×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

لوازم کوچک آشپزخانه

راهنمای کامل استفاده از بخارپز

طرز استفاده از بخارپز

به نظر شما این روزها که زندگی همه‌ی ما ماشینی شده و فعالیت بدنی‌مان به حداقل رسیده‌، استفاده از شیوه‌های قدیمی پخت و پز و سرخ کردن غذاها یک روش مناسب برای تغذیه است؟ استفاده از بخارپز برقی به شما کمک می‌کند تا غذایی سالم میل کنید. بخارپزها یکی از لوازم ضروری آشپزخانه‌ها در دنیای امروزی هستند که ضمن حفظ ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در غذا به شما کمک می‌کنند تا رژیم غذایی سالمی داشته باشید. طرز استفاده از بخارپز بسیار راحت و آسان است و پیچیدگی خاصی ندارد.

در این قسمت، آچارباز قصد دارد تا در مورد فواید استفاده از بخارپز، انواع بخارپز و طرز استفاده از بخارپز با شما گفتگو کند. پس با ما همراه باشید تا در مورد بخارپز اطلاعات جامع و کاملی کسب کنید.

فواید بخارپز کردن غذا چیست؟

یکی از بهترین شیوه‌ها برای آماده سازی غذا، بخارپز کردن آنهاست. در این روش تهیه غذا، شما از روغن استفاده نمی‌کنید و تقریبا صدرصد ویتامین‌های مواد غذایی کاملا حفظ می‌شود. غذای شما بسیار کم کالری بوده و در عین حال نسبت به جوشاندن و آپ پز کردن، زمان کمتری نیز به خود اختصاص می‌دهد.

چند مدل بخارپز در بازار موجود است؟

1- بخارپزهای ساده سیلکونی

این بخارپزها دارای سبد استیل چند پره سوراخ‌دار هستند و داخل قابلمه قرار می‌گیرند. کافی است سبد را در مقداری آب جوش قرار دهید تا غذا به پخت کامل برسد. از این شیوه برای پختن سبزی‌ها می‌توان استفاده نمود.

تعمیرکار لوازم خانگی برقی
بخارپز سیلکونی یک سبد چندپره سوراخ‌دار از جنس استیل است.
برای تعمیر بخارپز از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

2- بخارپزهای ماکرویو

همانطور که در مقاله «نکات مهم و کاربردی در مورد نحوه بخارپز کردن سبزیجات» نیز به آن اشاره شد، یکی دیگر از شیوه‌های آسان، بخارپز کردن سبزیجات در ماکرویو است. طرز استفاده از بخارپز در این شیوه به این صورت است که ابتدا، سبزی‌ها را پاک کرده و می‌شویید. پس از خشک شدن سبزیجات آن‌ها خرد کرده و در ظرف مخصوص ماکرویو قرار می‌دهید و با سلفون روی ظرف را محکم می‌پوشانید. براساس نوع سبزی‌ها، مدت زمان بخارپز کردن آن‌ها متفاوت خواهد بود.

تعمیرکار لوازم خانگی
مدت پخت سبزی‌ها در ماکرویو با یکدیگر متفاوت هستند. سبزیجات تردی همچون اسفناج، نخودفرنگی در سی ثانیه و سبزی‌های سفت‌تر همچون هویج زمانی حدود 4 دقیقه باید در ماکرویو قرار گیرند.

3- بخارپزهای گازی

طرز استفاده از بخارپزهای گازی نیز روش سخت پیچیده‌ای نیست. این محصولات روی اجاق گاز قرار می‌گیرند و گرمای مورد نیاز برای بخارپز و پختن غذا تأمین می‌شود.

4- بخارپزهای برقی

بخارپزهای برقی متداول‌ترین و بهترین نوع بخارپزها هستند. طرز استفاده از آن‌ها نیز بسیار راحت و بوده و با برق کار می‌کنند.

چگونه از بخارپز استفاده کنیم؟

در این قسمت سعی می‌کنیم تا به صورت گام به گام طرز استفاده از بخارپز برقی را کامل با شما در میان بگذاریم:

1.درجه آب اولین مسئله است که در طرز استفاده از بخارپز باید به آن توجه کنید. بخارپزها دارای مخزن آب به صورت درجه‌بندی هستند. مخزن آب را براساس آنچه که در دفترچه راهنما و یا روی خود دستگاه مشخص شده از آب پرکنید و سپس طبقات بخارپز را روی آن قرار دهید و کار پخت غذا را شروع کنید. اکثر بخارپزها دارای زنگ هشدار هستند که در صورت خالی شدن آب مخزن به شما هشدار می‌دهد. این مخزن را می‌توان همزمان با پخت غذا مجددا پر آب کرد.

تعمیرکار لوازم خانگی برقی
در محفظه اصلی بخارپزها چند نشانه به عنوان راهنمای میزان آب برای مواد غذایی مختلف وجود دارد.

2. دومین مسئله در طرز استفاده از بخارپز قرار دادن مواد غذایی متنوع در آن است. بخارپزها دارای دو یا سه محفظه پلاستیکی هستند. برای گذاشتن مواد غذایی درون‌شان به چند نکته اشاره می‌کنیم که بهتر است در هنگام خرید این کالای خانگی به آن توجه کنید:

 • اندازه بخارپزها متفاوت هستند، مدلی را خریداری کنید که به شما قدرت پخت همزمان چند ماده غذایی را به صورت جدا بدهد. بخارپزها هما‌نطور که گفته شد، براساس اندازه‌شان دو یا سه طبقه دارند. این ظرف‌ها، دارای حفره‌هایی برای عبور بخار بوده و جنس‌شان معمولا پلاستیکی است. اگر شما دوست دارید در کنار غذا سبزیجات میل کنید، بخارپزی را انتخاب کنید که حداقل دو طبقه داشته باشد و مواد غذایی مختلف در کنار یکدیگر قرار نگیرد.
 • نکته‌ی دیگر این است که برخی بخارپزها دارای محفظه بزرگ‌تر برای پخت مواد غذایی همچون گوشت هستند و یا یک محفظه می‌تواند درون محفظه بزرگ‌تر قرار گرفته و در این صورت فضای کمتری اشغال می‌کنند.
 • بخارپزی را انتخاب کنید که دکمه خودکار داشته باشد و پس از اتمام پخت غذا به صورت خودکار خودش خاموش شود.
تعمیرکار لوازم خانگی
بخارپزهایی که دارای محفظه بزرگ‌تر هستند، فضای بیشتری را برای پخت مواد پروتینی همچون مرغ و گوشت فراهم می‌کنند.

3. سومین مسئله در طرز استفاده از بخارپز تعیین زمان پخت غذاست. پس از قرار دادن مواد غذایی در طبقات بخارپز، زمان پخت آن را باید تعیین کنید. برای پخت مواد غذایی مختلف یک دفترچه راهنما درون بخارپزها وجود دارد که می‌توان از آن کمک گرفت. زمان سنج بخارپزها معمولا 60 دقیقه‌ای است. در مدل‌های جدید بخارپز این زمان‌سنج به صورت دیجیتالی است و دارای گزینه تأخیر شروع نیز هست که به برنامه‌ریزی بهتر پخت غذا کمک می‌کند.

پیشنهاد مطالعه

4. اگر قصد دارید که مواد گوشتی همچون ماهی را بخارپز کنید، بهتر است آن را در طبقه دوم بخارپز قرار دهید و طبقه اول سبزیجاتی که همراه آن میل می‌کنید را بگذارید. ماهی را با سبزیجات همچون هویج، کرفس، شوید و فلفل سبز، سیر مزه‌دار کرده و کمی لیموترش و نمک به آن بزنید و در طبقه دوم قرار دهید تا بوی زهم ماهی گرفته شود.

5. هنگامی که می‌خواهید مرغ را بخارپز کنید، برخلاف ماهی باید در طبقه اول بخارپز گذاشته و سبزیجات را در طبقه دوم قرار دهید. می‌توان از سبزیجاتی همچون هویج، کرفس، سیر و فلفل سبز و… در کنار مرغ استفاده کرد تا بوی بد مرغ گرفته شود.

6. طرز استفاده از بخارپز برای گوشت‌های یخ‌زده، بهتر است ابتدا تکه‌ها را از هم جدا کرده و زمان پخت را پس از اینکه گوشت از حالت یخ‌زده درآمد در نظر بگیرید.

7. اگر قصد دارید سبزیجات مختلف را بخارپز کنید، می توانید از سبزیجات خشک معطر وکمی روعن زیتون استفاده کرده و آن‌ها را مزه‌دار کرده و سپس درون بخارپز قرار دهید.

8. به یاد داشته باشید تمامی بخارپزها دارای یک محفظه به نام عصاره‌گیر هستند که در انتهای پخت بخارپز می‌توانید این عصاره را به غذاها اضافه کنید تا طعم و مزه‌ای بهتر داشته باشد.

9. برای حفظ رنگ سبزی‌هایی که بخارپز می‌شوند، هرگز به آن‌ها موادی همچون آب‌لیمو، جوش شیرین و … نزنید. چرا که این مواد ویتامین C و ویتامین B مواد غذایی را از بین می‌برد.

تعمیر لوازم برقی خانگی
هرچه بخار در مدت زمان پخت غذا بهتر جریان داشته باشد، زمان پخت غذا کاهش می‌یابد.

10. بخارپزها دارای برنامه‌های مختلف برای پخت انواع سبزی‌ها، گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و گرم نگه داشتن غذا هستند. برخی از بخارپزها که گران‌ترند، یک محفظه برای پخت برنج نیز دارند.

بخارپزهای برقی یک وسیله پرکاربرد برای افرادی است که قصد دارند، یک تغذیه درست و سالم با کم‌ترین میزان کالری داشته باشند. در این شیوه پخت و پز مواد غذایی ویتامین‌ها و مواد معدنی‌اش را از دست نمی‌دهند. چناچه بخارپز شما دچار مشکل شد و نیاز به تعمیر داشت، تعمیر بخارپز خود را به همکاران متخصص ما در آچارباز بسپارید. کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن مشکل وسائل لوازم خانگی شما را رفع خواهند کرد. ثبت خدمات آنلاین در آچارباز در کمترین زمان ممکن انجام می‌گیرد.

تعمیر بخارپز با آچارباز
خرابی تایمر مکانیکی، خرابی ترموستات و قطعی نول اصلی پلوپز و خرابی قطعات مختلف بخارپز از جمله مشکلاتی است که با ثبت سفارش در اپلیکیشن ارائه خدمات آچارباز می‌توانید آنها را جهت بررسی و عیب یابی به تعمیرکار سیار آچارباز بسپارید.
تعمیر بخارپز
1.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫18 دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر من یه بخارپز ۹۱۶۰ فیلیپس گرفتم . وقتی توی جایگاهی ک باید آب بریزم میریزم خیلی سریع میاد تدی جعبه بالایی یعنی مخزن دیگه هست بالا و اون مخزن پر میشه . خواستم بدونم مشکلی نداره اون جایگاهی ک توش آب میریزیم خالی بمونه و اون یکی پر؟
  و یه سوال دیگه هم دارم وقتی آب دستگاه تموم بشه خودش هشدار هم میده؟

 2. سلام. بخارپز feller sc600 رو بعد از سالها دارم استفاده میکنم. دکمه اعمال و شروع دستگاه رو یادم نمیاد. فقط پاور و تنظیم زمانن. Adjust هم برای تنظیم تعبیه شده. Mode, hr/min هم زده که شروع پختن نیستن

  1. با سلام
   کاربر عزیز، این مدل بخارپز ها اغلب با تنظیم تایمر و مدل پخت و بستن درب شروع به کار میکند.

 3. سلام
  دوتا چهل دقیقه سیب زمینی گذاشتم ولی هنوز نپخته چکار کنم
  به نظرتون دستگاه مشگل داره

 4. با سلام ،زمانیکه به دستگاه زمان میدهم که شروع به کار کند، تایمر میگذره اما دستگاه روشن نشده و بخار نمیکند علت چیست؟؟؟

  1. با سلامتعمیر بخارپز
   مریم عزیز، احتمال دارد که تایمر دستگاه شما به مشکل خوذرده باشد و به همین دلیل نمی‌تواند دستور انجام کار را ارسال کند و برای همین بخارپز شما روشن نمی‌شود. برای رفع این مشکل می‌توانید در صفحه‌ی تعمیر بخارپز درخواست ثبت کنید.

 5. سلام خسته نباشید من میخام بدونم چگونه بخار پز همیلتون را روشن کنم فقط تایمر داره و هیچ دکمه دیگه ای نداره میشه زود تر بگین

  1. باسلام
   امیر حسین عزیز برای روشن کردن بخار پز خود، پس از ریختن مواد داخل بخارپز، آن را به برق زده و با توجه به راهنمای روی بدنه آن، درجه را تنظیم کنید.

 6. سلام چند ماه است از بخار پز استفاده میکنم جدیدا بعد از روشن شدن ۳ دقیقه که گذشت شروع میکند به بوق ممتد زدن علتش چیه

  1. باسلام
   تیا عزیز، این مشکل می‌تواند ناشی از اتصالات دستگاه، سنسورها، ترموستات، برد و … باشد. لازم است برای رفع مشکل قطعات ذکر شده را بررسی کنید. شما می‌توانید درخواست تعمیر هواپز در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 7. دکمه های بخارپز برای بار دوم که بخواهیم زمان بندی کنیم کار نمیکند

  1. باسلام
   هاجر عزیز، ایا این مورد از ابتدا بوده و یا به تازگی با آن مواجه شده اید؟ در صورتی که این مورد از ابتدا بوده احتمال دارد از تنظیمات ابتدایی کارخانه باشد و برای مثال نیاز باشد که شما درب را باز و سپس دوباره اقدام به تنظیم دما و زمان کنید. در غیر اینصورت لازم است اتصالات را بررسی کنید. صحت برد نیز باید چک شود. برای رفع مشکل شما می‌توانید درخواست تعمیر بخارپز در محل خود را در سایت آچارباز و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 8. محفظه بخارپز من پلاسنیکی هیت و شش ماهه که دارم استفاده ش می کنم ولی همچنان احساس میکنم موادی که میزارم بخارپز بشه یک مقدار بوی پلاستیک میده. مشکل دستگاه کجاست؟

  1. باسلام
   سارای عزیز برخی از محفظه‌ها از کیفیت مطلوبی ساخته نشده اند و ممکن است در اثر حرارت این اتفاق رخ دهد. در صورت امکان محفظه را تعویض کنید

 9. در بخش بخارپزهای ماکرویو نوشتید روی ظرف رو سلفون بکشیم. مگه میشه داخل ماکروویو سلفون و چیز های پلاستیکی گذاشت؟

  1. باسلام
   مهرانه عزیز، برخی معتقدند که می‌شود از آن استفاده کرد اما استفاده از ظروف پلاستیکی برای گرم کردن غذا پیشنهاد نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا