به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

مشکلات مایکروویو را خودتان می‌توانید تعمیر کنید

مشکلات مایکروویو

مایکروویو یکی از لوازم مهم آشپزخانه است و خرابی آن می‌تواند در فرایند آشپزی اختلال ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم به لیستی از ایرادات مایکروویو، که خودتان نیز در خانه قادر به تعمیر و حل آنها هستید بپردازیم.

امروزه مایکروویو به یکی از لوازم ضروری آشپزخانه تبدیل شده است. این وسیله پرکاربرد نیز گاهی اوقات دچار مشکل شده و درست کار نمی‌کند. بیشتر افراد به خاطر عدم شناخت کافی از این دستگاه قادر به تشخیص ایراد دستگاه نیستند. برای حل این مشکل قصد داریم به لیستی از ایرادات مایکروویو که خودتان در خانه نیز قادر به تعمیر آن هستید بپردازیم.

جرقه در مایکروویو

آیا مایکروفر جرقه می‌زند؟ اگر مایکروفر در پروسه آشپزیتان حضوری همیشگی دارد پس شما هم با جرقه زدن مایکروویو آشنا هستید. جرقه زدن مایکروویو یکی از مشکلات رایج این دستگاه بوده و به معنی خراب شدن آن نیست.

در قدم اول اگر مایکروویو شروع به جرقه زدن کرد، دستگاه را خاموش کرده و آن را از برق بکشید. محتویات درون مایکروویو را بررسی کنید و با غذایی که درون آن گذاشته‌اید شروع کنید. ظروف فلزی و آلومینیومی اگر درون مایکروویو قرار بگیرند جرقه ایجاد می‌کنند. اگر خوراک‌های نیمه آماده را درون دستگاه می‌گذارید، لبه‌های ظروف آنها را نگاه کنید تا اثری از فلز نباشد.

اتصال، سوختگی دیود و همچنین از بین رفتن رنگ دیواره‌های دستگاه نیز می‌تواند باعث جرقه در مایکروویو شود. این جرقه‌ها در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کرده و ممکن است باعث سوختن و یا آتش گرفتن وسیله شوند.

جرقه زدن مایکروویو
گذاشتن ظروف فلزی در مایکروویو باعث جرقه و آتش سوزی می‌شود

صفحه گردان مایکروویو نمی‌چرخد

صفحه گردان درون مایکروویو با چرخاندن غذا گرمایی یکدست به غذا داده و غذا یکنواخت می‌پزد. چرخش سینی شیشه‌ای درون مایکروویو به خاطر موتور چرخنده‌ای است که در زیر آن قرار دارد.

اگر سینی مایکروویو نچرخد، غذا گرم نشده و پخت انجام نمی‌گیرد. برای فهمیدن علت نچرخیدن سینی مایکروویو، ابتدا وسیله را از برق بکشید. سینی را برداشته و پنل زیر آن را باز کنید و موتور را با یک مولتی متر بررسی کنید.

البته بیشتر اوقات نچرخیدن صفحه گردان مایکروویو می‌تواند به خاطر قرار دادن ظروف بزرگ غذا باشد. قبل از قرار دادن غذا درون دستگاه به ظرف نگاه کرده و اندازه آن را درنظر بگیرید. اگر ظرف از اندازه استاندارد برخوردار نباشد، لبه‌های آن به دیواره‌های مایکروویو گیر کرده و مانع حرکت صفحه گردان می‌شود. همچنین می‌توانید محل اتصال سینی با موتور چرخنده را نیز بررسی کنید، اگر این دو به درستی متصل نشده باشند، سینی از حرکت می‌ایستد.

موتور گردان مایکروویو
خرابی موتور چرخنده باعث نچرخیدن سینی گردان مایکروویو می‌شود

پیشنهاد مطالعه

مایکروویو روشن نمی شود

ممکن است در حین کار با مایکروویو، دکمه‌های آن را بفشارید اما مایکروویو روشن نشود. دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد. در قدم اول دستگاه را از برق کشیده و اتصالات کابل و سالم بودن پریز را بررسی کنید. گاهی اوقات مایکروویو هیچ ایرادی ندارد و این فقط پریز است که برق را به دستگاه نرسانده است. در قدم بعدی سوئیچ درب را بررسی کنید. وقتی که درب مایکروویو بسته می‌شود، سوئیچ آن به مابقی اجزای دستگاه سیگنال فرستاده و جریان برق را وصل می‌کند.

اما اگر سوئیچ به‌خوبی بسته نشده باشد، خبری از جریان برق درون مایکروویو نیست. سوئیچ درب، ترمینال‌هایی دارد که می‌توانید آنها را با مولتی‌متر کنترل کنید. اگر این اتصالات برقرار باشد بدین معنی است که سوئیچ کار می‌کند. اگر وقتی درب مایکروویو را می‌بندید با دستگاه چفت نمی‌شود، باید سوئیچ مایکروویو را تعویض کنید.

علت روشن نشدن مایکروویو
میکروسوئیچ درب مایکروویو می‌تواند جریان برق را قطع و وصل کند

اگر سوئیچ درب مایکروویو مشکلی ندارد، باید به سراغ فیوز حرارتی آن بروید. فیوز حرارتی مایکروویو از بیش از اندازه گرم شدن آن جلوگیری می‌کند و حرارت آن را در دمایی ثابت نگه می‌دارد. وقتی فیوز حرارتی خراب می‌شود مایکروویو به دلایل امنیتی روشن نمی‌شود، برای تعمیر کردن این قطعه باید ابتدا مایکروویو را از برق جدا کنید بعد کابین دور آن را باز کرده و فیوز را پیدا کنید. از یک مولتی‌متر برای چک کردن جریان برق درون این قطعه استفاده کنید. اگر مولتی‌متر جریانی را نشان نمی‌دهد فیوز را تعویض کنید.

علت گرم نکردن مایکروویو
قبل از چک کردن همه این موارد از وصل بودن جریان برق به مایکروویو مطمئن شوید

مایکروویو گرم نمی‌کند

مایکروویو‌ها از طریق تابش پرتو‌های الکترومغناطیسی مولکول‌های موجود درون آب و غذا را گرم می‌کنند، اما گاهی اوقات این امواج، به‌خاطر دیود ولتاژ بالا غذا را گرم نمی‌کند.

مایکروویو را از برق کشیده، قاب آن را در آورده و خازن دیود ولتاژ آن را تخلیه کنید. از یک مولتی متر برای چک کردن جریان درون این دیود استفاده کنید، اگر جریان خیلی کمی درون این دیود‌ها وجود داشت این یعنی قطعه سالم بوده و نیازی به تعویض ندارد.

خراب شدن سوئیچ درب نیز می‌تواند مانع از انتقال گرما به غذا شود، در این شرایط دستگاه روشن می‌شود اما غذا را گرم نمی‌کند.

تعمیر مگنترون
خرابی دیود ولتاژ می‌تواند بر مگنترون مایکروویو تاثیر بگذارد

لامپ مایکروویو سوخته است

لامپ مایکروویو یکی از قسمت‌های مهم این دستگاه است، وقتی درب مایکروویو را باز می‌کنید چراغ روشن می‌شود. این چراغ در کل فرایند پخت و پز غذا روشن می‌ماند و شما را متوجه پخت غذا خواهد کرد. این مشکل را می‌توانید با خرید یک لامپ جدید حل کنید. پس به‌سرعت آن را با لامپ قدیمی تعویض کنید.

اگر لامپ جدید نیز کم نور است، مشکل دیگر به آن مربوط نمی‌شود، باید اتصالات مایکروویو را بررسی کنید. لامپ در نزدیکی خازن قرار گرفته است. گاهی اوقات وجود یک مشکل جدی در خازن باعث کم نور شدن لامپ می‌شود.

باید بدانید لامپ مایکروویو در حالت‌های مختلف گرمادهی این دستگاه نیز، کم یا پرنور می‌شود. به‌عنوان مثال در حالت یخ‌زدایی لامپ مایکروویو کم نورتر از حالت پخت غذا است.

فروش لامپ مایکروویو
خازن که در نزدیکی لامپ مایکروویو قرار دارد می‌تواند بر شدت و میزان نور لامپ تاثیر بگذارد

دکمه مایکروویو کار نمی‌کند

غذا را درون فر می‌گذارید و درب آن را می‌بندید، دکمه مایکروویو را فشار می‌دهید تا دستگاه روشن شود. اما هرچه دکمه را فشار می‌دهید دستگاه عکس‌العملی نشان نداده و روشن نمی‌شود. می‌بینید که بیشتر دکمه‌ها سفت شده و از کار افتاده‌اند. این موضوع تنها یک علت دارد، پنل لمسی پشت دکمه‌های مایکروویو از کار افتاده و خراب شده‌اند. اگر کمی اطلاعات فنی داشته باشید خودتان در خانه می‌توانید پنل لمسی را جدا کرده و آن را تعویض کنید.

تعمیر برد الکترونیکی مایکروویو
خرابی پنل لمسی پشت دکمه‌ها باعث از کار افتادن دکمه‌های مایکروویو می‌شود

تعمیر مایکروویو

مایکروویو یکی از دستگاه‌های پرکاربرد آشپزخانه است و خرابی آن می‌تواند فرایند آشپزی را دچار اختلال کند. این دستگاه از قطعات خاص و کمیاب تشکیل شده‌است و به همین دلیل باید در هنگام تعمیر آن بسیار دقت کرد. بهتر است کار تعمیر و عیب‌ یابی مایکروویو را به متخصصان این زمینه بسپارید. اگر نتوانسته‌اید تعمیرکار ماهر مایکروویو پیدا کنید و یا قیمت‌های مختلف تعمیر شما را گیج کرده است، کافیست به سایت، وب اپ و اپلیکیشن آچارباز بروید و درخواست تعمیر خود را ثبت کنید. در صورت عدم دسترسی به اینترنت نیز می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس گرفته و درخواست خود را ثبت کنید. تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و هماهنگی لازم را انجام خواهد داد.

 

تعمیر مایکروفر و مایکروویو در محل با آچارباز
خدمت تعمیر مایکروفر و مایکروویو در محل آچارباز، شامل عیب‌یابی و تعمیر انواع مایکروفر، مایکروویو و سولاردام است. تعمیرکار سیار آنلاین آچارباز، دستگاه شما را تحویل گرفته، به تعمیرگاه برده، تعمیر می‌کند و تحویلتان می‌دهد.
درخواست تعمیر مایکروفر


نویسنده :

  • Avatar شاهی گفت:

    بسیبار ممنون از مطالب خوبتون. مایکروفر منم گرم نمیکنه. امیدوارم با این روشی که گفتین بتونم درستش کنم.

  • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
    >