×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

لوازم کوچک آشپزخانه

راهکارهایی برای حل مشکلات مایکروویو در منزل

راهکارهایی برای حل مشکلات مایکروویو در منزل

مایکروویو یکی از لوازم مهم آشپزخانه است و خرابی آن می‌تواند در فرایند آشپزی اختلال ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم به لیستی از ایرادات مایکروویو، که خودتان نیز در خانه قادر به تعمیر و حل آنها هستید بپردازیم. امروزه مایکروویو به یکی از لوازم ضروری آشپزخانه تبدیل شده است. این وسیله پرکاربرد نیز گاهی اوقات دچار مشکل شده و درست کار نمی‌کند.

بیشتر افراد به خاطر عدم شناخت کافی از این دستگاه قادر به تشخیص ایراد دستگاه نیستند. برای حل این مشکل قصد داریم به لیستی از ایرادات مایکروویو که خودتان در خانه نیز قادر به تعمیر آن هستید بپردازیم. اگر شما هم جز کسانی هستید که به مایکروویو میگویید مایکروفر بهتر است که فرق مایکروفر با مایکروویو را اینجا بخوانید.


علت جرقه زدن مایکروویو

آیا مایکروفر جرقه می‌زند؟ اگر مایکروفر در پروسه آشپزیتان حضوری همیشگی دارد پس شما هم با جرقه زدن مایکروویو آشنا هستید. جرقه زدن مایکروویو یکی از مشکلات رایج این دستگاه بوده و به معنی خراب شدن آن نیست. اگر مایکروویو شروع به جرقه زدن کرد:

 1. دستگاه را خاموش کرده و آن را از برق بکشید.
 2. محتویات درون مایکروویو را بررسی کنید و با غذایی که درون آن گذاشته‌اید شروع کنید.
 3. ظروف فلزی و آلومینیومی اگر درون مایکروویو قرار بگیرند جرقه ایجاد می‌کنند.
 4. اگر خوراک‌های نیمه آماده را درون دستگاه می‌گذارید، لبه‌های ظروف آنها را نگاه کنید تا اثری از فلز نباشد.

اتصال، سوختگی دیود و همچنین از بین رفتن رنگ دیواره‌های دستگاه نیز می‌تواند باعث جرقه در مایکروویو شود. این جرقه‌ها در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کرده و ممکن است باعث سوختن و یا آتش گرفتن وسیله شوند.

جرقه زدن مایکروویو
گذاشتن ظروف فلزی در مایکروویو باعث جرقه و آتش سوزی می‌شود

مایکروویو در حین کار متوقف می‌شود

غذا را در فر گذاشته‌اید و تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کرده‌اید. دکمه شروع را می‌زنید اما بعد از گذشت چند ثانیه، دوباره دستگاه به حالت اولیه خود بر می‌گردد. اگر با این مشکل مواجه شدید، اول باید سوئیچ درب دستگاه را بررسی کنید. زیرا که کلید‌های موجود در این قسمت، باید به خوبی بسته شوند تا مایکروویو گرم کند. نقص فنی، گرمای بیش از حد و شل شدن قطعات در سوئیچ درب باعث بروز این مشکل می‌شود.

علت روشن نشدن ماکروفر
وجود مشکلاتی در صفحه کلید لمسی مایکروفر، می‌تواند باعث متوقف شدن دستگاه در حین کار شود

بعضی از مدل‌های مایکروویو دارای دستگیره و دکمه هستند، در مدل‌های جدید‌تر صفحه لمسی وجود دارد. مایکروویو‌های دارای صفحه لمسی، از نظر تکنولوژی پیشرفته‌تر و حساس‌تر هستند. اگر چند وقتی است که مایکروویو جدید شما، در حین کار متوقف می‌شود یک اتصالی ضعیف در صفحه لمسی رخ داده است.

تعمیر مایکروفر و مایکروویو در محل با آچارباز
خدمت تعمیر مایکروفر و مایکروویو در محل آچارباز، شامل عیب‌یابی و تعمیر انواع مایکروفر، مایکروویو و سولاردام است. تعمیرکار سیار آنلاین آچارباز، دستگاه شما را تحویل گرفته، به تعمیرگاه برده، تعمیر می‌کند و تحویلتان می‌دهد.
درخواست تعمیر مایکروفر

سینی کف مایکروویو نمی‌چرخد

صفحه گردان درون مایکروویو با چرخاندن غذا گرمایی یکدست به غذا داده و غذا یکنواخت می‌پزد. چرخش سینی شیشه‌ای درون مایکروویو به خاطر موتور چرخنده‌ای است که در زیر آن قرار دارد. اگر سینی مایکروویو نچرخد، غذا گرم نشده و پخت انجام نمی‌گیرد. برای فهمیدن علت نچرخیدن سینی مایکروویو، ابتدا وسیله را از برق بکشید. سینی را برداشته و پنل زیر آن را باز کنید و موتور را با یک مولتی متر بررسی کنید.

البته بیشتر اوقات نچرخیدن صفحه گردان مایکروویو می‌تواند به خاطر قرار دادن ظروف بزرگ غذا باشد. قبل از قرار دادن غذا درون دستگاه به ظرف نگاه کرده و اندازه آن را درنظر بگیرید. اگر ظرف از اندازه استاندارد برخوردار نباشد، لبه‌های آن به دیواره‌های مایکروویو گیر کرده و مانع حرکت صفحه گردان می‌شود. همچنین می‌توانید محل اتصال سینی با موتور چرخنده را نیز بررسی کنید، اگر این دو به درستی متصل نشده باشند، سینی از حرکت می‌ایستد.

موتور گردان مایکروویو
خرابی موتور چرخنده باعث نچرخیدن سینی گردان مایکروویو می‌شود

پیشنهاد مطالعه

مایکروویو روشن نمی شود

ممکن است در حین کار با مایکروویو، دکمه‌های آن را بفشارید اما مایکروویو روشن نشود. اما چرا مایکروویو روشن نمیشود؟ دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد.

 1. در قدم اول دستگاه را از برق کشیده و اتصالات کابل و سالم بودن پریز را بررسی کنید. گاهی اوقات مایکروویو هیچ ایرادی ندارد و این فقط پریز است که برق را به دستگاه نرسانده است.
 2. در قدم بعدی سوئیچ درب را بررسی کنید. وقتی که درب مایکروویو بسته می‌شود، سوئیچ آن به مابقی اجزای دستگاه سیگنال فرستاده و جریان برق را وصل می‌کند. اما اگر سوئیچ به‌خوبی بسته نشده باشد، خبری از جریان برق درون مایکروویو نیست. سوئیچ درب، ترمینال‌هایی دارد که می‌توانید آنها را با مولتی‌متر کنترل کنید.
 3. اگر این اتصالات برقرار باشد بدین معنی است که سوئیچ کار می‌کند. اگر وقتی درب مایکروویو را می‌بندید با دستگاه چفت نمی‌شود، باید سوئیچ مایکروویو را تعویض کنید.

اگر سوئیچ درب مایکروویو مشکلی ندارد، باید به سراغ فیوز حرارتی آن بروید. فیوز حرارتی مایکروویو از بیش از اندازه گرم شدن آن جلوگیری می‌کند و حرارت آن را در دمایی ثابت نگه می‌دارد. وقتی فیوز حرارتی خراب می‌شود مایکروویو به دلایل امنیتی روشن نمی‌شود، برای تعمیر کردن این قطعه باید ابتدا مایکروویو را از برق جدا کنید بعد کابین دور آن را باز کرده و فیوز را پیدا کنید. از یک مولتی‌متر برای چک کردن جریان برق درون این قطعه استفاده کنید. اگر مولتی‌متر جریانی را نشان نمی‌دهد فیوز را تعویض کنید.

علت روشن نشدن مایکروویو
میکروسوئیچ درب مایکروویو می‌تواند جریان برق را قطع و وصل کند

فن برعکس کار می‌کند

چند وقتی است که متوجه شده‌اید، با باز کردن درب دستگاه فن کار می‌کند و با بسته شدن آن فن از کار می‌افتد. یعنی فن مایکروویو، برعکس آنچه که باید کار می‌کند. باز هم باید به دنبال ایراد در سوئیچ درب دستگاه باشید، برای بررسی این قطعه به یک ولتاژ سنج نیاز دارید.

علت صدای زیاد مایکروویو

اگر سینی گردان به درستی در کف مایکروویو قرار نگرفته باشد، درست نچرخیده و باعث سروصدای زیاد در دستگاه خواهد شد. اگر از اتصال درست سینی در مایکروویو مطمئن شدید، باید به سراغ قطعات اصلی دستگاه یعنی مگنترون و موتور بروید. بخش‌های گفته شده، از قطعات گران قیمت مایکروویو هستند بنابراین قبل از اقدام به تعویض، با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

علت گرم نکردن مایکروویو
قبل از چک کردن همه این موارد از وصل بودن جریان برق به مایکروویو مطمئن شوید

گرم نکردن مایکروویو

غذا را در مایکروویو گذاشته و قدرت و زمان لازم برای گرم شدن آن را تعیین می‌کنید. وقتی صدای دستگاه را می‌شنوید، درب را باز کرده و غذا را بر می‌دارید تا خوردن را شروع کنید. اما متوجه می‌شوید، با وجود زمان طولانی و انرژی حداکثری غذا داغ نشده است.

اگر مایکروویو گرم نمی‌کند تعجب نکنید، این از مشکلات رایج دستگاه است. اصلی‌ترین دلیل در پشت این مسئله، خرابی قطعه‌ای به نام مگنترون است.
مگنترون از یک ولتاژ بالا، برای تولید فرکانس در مایکروویو استفاده می‌کند. اگر مایکروویو بدون اینکه، غذایی داخل آن باشد روشن شود، احتمال سوختگی مگنترون وجود دارد. سوختگی مگنترون قابل تعمیر نیست و تنها باید آن را تعویض کرد.

مایکروویو‌ها از طریق تابش پرتو‌های الکترومغناطیسی مولکول‌های موجود درون آب و غذا را گرم می‌کنند، اما گاهی اوقات این امواج، به‌خاطر دیود ولتاژ بالا غذا را گرم نمی‌کند. مایکروویو را از برق کشیده، قاب آن را در آورده و خازن دیود ولتاژ آن را تخلیه کنید.

از یک مولتی متر برای چک کردن جریان درون این دیود استفاده کنید، اگر جریان خیلی کمی درون این دیود‌ها وجود داشت این یعنی قطعه سالم بوده و نیازی به تعویض ندارد. خراب شدن سوئیچ درب نیز می‌تواند مانع از انتقال گرما به غذا شود، در این شرایط دستگاه روشن می‌شود اما غذا را گرم نمی‌کند.

تعمیر مگنترون مایکروویو
خرابی دیود ولتاژ می‌تواند بر مگنترون مایکروویو تاثیر بگذارد

لامپ مایکروویو سوخته است

لامپ مایکروویو یکی از قسمت‌های مهم این دستگاه است، وقتی درب مایکروویو را باز می‌کنید چراغ روشن می‌شود. این چراغ در کل فرایند پخت و پز غذا روشن می‌ماند و شما را متوجه پخت غذا خواهد کرد. این مشکل را می‌توانید با خرید یک لامپ جدید حل کنید. پس به‌سرعت آن را با لامپ قدیمی تعویض کنید.

اگر لامپ جدید نیز کم نور است، مشکل دیگر به آن مربوط نمی‌شود، باید اتصالات مایکروویو را بررسی کنید. لامپ در نزدیکی خازن قرار گرفته است. گاهی اوقات وجود یک مشکل جدی در خازن باعث کم نور شدن لامپ می‌شود.

باید بدانید لامپ مایکروویو در حالت‌های مختلف گرمادهی این دستگاه نیز، کم یا پرنور می‌شود. به‌عنوان مثال در حالت یخ‌زدایی لامپ مایکروویو کم نورتر از حالت پخت غذا است.

رفع مشکل مایکروویو با تعویض لامپ مایکروویو
خازن که در نزدیکی لامپ مایکروویو قرار دارد می‌تواند بر شدت و میزان نور لامپ تاثیر بگذارد

دکمه مایکروویو کار نمی‌کند

غذا را درون فر می‌گذارید و درب آن را می‌بندید، دکمه مایکروویو را فشار می‌دهید تا دستگاه روشن شود. اما هرچه دکمه را فشار می‌دهید دستگاه عکس‌العملی نشان نداده و روشن نمی‌شود. می‌بینید که بیشتر دکمه‌ها سفت شده و از کار افتاده‌اند. این موضوع تنها یک علت دارد، پنل لمسی پشت دکمه‌های مایکروویو از کار افتاده و خراب شده‌اند. اگر کمی اطلاعات فنی داشته باشید خودتان در خانه می‌توانید پنل لمسی را جدا کرده و آن را تعویض کنید.

چرا ماکروفر داغ نمیکند
قبل از اینکه برای تعویض قطعات مایکروویو اقدام کنید، ابتدا باید از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید

درب مایکروویو بسته نمی‌شود

غذا را در مایکروویو گذاشته و درب آن را می‌بندید، اما بعد از چند دقیقه دوباره باز می‌شود. مشکل باز شدن درب مایکروویو، مربوط به مجموعه چفت و یا اهرم قفل درب می‌شود. این مجموعه از یک دکمه تشکیل شده، که به سمت صفحه کنترل فشار آورده و با بلند کردن قلاب‌های در به شما امکان باز کردن درب را می‌دهد. اگر قسمت‌های محوری اهرم قفل شکسته باشد، پروسه بلند کردن قلاب انجام نمی‌شود.

پیشنهاد مطالعه

تعمیر برد الکترونیکی مایکروویو
خرابی پنل لمسی پشت دکمه‌ها باعث از کار افتادن دکمه‌های مایکروویو می‌شود

نمایشگر مایکروویو کار نمی‌کند

دکمه‌ها را می‌فشارید و سعی دارید تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید، اما صفحه نمایش از کار افتاده است. اگر نمایشگر مایکروویو کار نمی‌کند، مشکلی در برد اصلی دستگاه وجود دارد. اما اگر اطلاعات نصف و نیمه نشان داده می‌شوند مشکل از خود صفحه نمایش است. گاهی اوقات این مشکل با از برق کشیدن مایکروویو برطرف شده و صفحه نمایش به روال عادی خود بر می‌گردد. اما اگر این کار را هم کردید و مشکل به قوت خود باقی است، باید برای تعمیر مایکروویو اقدام کنید.

مایکروویو یکی از دستگاه‌های پرکاربرد آشپزخانه است و خرابی آن می‌تواند فرایند آشپزی را دچار اختلال کند. این دستگاه از قطعات خاص و کمیاب تشکیل شده‌است و به همین دلیل باید در هنگام تعمیر آن بسیار دقت کرد. بهتر است کار عیت یابی و تعمیر مایکروویو را به متخصصان این زمینه بسپارید. اگر نتوانسته‌اید تعمیرکار ماهر مایکروویو پیدا کنید و یا قیمت‌های مختلف تعمیر شما را گیج کرده است، کافیست به سایت، وب اپ و اپلیکیشن آچارباز بروید و درخواست تعمیر خود را ثبت کنید. در صورت عدم دسترسی به اینترنت نیز می‌توانید با شماره 02154591616 تماس گرفته و درخواست خود را ثبت کنید. تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و هماهنگی لازم را انجام خواهد داد.

تعمیر مایکروفر و مایکروویو در محل با آچارباز
خدمت تعمیر مایکروفر و مایکروویو در محل آچارباز، شامل عیب‌یابی و تعمیر انواع مایکروفر، مایکروویو و سولاردام است. تعمیرکار سیار آنلاین آچارباز، دستگاه شما را تحویل گرفته، به تعمیرگاه برده، تعمیر می‌کند و تحویلتان می‌دهد.
درخواست تعمیر مایکروفر
4.3/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام در دستگاه سولاردام من از زیر شکسته آیا استفاده از ماکرو در این حالت خطرناکه؟

 2. با سلام
  مایکرویو من مارک اوربگزو اسپانیای هست صحفه لمسی نیست
  روی هر تایمی بیشتر از 2دقیقه کار نمیکنه حالت آف کردن پیدا میکنه و خاموش میشه بعد چند دقیقه دوباره شروع بکار میکنه مثه اینکه زیادی داغ میکنه یا همچین چیزی
  احتمال داره از فیوز باشه؟

 3. با سلام ماكروويو دارم مارك وستينگهاوس برد را قطع كردم و موقع زدن به برق و باز كردن در فن و ميكرو موتور شروع به كار ميكنه در ضمن ميكروسوييچ هاي درب را كلا عوض كردم

 4. با سلام ماكروويو وستينگهاوس دارم وقتي در باز ميكنم فن و موتور شروع به كار ميكنه ميكروسوييچ درب را هم عوض كردم لطفا راهنمايي كنيد با تشكر

 5. ماکروفر پاناسونیک دارم،روشنش که میکنم صفحه نمایشش چند ثانیه ای روشن میمونه و بعد صفحه نمایش کم نور میشه و دستگاه خاموش میشه. باید چه قطعه ای تعویض بشه؟

  1. درود بر شما
   از کار افتادن پنل صفحه نمایش، خبر از خرابی برد کنترل اصلی می‌دهد.
   شما می‌توانید درخواست خود برای تعمیر مایکروویو را در سامانه آچارباز ثبت کرده و با شماره 02154591616 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 6. خسته نباشید. مایکروو من با بستن در کلیدای لمسیش کار نمیکنه ولی وقتی درب را باز میکنم کلید ها عمل میکنند.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 7. چرا با به برق زدن ماکروفر فیوز خونه میپره؟ سیم اتصال درسته و پریز رو هم باز کردم و همه چیز انگار درسته

  1. درود بر شما
   بهتر است برای عیب یابی و رفع این مشکل دستگاه بررسی و تعمیر شود. می‌توانید برای تعمیر مایکروفر درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و یا از طریق شماره 02154591616 با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 8. مایکروفر من ال جی هست، برای وصل کردن جوجه گردان اشتباها میله جوجه گردان را به المنتهای بالایی زدم. بعد از اون هرچی تلاش کردم دیگه ماکروفر روشن نشد و بدنه هم برق داره. چه مشکلی ایجاد شده؟

  1. درود بر شما
   المنت از اصلی‌ترین قطعات مایکروفر ال جی است. با آسیب دیدن این قطعه، مایکروفر در عملکرد خود دچار مشکل خواهد شد. بهتر است برای عیب یابی و رفع مشکل به سرعت برای تعمیر مایکروویو اقدام کنید. می‌توانید برای راهنمایی‌های بیشتر در این زمینه از طریق شماره 02154591616 با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 9. بسیبار ممنون از مطالب خوبتون. مایکروفر منم گرم نمیکنه. امیدوارم با این روشی که گفتین بتونم درستش کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا