به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

آشنایی با انواع رادیاتور و نگهداری از آن

رادیاتور یکی از بهترین گزینه‌ها برای گرم کردن فضای ساختمان است. این ابزار با گردش هوای گرم و سبک، تمام فضا را یکپارچه گرم خواهد کرد. در این مقاله به انتخاب رادیاتور مناسب برای ساختمان می‌پردازیم.

برای گرم کردن ساختمان، رادیاتور نسبت به بخاری و شومینه گزینه‌ی مناسب‌تری است. می‌توانید برای پذیرایی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و تمام اتاق خواب‌ها بسته به ابعادشان رادیاتور قرار داده تا هوای گرم و مطلوب در تمام فضا جریان داشته باشد.

البته انتخاب نوع و ابعاد رادیاتور باید با دقت و مشورت کارشناسان انجام شود، زیرا در صورت انتخاب گزینه‌ی نامناسب ممکن است نتیجه مطلوب حاصل نشود. با این وجود فضای ساختمان یا بیش از حد گرم می‌شود و یا سرد خواهد شد.

لازم به ذکر است که رادیاتور برای فضاهایی مناسب است که رطوبت کافی دارند. رادیاتورها قابلیت کنترل حرارت و تامین رطوبت ندارند. این روزها با وجود تنوع در تولید رادریاتورها، دیگر این محصولات ظاهر ناخوشایند گذشته را ندارند. طراحی زیبای رادیاتور آن را به لوازم تزیینی در منزل تبدیل کرده است.

انواع رادیاتور:

رادیاتور پره‌ای

رادیاتورهای قدیمی را به خاطر دارید؟

نوع پره‌ای که جنسی از فولاد و رنگی خاکستری داشتند. بعد از گذشت زمان، رادیاتورهای پره‌ای جدیدتری وارد بازار شدند. کمی تخت و ظریف‌تر طراحی شده و با رنگی سفید، ظاهرشان زیباتر بود. جنس رادیاتورهای پره‌ای از فولاد و آلومینیوم بود. به دلیل قیمت بالا و احتمال خوردگی فولاد با گذشت زمان، استفاده از آلومینیوم پیشنهاد می‌شود. سایز و تعداد پره‌های رادیاتور بسته به ابعاد اتاق انتخاب می‌شود.

در صورتی که قسمتی از این رادیاتورها دچار مشکل شود، امکان تعمیر داشته و می‌توانید آن بخش را تعویض کنید. رادیاتورهای پره‌ای نسبت به سایر مدل‌ها گرمادهی بیشتری دارند. برای محیط‌های مرطوب و حمام هم این نوع رادیاتور پیشنهاد می‌شود.

 

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر پکیج

 

رادیاتور پنلی

رادیاتورهای پنلی در نگاه اول ظاهری شبیه به نوع پره‌ای دارند ولی سطح آن‌ها پیوسته است. این سطح پیوسته، موجب انتقال یکنواخت گرما شده و بازده حرارتی بالایی دارد. مشکلی که در این نوع رادیاتور وجود دارد، غیرقابل تعمیر بودنشان است. دلیل این امر هم پیوسته بودن رادیاتورهای پنلی است که برخلاف نوع پره‌ای، امکان جداسازی قسمت‌های آن را ندارید.

رادیاتور تزیینی

اگر جزء کسانی هستید که ظاهر فضای خانه و محل کارتان برای شما مهم است، می‌توانید از رادیاتورهای تزیینی استفاده کنید. این رادیاتورها تشکیل شده از یک صفحه مسطح هستند که مانند تابلو و یا قاب طراحی شده و لوله‌های آب گرم پشت آن قرار دارند. این رادیاتورهای تزیینی را با عنوان رادیاتورهای دکوراتیو هم می‌شناسند.

با توجه به تنوع بالای رادیاتورهای تزیینی شما قادر هستید بسته به سلیقه‌ی خود و چیدمان منزل و یا دفتر کار، بهترین گزینه را انتخاب کنید. این محصولات جذاب شما را از وجود رادیاتورهای نه چندان زیبایی که در گذشته استفاده می‌شدند خلاص کردند. این رادیاتورهای در قالب تابلو، قاب، آینه و حتی نوع نردبانی طراحی می‌شوند که بسیار ظریف هستند.

برخی این محصولات داخل سقف نصب می‌شوند و برخی دیگر هم به‌صورت آویزی. حتی برای اتاق کودکان هم می‌توانید از رادیاتورهایی که به شکل لگو هستند استفاده کنید که به زیباتر شدن اتاق هم کمک خواهد کرد.

لازم به ذکر است که رادیاتورهای تزیینی به‌وسیله‌ی سیستم حرارت مرکزی و یا جریان الکتریسیته عمل می‌کنند.

 

رادیاتور قرنیزی

نوع دیگری که این روزها بسیار کاربرد دارد و کمک می‌کند تا گرما یکدست و کامل در محیط جریان داشته باشد رادیاتور قرنیزی است. برای نصب این نوع رادیاتورها، دورتادور اتاق را لوله‌کشی کرده و یک روکش روی آن‌ها را می‌پوشاند. این روکش می‌تواند از هر جنسی باشد، فلز، کاوچو و یا چوب.

وجود رادیاتورهای تزیینی دردسرساز نیست، زیرا هر قسمتی که دچار مشکل شود، روکش آن بخش برداشته شده و لوله‌ها را تعمیر می‌کنید.

با استفاده از رادیاتورهای قرنیزی در هزینه‌های لوله‌کشی برای تاسیسات و نصب قرنیز صرفه جویی می‌شود. همچنین فضای زیادی اشغال نخواهد شد و گرمای یکسان در سرتاسر خانه تولید می‌شود.

رادیاتورهای حوله خشک‌کن

این محصولات برای حمام، استخر و سالن‌های ورزشی از کاربردی‌ترین‌ها هستند. برای خشک کردن حوله‌، دستمال و حتی لباس می‌توانید از این ابزار استفاده کنید.

البته امروزه طراحی این محصولات بسیار متنوع شده و برخی در قالب طبقه‌های دیواری تولید می‌شوند. این طبقات دیواری قابلیت خشک کردن و در عین حال نگهداری حوله هم دارند که در نوع خود بی نظیرند.

چه رادیاتوری ایدئال است؟

به طور قطع برای انتخاب یک رادیاتور به اولین نکته‌ای که باید توجه شود، مصرف انرژی است. رادیاتور ایدئال مصرف انرژی کم و بازده بسیار بالایی دارد و باید بالاترین ظرفیت حرارتی را در کمترین فضا داشته باشد. هزینه‌ی نگهداری رادیاتور باید به صرفه بوده و در گذشت زمان مبلغ زیادی برای تعمیر آن صرف نشود. شاید اگر در ابتدای کار کمی بیشتر هزینه‌ صرف کنید، شما را از هرینه‌های آینده بوجود می‌آید بی‌نیاز کند. رادیاتوری که انتخاب می‌شود باید ماندگاری بیشتری داشته باشد و با گذشت زمان دچار زنگ زدگی نشود.

تعمیرپذیر بودن در انواع رادیاتور از ویژگی‌های مثبت آن‌ها است. اگر امکان تعمیر رادیاتور وجود نداشته باشد، با اولین مشکلی که برای رادیاتور پیش آید، دیگر قبال استفاده نخواهد بود.

رادیاتور باید قابل استفاده با پکیج دیواری باشد. امروزه با وجود هزینه‌‌های بالا امکان راه‌اندازی سیستم گرمایش مرکزی یا همان موتورخانه وجود ندارد. پس استفاده از پکیج پیشنهاد می‌شود. درنتیجه رادیاتور باید قابلیت نصب به پکیج را داشته باشد.

در صورتی که از سیستم گرمایش مرکزی یا همان موتورخانه استفاده می‌کنید، بهتر است از رادیاتورهای پره‌ای استفاده کنید. زیرا این نوع محصولات در برابر رسوب ایجاد شده در لوله‌ها مقاوم هستند و در صورت بروز مشکل هم قابل تعمیر خواهند بود.

بهترین محل برای نصب رادیاتور:

بهترین محل نصب رادیاتور در بخش‌هایی است که هوای سرد در آن قسمت جریان دارد. برای مثال زیر پنجره‌ها میزان تلفات حرارتی بیشتر از بخش‌های دیگر است. پیشنهاد می‌شود که از پنجره‌های دوجداره استفاده کرده و رادیاتور را زیر پنجره نصب کنید. با این کار مقداری از حرارت رادیاتور صرف تلفات پنجره شده و مابقی هم صرف گرم کردن فضای اتاق می‌شود. اطراف رادیاتورها باید باز باشد تا گرما بهتر در محیط در جریان باشد.

نظافت رادیاتور:

به طور قطع نظافت رادیاتور تاثیر مثبتی در افزایش راندمان آن دارد. بهتر است گاهی با یک دستمال رادیاتورها را تمیز کنید و گردوغبار و دوده را از آن‌ها پاک کنید.

هواگیری رادیاتور:

گاهی با مشکل گرم نشدن رادیاتور مواجه می‌شوید که دلیل آن وجود هوا در لوله‌های آب است. برای هواگیری رادیاتور باید پیچ خروجی را کمی باز کنید تا هوای جمع شده داخل آن‌ها خالی شود. برای این کار ظرفی زیر لوله نگه دارید و پیچ را باز کنید. همین که هوای اضافی خارج شد و آب از پیچ خروجی بیرون زد، آن را سفت کنید.

 

 


نویسنده :

 • Avatar سمانه گفت:

  جدیدا روکش های مخصوصا چوبی برای گذاشتن روی رادیاتور درست میکنن. استفاده از اونها مقدار گرمایش رو کم نمیکنه؟ باعث آتش سوزی چطور؟

  • تحریریه آچارباز تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز، تجربه استفاده از این کاورها را نداریم اما گرمای حاصل از رادیاتور باعث آتش سوزی در کاور نخواهد شد. اما اگر کاور کیفیت ساخت خوبی نداشته باشد ممکن است شکل خود را از دست بدهد. از سوی دیگر کم شدن یا نشدن گرمای خروجی نیز به طراحی و ساخت کاور وابسته است.

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.