به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

پکیج دیواری چگونه کار می‌کند؟

نحوه کار پکیج دیواری

یکی از اساسی‌ترین نیازهای بشر از قدیم، داشتن آب و منزل گرم بوده است. پکیج یکی از قطعاتی ایست که برای برطرف کردن این نیاز توسط انسان‌ها ساخته شده است. با استفاده از این وسیله می‌توانید به این نیازها به بهترین شکل ممکن پاسخ دهید. در این مطلب قصد داریم شما را با اجزای مختلف این وسیله ی پرکابرد و نحوه کارکرد آن‌ها آشنا کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری چیست؟

برد پکیج

مغز پکیج دیواری، برد پکیج است. برد از قطعات مختلفی مانند رله، ترانس تغذیه، فیوز، آی سی و آی سی رگولاتور تشکیل شده است. اگر برد پکیج ایراد پیدا کند باید حتما توسط تکنسین پکیج عیب یابی و تعمیر شود. این قطعه مسئول هماهنگی بین ورودی و خروجی‌های پکیج است. اجزای روی برد بسیار حساس هستند و باید به دقت از آن‌ها محافظت شود. زیرا کوچک‌ترین اشتباهی باعث آسیب دیدن آن‌ها می‌شود.

برد پکیج دیواری
تعمیرات برد پکیج بسیار تخصصی است و باید توسط سرویسکار فنی انجام شود.

وریستور

این قطعه به ولتاژ دستگاه وابسته است و وظیفه آن حفاظت از مدارهای الکترونیکی پکیج در مقابل ولتاژ اضافی است.

ترمیستور

ترمیستور از جنس یک مقاومت است که دو نوع آن در پکیج وجود دارد:

  • ترمیستور PTC: این ترمیستورها به عنوان ترمیستور ضریب حرارتی مثبت شناخته می‌شوند و با بالا رفتن دما، مقاومت‌شان افزایش پیدا می‌کند.
  • ترمیستور NTC: این ترمیستورها با نام ترمیستور ضریت حرارتی منفی شناخته می‌شوند و با کم شدن دما، مقاومت‌شان کاهش پیدا می‌کند.

فلوسویچ

کلید جریان یا فلوسویچ مانند یک کلید در سر راه آب ورودی به رادیاتورهای پکیج قرار می‌گیرد. این قطعه وظیفه‌ی قطع و وصل کردن جریان الکتریکی در پکیج را دارد.

فلوسویچ پکیج دیواری
در صورتی که فلوسویچ پکیج ایراد داشته باشد قطع و وصل شدن جریان آب به مشکل می‌خورد.
پیشنهاد مطالعه

برد جرقه

این برد، جریان برقی که از برد اصلی وارد می‌شود را چند برابر می‌کند. در صورتی که گاز پکیج باز باشد، ولتاژ را تا ۱۲۰۰۰ ولت افزایش می‌دهد و باعث جرقه و روشن شدن مشعل می‌شود.

پمپ سیرکولاسیون یا پمپ خطی

این پمپ به وسیله یک خازن به مدار الکتریکی پکیج نصب شده است. وظیفه پمپ خطی جبران افت فشار پکیج در زمان استفاده از آن است.

پمپ خطی پکیج دیواری
اگر فشار پکیج افت می‌کند یکی از دلایل آن خرابی پمپ خطی است.

شیر سه طرفه

یکی از قطعات پکیج دیواری شیر سه طرفه است. این شیر در زمان باز کردن شیر آب داغ، مسیر آب گرم را از رادیاتورها به مدار آب مصرفی تغییر می‌دهد.

شیر پرکن

شیر پرکن در مسیر بین لوله‌های آب سرد ورودی و پکیج نصب می‌شود. درصورتی که این شیر باز باشد امکان وارد شدن آب به درون پکیج به وجود می‌آید.

شیر پرکن پکیج
شیر پرکن پکیج انواع مختلفی دارد.

شیرتخلیه آب

از این شیر برای تخلیه آب موجود در پکیج استفاده می‌شود. اغلب در زمان خرابی، تعمیر پکیج که نیاز به خالی شدن پکیج است، این شیر باز می‌شود تا همه آب داخل سیستم خالی شود.

NTC یا سنسور حرارتی

این سنسور برای تشخیص دمای مبدل آب گرم مصرفی نصب می‌شود. اگر دمای مبدل از حد مجاز بیشتر باشد، این سنسور پکیج را خاموش می‌کند تا گرمای آن به دستگاه آسیب نرساند.

شیر اطمینان

شیر اطمینان به دما و فشار پکیج بسیار حساس است. اگر دما از ۹۹ درجه سانتی گراد یا فشار از ۳ بار بیشتر شود، مجرای این شیر باز شده تا فشار و آب اضافی پکیج تخلیه شود و از انفجار و حوادث بعدی جلوگیری کند.

شیر اطمینان پکیج
شیر اطمینان پکیج از بروز آتش سوزی جلوگیری می‌کند.

گیج دما و فشار

این گیج مانند فشار سنج و دما سنج است. اغلب این گیج‌ها روی بدنه پکیج نصب می‌شوند تا دما و فشار سیستم به راحتی قابل مشاهده باشد.

ترموستات دود یا سنسور دود

این سنسور در بالای پکیج و در قسمت کلاهک تعدیل نصب شده است. اگر به هر دلیلی گاز کربن دی اکسید پکیج از دودکش خارج نشود و در دودکش باقی بماند، کلاهک تعدیل گرم شده و این دمای بالا باعث قعال شدن سنسور دود می‌شود. این سنسور با فعال شدن خود فرمان خاموشی پکیج را به برد ارسال می‌کند تا با خاموش سیستم از مشکلات بعدی جلوگیری کند.

پیشنهاد مطالعه

شیر هواگیری اتوماتیک (vent Air)

این شیر روی پمپ خطی پکیج نصب می‌شود و به وسیله آن می‌توان هواگیری سیستم را به طور اتوماتیک انجام داد.

انواع شیرهواگیری پکیج
هواگیری پکیج کار ساده‌ای است و می‌تواند توسط خود فرد انجام شود.

منبع انبساط دیافراگمی

منبع انبساط دیافراگی به دو قسمت تقسیم می‌شود، قسمتی از آن مخصوص هوا و قسمت دیگر مخصوص آب مدار است. اگر فشار منبع انبساط از یک بالاتر یا پایین‌تر برود ممکن است پکیج با مشکل روبه‌رو شود.

سیستم ضد یخ زدگی پکیج (frez Anti)

این سیستم برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج وجود دارد و برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج هر چند دقیقه یکبار مدار گرمایشی و آب گرم را خاموش و روشن می‌کند.

قطعات مختلف پکیج
آشنایی با محل قرارگیری قطعات مختلف پکیج دیواری

پکیج های دیواری چگونه کار می‌کنند؟

در همه پکیج‌ها قطعه‌ای به نام کنترل الکترونیکی یا EDU دارند. این قطعه وظیفه دارد ایمنی پکیج را تامین کند و برای اینکار تمام مواردی چون جریان‌ گاز، دما، جرقه و … را کنترل می‌کند.

نحوه‌کار پکیج در حالت زمستانه و تابستانه مقداری متفاوت است ولی به حالت کلی نحوه کار پکیج دیواری به شرح زیر است:

  1. بعد از باز کردن شیر آب، جریان آب توسط سنسور جریان آب تشخیص داده می‌شود.
  2. برد جرقه با بالا بردن ولتاژ برق جرقه می‌زند و مشعل پکیج را روشن می‌کند.
  3. آب مورد نیاز از داخل لوله‌های مارپیچ مبدل که دمای آن بسیار زیاد است، عبور می‌کند.
  4. واحد کنترل الکترونیکی EDU دما و میزان آب مصرفی را تشخیص داده و دما را متناسب با آن تنظیم می‌کند
  5. اگر از پکیج در حالت زمستانه باشد در زمان باز کردن شیر آب، شیر سه طرفه مسیر آب را از رادیاتورها به سمت پکیج تغییر می‌دهد. با اینکار آب گرم رادیاتورها برای مصرف آماده می‌شود و پکیج دوباره آب گرم مورد استفاده رادیاتور‌ها را تولید می‌کند.
  6. اگر در حالت تابستانه از استفاده شود، شیر سه طرفه باز نمی‌شود و آب مستقیم به پکیج وارد و گرم می‌شود.
تعمیر قطعات پکیج دیواری
برای افزایش کارایی باید پکیج به صورت دوره‌ای سرویس شود.

اگر در هر مرحله پکیج بدرستی کار نکند روی پنل آن ارور نشان داده می‌شود یا اگر پنل وجود نداشته باشد چراغ‌ها شروع به چشمک زدن می‌کنند. برای از بین بردن این ارورها باید ابتدا علت آن مشخص شده و بعد تعمیر را شروع کنید. در صورتی که امکان عیب یابی و  تعمیر پکیج را ندارید، می‌توانید درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. در آچارباز خدمات تعمیر پکیج شبانه روزی انجام می‌شود. می‌توانید هر ساعت از شبانه روز درخواست خود را در سامانه ثبت کنید. در اولین فرصت تعمیرکار فنی با شما تماس می‌گیرد و زمان مراجعه به محل را هماهنگ می‌کند.


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.