به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹

چگونگی نگهداری از مواد غذایی مختلف در یخچال

نگهداری از مواد غذایی در یخچال

شرایط نگهداری مواد غذایی در یخچال بسیار مهم است. هر نوع ماده غذایی خشک و یا تر، به شکلی خاص باید در یخچال نگهداری شود. دمای مناسب برای نگهداری گوشت و مرغ، با دمایی که برای نگهداری غذا، میوه و سبزیجات مناسب است کامل متفاوت هستند. در اینجا راهکارهایی برای نگهداری از مواد غذایی مختلف در یخچال را خواهیم گفت.

نگهداری از مواد غذایی خشک در یخچال

همانطور که نامش پیداست، مواد غذایی خشک باید در محلی خشک و خنک نگهداری شد. در صورت نگهداری این مواد در محیطی گرم، موجودات ریزی در بین آنها رشد کرده و موجب فساد مواد غذایی خواهند شد. مواد غذایی خشک شامل انواع حبوبات و غلات، برنج، رشته، لیمو خشک و … می‌شوند که هر کدام روش نگهداری خاص خود را دارند. که البته، وجود رطوبت و نور آفتاب، باعث خرابی این مواد می‌شود.

 

بهترین ظرف برای نگهداری مواد غذایی خشک، ظروف پلاستیکی شیشه‌ای هستند. اگر داخل ظرف نگهداری غلات، حبوبات و برنج، کمی نمک بریزید، کمک می‌کند که آفت وارد مواد غذایی نشود. برای نگهداری مواد غذایی خشک داخل یخچال، استفاده از کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌دار هم پیشنهاد می‌‌شود.

اگر حبوبات را برای مدت طولانی نگهداری می‌کنید، یخچال گزینه مناسبی برای این کار است. اما اگر مصرف روزانه از مواد غذایی دارید، کابینت آشپزخانه هم فضایی مناسب خواهد بود.

نگهداری حبوبات داخل یخچال
بهترین ظرف برای نگهداری حبوبات، ظروف شیشه‌ای و پلاستیکی دردار هستند

نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

برای نگهداری میوه و سبزیجات داخل یخچال، ابتدا باید آنها را شسته و خشک کنید. وجود آلودگی و کثیفی روی سبزیجات، مجب فساد سایر مواد غذایی خواهد شد.

همچنین در صورت شسته نشدن سبزیجات و میوه، آلودگی آنها به سایر مواد غذایی داخل یخچال هم منتقل خواهد شد. بعد از شستن میوه و سبزیجات، آنها را خشک کرده و داخل ظروف پلاستیکی دربسته نگهداری کنید. بهتر است سبزیجات را داخل نایلون‌های پلاستیکی قرار ندهید. این نایلون‌ها موجب تعریق شده و در نتیجه میوه و سبزیجات را فاسد می‌کنند.

اگر قصد دارید سبزیجات را برای مدت طولانی در یخچال نگهدارید، بهترین روش، فریز کردن آنها است.

هر زمانی هم متوجه فساد و کپک روی میوه و سبزیجات شدید، آن را از یخچال خارج کرده و ظرف را شسته و ضدعفونی کنید.

همانطور که می‌دانید، وقتی کاهو را خرد کرده و داخل یخچال نگهداری می‌کنید، لبه تکه‌های کاهو قرمز شده و ظاهر ناخوشایندی به خود می‌گیرند. برای جلوگیری از این کار، کاهو را با کارد فلزی و استیل خرد نکنید. بهترین گزینه برای این کار، کاردهای پلاستیکی مخصوص سبزیجات است. همچنین بهتر است کاهو را برگ برگ شده و سپس بشویید و بدون خرد کردن داخل یخچال قرار دهید.

سپس کاهو را داخل پارچه‌ای تمیز گذاشته و داخل ظرف پلاستیکی در یخچال نگهدارید.

نگهداری سبزیجات داخل یخچال
ابتدا سبزیجات را شسته و سپس داخل یخچال قرار دهید

نگهداری از گوشت داخل یخچال

نگهداری گوشت در یخچال و هم در فریزر امکان‌پذیر است. اما هر کدام از اینها قاعده و قانون خاص خود را دارند. شما نمی‌توانید گوشت را بیشتر از ۵ روز داخل یخچال نگهداری کنید. البته همین ۵ روز هم باید در شرایط ویژه باشد. برای مثال، اگر گوشت را به‌صورت بسته‌بندی خریداری می‌کنید، تا ۵ روز قادر هستید آن را با همان بسته‌بندی داخل یخچال نگهداری کنید. اما اگر گوشت را از بسته‌بندی خارج کنید، فقط تا ۳ روز می‌توانید آن را داخل یخچال قرار دهید.

پیشنهاد مطالعه

اما شرایط نگهداری انواع گوشت داخل فریزر، متفاوت و به شرح جدول زیر است:

جدول نگهداری گوشت قرمز و سفید در فریزر

گوشت قرمز منجمد
۹ ماه
گوشت چرخ کرده منجمد
۳ ماه
گوشت سفید منجمد
۱۲ ماه
ماهی پاک شده منجمد
۶ ماه
میگو منجمد
۱۲ ماه

این نکته را خاطرنشان کنیم که دمای مناسب یخچال برای نگهداری گوشت، حدود ۴ درجه سانتی‌گراد و دمای فریزر هم حدود ۱۸- درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان برای نگهداری تخم مرغ داخل یخچال هم، ۱ ماه است. تحت هیچ شرایطی تخم مرغ را قبل از قرار دادن داخل یخچال، نشویید.

نگهداری گوشت بیرون از یخچال
به مدت زمان نگهداری گوشت داخل یخچال توجه کنید

نگهداری نان داخل یخچال

شاید این سوال برای شما مطرح شود که نگهداری نان داخل یخچال بهتر است یا فریزر؟

اگر حجم نانی که خریداری شده، کم و به اندازه مصرف روزانه است، پس می‌توانید نان را داخل یخچال و برای مدت کوتاه نگهداری کنید. اما اگر می‌خواهید نان را برای مدت طولانی نگهداری کنید، یخچال گزینه مناسبی برای این کار نیست. باید نان را داخل بسته‌بندی‌های پلاستیکی و داخل فریزر نگهداری کنید.

نگهداری نان داخل فریزر، موجب می‌شود که آب میان بافتی آن منجمد شده و بیات نشود. با این وجود، شما قادر هستید نان را برای مدت ۲ تا ۳ ماه داخل فریزر نگه دارید.

نان را در یخچال نگه داریم یا فریزر؟
بهترین روش نگهداری نان، قرار دادن آن داخل فریزر است

نگهداری لبنیات و مواد پروتئینی داخل یخچال

نگهداری مواد لبنی از حساسیت بالایی برخوردار است. مدت زمان نگهداری مواد لبنی داخل یخچال بسیار کوتاه است. شیرهای پاکتی استرلیزه، تا زمانی که درب آنها را باز نکرده باشید، برای مدت طولانی در جای خشک و خنک قابل نگهداری است. مدت زمان نگهداری این مواد روی بسته‌بندی آنها نوشته شده است.

اما به محض اینکه درب شیرهای استرلیزه را باز کنید، تا ۳ روز زمان دارید که تمام شیر را مصرف کنید.

برای نگهداری پنیر هم اگر دارای بسته‌بندی است، بعد از خریدن، آن را از ظرف خارج کرده و داخل ظرف شیشه‌ای و یا پلاستیکی دردار قرار دهید. اگر مقدار پنیر زیاد بوده و داخل بسته‌بندی هم آب پنیر دارید، آب را به ظرف نگهداری پنیر اضافه کنید.

نگهداری کره هم باید با توجه به دستورالعمل روی بسته‌بندی انجام شود. کرده را از جلد خارج کرده و داخل ظرف نگهداری قرار دهید. ظرفی که برای نگهداری کره استفاده  می‌شود، باید دردار باشد.

مواد لبنی از قبیل سرشیر، ماست و خامه هم بهتر است در همان ظرف نگهداری خودشان باقی بمانند و بهترین تاریخ برای نگهداری آنها، روی بسته‌بندی ذکر شده است.

نگهداری شیر مادر داخل یخچال هم کاری است که اغلب آن را انجام می‌دهند. اما این کار را با توصیه و دستور پزشک و یا مربی بهداشت انجام دهید.

نگهداری شیر پاستوریزه بیرون از یخچال
برای نگهداری مواد لبنی داخل یخچال، از ظروف دردار استفاده کنید

روش‌های نگهداری انواع گروه‌های مواد غذایی را در این بحث ذکر کردیم. اما نکات ریزی هم برای نگهداری مواد غذایی، قابل ذکر است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 • باقی مانده غذا را بدون درپوش داخل یخچال نگهداری نکنید.
 • اگر شیرینی تر داخل یخچال دارید، ظرف ۳ روز آن را مصرف کنید.
 • مواد غذایی داغ را داخل یخچال و حتی فریزر قرار ندهید.
 • انواع کنسرو و قوطی رب را به‌صورت درباز داخل یخچال قرار ندهید.
 • از نگهداری گوشت بدون محافظ پلاستیکی داخل یخچال و فریزر خودداری کنید.
 • و …

اینها نکاتی بود که برای نگهداری مواد غذایی داخل یخچال و فریزر بیان کردیم. با نگهداری نادرست مواد غذایی، موجب فساد آنها و خرابی یخچال خواهید شد.

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

نویسنده :

 • Avatar مریم گفت:

  من نون رو داخل یخچال نگه میدارم و خیلی زود خراب میشه. تازه فهمیدم بهترین گزینه فریزر هست. ممنون از مطالب خوبی که نوشتین

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.