سرویس و تعمیر خودرو

انژکتور خودرو چیست و چگونه عمل می‌کند؟

راهنمای تعویض انژکتور خودرو

در اینجا قصد داریم در رابطه با سیستم انژکتور خودرو و چگونگی عملکرد آن با شما صحبت کنیم. همچنین به شما خواهیم گفت که در صورت خرابی اتومبیل، از خدمات تعمیر خودرو در محل استفاده کنید.

انژکتور خودرو چیست؟

برای اینکه اتومبیل حرکت کند، نیاز است تا سوخت و انرژی موردنیاز آن تامین شود. تامین انرژی موردنیاز برای روشن شدن موتور و درنتیجه حرکت خودرو، توسط اجزایی از جمله انژکتور، سیلندر، شمع‌ها و …، انجام می‌شود. عملکرد نادرست و خرابی هر کدام از این اجزا می‌تواند در روند روشن شدن و حرکت صحیح و بدون مشکل خودرو نقش داشته باشد.

انژکتور هم یکی از اجزای اصلی خودرو است که نقش کلیدی در روشن شدن اتومبیل دارد. وظیفه قطعه انژکتور به این صورت است که باید سوخت و هوا را با هم مخلوط کرده و به سیلندر منتقل کند. انژکتور در ورودی سیلندر و در کنار وایر شمع خودرو قرار می‌گیرد و میزان پاشش سوخت به سیلندر خودرو را تنظیم کند. وجود مشکل در انژکتور خودرو، در سوخت رسانی به سیلندر اختلال ایجاد می‌کند و عملیات احتراق کامل انجام نمی‌شود.

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
درخواست تعمیر خودرو

تفاوت انژکتور و کاربراتور در چیست؟

در واقع عمل سوخت رسانی در خودروهای قدیمی، توسط کاربراتور انجام می‌شد، اما در خودروهای امروزی، از سیستم سوخت رسانی انژکتور استفاده می‌شود. تفاوت انژکتور و کاربراتور در این است که در سیستم انژکتور، مصرف سوخت کاهش یافته و آلاینده‌های کمتری تولید خواهند شد.

مهم‌ترین مزایای خودروهای انژکتوری چیست؟

در سیستم سوخت رسانی خودروهای انژکتوری، سوخت با گذر از انژکتور با هوا مخلوط شده و حالت پودری به خود می‌گیرد و به محفظه احتراق خودرو پاشیده می‌شود. این حالت پودری سوخت، کاملا در محفظه احتراق پخش شده و با جرقه شمع و می‌سوزد. در واقع به جرات می‌توان گفت در این مرحله از ناقص سوختن سوخت جلوگیری می‌شود و آلاینده کمتری تولید می‌شود.

اجزای اصلی انژکتور شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

 • فیلتر ورودی
 • سوزن انژکتور
 • سلونوئید
 • اورینگ
 • درپوش محافظ
 • بدنه انژکتور
 • سوراخ خروجی
پیشنهاد مطالعه

انواع انژکتور دیزل به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

سیستم سوخت رسانی انژکتوری انواع مختلفی دارد که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد:

سیستم سوخت رسانی مستقیم

در سیستم سوخت رسانی مستقیم، انزکتور سوخت موردنیاز برای احتراق را به صورت کاملا مستقیم به محفظه سیلندر تزریق می‌کند. در این سیستم، حداقل میزان تغییر در شرایط سوختی که به سیلندر وارد می‌شود ایجاد می‌شود.

قیمت انژکتور خودرو
سیستم سوخت رسانی مستقیم در خودروهای گازوئیلی وجود دارد.

سیستم سوخت رسانی تک نقطه‌ای

در سستم سوخت رسانی تک نقطه‌ای، به ازای تمام سیلندرها، یک انژکتور وجود دارد. در واقع سیستم سوخت رسانی تک نقطه‌ای، شبیه به خودروهای کابراتوری قدیمی عمل می‌کند. اما با این تفاوت که با وجود ECU، شرایط بهتری را برای محفظه احتراق فراهم می‌کند.

انواع انژکتور خودرو
سیستم سوخت رسانی نقطه‌ای شبیه به خودروهای کاربراتوری عمل می‌کند.

سیستم سوخت رسانی چند نقطه‌ای

در سیستم پاشش سوخت چند نقطه‌ای، یک ریل خطی وجود دارد که انژکتورها روی آن قرار دارند. به ازای هر سیلندر، یک انژکتور وجود دارد و سوخت کاملا مستقیم به سوپاپ‌ها منتقل می‌شود. در این سیستم، سوخت با شرایط بسیار بهتری وارد سیلندر می‌شود، زیرا نیزان تغییرات سوخت از زمان پاشش تا احتراق، به حداقل می‌رسد. در حال حاضر این سیستم بسیار رایج است.

مشکلات انژکتور خودرو
رایج‌ترین نوع انژکتور دیزل، سیستم پاشش چند نقطه‌ای است.

خرابی انژکتور، چه مشکلاتی برای خودرو ایجاد می‌کند؟

 • احتراق ناقص و نامنظم در محفظه
 • کاهش عملکرد خودرو
 • افزایش مصرف سوخت
 • افزایش تولید آلاینده
 • لرزش موتور
 • توقف ناگهانی خودرو در حین کارکرد
 • تاخیر موتور در هنگام دور گرفتن

انواع پمپ انژکتور دیزل به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

پمپ انژکتور دیزل خودرو به دو دسته پمپ انژکتور آسیابی و پمپ انژکتور ردیفی دسته‌بندی می‌شود.

پمپ انژکتور آسیابی

این نوع پمپ انژکتور، از یک واحد پمپ فشار قوی برای همه سیلندرها تشکیل شده و مقدار و زمان تحویل سوخت به همه سیلندرها یکسان است.

پمپ انژکتور ردیفی

در سیستم انژکتور ردیفی، مقدار و میزان سوخت که به سیلندرها تحویل داده می‌شود را می‌توان به کمک سیستم الکترونیکی کنترل کرد.

پیشنهاد مطالعه

علائم کثیفی سوزن انژکتور خودرو چیست؟

وظیفه سوزن انژکتور خودرو این است که سوخت را به صورت پودری به محفظه احتراق بپاشد. هر چه ذرات بنزین که به سوپاپ پاشیده می‌شوند، ریزتر باشند، بهتر با هوا ترکیب می‌شوند و فرایند احتراق کامل‌تر انجام می‌شود. اگر سوزن انژکتور کثیف باشد، میزان سوختی که به سوپاپ‌ها پاشیده می‌شود، کم و زیاد شده و درنتیجه موجب افت قدرت موتور و یا روشن نشدن خودرو خواهد شد.

نحوه شستشوی انژکتور پراید چگونه است؟

تفاوتی ندارد که چه خودرویی داشته باشید. پراید، پژو، 206 و یا حتی خودروهای خارجی، انژکتور خودرو را باید هر ازچندگاهی بشویید تا عملکرد آن را افزایش دهید. زیرا در صورت عبور بنزین از انژکتور، مواد داخل آن رسوب خواهد کرد. از فروشگاه‌های لوازم جانبی خودرو، مواد شستشوی انژکتور را خریداری کرده و اقدام به شستن انژکتور خودروی خود کنید. ناگفته نماند که این روش هم هزینه‌بر است و هم دردسرساز. پس بهتر است این کار را به تعمیرکار خودرو بسپارید.

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن انژکتور، ریختن مکمل در باک بنزین است. با توجه به حجم رسوب جمع شده در انژکتور، این روش خیلی مفید نیست و قدرت پاک کنندگی ضعیفی دارد.

تعمیرکار خودرو در محل
توجه به سلامت خودرو و سرویس دوره‌ای؛ موجب بهبود عملکرد آن خواهد شد.

تمیز کردن سوزن انژکتور پراید، چه تاثیری در عملکرد خودرو دارد؟

با تمیز کردن سوزن انژکتور پراید و یا هر خودروی دیگری، مصرف سوخت را کاهش خواهید داد. از طرفی هم موجب عملکرد بهتر اتومبیل در حین رانندگی خواهید شد. با تمیز کردن سوزن انژکتور، در حین دور گرفتن موتور، خودرو خاموش نمی‌شود، زیرا فرایند سوخت رسانی به محفظه احتراق منظم انجام می‌شود.

چه زمانی باید انژکتور خودرو را تعویض کنیم؟

هر زمانی که نشانه‌ها و علائم خرابی انژکتور را در خودروی خود مشاهده کردید، برای تعویض تمامی انژکتورها اقدام کنید. انژکتورها کاملا هماهنگ کار می‌کنند و با تعویض انژکتور معیوب، ممکن است در عملکرد سایر انژکتورها اختلال ایجاد شود.

خدمات تعمیر خودرو، کاری نیست که همه از پس آنها برآنید. این کار به مهارت و ابزاری خاص نیاز دارد. هر زمانی خودرو دچار مشکل شد، کمپرسور کولر خودرو دچار نقص فنی شد، نیاز داشتید که روغن و یا لنت ترمز را تعویض کنید، برق خودرو به مشکل خورد و مشکلاتی از این قبیل، نیاز نیست به دنبال تعمیرکار بگردید. خودرو را از منزل خارج نکنید، فقط با یک تماس، تعمیرکار خودروی آچارباز در محل شما حاضر می‌شود.

5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام
  پیکان کاربراتور دارم وقتی باکشو پرمیکنم بعد ده دیقه روندن ماشین گازنمیخوره اصلا روشن میشه ولی گاز نمیخوره چرا ؟

 2. وقتی ترمز میگیرم و یهو گاز میدم٬ یه چیزی صدا میده٬ انگاری که یه وسیله عقب ماشین جابجا میشه. ولی چیزی عقب ماشین نیست این صدا بخاطر چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا