلات برای تزئین قهوه موکا استفاده کنید.

آموزش طبخ قهوه
قهوه موکا روش طبخی پردردسر دارد و طعمی لذیذ.
پیشنهاد مطالعه

نحوه درست کردن قهوه سبز

قهوه یکی از نوشیدنی‌های پرطرفداری است که شاید همه ما حداقل روزانه یک لیوان از آن را استفاده می‌کنیم. حتی عده‌ای برای چربی‌سوزی از قهوه استفاده می‌کنند و معتقدند تاثیر قهوه بر لاغری بسیار زیاد است. قهوه سبز هم از یکی از مواد غذایی چربی سوز است. اما ببینیم که چگونه قهوه سبز را دم کنیم؟

بعد از خریدن قهوه سبز، آن را شسته و به نسبت 3 فنجان آب و یک فنجان قهوه را داخل ظرفی بریزید و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید. حدود 15 دقیقه زمان دهید که آب به آرامی شروع به جوشیدن کند.

سپس ظرف را از روی شعله برداشته و با استفاده از صافی، داخل فنجان بریزید. قهوه شما آماده نوشیدن است.

می‌توانید به جای دانه‌های قهوه، از قهوه آسیاب شده هم برای این کار استفاده کنید. به این صورت که یک قاشق قهوه آسیاب شده را داخل فنجان ریخته و به آن آب جوش اضافه کنید. بعد از 10 دقیقه مخلوط را از صافی رد کرده و نوش جان کنید.

تاثیر قهوه بر لاغری
بهتر است مصرف قهوه سبز زیر نظر پزشک معالج انجام شود.

طرز تهیه قهوه دالگونا

قرار نیست که قهوه همیشه داغ سرو شود. نوع دیگری از قهوه، به آیس کافی مشهور است که چند سالیست مورد استقبال و توجه قرار گرفته است. به قهوه سرد دالگونا هم گفته می‌شود و روش طبخ آسانی دارد و به راحتی آماده می‌شود. برای درست کردن قهوه دالگونا به مواد زیر نیاز دارید:

 • 2 قاشق غذاخوری پودر قهوه فوری
 • 2 قاشق غذاخوری شکر شکر
 • 2 قاشق فذاخوری جوش
 • یک لیوان شیر
 • چند تکه یخ

پودر قهوه فوری، شکر و آب جوش را در ظرفی ریخته و مخلوط کنید. این کار با با استفاده از همزن برقی تا جایی که پف کند و از ظرف نریزد، انجام دهید. اگر همزن برقی در دسترس نبود، با استفاده از چنگال وی یا همزن دستی این کار را انجام دهید. فقط مدت زمانی که باید مخلوط را هم بزنید کمی طولانی‌تر می‌شود.

چند تکه یخ را داخل لیوان سرو انداخته و شیر را داخل آن بریزید. سپس از موادی که با پودر قهوه درست کردید روی شیر بریزید و با پودر قهوه یا شکلات آن را تزیین کنید.

به جای شکر، برای شیرین کردن قهوه دالگونا، می‌توانید از عسل و یا شیره انگور هم استفاده کنید.
تعمیر قهوه ساز در محل با آچارباز
سرویس تعمیر قهوه ساز و چای ساز آچارباز، یکی از خدمات آنلاین و سیار نصب،سرویس و تعمیر لوازم خانگی آچارباز است. سوختگی قطعات، از کار افتادن دستگاه های قهوه جوش و چای ساز یا اسپرسو ساز، ضعیف شدن دستگاه ها،گرم نماندن قهوه یا چای در این دستگاهها از جمله مشکلاتی است که با ثبت سفارش در سامانه اعزام تعمیرکار آچارباز می‌توانید، آنها را بررسی و رفع کنید:
تعمیر قهوه ساز
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. باسلام
   آراز عزیز بله مشکلی ندارد، فقط توجه کنید که قهوه اسپرسو، غلیظ‌تر از قهوه دمی است.

 1. من با قهوه ساز هر بار قهوه درست میکنم قهوه م بوی پلاستیک سوخته میده! حتی مارک قهوه را هم عوض کردم ولی فایده ای نداشت. مشکل از کجاست؟

  1. باسلام
   بهار عزیز بررسی کنید که قهوه را در چه ظرفی نگهداری و یا سرو می‌کنید. همچنین از صحت قهوه ساز خود مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا