پرینتر

چگونه کارتریج خشک شده را تعمیر کنیم؟

چگونه کارتریج خشک شده را تعمیر کنیم؟

یادداشت ویراستار: این مطلب در دی 1399 توسط کارشناسان پرینتر و ماشین‌های اداری آچارباز، بررسی و تایید شده است.

اگر از کاربران پرینتر جوهرافشان باشید، بی گمان گاهی اوقات با مشکل عدم پرینت گرفتن دستگاه مواجه شده‌اید ریشه این مشکل را می‌توان در کارتریج‌های خشک شده دستگاه جستجو کرد. کارتریج‌های خشک شده می‌توانند به طور کامل فرایند چاپ را متوقف کرده و دستگاه را از کار بیاندازند. اغلب کاربران فکر می‌کنند که این مشکل هیچ راه حلی ندارد و به فکر خرید یک کارتریج جدید گران قیمت می‌افتند. اما اگر شما به دنبال روشی برای تعمیر آن هستید، ما در این مقاله قصد داریم بگوئیم، چگونه کارتریج خشک شده را تعمیر کنیم.

از کجا بفهمیم کارتریج خشک شده است؟

قبل از اینکه به چگونگی تعمیر کارتریج خشک شده بپردازیم، ابتدا بگوئیم از کجا بفهمیم کارتریج خشک شده است؟

دلایل زیادی برای پیشامد چنین رخدادی وجود دارد، که در ادامه به اصلی‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد. اما لازم به ذکر است که، این مشکل تنها در پرینتر‌های جوهرافشان رخ می‌دهد.

اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که، استفاده زیادی از پرینتر خود ندارید اغلب اوقات با این مشکل مواجه خواهید شد. زیرا بعد از قرار دادن کارتریج جوهری، باید به سرعت از آن استفاده کرد. در غیر اینصورت بعد از گذشت مدتی به عنوان مثال یکماه، شما با کارتریجی خشک شده روبرو خواهید شد. بنابراین بهتر است هر چند وقت یکبار دستگاه خود را امتحان کرده و از تمیزی هد پرینتر و سوزن‌های نازل اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد مطالعه

بسیاری از کاربران پرینتر از این موضوع آگاه نیستند که، کارتریج پرینتر‌های جوهری نیز مانند هر وسیله دیگری دارای تاریخ انقضا هستند. بنابراین استفاده از کارتریج جوهری منقضی شده، می‌تواند در پروسه چاپ مشکل ایجاد کند. به طور کلی توصیه ما به شما این است که کارتریج‌ها را در مناطقی خشک و خنک و به دور از نرو مستقیم آفتاب نگهداری کنید. همچنین این پروسه نباید بیشتر از دوازده ماه طول بکشد.

تعمیر پرینتر در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر پرینتر در محل آچارباز شامل ارائه انواع خدمات تخصصی نصب، سرویس و تعمیر انواع پرینترهای لیزری و جوهری می‌شود. در هر ساعتی از روز که نیاز به تعمیر چاپگرتان دارید، در هر محله از تهران که باشید، می‌توانید با قیمت مناسب، از خدمات آچارباز بهره مند شوید.
درخواست تعمیر پرینتر

اغلب متخصصان به شما توصیه می‌کنند که، از شارژ کارتریج جوهری بپرهیزید. اما این هشدار به چه دلیل است؟ شارژ کارتریج جوهری، به وسیله سرنگ صورت گرفته و باعث سوراخ شدن بدنه کارتریج می‌شود. همین موضوع باعث نشتی جوهر درون پرینتر می‌شود. اما کارشناسان به دلیل دیگری نیز، درباره شارژ کارتریج هشدار می‌دهند و آن هم هواگیری کارتریج است. اگر شارژ کارتریج جوهری به درستی انجام نشود، می‌تواند منجر به ورود هوا به داخل کارتریح شود. هواگیری کارتریج نیز در نهایت باعث خشک شدن جوهر و گرفتگی نازل‌ها می‌شود.نکته دیگری که باید همواره در رباطه با استفاده از پرینتر و کارتریج بدانید این است که، باید برای عملکرد بهتر و بیشتر آن دو را در مکانی مناسب قرار دهید. نامتعادل بودن دما و رطوبت می‌تواند در، کیفیت چاپ تاثیر گذار باشد. به همین دلیل همیشه از اینکه، پرینتر شما در مکانی با دمای متعادل قرار دارد اطمینان حاصل کنید. زیرا حرارت و رطوبت زیاد می‌تواند بر عملکرد کارتریج شما تاثیر بگذارد.

چگونه کارتریج خشک شده را تعمیر کنیم
گاهی اوقات گرفتگی هد پرینتر، می‌تواند مانع از پرینت گرفتن دستگاه شود

برای بازیابی کارتریج خشک شده چه باید کرد؟

در ابتدای مقاله به گرفتگی هد پرینتر اشاره کردیم. گرفتگی هد پرینتر و سوزن نازل با کارتریج خشک شده سبب می‌شود، دستگاه نتواند پرینت بگیرد. به همین دلیل بهتر است، به سراغ تنظیمات پرینتر خود رفته و تمیز کردن هد پرینتر به صورت خودکار را انجام دهید. برخی از پرینتر‌ها از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، اما اگر پرینتر شما در این گروه قرار نمی‌گیرد باید برای تمیز کردن هد پرینتر به صورت دستی اقدام کنید. می‌توانید از کمی الکل ایزوپروپیل و آب معمولی استفاده کنید.

قبل از اینکه به صورت دستی کاری کنید، ابتدا بهتر است از وصل بودن پرینتر به برق و بروز بودن درایور‌‍‌ها اطمینان حاصل کنید.

از کجا بفهمیم کارتریج خشک شده
با استفاده از کمی الکل ایزوپروپیل، می‌توانید کارتریج را به خوبی تمیز کنید

یک کاسه بزرگ و گود برداشته و آن را با آب داغ پر کنید. در فضایی که می‌خواهید این کار را انجام دهید، مقداری روزنامه و سفره یکبار مصرف پهن کنید. حالا باید به سراغ پرینتر رفته و با احتیاط و آرامی کارتریج را از درون پرینتر بیرون آورده و در کاسه آب گرم قرار دهید. اگر کارتریج خشک نشده باشد، به سرعت جوهر درون آب پخش خواهد شد، اما این امر در مورد کارتریج خشک شده در حدود پانزده الی بیست دقیقه زمان می‌برد.

پیشنهاد مطالعه

با دیدن جوهر درون آب، کمی به کارتریج زمان داده و سپس آن را از کاسه بیرون آورده و با دقت خشک کنید. دقت کنید که پروسه خشک کردن کارتریج، باید بسیار با احتیاط صورت بگیرد و قطعه در دست شما باید عاری از هرگونه رطوبتی باشد. حالا وقت آن رسیده که دوباره، کارتریج را درون پرینتر بگذارید.

بعد از قرار دادن کارتریج درون پرینتر، باید سیستم و پرینتر را روشن کرده و فایلی را انتخاب و برای چاپ به پرینتر بفرستید. اگر با سند چاپی روبرو شده‌اید این یعنی، می‌توانید این فرایند را برای دیگر کارتریج‌ها نیز تکرار کنید.

بازیابی کارتریج خشک شده
کارتریج را درون کاسه آب گرم قرار داده و کمی به آن زمان دهید تا جوهر درون آب پخش شود

با قدرت مکش، کارتریج خشک شده را تعمیر کنید

تعمیر کارتریج خشک شده، یک روش دیگر نیز وجود دارد و آن استفاده از قدرت مکش است. برای این کار کافیست کارتریج خود را از پرینتر بیرون آورده و روی مقداری روزنامه قرار دهید. جاروبرقی را برداشته و آن را در کمترین قدرت قرار داده و کارتریج را روبروی سری آن بگذارید. نازل کارتریج را در حالت عمودی و پایین قرار داده و آرام آرام قدرت دستگاه را بالا ببرید. این پروسه را تا زمانیکه جوهر از روی نازل کارتریج پاک شود انجام دهید. به یاد داشته باشید برای جلوگیری از این مشکلات و عدم نیاز به تعمیر پرینتر، باید تعویض و یا شارژ کارتریج را توسط بهترین مواد و افراد متخصص انجام دهید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫16 دیدگاه ها

 1. قیمت کارتریج جوهری بسیار بالاست بنابراین وقتی پلمپشو باز می‌کنید ازش به سرعت استفاده کنید تا خشک نشه

 2. کارتریجی که داخل دستگاه گذاشته نشده و به عنوان ذخیره داخل انبار هست هم ممکنه خشک بشه؟

  1. درود بر شما بعد از انجام شارژ کارتریج جوهری، باید برای هواگیری کارتریج اقدام کنید. عدم هواگیری کارتریج جوهری، روی کیفیت پرینت تاثیر گذاشته و ممکن است باعث خرابی دستگاه شود.

 3. شارژ کارتریج پرینتر جوهری یا اصلا نباید انجام بشه یا اگرم شد خیلی اصولی و درست
  مگرنه اصلا به زحمتی که بعدش داره نمیارزه کارتریج نشت کرده پرینترو داغون میکنه

  1. درود بر شما
   راه گفته شده در مقاله، یک راه بدون دردسر و سریع برای بازیابی کارتریج خشک شده است. شما به راحتی می‌توانید با انجام این کار، از کارتریج خود دوباره استفاده کنید.
   موفق باشید

 4. تمیز کردن هد پرینتر به صورت خودکار باید چندبار انجام بشه؟

  1. درود
   اگر دستگاه شما از قابلیت تمیز کردن هد پرینتر به صورت خودکار پشتیبانی می‌کند، بهتر است این کار را برای داشتن نتیجه بهتر در حدود چهار الی پنج بار انجام دهید.

 5. سلام جوهر کارتریج به داخل پرینتر نشت کرده میخوام بدون شما تعمیر پرینتر هم دارید تهران هستم

  1. درود بر شما
   بهتر است هر چه زودتر برای سرویس و تعمیر پرینتر خود اقدام کنید. در خواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید، تا کارشناسان ما هرچه زودتر برای سرویس و تعمیر دستگاه اقدام کنند.

 6. من فکر میکنم علاوه بر خشک شدن کارتریج، هد پرینتر جوهری هم کثیف شده پرینترم جوری نیست که بتونه خودکار هد رو تمیز کنه چیکار باید بکنم براش؟؟

  1. درود بر شما
   خشک شدن کارتریج جوهری می‌تواند روی هد پرینتر نیز تاثیر گذاشته و سوزن‌های نازل را دچار گرفتگی کند.
   بنابراین بهتر است، اگر پرینتر شما از قابلیت تمیز کردن هد پرینتر به صورت خودکار پشتیبانی نمی‌کند این پروسه را به صورت دستی با کمی الکل ایزوپروپیل و آب انجام دهید.

  1. درود بر شما
   بهترین روش برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج پرینتر، استفاده از دستگاه است. حتی اگر استفاده کمی از پرینتر دارید، سعی کنید هر هفته چند برگ پرینت بگیرید تا با کارتریج خشک شده مواجه نشوید.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا